Jsem do tebe blázen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jsem do tebe blázen
Původní názevMad About You
Žánrsitcom
Formátseriál
NámětPaul Reiser
Danny Jacobson
HrajíPaul Reiser
Helen Hunt
Anne Ramsay
Leila Kenzle
John Pankow
Richard Kind
Úvodní znělka„Final Frontier“
Země původuUSAUSA Spojené státy
Počet řad7
Počet dílů164
Obvyklá délka22 minut
Produkce a štáb
DistributorSony Pictures Television
Premiérové vysílání
StaniceNBC
Vysíláno23. září 1992 24. května 1999
Jsem do tebe blázen na ČSFD, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jsem do tebe blázen (v anglickém originále Mad About You) je americký sitcom, který byl vysílán na NBC od 23. září 1992 do 24. května 1999. Paul Reiser a Helen Huntová v seriálu představují novomanželský pár žijící v New Yorku. Reiser hrál Paula Buchmana, tvůrce dokumentárních filmů. Huntová hrála Jamie Stemple Buchmanovou, specialistku na public relations. Ke konci seriálu se páru narodila dcera, kterou pojmenovali Mabel.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Paul Buchman[editovat | editovat zdroj]

Buchman (narozen 19. dubna 1962) byl vytvořen na stole, na němž jeho matka servírovala "zhoubovatělé" brambory. Poté, co navštěvoval Filmovou školu Newyorské univerzity, se nemohl dočkat uznání. Konečně uspěl v tvorbě filmů v New Yorku City. Jeho žena, pes a dcera s ním bydlí v Greenwich Village.

Jamie Buchmanová[editovat | editovat zdroj]

Jamie Buchmanová (narozena 19. února 1963) byla mladší dcera Guse a Theresy Stempleových. Její plné dívčí jméno je Jamie Eunice Stempleová. Po sedmi přítelích na Yaleské univerzitě potkala Paula Buchmana v New Yorku u novinového stánku poté, co ukradli jeho výtisk The New York Times s nepřijatelnou omluvou. Její složitý vztah s tchyní je nekonečným zdrojem vtipů v celém seriálu.

Murray[editovat | editovat zdroj]

Murray je Buchmanovic pes a oblíbenec fanoušků, protože pes vstoupil do příběhu na konci první sezóny a sledovanost stoupla. Paul ho našel jako štěně a na procházce s ním potkal Jamie. Někdy pronásleduje neviditelnou myš a končí tím, že si natluče hlavu proti něčemu. V pozdní epizodě objeví Jamie "skutečnou" myš, kterou Murray chytal. V dvoudílném finále seriálu nazvaném The Final Frontier řekne dospělá Mabel, že Murray zemřel, když jí bylo šest, ale jí to řekli, až když jí bylo dvanáct. Murray je všeobecně vyobrazen jako věrný a oddaný, ačkoliv těžkopádný.

Fran Devanowová[editovat | editovat zdroj]

Nejlepší přítelkyně Jamie Fran Devanowová byla regionální viceprezidentkou ve společnosti Farrer-Gantz Public Relations, která zaměstnala Jamie jako svoji asistentku. Kolem roku 1989 odešla Fran z Farrer-Gantz, aby trávila čas se svým pětiletým synem a manželem Markem. Jamie poté povýšila na Franinu pozici. Vztah mezi Fran a Markem trval 10 let a jejich rozchod Paula a Jamie šokoval. Devanowovi se časem usmířili.

Lisa Stempleová[editovat | editovat zdroj]

Lisa je o tři roky starší než její sestra Jamie a má nevysvětlitelné psychologické výstupy. V knize napsané Lisiným terapeutem je Jamie nazývána "Stellou". "Byla to Stellina přeprovokativnost, jež zadusila její schopnost chovat se k ostatním a svázala ji k životu v nejistotě a neuróze". Po závistivém výstupu obvinila v rozhovoru se svým psychiatrem Jamie ze všech svých problémů a tento rozhovor se stal kapitolou v knize nazvané "Maniak". Protože neměla kam jinam jít, prala si prádlo v bytě Paula a Jamie zatímco uklízela mezi oblečením své sestry a jídlem. Každá návštěva rodičů spustila nepořádek v jejím jídle.

Ira Buchman[editovat | editovat zdroj]

"Všudypřítomné individuum", Paulův bratranec Ira, se poprvé objevil v seriálu Jsem do tebe blázen v epizodě "Svatební aféra". Ira je z Sheepshead Bay v Brooklynu. Pracoval pro Paulova otce Burta v Buchmanových sportovních potřebách. Paul a Ira byli blízcí přátelé, ale se Ira po Burtově odchodu do důchodu zmocnil obchodu, vyplula napovrch jejich skrytá rivalita. Nicméně se velmi často vůči Paulovi a Jamie objevuje jako milující a podporující.

Sylvia Buchmanová[editovat | editovat zdroj]

Paulova matka Sylvia připraví Jamie skoro vždy těžké časy, ale příležitostně projeví vůči své snaše vstřícnost.

Burt Buchman[editovat | editovat zdroj]

Burt provozuje obchod se sportovními potřebami, dokud ho svým odchodem do důchodu nepřenechá Irovi. Jeho podpis se v sitcomu objeví pokaždé, jakmile navštíví Paula a Jamie a volá u dveří: "To jsem já, Burt! Burt Buchman! Tvůj otec, Burt Buchman!"

Mabel Buchmanová[editovat | editovat zdroj]

Obratem v seriálu bylo narození dcery Paula a Jamie. Pojmenovali ji konečně poté, co Jamina zpupná matka prohlásila, že "Mothers Always Bring Extra Love" (Matky pokaždé přináší extra lásku). Roli Mabel hrála dvojčata Carter a Madison Gayleovi. V závěru seriálu hrála dospělou Mabel Janeane Garofalová.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Pravidelní hosté[editovat | editovat zdroj]

Hostující herci[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Seriál se soustředil hlavně na novomanžele, ale také na všechno ostatní od humorných každodenních drobností až po vážné spory. Snaha tohoto sitcomu najít komedii v reálných situacích a s pozorovacími dialogy dopomohla k tomu, že byl porovnáván se Seinfeldem, další komedií na NBC o třicátnících v New Yorku.

Helen Huntová a Paul Reiser si za sitcom v poslední sérii vydělali 1 milion dolarů, ale sledovanost v tom roce rapidně klesla. Seriál byl přesunut ze svého úterního času, aby podpořil pondělní mizernou noční sekci komedií na NBC.

Titulní píseň sitcomu „Final Frontier“ složili Reiser a Don Was. Píseň původně nahrál Andrew Gold, ale v polovině sezóny 1997 debutovala verze nahraná Anitou Bakerovou. Tato verze se pak používala po zbytek seriálu a objevila se na soundtrackovém albu k sitcomu. Goldova verze je dostupná na desce Thank You For Being A Friend: The Best of Andrew Gold.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cyndi Lauper - Emmy awards and nominations. Television Academy [online]. Academy of Television Arts & Sciences [cit. 2019-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]