Café Society (film, 2016)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Café Society
Původní názevCafé Society
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka96 minut[1]
Žánrkomedie / drama
ScénářWoody Allen
RežieWoody Allen
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJeannie Berlinová
Steve Carell
Jesse Eisenberg
Blake Lively
Parker Poseyová
Kristen Stewartová
ProdukceGravier Productions
Perdido Productions
KameraVittorio Storaro
StřihAlisa Lepselterová
Výroba a distribuce
Premiéra11. května 2016 (Cannes)
15. července 2016 (USA)
22. září 2016 (Česko)
DistribuceAmazon Studios
Lionsgate
Rozpočet30 milionů USD[2]
Tržby43,7 milionů USD[3]
Café Society na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Café Society je americké komediální a romantické filmové drama z roku 2016, napsanérežírované Woodym Allenem, který děj doprovodil v roli vypravěče.

Hlavní postavy v příběhu z 30. let dvacátého století ztvárnili Jesse Eisenberg jako Newyorčan Bobby Dorfman, který se po příjezdu do Hollywoodu zamiluje do sekretářky Vonnie v podání Kristen Stewartové. Jejího zaměstnavatele – hereckého agenta Philla, a zároveň Bobbyho strýce, si zahrál Steve Carell.[4]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Bobby Dorfman (Jesse Eisenberg) je nejmladším synem newyorské židovské rodiny z Bronxu na pozadí 30. let dvacátého století. Starší sestra Evelyn se provdala za učitele a ze staršího bratra Bena se stal profesionální gangster. Nespokojen s prací v otcově klenotnické dílně se rozhoduje vydat do Hollywoodu, kde se strýc Phil (Steve Carell) prosadil jako filmový agent a vyhledávač hereckých talentů. Získává však u něj pouze podřadné místo poslíčka.

Strýcova sekretářka Veronica, zvaná Vonnie (Kristen Stewartová), při seznamování hollywoodských zákoutí Bobbyho uhrane zejména svým životním stylem neprahnoucím po slávě, jak je to běžné u dívek přijíždějících do filmové „továrny na sny“. Dívka však jeho návrhy odmítá, protože má za přítele novináře Douga. Ve skutečnosti udržuje tajný poměr se strýcem Philem, který jí slibuje rozvod a společný život.

Při jednoročním, papírovém výročí vztahu předává Philovi dárek, dopis psaný a signovaný Rudolphem Valentinem. Ženatý muž má však z podvádění výčitky svědomí a románek ukončuje. Vonnie se tak zcela poddává idealistickému Bobbymu.

Phil po čase synovci sděluje, že se přece jen rozhodl pro rozvod kvůli jisté dívce bez níž nemůže žít, ačkoli se s ní rozešel. Aniž Bobby tuší, že se hovoří o Vonnie, strýce ujišťuje, že opuštěná manželka rozchod zvládne. Sám zmiňuje svou zamilovanost s jeho bývalou sekretářkou, úmysl oženit se a vrátit se do New Yorku. Překvapený Phil tak navštěvuje Vonnie, která pracuje jako šatnářka. Naléhá, aby opustila synovce a provdala se za něho.

Během rozhovoru ve Philově kanceláři si Bobby všimne zarámovaného dopisu, jenž strýc obdržel jako dárek od své mladé lásky. Dochází mu, že darující osobou byla Vonnie, kterou následně postaví před rozhodnutí výběru ze dvou soků. Dívka volí jistotu luxusního života s bohatým postarším agentem.

Bobby a Vonnie svou vzájemnou náklonnost projevili během procházky v Central Parku

Zlomený Bobby se tak osamocen vrací do New Yorku, kde se vypracuje v nočním klubu gangsterského bratra Bena (Corey Stoll). Z podniku se postupně stává vyhlášené místo setkávání smetánky, do něhož míří politici i mafiáni. Mladý podnikatel se jednoho večera seznamuje s rozvedenou atraktivní blondýnkou Veronicou Hayesovou (Blake Lively), s níž navazuje vztah zakončený sňatkem a potomkem.

