Idar-Oberstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Idar-Oberstein
Pohled na městskou část Oberstein se zámkem, zříceninou hradu Bosselstein a skalním kostelem
Pohled na městskou část Oberstein se zámkem, zříceninou hradu Bosselstein a skalním kostelem
Idar-Oberstein – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška272 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměPorýní-Falc
Zemský okresBirkenfeld
Idar-Oberstein
Idar-Oberstein
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha91,55 km²
Počet obyvatel28 350 (2015)
Hustota zalidnění309,7 obyv./km²
Správa
StarostaFrank Frühauf (CDU)
Oficiální webwww.idar-oberstein.de
Telefonní předvolba06781 a 06784
PSČ55743
Označení vozidelBIR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Idar-Oberstein je město v okrese Birkenfeld na jihozápadě Německa ve spolkové zemi Porýní-Falc. V souladu s právními předpisy příslušné spolkové země má Idar-Oberstein statut města s rozšířenou působností, v německé terminologii se jedná o tzv. Große kreisangehörige Stadt, jehož správa vykonává některé úkoly, přináležející správě okresu.

Geografická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Město se rozkládá na březích řeky Nahe, protékající podél jižních svahů pohoří Hunsrück, při hranicích Národního parku Hunsrück-Hochwald (Nationalpark Hunsrück-Hochwald). Pokud jde o větší města v okolí, Idar-Oberstein leží 50 km směrem na východ od Trieru a 35 km severozápadně od Kaiserslauternu. Zdrojem pitné vody pro město je Steinbašská přehrada (Steinbachtalsperre).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Idar-Oberstein vzniklo sloučením několika měst a obcí teprve v roce 1933 na základě tehdejší správní reformy. V roce 1933 se Idar-Oberstein skládal pouze ze čtyř místních částí. Dva největší celky byly Idar a Oberstein, k nimž byly připojeny ještě Algenrodt a Tiefenstein. Toto původní jádro mělo k 31. 12. 2015 celkem 20 066 obyvatel.

Oberstein v 19. století (olejomalba z roku 1875)

V důsledku nové správní reformy z přelomu let 1969/70 bylo k městu připojeno ještě dalších 9 obcí: Enzweiler, Georg-Weierbach, Göttschied, Mittelbollenbach,  Hammerstein, Kirchenbollenbach, Nahbollenbach, Regulshausen a Weierbach.

Do roku 1933 každé z uvedených měst a obcí vytvářelo své vlastní dějiny.

Šperkařská tradice[editovat | editovat zdroj]

Drahokamy od řeky Nahe[editovat | editovat zdroj]

Již od středověku se v okolí Idar-Obersteinu sbíraly a těžily drahé kameny, zejména acháty. Díky bohatství zdejších nalezišť se v jednotlivých sídlech podél řeky Nahe a Idarského potoka (Idarbach) vyvinula brusičská a šperkařská tradice, díky níž Idar-Oberstein získal světovou proslulost. Paradoxně k tomu přispěla i skutečnost, že v období od 17. do 19. století se z hospodářských důvodů řada občanů z této oblasti vystěhovala do ciziny. Docházelo k tomu zejména od poloviny 18. století, kdy místní achátová ložiska začala být vyčerpaná.[1] Lidé z oblasti Idar-Obersteinu se stěhovali jak na Východ, například do Haliče a do Uher, tak i na Západ, do severní a jižní Ameriky.

Německé a brazilské acháty[editovat | editovat zdroj]

Vzorek achátu z Idar-Obersteinu v muzeu v Lausanne

Vystěhovalci, kteří se dostali do jižních oblastí Brazílie, zde na nalezištích místních achátů uplatnili své profesionální zkušenosti z někdejšího domova. Brazilské acháty, mnohdy podstatně větších rozměrů, než evropské, co do barevnosti sice nemohly konkurovat drahým kamenům, nacházejícím se v povodí řeky Nahe, ale byly vhodnou a nepříliš drahou surovinou, která mohla být po další úpravě použita ve šperkařství i při výrobě jiných předmětů. Němečtí obchodníci je proto začali dovážet do Evropy - první dodávka brazilských achátů byla vypravena do Obersteinu v roce 1834. Objev těchto zdrojů vhodné suroviny vedl k další emigrační vlně německých brusičů do jihobrazilského státu Rio Grande do Sul. Právě většinou potomci těchto brusičů a šperkařů z Idar-Obersteinu jsou dodnes dodavateli brazilských achátů do celého světa[2]

Památky těžby a broušení kamenů[editovat | editovat zdroj]

V oblasti Idar-Obersteinu se nachází řada památek přístupných veřejnosti, které připomínají historii těžby drahých kamenů a místní šperkařskou tradici.

Známka Německé pošty "500 let regionu drahých kamenů Idar-Oberstein" z roku 1997
 • Historische Weiherschleife - stará brusírna drahých kamenů. Objekt z roku 1634 s vodním kolem, poslední zachovaná brusírna u Idarbachu. Brusírna je dosud v provozuschopném stavu a návštěvníkům se v ní předvádí broušení drahých kamenů.[3]
 • Edelsteinmine Steinkaulenberg - důl Steinkaulenberg, kde se do roku 1870 těžily drahé kameny pro šperkařský průmysl.[4]
 • Deutsches Edelsteinmuseum - muzeum drahých kamenů v místní části Idar.[5]
 • Deutsches Mineralienmuseum - mineralogické muzeum v centru Obersteinu. Vystavuje minerály a drahé kameny z celého světa a šperky, vyrobené v Idar-Obersteinu v 19. a 20. století.[6]
 • Industriedenkmal Jakob Bengel - jeden z mála podniků, zaměřených na výrobu šperků a bižuterie, které v Idar-Obersteinu zůstaly v provozu do 21. století. Technická památka se nachází v místní části Oberstein na Wilhelmstraße nedaleko Mineralogického muzea. Návštěvníci se zde mohou seznámit z historii výroby šperků v letech 1870 - 1990.[7]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Na seznamu rodáků a významných osobností, pocházejících z Idar-Obersteinu, má zvláštní místo americký herec Bruce Willis. Narodil se v tomto městě 19. března 1955 jako syn německé matky a amerického vojáka, sloužícího v Západním Německu, a po dvou letech s rodiči přesídlil do USA. Bruce Willis navštívil své rodné město v roce 2005 a při této příležitosti mu městská rada k jeho padesátinám udělila titul čestného velvyslance Idar-Obersteinu.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Idar - Oberstein [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-11. (německy) 
 2. SCHMIEDER, Christoph. Die Auswanderung aus Idar-Oberstein [online]. 2012-08-28 [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-19. (německy) 
 3. Historische Weiherschleife [online]. Idar-Oberstein: Městský úřad [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-17. (německy) 
 4. The Edelsteinminen Steinkaulenberg [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-19. (anglicky) 
 5. Deutsches Edelsteinmuseum [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné online. (německy) 
 6. Deutsches Mineralienmuseum [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-19. (německy) 
 7. Industriedenkmal Jakob Bengel [online]. Idar-Oberstein: Městský úřad [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-18. (německy) 
 8. Ein großes "Hello" in Idar-Oberstein.Hollywood-Glanz in Idar-Oberstein: Der US-Schauspieler Bruce Willis machte Station in seiner Geburtstadt.. stern.de [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]