Karlík a továrna na čokoládu (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karlík a továrna na čokoládu
Původní název Charlie and the Chocolate Factory
Země USA USA
Spojené království Spojené království
Německo Německo
Jazyk angličtina
Délka 106 minut [1]
Předloha Karlík a továrna na čokoládu
Scénář John August
Režie Tim Burton
Obsazení a filmový štáb
Hudba Danny Elfman
Kamera Philippe Rousselot
Kostýmy Gabriella Pescucci
Střih Chris Lebenzon
Výroba a distribuce
Premiéra USA 15. července 2005 [1]
Spojené království 29. července 2005
Studia Warner Bros.
Plan B Entertainment
Village Roadshow Pictures
Pinewood Studios
Distribuce Warner Bros.
Rozpočet 150 000 000 $ [1]
Tržby 474 968 763 $ [1]
Karlík a továrna na čokoládu na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Americký film Karlík a továrna na čokoládu (anglicky Charlie and the Chocolate Factory, 2005), natočený podle stejnojmenné knihy britského autora Roalda Dahla režíroval Tim Burton. V hlavních rolích vystupuje Johnny Depp jako Willy Wonka, Freddie Highmore jako Karlík Bucket a AnnaSophia Robb jako Fialka Garderóbová. Hudbu složil Danny Elfman.

Film je druhou adaptací knihy, první je film z roku 1971 Pan Wonka a jeho čokoládovna (anglicky Willy Wonka & the Chocolate Factory).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Malý Karlík Bucket pocházející z velice chudé rodiny se doslechne v televizi o zlatých kupónech, které Willy Wonka umístil do pěti čokolád. Ty pak nechal rozvézt do celého světa. Všechny kupóny se rychle najdou, ale ukáže se, že kupón nalezený v Rusku je padělek. Malý Karlík Bucket dostává čokoládu jednou ročně a to k narozeninám, protože jeho rodina je chudá. Měl narozeniny a dostal Wonkovu čokoládu, ale kupón v ní nebyl a Karlík byl zklamaný. Jednoho dne mu dědeček dá penízek a řekne, že je to jeho tajná rezerva. Pošle ho do obchodu koupit Wonkovu čokoládu. Za chvíli se s ní Karlík vrátí a společně ji rozbalí. Zlatý kupón v ní zase není, malý Karlík opět prožívá zklamání. Později objeví na zemi desetidolarovou bankovku a koupí si za ni čokoládu, ve které najde poslední z pěti zlatých kupónů, který zajišťuje těm, kteří ho najdou, exkurzi do gigantické továrny na čokoládu podivína Willyho Wonky (Johnny Depp). Během prohlídky se čtyři z dětí, nenažraný Augustus Kdoule, namyšlená Fialka Garderóbová, přechytralý Mikey Televykuk a rozmazlená Veruka Saltini, stanou oběťmi své chamtivosti a nafoukanosti a zůstane jen skromný Karlík Bucket, který je Willymu sympatický už od začátku, stejně, jako Willy Karlikovi. Jenže Willy pak Karlíka zklame díky své nevyřešené minulosti a Karlík jeho nabídku, aby se stal dědicem jeho továrny, odmítne. Willyho to překvapí a zdrtí, ale nakonec mu to nedá a schválně jde do míst, kde se může s Karlíkem setkat. Nakonec se usmíří a Karlík pomůže Willymu srovnat vztah s jeho otcem zubařem, který Willyho v dětství uzurpoval a se kterým Willy od chvíle, kdy odešel z domova, nepromluvil. Karlík pak začne Willymu pomáhat a Willy se spřátelí i s jeho rodinou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Box Office Mojo: Charlie and the Chocolate Factory (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]