Muž, který plakal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muž, který plakal
Původní názevThe Man Who Cried
ZeměFrancieFrancie Francie
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykyangličtina, jidiš
Délka96 min
ŽánrDrama
ScénářSally Potter
RežieSally Potter
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleChristina Ricci: Suzie
Oleg Yankovsky: otec
Claudia Lander-Duke: mladá Suzie
Cate Blanchettová: Lola
Johnny Depp: Cesar
Harry Dean Stanton: Felix Perlman
John Turturro: Dante Dominio
HudbaOsvaldo Golijov
KameraSacha Vierny
KostýmyLindy Hemming
StřihHervé Schneid
Výroba a distribuce
PremiéraItálie 2. září 2000
Česko22. února 2001
Produkční společnostStudioCanal
Muž, který plakal na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muž, který plakal (The Man Who Cried) je britsko-francouzský hraný film z roku 2000, který režírovala Sally Potter podle vlastního scénáře. Film popisuje osudy mladé židovské dívky, která hledá během druhé světové války svého otce.

Děj[editovat | editovat zdroj]

V roce 1927 v Rusku žije v židovské osadě dívka Fegele se svým otcem a babičkou. Otec odjíždí vydělat peníze do Ameriky. Vesnice je vypálena při pogromu a zachrání se jen dívka a dva chlapci. Dívka je poslána do Anglie k adopci, kde dostane jméno Suzie. Protože umí zpívat, dostane se jako plnoletá se sborem do Paříže. Šetří si, aby se mohla vypravit za svým otcem do Ameriky. Bydlí společně v jednom bytě s tanečnicí Lolou, která je velmi ctižádostivá a seznámí se s italským operním pěvcem Dantem Dominiem, a zajistí jim tak práci v opeře. Zatímco Lola začne žít s Dantem, Suzie se stýká se zpěvákem Cesarem, který je Cikán a žije v kočovném táboře na okraji města. Vypukne druhá světová válka a Německo napadne Francii. Během bitvy o Francii lidé utíkají z Paříže. Po okupaci Paříže Dominio prozradí Němcům, že Suzie má židovský původ. Lola se obává deportace židů a proto opustí Dominia, kterému už nevěří, a koupí Suzie i sobě lístek do Ameriky. Suzie se musí rozloučit s Cesarem, který ji přemluví, aby odjela a našla svého otce. Plují na luxusní zaoceánské lodi, která je však potopena při náletu. Lola zahyne a Suzie je zachráněna. V Americe požádá o azyl a pátrá po osudech svého otce. Dozví se, že je producentem na západním pobřeží. Když jej přijde navštívit, zjistí, že už má jinou rodinu a je v nemocnici z důvodu celkového vyčerpání. Suzie mu zazpívá píseň v jidiš.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Sally Potter byla v roce 2000 na Benátském filmovém festivalu nominována na Zlatého lva. Cate Blanchettová získala v roce 2001 National Board of Review Award a v roce 2002 Chlotrudis Award a Florida Film Critics Circle Award. Osvaldo Golijov byl v roce 2001 nominován na World Soundtrack Award.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]