James Spader

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
James Spader
ActorJamesSpader.png
Rodné jméno James Todd Spader
Narození 7. únor 1960
USA Boston, Massachusetts
Aktivní roky 1978-
Manžel/ka Victoria Spader (1987–2004)
Cena Emmy
Nejlepší herec v dramatickém seriálu
2004 - The Practice
2005, 2007 - Boston Legal

James Todd Spader (* 7. února 1960, Boston, Massachusetts, USA) je americký herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pochází z učitelské rodiny; učiteli byli oba jeho rodiče a i jeho dvě starší sestry. Nejprve navštěvoval Akademii Phillipse Andovera a poté studoval herectví v newyorském Studiu Michaela Chekhova. Herecké zkušenosti získával na různých mimobroadwayských scénách a současně pracoval jako nakladač na nádraží, řidič na jatkách nebo se staral o koně v jezdecké škole.

Před kamerou se poprvé představil jako bratr hlavní hrdinky (Brooke Shields) v milostném dramatu Nekonečná láska. Pro svou tvář jemných rysů a pohrdlivého výrazu byl zpočátku obsazován do rolí dobře situovaných snobských mladíků, úlisných intrikánů a bezohledných kariéristů (Růžová jí sluší, Manekýn, Feťáci, Wall Street). Po několika menších úlohách na sebe upozornil dvojrolí dvojčat Johna a Ricka Wesfordových v thrilleru Jack Rozparovač se vrací.

Mezinárodní popularitu a cenu na MFF v Cannes 1989 mu přinesla postava podivínského filmaře Grahama Daltona, který v komorní psychologické studii Sex, lži a video odhaluje pomocí svých videozpovědí problémy, jimiž trpí citově frustrovaní mladí lidé. Výstižný portrét arogantního a úspěšného příslušníka vyšší společenské vrstvy vykreslil James v úloze ovdovělého právníka Maxe Barona, který naváže milostný poměr s přitažlivou starší prodavačkou hamburgerů (Susan Sarandon), v melodramatu Bílý palác.

V nezvyklé poloze se představil jako mladý egyptolog Daniel Jackson, účastnící se vojenské expedice na neznámou planetu, ve sci-fi snímku Hvězdná brána.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]