Shrek: Zvonec a konec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Shrek: Zvonec a konec
Původní názevShrek Forever After
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka92 minut
ŽánrAnimovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie
NámětWilliam Steig (kniha)
ScénářJosh Klausner
Darren Lemke
RežieMike Mitchell
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMike Myers
Eddie Murphy
Cameron Diaz
Antonio Banderas
Walt Dohrn
Jon Hamm
Jane Lynch
Craig Robinson
ProdukceGina Shay
Teresa Cheng
Andrew Adamson
Aron Warner
John H. Williams
HudbaHarry Gregson-Williams
KameraYong Duk Jhun
StřihNick Fletcher
Výroba a distribuce
PremiéraSpojené státy americké 21. května 2010
Produkční společnostDreamWorks Animation
DistribuceParamount Pictures
Rozpočet135[1][2]–165[3] mil. USD
Tržby749 952 787 USD[4]
Předchozí a následující díl
Shrek Třetí Kocour v botách
Shrek: Zvonec a konec na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shrek: Zvonec a konec (v anglickém originále Shrek Forever After) je americký animovaný komediálně-fantastický film z roku 2010, čtvrtý celovečerní film z filmové série o Shrekovi. Film vypráví o tom, jak Shrek podepíše smlouvu s Rampelníkem a jeho život se od základů změní.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu začíná ještě předtím, než Shrek zachránil spolu s Oslíkem Fionu v prvním filmu. Zoufalý král Harold a královna Lilian chtějí zbavit svou dceru Fionu kletby, a tak navštíví Rampelníka. Ten za pomoc královskému páru požaduje, aby se on sám stal králem Za sedmero horami. Těsně předtím, než je dohoda podepsána, se královský pár dozví, že Fiona byla zachráněna. V současnosti si Rampelník přeje, aby se Shrek nikdy nenarodil a touží po pomstě.

Shrek se mezitím začal nudit v životě domácího muže a celebrity v řadách místních vesničanů, a tak touží po dnech, kdy by se cítil zase jako pravý zlobr. S rodinou se vydá do království Za sedmero horami na oslavu prvních narozenin svých dětí, kam přijde také mnoho dalších postav. Shrek se na oslavě rozčílí, když tři prasátka snědí narozeninový dort jeho dětí. Poté, co všechny seřve, tak se všichni začnou smát. Shrek pak zničí náhradní dort, rozčílí se a odejde. Venku potká Rampelníka, který Shrekovi nabídne, že může strávit den jako pravý zlobr. Výměnou za to chce den ze Shrekova dětství, o němž Shrek ani nebude vědět, že zmizel. Shrek souhlasí a podepíše smlouvu. Okamžitě se objeví ve světě, kde se ho vesničané stále bojí. Užívá si neplechy, kterou může působit, dokud nenajde plakáty, na kterých je hledaná zlobryně Fiona a dokud nenajde svůj zpustošený dům. Pak je náhle polapen čarodějnicemi a odveden k Rampelníkovi, který je nyní králem Za sedmero horami. Království je zanedbané a používá zlobry pro těžkou otrockou práci.

Shrek si uvědomí, že den, který Rampelník vymazal, je den, kdy se narodil, což znamená, že Shrek v tomhle světě nikdy předtím nebyl a nikdo ho nezná. Shrek navíc po skončení tohoto dne přestane úplně existovat. Shrek spolu s osvobozeným Oslíkem uteče z Rampelníkova hradu. Oslík se nejdříve Shreka bojí, ale začne mu věřit, když vidí, jak Shrekovi schází jeho ztracená minulost – to je něco, co nikdy předtím u zlobra neviděl. Když Shrek Oslíkovi vysvětlí situaci, Oslík mu pomůže zjistit podmínky zrušení dohody s Rampelníkem. Ta přestane platit, pokud se Shrek a Fiona z pravé lásky před koncem dne políbí. Shrek a Oslík pak nečekaně narazí na skupinu zlobrů, kteří tvoří odboj proti Rampelníkovi. Tyto zlobry vede Fiona, která stále trpí kletbou a chová přetloustlého Kocoura v botách jako domácího mazlíčka.

