Hollywood v koncích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hollywood v koncích
Původní názevHollywood Ending
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka114 minut[1]
Žánrkomedie / drama
ScénářWoody Allen
RežieWoody Allen
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleWoody Allen
George Hamilton
Téa Leoni
Debra Messingová
Mark Rydell
Treat Williams
Tiffani Thiessen
ProdukceLetty Aronson
Kathleen Kennedyová
Frank Marshall
HudbaDavid Arnold
KameraWedigo von Schultzendorff
StřihAlisa Lepselterová
Výroba a distribuce
Premiéra3. května 2002[2]
Produkční společnostThe Kennedy/Marshall Company
DistribuceDreamWorks
Rozpočet16 000 000 USD[2]
Tržby14 839 383 USD (celosvětově)[2]
Hollywood v koncích na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hollywood v koncích (anglicky Hollywood Ending) je americká filmová komedie z roku 2002, napsanárežírovaná Woodym Allenem, který si také zahrál hlavní roli.

Příběh pojednává o neurotickém režiséru nacházejícím se za vrcholem slávy, jenž se snaží vrátit zpět mezi přední celebrity filmového průmyslu. Silný niterný tlak však způsobí propuknutí disociativní poruchy, která stojí za jeho dočasným oslepnutím.

Další postavy ztvárnili Téa Leoni jako režisérova osudová žena Ellie, George Hamilton v roli Eda a Mark Rydell představující agenta Ala Hacka. Snímek metaforicky odráží Allenovu snahu z 90. let obnovit svou zašlou slávu v americké kinematografii. Režisér po týdnu propustil původního kameramana komedie Haskella Wexlera, když se nemohli shodnout na nasnímání některých záběrů. Nahrazen byl Wedigem von Schultzendorffem.[3]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Val Waxman (Woody Allen) je uznávaný filmový režisér, držitel dvou Oscarů, jehož sláva vyprchala během předchozích deseti let. Na živobytí si tak vydělává natáčením reklam. Jeho partnerkou je mladá herečka (Debra Messingová). Po marné snaze získat celovečerní projekt, dostává nabídku od studia Galaxy na velkorozpočtový snímek odehrávající se v New Yorku, kde žije. Novou šanci prosadila jeho bývalá manželka Ellie (Téa Leoni), producentka studia u svého současného snoubence a ředitele společnosti, kterým je Hal (Treat Williams).

Roztržitý Waxman však nemá Hala v lásce, protože jej připravil o manželku. Přesto nabídku, jako poslední životní šanci vrátit se na vrchol, přijímá. Krátce před natáčením však oslepne. Vyšetření neprokáží organický podklad. Příčinou je psychosomatická disociativní porucha. Začíná navštěvovat psychiatra. Sezení později odhalí jeho rozvrácený vztah se synem, za nímž se vydává, aby se udobřili.

Osleplý režisér chce z projektu odstoupit. Jeho agent Al Hack (Mark Rydell) ho však přemlouvá k pokračování. Aby nikdo nic nepoznal, při natáčení mu pomáhá asistent čínského kameramana, a posléze také jeho šokovaná bývalá žena, která se skutečnost dovídá uprostřed produkčních prací. V důsledku ztráty zraku dochází ke komickým situacím. Val své tajemství například vypoví mlčící novinářce, vonící stejným parfémem jako Ellie, nebo uznale zhodnotí návrh plakátu otočený zadní stranou.

Po ukončení denních prací 60miliónového projektu, je po tajném zhlédnutí nesestříhaných záběrů, s natočeným materiálem nespokojený šéf studia Hal. Pravdu o slepém režisérovi mu odhaluje partnerka Ellie. Po usmíření Vala se synem získává režisér opět zrak. Poprvé tak vidí projekci připravovaného snímku. Zděšený se zmůže na jedinou větu: „Zavolejte doktora Kevorkiana“, s odkazem na lékaře, který prováděl eutanazie. Přesto se pokusí nahodilé scény sestříhat a dát jim v postprodukci formu.

Ve Spojených státech získává snímek Hollywood ending negativní recenze a stane se propadákem. Přesto má Waxman důvod k radosti, když se dozvídá, že ve Francii, která určuje styl evropské kinematografie, je snímek vynášen do nebe. Ellie se rozchází s Halem a vrací se k němu. Společně odjíždí žít do vysněné Paříže, kde Val získává práci. V závěru novou situaci zhodnotí slovy: „Díky bohu že existují Francouzi“.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Téa Leoni Ellie
George Hamilton Ed
Treat Williams Hal
Woody Allen Val Waxman
Debra Messingová Lori
Neal Huff jednatel
Mark Rydell Al Hack
Lu Yu kameraman
Barney Cheng překladatel
Isaac Mizrahi Elio Sebastian
Marian Seldes Alexandra
Tiffani Thiessen Sharon Bates
Peter Gerety psychiatr
Greg Mottola asistent režie
Fred Melamed Pappas
Jeff Mazzola rekvizitář
Aaron Stanford herec
Erica Leerhsenová herečka
Joe Rigano návrhář
Mark Webber Tony Waxman

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hollywood Ending na anglické Wikipedii.

  1. Hollywood Ending at Box Office Mojo
  2. a b c Hollywood Ending at The Numbers
  3. Woody’s Hollywood Echoes Real Life [online]. April 28, 2002 [cit. 2013-07-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]