Bruce Willis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bruce Willis
Bruce Willis v roce 2010
Rodné jméno Walter Bruce Willis
Narození 19. března 1955 (63 let)
Idar-Oberstein, Porýní-Falc, Německo
Alma mater Montclair State University
Aktivní roky od 1985
Manžel(ka)

Demi Moore (1987 - 2000)

Emma Heming (2009 - současnost)
Děti Rumer Willis, Scout Willis a Talulah Willis
Příbuzní David Willis
Významné role John McClane v Smrtonosná past
Butch v Pulp Fiction: Historky z podsvětí
James Cole v Dvanáct opic
Český dabing Pavel Soukup
Alexej Pyško
Cena Emmy
Nejlepší hostující herec v komediálním seriálu
2000 Přátelé
Nejlepší herec v dramatickém seriálu
1987 Měsíční svit
Zlatý glóbus
Nejlepší herecký výkon v seriálu
1987 Měsíční svit
Zlatá malina
Nejhorší herec
1999 Armageddon
Nejhorší scénář
1992 Hudson Hawk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bruce Willis (19. března 1955, Idar-Oberstein, Porýní-Falc, Západní Německo) celým jménem Walter Bruce Willis, je americký filmový herec a producent a také zpěvák. Proslavil se ve filmech Smrtonosná past, kde hrál detektiva Johna McClanea, dále v dobrodružném filmu Armageddon, kde ztvárnil roli naftaře Harryho S. Stampera, a ve filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí s rolí boxera Butche Coolidge. S herečkou Demi Moore má tři dcery – Rumer (nar. 1988), která se stala také herečkou, Scout LaRue (nar. 1991) a Tallulah Bell (nar. 1994).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Otec Bruce Willise, David Willis, byl Američan, sloužící v Německu jako voják americké armády. Jeho matka Marlene byla Němka, narozená ve městě Kassel.[1][2]. Willis je nejstarší ze 4 dětí: má sestru Florence a bratra Davida. Další bratr Robert zemřel roku 2001. Když mu byly dva roky, přestěhovali se jeho rodiče do New Jersey v USA. Již od dětství se zajímal o hru na harmoniku a jeho snem bylo stát se profesionálním hráčem na tento hudební nástroj. Poté co se jeho rodiče v roce 1971 rozvedli, pracoval v nejrůznějších profesích - jako tovární dělník, pumpař, automechanik apod.

Po střední škole přijal Willis práci jako člen ochranky v Salemské jaderné elektrárně a pak pracoval jako člen přepravní pracovní čety v továrně DuPont Chambers ve městě Deepwater ve státě New Jersey.

Poté, co pracoval jako soukromý detektiv (takovou roli následně hrál v televizním seriálu Měsíční svit, stejně jako ve filmu Poslední skaut), se Willis obrátil k herectví a rozhodl se zkusit dramatický kurz na Státní univerzitě Montclair, kde byl obsazen do školního projektu Kočka na rozpálené plechové střeše.

Willis ve svých 24 letech opustil školu a přestěhoval se do New Yorku, kde se na začátku roku 1980 živil jako barman na Západní 19. ulici v art-baru Kamikaze. Začal také hrát v Leviho reklamních spotech a po několika konkurzech debutoval v první divadelní hře v "off-brodwayové" produkci "Nebe a Země". Willis také hrál hlavní roli v "off-broadwayové" produkci scenáristy a režiséra Dennise Watlingtona "Lapák na čtyři roky".

Následovaly role na Broadwayi v New Yorku. Od 80. let se začal také objevovat v televizi a filmu.

V roce 1985 získal roli detektiva v televizním seriálu Měsíční svit, za nějž v roce 1989 získal cenu Emmy. Jeho další rolí se stal snímek Schůzka naslepo. V roce 1987 se oženil s herečkou Demi Moore. O rok později si zahrál roli Johna McClana ve filmu Smrtonosná past, díky které se dostal mezi herecké superhvězdy Hollywoodu, o dva roky později přišla Smrtonosná past 2 a dále následovala role Joe Hallenbecka ve filmu Poslední skaut.

V roce 1994 hrál ve filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí, o rok později natočil třetí díl Smrtonosné pasti. V roce 1998 byl obsazen ve filmu Armageddon, kde ztvárnil naftového vrtaře, který se vydal do vesmíru, aby zachránil planetu Zemi. V roce 2000 účinkoval ve filmu Můj soused zabiják. O čtyři roky bylo natočeno jeho pokračování. V roce 2007 natočil čtvrté pokračování Smrtonosné pasti.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Bruce Willis v roce 1989

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Autor námětu[editovat | editovat zdroj]

Písně[editovat | editovat zdroj]

 • 2000
  • Můj soused zabiják - Slow Burn
 • 1991
  • Hudson Hawk - Hudson Hawk Theme
 • 1989
  • Kdopak to mluví - Daddy's Coming Home

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. "Surprise German visit from Willis"1=. BBC News. August 8, 2005. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/film/4132632.stm. Retrieved May 9, 2009. "His mother Marlene was born in the nearby town of Kassel." 
 2. Lipworth, Elaine(June 16, 2007)."Die Another Day: Bruce Willis".Daily Mail(UK). Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/live/live.html?in_article_id=462215&in_page_id=1889. Retrieved May 9, 2009. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]