Šťastní manželé Phil a Vonnie navštěvují klub při svém měsíčním newyorském pobytu. Bobby se však k družení nemá a bývalé lásce vyčítá, jak moc se změnila, když dospěla do stádia povrchní ženy, jejíž archetyp tak odmítala. Přesto se s Vonnie začíná scházet a opět mezi nimi přeskakuje jiskra, vrcholící líbáním během romantické procházky v Central Parku.

Poté, co je Ben popraven na elektrickém křesle za vraždu prvního stupně, stává se z Bobbyho jediný vlastník klubu. Gangsterská pověst podniku, jakožto bratrova odkazu, přitahuje stále více celebrit a popularita dosahuje výšin. Bobby se vydává do Los Angeles, aby v něm otevřel pobočku klubu. Ačkoli si slíbil opak, schází se s Vonnie v hospůdce na oběd, v níž si kdysi jako milenci rozuměli. Mladá paní sděluje, že se na krátkou chvíli vrací s mužem do New Yorku. Oba však docházejí k závěru, že dále nebudou jitřit své city a raději se v životě už nepotkají.

Několik měsíců poté, při vítání Nového roku, se nacházejí na opačných březích Ameriky. Bobby slaví v newyorském klubu, zatímco Vonnie křepčí po manželově boku na hollywoodském večírku. Přesto jsou náhle vytrženi z víru oslav, nepřítomnými pohledy zahloubáni do sebe, vzdáleni od reálných partnerů, a zdá se, že své myšlenky směřují jeden k druhému.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Jeannie Berlinová Rose
Steve Carell Phill
Jesse Eisenberg Bobby Dorfman
Kristen Stewartová Vonnie
Blake Lively Veronica
Parker Poseyová Rad
Corey Stoll Ben
Ken Stott Marty
Anna Campová Candy
Paul Schneider Steve
Sheryl Leeová Karen Sternová
Tony Sirico Vito
Stephen Kunken Leonard
Sari Lennicková Evelyn Dorfmanová
Max Adler Walt
Don Stark Sol
Gregg Binkley Mike
Woody Allen vypravěč (hlas)[5]


Světová premiéra 11. května 2016 zahájila Filmový festival v Cannes (zleva doprava): Corey Stoll, Blake Lively, Woody Allen, Kristen Stewartová, Jesse Eisenberg a Pierre Lescure
Světová premiéra 11. května 2016 zahájila Filmový festival v Cannes (zleva doprava):
Corey Stoll, Blake Lively, Woody Allen, Kristen Stewartová, Jesse EisenbergPierre Lescure

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Do připravovaného Allenova snímku byli 9. března 2015 obsazeni Jesse Eisenberg, Bruce Willis a Kristen Stewartová. Producenty se stali Letty Aronson, Stephen Tenenbaum a Edward Walson.[6] K hereckému týmu se 6. března 2015 připojila Blake Livelyová[7] a v polovině července ji doplnila Parker Poseyová.[8] Další obsazení bylo oznámeno 4. srpna 2015, včetně herců Jeannie Berlinové, Coreyho Stolla, Kena Stotta, Anny Campové, Stephena Kunkena, Sari Lennickové a také Paula Schneidera.[9] Roli Vita získal Tony Sirico stále během srpna[10] a v daný měsíc byl k projektu přizván také Max Adler.[11]

Film nasnímal kameraman Vittorio Storaro.[12] Willisovo odstoupení z projektu bylo zveřejněno 24. srpna 2015 pro střet s plánovaným divadelním představením na Broadwayi v Kingově adaptaci románu Misery.[13] O čtyři dny později jeho postavu převzal Steve Carell.[14] V březnu 2016 došlo k odhalení názvu komediálního dramatu Café Society.[15]

