Shrek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o americkém animovaném filmu. Další významy jsou uvedeny na stránce Shrek (rozcestník).
Shrek
Původní název Shrek
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 90 minut
Žánry rodinný, animovaný
Předloha Shrek!
Scénář William Steig (knižní předloha)
Ted Elliott
Terry Rossio
Joe Stillman
Roger S.H. Schulman
Režie Andrew Adamson
Vicky Jenson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role dabing v původním znění:
Mike Myers
Eddie Murphy
Cameron Diaz
John Lithgow
Produkce Jeffrey Katzenberg
Aron Warner
John H. Williams
Hudba Harry Gregson-Williams
John Powell
Kostýmy Isis Mussenden
Střih Sim Evan-Jones
Výroba a distribuce
Premiéra USA 16. květen 2001
Česká republika 19. červenec 2001
Produkční společnosti DreamWorks
Pacific Data Images
DreamWorks Animation
Distribuce USA:
DreamWorks SKG
mimo USA :
United International Pictures
DVD/Video:
Universal Pictures
(pod značkou DreamWorks)
Rozpočet 60 milionů USD
Tržby 484 milionů USD
Ocenění Oscar za nejlepší animovaný film (2002)
Předchozí a následující díl
Shrek 2 (2004)
Shrek na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shrek je počítačem animovaný film z roku 2001 na motivy pohádkové knihy Shrek!, kterou v roce 1990 napsal William Steig. Film vznikl ve studiu DreamWorks Animation SKG pod vedením režisérů Andrewa Adamsona a Vicky Jenson. Jako vůbec první film získal Oscara v kategorii nejlepší celovečerní animovaný film. Postavám propůjčily svůj hlas známé filmové hvězdy jako Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz, a John Lithgow. V roce 2008 ho Americký filmový institut zařadil mezi 10 nejlepších animovaných filmů na světě. Na film navazují další filmy Shrek 2, Shrek Třetí a Shrek: Zvonec a konec. V roce 2017 bylo oznámeno že společnost DreamWorks pracuje na dalším díle této filmové série a to na filmu Shrek 5, který by se měl dostat do kin v roce 2019.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Zlobr Shrek, který pokojně žije v bažině, je vyrušen, když k němu přijde několik pohádkových postav, které do bažiny vyhnal Lord Farquaad. Společně s Oslíkem, kterého pozná na cestě, se Shrek vydá do Farquaadova paláce Dulac. Objeví se tam zrovna ve chvíli, kdy probíhá rytířský turnaj o to, kdo osvobodí princeznu Fionu a přivede ji, aby si ji mohl Farquaad vzít. Shrek zastraší všechny rytíře a dohodne se s Farquaadem, že mu dovede Fionu a on na oplátku vyžene pohádkové bytosti z jeho bažiny.

Shrek s Oslíkem se tedy vydají ke hradu, kde je Fiona uvězněna. Oslík zvládne souboj s drakem. Poté, co zjistí, že to je dračice, která se do něj zamilovala, začne si s ní povídat. Když Shrek najde Fionu, Fiona je vyděšená, že její zachránce je zlobr. Když hrad opouštějí, Shrek zachrání Oslíka od dračice, která ho nyní nechce pustit. Dračice se rozčílí, vyžene Shreka, Oslíka a Fionu, ale nepronásleduje je. Během cesty zpět k Farquaadovi zjistí Shrek a Fiona, že toho mají mnoho společného, a zamilují se do sebe. V noci se ale Fiona schovává, protože se proměňuje ve zlobřici. Jedné noci si Shrek myslí, že je to proto, že jí vadí jeho podoba. Oslík pak ale objeví Fionu ve zlobří podobě. Ta se mu svěří, že byla jako malá zakletá následující kletbou: Ve dne takovou, v noci jinou musíš podobu mít. Jedině až pravou lásku najdeš, bude vše jak má být. Oslík ale musel slíbit, že to neřekne Shrekovi. Fiona říká, že to vyřeší sama. Druhý den ale přijede Lord Farquaad a odveze si ji. Shrek se vrátí do své bažiny, která je konečně prázdná, ale zjistí, že Fionu postrádá.

Oslík Shrekovi řekne, že Fiona se brzy provdá, což ho přiměje k tomu, aby se vydal do Dulacu. K tomu jim pomůže dračice, která pronásledovala Oslíka. Svatbu přeruší před tím, než Farquaad políbí Fionu, ale také krátce před západem slunce, takže všichni pak vidí Fionu ve zlobří podobě. Farquaada změna rozčílí a přikáže zabít Shreka i Fionu, ale dračice všechny zažene a sežere Lorda Farquaada. Shrek a Fiona se políbí, ale Fioně zůstane zlobří podoba, podoba, kterou neočekávala, ale která se Shrekovi líbí. Vezmou se a vydají se na svatební cestu.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Mike Myers Shrek
Eddie Murphy Oslík
Cameron Diaz Princezna Fiona
John Lithgow Lord Farquaad

Dabing[editovat | editovat zdroj]

David Prachař Shrek
Oldřich Vízner Oslík
Dana Morávková Princezna Fiona
Antonín Navrátil Lord Farquaad

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shrek na anglické Wikipedii.