Brigitte Bardotová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brigitte Bardotová
Brigitte Bardotová (1962)
Brigitte Bardotová (1962)
Narození28. září 1934 (87 let)
Paříž
Alma materHattemer
Národní konzervatoř hudby a tance v Paříži
Aktivní roky1952–1973
Manžel(ka)Roger Vadim (1952–1957)
Jacques Charrier (1959–1962)
Gunter Sachs (1966–1969)
Bernard d'Ormale (od 1992)
Partner(ka)Gilbert Bécaud
Serge Gainsbourg
DětiNicolas-Benoit Charrier
RodičeLouis Bardot a Anne-Marie Mucel
PříbuzníMijanou Bardot (sourozenec)
Oficiální webwww.fondationbrigittebardot.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brigitte Anne-Marie Bardotová (nepřechýleně Bardot, často přezdívána iniciály BB, * 28. září 1934 Paříž) je bývalá francouzská filmová herečka, zpěvačka, v mládí i modelka, považována za jeden ze sexsymbolů 20. století. K filmu ji přivedl v roce 1952 první manžel, režisér Roger Vadim. Hrála ve 47 filmech a během kariéry spolupracovala s řadou významných režisérů (Godard, Malle) i herců. V roce 1973 ukončila filmovou kariéru, a rozhodla se plně věnovat boji za práva zvířat. Je výraznou kritičkou imigrace a islámu ve Francii.

Život[editovat | editovat zdroj]

Filmová kariéra[editovat | editovat zdroj]

Brigitte Bardotová na filmovém festivalu v Cannes roku 1953

K filmové kariéře jí pomohl její první manžel, režisér Roger Vadim. Jejím nejúspěšnějším filmem byl snímek A Bůh stvořil ženu (1956). Známé a oblíbené byly však svého času téměř všechny filmy, ve kterých Bardotová účinkovala. Natočeny byly celou řadou významných francouzských a amerických režisérů, například film Velké manévry (1955, režie René Clair), v němž Gérard Philipe ztělesnil hlavní mužskou roli. Ve filmu z roku Viva Maria! (1965, režie Louis Malle), hrála také Jeanne Moreau.

Brigitte Bardotová byla sexuálním symbolem 50. a 60. let 20. století.[1]. Za svou kariéru natočila necelých 50 hraných filmů. Filmovou kariéru se rozhodla ukončit v roce 1973 ve svých 39 letech a svůj další život zasvětila boji za práva zvířat, jemuž se věnuje dodnes.

Boj za práva zvířat[editovat | editovat zdroj]

Kritika poměrů ve Francii[editovat | editovat zdroj]

Brigitte Bardotová (2002)

Dlouhodobě se angažuje se proti přistěhovalectví do Francie a celé Evropské unie ze zemí Afriky a Asie a také proti hnutí Black Lives Matter. V červenci 2020 zveřejnila na svém Twitteru dopis, v němž se postavila za francouzskou policii, která ve Francii čelí kritice za údajné rasistické postoje. Odsoudila také násilné útoky na policii, které vyvolávají skupiny aktivistů, jež se prohlašují za bojovníky proti rasismu.

Ať žijí ti, kteří nás odvážně chrání, představují právo a ve dne v noci se nás snaží ochránit od útočící spodiny.“ Dál píše, že obdivuje jejich statečnost a rozumí jejich vzpouře proti ubohému ministrovi vnitra Castanerovi, kterého podporuje poslušný Macron. „Jsem Francouzka a představovala jsem symbol republiky Marianne, znají mě na celém světě a seru na vás a na vaše lekce z politické korektnosti, vy vymiškovaní hlupáci... úkolem policie je přece zajistit bezpečnost obyvatelstva a my je za všech okolností musíme respektovat. Už nyní existují místa, kam nikdo nemůže vstoupit, ani policisté, ani hasiči, ani lékaři... nechápu, jak mohly věci dojít tak daleko. Necháváme se válcovat lidmi, kteří s naší zemí nemají nic společného, kteří jsou mimořádně násilní a krutí a část Francie už nám kvůli tomu ani nepatří.

—Brigite Bardotová, Lidovky.cz[2]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Brigitte Bardotová byla čtyřikrát vdaná. Jejím prvním manželem se stal Roger Vadim, který jí dopomohl k filmové kariéře. S Vadimem se rozvedla v roce 1957. Dva roky poté vstoupila do druhého manželství, a to s hercem Jacquesem Charrierem, s nímž má své jediné vlastní dítě – syna Nicolase (dnes žije v Norsku). Poté se provdala za německého průmyslníka a multimilionáře Guntera Sachse, s nímž žila v letech 1966 až 1969 a který ji uvedl do světa tzv. jet setu (velmi bohatí lidé, návštěvníci nejluxusnějších letovisek). Jejím nynějším manželem je od roku 1992 francouzský pravicový politik Bernard d'Ormale, který je členem Národní fronty. Brigitte Bardotová se také publicisticky angažuje pro pravicové politické hnutí.[3]

Již dlouho je vegetariánkou a silnou kuřačkou.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fenomén BB: od sexsymbolu 50. a 60. let k ochránkyni zvířat. Deník. 2014-09-28. Dostupné online [cit. 2021-02-25]. 
  2. MACHALICKÁ, Jana. Vládnou nám zbabělci a bezkulčáci, volá Bardotová. Kritizuje ‚bojovníky proti rasismu‘. Lidovky.cz [online]. 2020-07-25 [cit. 2021-02-25]. Dostupné online. 
  3. Brigitte Bardot urges French voters not to support Macron. MailOnline [online]. 2017-05-03 [cit. 2021-02-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]