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Vlastní natáčení začalo 17. srpna 2015 v Los Angeles a jeho okolí včetně Pasadeny a Los Feliz.[16][17] Na newyorské lokace v Brooklynu se štáb přemístil 8. září téhož roku.[12][18] Allenův 47. film v pořadí se stal jeho prvním digitálním projektem za použití kamery Sony CineAlta F65.[19]

Počáteční rozpočet představoval 18 milionů dolarů. Následně však došlo k navýšení a konečná suma produkce dosáhla výše 30 milionů dolarů, což ze snímku učinilo nejnákladnější Allenův film k danému datu.[20]

Promítání[editovat | editovat zdroj]

Světová premiéra Allenova 47. filmu[21] proběhla na Festivalu v Cannes během první poloviny května 2016, když jeho projekce potřetí zahajovala festival[22] a od diváků se dočkala kladného přijetí.[23] O více než týden později drama otevřelo Filmový festival v Seattlu.[24]

Ve Spojených státech bylo uvedení do kin původně naplánováno na 15. srpna 2016. Následně došlo pro vybrané kinosály k přesunu data na 12. července téhož roku a celoplošné promítání bylo spuštěno 29. července.[25] Vedle společnosti Lions Gate Entertainment se distributorem poprvé stala studia Amazon.[22][26]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

V severní Ameriace snímek vydělal přes 11 milionů dolarů a celosvětové tržby dosáhly více než 43 milionů dolarů.[3]

Premiéra uskutečněná 15. července 2016 v pěti amerických kinech přinesla v otevírací víkend zisk 359 289 dolarů, s průměrem 71 858 dolarů na jeden kinosál, což znamenalo rekordní částku roku 2016 v přepočtu na jedno projekční místo. Rekordní zápis později překonala komedie Don't Think Twice s hodnotou 92 835 dolarů.[27][28] Celoplošná projekce, zahájená 29. července téhož roku, dosáhla prvního příjmu 2,3 milionů dolarů, což daný víkend představovalo 12. místo.[29]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Café Society (film) na anglické Wikipedii.

