Arizona Dream

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arizona Dream
Původní názevArizona Dream
Země původuFrancieFrancie Francie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka142 minut
Žánrykomedie, drama, fantasy
ScénářDavid Atkins, Emir Kusturica
RežieEmir Kusturica
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJohnny Depp,
Jerry Lewis,
Faye Dunawayová,
Lili Taylor,
Vincent Gallo,
Paulina Porizkova,
Michael J. Pollard
ProdukcePaul R. Gurian
HudbaGoran Bregovic
KameraVilko Filac
StřihAndrija Zafranovic
Výroba a distribuce
Premiéra6. leden 1993, Francie
Produkční společnostStudioCanal
DistribuceWarner Bros.
OceněníJury Grand Prix (1993)
Arizona Dream na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arizona Dream je film srbského režiséra Emira Kusturicy z roku 1993. Jedná se o jediný Kusturicův anglicky mluvený snímek. Byl natočen v americko-francouzské koprodukci.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Snílek Axel (Johnny Depp) pracuje v New Yorku pro rybářský úřad. Jednoho dne se zde objeví jeho nevlastní bratr Paul (Vincent Gallo) a přiměje Axela k návratu do jeho vlasti v arizonském Douglasu, kde má být Axel svatebním svědkem svému strýci Leovi (Jerry Lewis). Leo je stárnoucí obchodník s automobily, který si stále myslí, že se cadillacy nejlépe prodávají s naolejovanými vlasy a navoněnými tvářemi. Avšak obchodům se nedaří příliš dobře, zákazníci se zajímají více o spotřebu než o slávu staré značky. Leo by svůj obchod nejraději přenechal Axelovi. Toho však auta takřka nezajímají.

Prvním Axelovým zákazníkem je bohatá Grace (Lili Taylor) se svojí nevlastní matkou Elaine (Faye Dunawayová), o níž se říká, že je přinejmenším bláznivá. Axel se do Elaine ihned zamiluje. Místo toho aby se vrátil do New Yorku, snaží se postavit letadlo, které by ho s Elaine dopravilo na Aljašku.

Když se Axel cítí stále více přitahován k záhadné Grace, stává se jeho situace ještě komplikovanější. Leo a Paul se ho snaží přesvědčit, aby se opět vrátil do normálního života. Axel už však dávno podlehl kouzlu obou žen: bytí mezi Elaine a Grace se pro něj stalo podivuhodným snem plným surreálných okamžiků.

Leo nakonec umírá ještě před svojí svatbou na infarkt a Axel vidí, jak s ním odlétá sanitka na Měsíc. Grace spáchá sebevraždu v den čtyřicátých narozenin své nevlastní matky.

Sny[editovat | editovat zdroj]

Snímek je především o snech hlavních hrdinů. Paul sní o tom, že se stane filmovou hvězdou. Elaine by ráda létala. Leo by rád vyrovnal cadillacy až na Měsíc. Grace by se ráda stala želvou a Axel sní o létající rybě a aljašských dobrodružstvích.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Na belínském festivalu byl snímek oceněn Stříbrným medvědem – speciální cenou poroty – a byl nominován i na Zlatého medvěda za nejlepší film.
  • Na festivalu Brothers Manaki International Film Festival byl snímek oceněn cenou Golden Camera 300.
  • Na varšavském festivalu získal film cenu diváků.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]