Shrek dělá vše, co může, aby získal Fioninu lásku, ale ta je příliš zaneprázdněna přípravami na přepadení Rampelníka během jeho pravidelných nočních lovů zlobrů. Zlobři se ale místo toho chytí do pasti Krysaře. Shrek naléhá na Fionu, aby ho políbila s tím, že to všechno vyřeší, ale protože Fiona Shreka nemiluje, nic se nevyřeší. Když se Shrek dozví, že Rampelník slibuje bez dalších podmínek cokoli, co si přeje, tomu, kdo Shreka přivede, Shrek se sám nabídne výměnou za to, že Rampelník propustí všechny ostatní zlobry. Rampelník všechny kromě Fiony propustí. Fiona je totiž kvůli kletbě zlobryní pouze v noci, a tak není "úplným zlobrem". Shrek a Fiona mají posloužit jako krmivo pro Dračici, ale Oslík, Kocour a zlobři zaútočí na Rampelníkův hrad, což umožní Shrekovi a Fioně, aby si podmanili Dračici i Rampelníka.

Když začne vycházet slunce, Shrek začne mizet, ale Fiona, která se do něj znovu zamilovala, ho políbí, než zmizí úplně, což zruší dohodu mezi Shrekem a Rampelníkem a vrátí Shreka zpět do jeho světa do okamžiku před tím, co na všechny křičel. Shrek své přátele a rodinu obejme a je vděčný za to, co má.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Mike Myers Shrek
Eddie Murphy Oslík
Cameron Diaz Fiona
Antonio Banderas Kocour v botách
Julie Andrews královna Lilian
John Cleese král Harold
Walt Dohrn Rampelník
Jon Hamm zlobr Brogan
Craig Robinson zlobr Cookie
Jane Lynch zlobryně Gretchen
Conrad Vernon Perníček
Aron Warner vlk
Christopher Knights tři slepé myši
Cody Cameron Pinocchio, tři prasátka

Dabing[editovat | editovat zdroj]

David Novotný Shrek
Tomáš Juřička Oslík
Kamila Špráchalová Fiona
Aleš Procházka Kocour v botách
Růžena Merunková královna Lillian
Petr Pelzer král Harold
Otakar Brousek Rampelník
Martin Zahálka Brogan
Pavel Rímský Doris
Zdeněk Štěpan Perníček
Radovan Vaculík Pinocchio
Bohdan Tůma Mabel
Stanislav Lehký vlk
Michal Mařík Valibuk
Ernesto Čekan Kuchtík
Ludmila Molínová-Zábršová Amber
Jana Mařasová Georgette
Alice Šnirychová Griselda
Jindřich Hinke tři prasátka 1
Ivo Novák tři prasátka 2
Otto Rošetzký tři prasátka 3
Radka Fidlerová Greca
Ivo Kubečka Vdoleček
Milan Slepička Průvodce

Další hlasy: Jiří Ployhar, Jan Holík, Lukáš Jurek, Martin Janouš, Petra Jindrová, Regina Řandová, Klára Sedláčková-Oltová & Hana Czivišová-Hessová

Ohlas[editovat | editovat zdroj]

Film sklidil smíšené až pozitivní reakce u kritiky. Několik kritiků tvrdí, že Shrek: Zvonec a konec je lepší než předchozí film Shrek Třetí, ale není tak dobrý jako Shrek a Shrek 2. Server Rotten Tomatoes na základě 185 recenzí dává filmu hodnocení 58%.[5] Server Metacritic dává filmu na základě 35 recenzí skóre 58 ze 100.[6] Uživatelé ČSFD hodnotí film průměrně 64%.[7]

Celosvětové tržby čítající téměř 750 milionů dolarů učinily ze snímku druhý celosvětově nejúspěšnější animovaný film roku 2010 po Toy Story 3: Příběh hraček, 37. nejvýdělečnější film všech dob a pátý nejvýdělečnější film roku 2010 po filmech Toy Story 3: Příběh hraček, Alenka v říši divů, Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 a Počátek.[4][8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shrek Forever After na anglické Wikipedii.

  1. DIORIO, Carl. 'Shrek' underwhelms but tops boxoffice. The Hollywood Reporter. May 23, 2010. Dostupné online [cit. 2010-08-16]. (anglicky) 
  2. GOODMAN, Dean. UPDATE 1-'Shrek' sequel underperforms at box office. Reuters. Thomson Reuters, May 23, 2010. Dostupné online [cit. 2010-08-16]. (anglicky) 
  3. FRITZ, Ben. First Look: 'Shrek' falls short on fourth go-round while 'MacGruber' bombs. Los Angeles Times. Tribune Company, May 23, 2010. Dostupné online [cit. 2010-05-24]. (anglicky) 
  4. a b Shrek Forever After (2010) [online]. Internet Movie Database [cit. 2010-08-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Shrek Forever After Movie Reviews, Pictures [online]. Flixster [cit. 2011-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Shrek Forever After reviews at Metacritic.com [online]. CBS Interactive [cit. 2011-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Shrek: Zvonec a konec v Česko-Slovenské filmové databázi
  8. 2010 WORLDWIDE GROSSES

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]