 1. Cannes 2016 Line-Up Includes ‘Personal Shopper,’ ‘Paterson,’ ‘The Neon Demon,’ and More [online]. [cit. 2016-04-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Anne Thompson. Why Woody Allen's New Movie Went to Amazon [online]. 25-02-2016 [cit. 2016-03-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 24-05-2016. (anglicky) 
 3. a b Cafe Society (2016) [online]. [cit. 2016-11-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Tereza Brdečková. Prchavý hollywoodský sen. Novinka Woodyho Allena perlí jako šampaňské [online]. Lidovky.cz, 2016-05-14 [cit. 2016-06-05]. Dostupné online. 
 5. GALLOWAY, Stephen. The Woody Allen Interview (Which He Won't Read) [online]. The Hollywood Reporter, 04-05-2016 [cit. 2016-05-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. FLEMING JR., Mike. Jesse Eisenberg, Bruce Willis, Kristen Stewart To Star In Next Woody Allen Pic. deadline.com. Deadline.com, 09-03-2015. Dostupné online [cit. 25-07-2015]. (anglicky) 
 7. EMERY, Debbie. Blake Lively Joins Cast of Woody Allen’s Next Film. www.thewrap.com. TheWrap.com, 06-05-2015. Dostupné online [cit. 25-07-2015]. (anglicky) 
 8. BUSCH, Anita; FLEMING JR, Mike. Parker Posey To Reteam With Woody Allen On Next Film. deadline.com. Deadline.com, 16-07-2015. Dostupné online [cit. 25-07-2015]. (anglicky) 
 9. SIEGEL, Tatiana. Woody Allen Announces Cast for New Film. The Hollywood Reporter. 04-08-2015. Dostupné online [cit. 05-08-2015]. (anglicky) 
 10. PEDERSEN, Erik. Tony Sirico Joins Woody Allen’s Latest; Meagen Fay Tunes Up For ‘La La Land’. deadline.com. Deadline.com, 10-08-2015. Dostupné online [cit. 11-08-2015]. (anglicky) 
 11. A. LINCOLN, Ross. Max Adler Powers Up For ‘Gods & Secrets', ‘This Is Happening' Gets Theatrical Release. deadline.com. Deadline.com, 12-08-2015. Dostupné online [cit. 16-08-2015]. (anglicky) 
 12. a b Kristen Stewart Photos from the Set of the New Woody Allen Film. www.comingsoon.net. ComingSoon.net, 22-08-2015. Dostupné online [cit. 22-08-2015]. (anglicky) 
 13. FLEMING JR, Mike. Bruce Willis Drops Out Of Woody Allen’s Movie: Broadway ‘Misery’ Schedule To Blame. deadline.com. 24-08-2015. Dostupné online [cit. 26-08-2015]. (anglicky) 
 14. JAAFAR, Ali; HIPES, Patrick. Steve Carell Replacing Bruce Willis In Woody Allen Movie. deadline.com. 28-08-2015. Dostupné online [cit. 29-08-2015]. (anglicky) 
 15. CHANG, Justin. Sean Penn, Woody Allen, Jeff Nichols Films Set for Cannes Film Festival [online]. Variety, 18-03-2016 [cit. 2016-03-19]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. On the Set for 8/21/15: Eddie Redmayne Starts Fantastic Beasts, Russo Brothers Wrap Up Captain America: Civil War. www.ssninsider.com. SSNInsider.com (TSS News, LLC), 21-08-2015. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 17. Tom Deehan. Cannes: Woody Allen’s Café Society filmed in New York and Los Angeles [online]. The Location Guide, 2016-05-05 [cit. 2016-11-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-04. 
 18. The Woody Allen Summer Movie 2015 is filming in Brooklyn this week. onlocationvacations.com. 06-09-2015. Dostupné online [cit. 09-09-2015]. (anglicky) 
 19. Dave McNary. Woody Allen Turns to Digital Camera for Next Movie [online]. Variety, 2015-10-07 [cit. 2016-06-05]. Dostupné online. 
 20. ‘Café Society’: 8 Things Woody Allen and Kristen Stewart Revealed About the Film at Cannes [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 21. SILVERSTEIN, Melissa. Why I won't be seeing Woody Allen's new film [online]. The Guardian, 2016-05-12 [cit. 2016-06-03]. Dostupné online. 
 22. a b SHOARD, Catherine. Café Society trailer: first look at Woody's latest suggests sparky Coens-ish satire [online]. The Guardian, 2016-04-22 [cit. 2016-06-03]. Dostupné online. 
 23. Jan Šmíd. Filmový festival v Cannes otevřel Allenův snímek Café Society, divákům se líbil [online]. Český rozhlas, 2016-05-12 [cit. 2016-06-03]. Dostupné online. 
 24. MCNARY, Dave. Woody Allen’s ‘Cafe Society’ to Open Seattle Film Festival [online]. Variety, 21-04-2016 [cit. 2016-04-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 25. Pamela McClintock. CinemaCon: Lionsgate Teaming With Amazon to Release Woody Allen's 'Cafe Society' [online]. 14-04-2016 [cit. 2016-04-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 26. SNEIDER, Jeff. Woody Allen’s New Movie Starring Kristen Stewart, Blake Lively Sells to Amazon [online]. TheWrap.com, 18-02-2016 [cit. 2016-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 27. Woody Allen’s ‘Cafe Society’ Breaks Record in Limited Opening [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 28. Dramedy ‘Don’t Think Twice’ Bests ‘Cafe Society’ for Limited Opening Record [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 29. Brad Brevet. 'Jason Bourne' Tops Weekend with $60M; 'Star Trek Beyond' Suffers Big Second Weekend Drop [online]. 31-07-2016 [cit. 2016-07-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]