Energetický nápoj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Energetické nápoje jsou nealkoholické nápoje, které obsahují (legální[zdroj?]) stimulační drogu, v České republice téměř výhradně kofein.[zdroj?] Mohou také obsahovat cukr či umělá sladidla, bylinné výtažky a aminokyseliny. Energetická hodnota těchto nápojů není vysoká v porovnání s energeticky hodnotnou stravou[1], například jedno 330 ml balení Red Bullu obsahuje 636,6 kJ[2], přičemž 100 g mléčné čokolády obsahuje 2210 kJ[3] a 100 g hořké čokolády na vaření od domácího výrobce Figaro 2135 kJ.[zdroj?][4] Hlavním efektem energetického nápoje tedy není jeho energetická hodnota, ale stimulační dopady účinné látky na centrální nervovou soustavu, které vedou ke zvýšení pozornosti a nárůstu mentální a fyzické výkonnosti. Proto také energetický nápoj často obsahuje pomocné látky, které zintenzivňují efekt látky hlavní.[5]

Složení[editovat | editovat zdroj]

Energetické nápoje všeobecně obsahují kofein, B-vitamíny a rostlinné výtažky. Dalšími běžně užívanými složkami je sycená či nesycená voda, guarana, yerba maté, taurin, ženšen, inositol, glukuronolakton či maltodextrin. Obsah cukru je u jednotlivých produktů velmi proměnlivý, některé nápoje užívají umělá sladidla.

Účinky[editovat | editovat zdroj]

Těžiště účinku energetických nápojů leží v obsahu kofeinu a cukru, případně i v synergii těchto dvou látek. Pro významný účinek ostatních složek neexistují přesvědčivé vědecké důkazy. [6]

Nežádoucí účinky na zdraví[editovat | editovat zdroj]

Zdravotní rizika plynou hlavně z obsahu kofeinu a cukru. Kofein způsobuje dehydrataci, po odeznění účinku psychický a fyzický útlum, vysoké dávky narušují koncentraci. Nicméně, maximální možný obsah kofeinu ve 100 ml nápoje je menší než v kávě typu espresso. Nadměrný přísun cukru vede také k řadě onemocnění. Některé nápoje jsou slazeny umělými sladidly, zejména aspartamem, jehož zdravotní riziko je v současnosti předmětem diskuse. Taurin, další často přidávanou látku, si lidské tělo dokáže v dostatečné množství syntetizovat samo, jeho konzumace tak nepřináší žádné pozitivní efekty, ale nezdá se, že by přinášela nějaké negativní. Některé nápoje jsou obohaceny o vitamíny a minerály, proto jejich pití může být zdravější než pití kávy, a to i s ohledem na to, že při pití energetického nápoje dochází k nižší dehydrataci vzhledem k všeobecně nižšímu obsahu kofeinu a velkému podílu vody v nápoji. Ovšem pokud je voda perlivá, může způsobit podráždění žaludeční sliznice. Jako všechny v chemickém slova smyslu kyselé nápoje s obsahem cukru, energetické nápoje přispívají k tvorbě zubního kazu.[7] Kombinují cukr s kyselými složkami obsaženými v nápoji. Například sportovci, kteří většinou konzumují nápoj v době, kdy jsou vyčerpaní a vyprahlí a jejich sliny nemohou zuby chránit. Je proto lepší si po vypití nápoje vypláchnout ústa vodou.[8][9] [10][11][12]

Tyto nápoje bývají často kombinovány s alkoholem. Taková kombinace je ještě nebezpečnější než samotný alkohol (Marczinski a Fillmore, 2014). To lze částečně vysvětlovat skutečností, že kombinace energetických nápojů s alkoholem snižuje subjektivní pocit opilosti. Dalším důležitým faktorem je skutečnost, že budivý efekt kofeinu oddálí ospalost při intoxikaci alkoholem. To prodlužuje dobu pití alkoholu.

* Často pak dochází zvláště u mladších osob k pití v tazích (Marczinski, 2015).

* Zvyšuje se riziko dopravní nehody (Woolsey a spol., 2015)

* Roste možnost rizikového sexuálního i jinak nebezpečného chování.

* Po kombinaci s energetickými nápoji se rychleji rozvíjí závislost na alkoholu (Arria a spol., 2011).

* Při kombinaci energetických nápojů a alkoholu se zvyšuje riziko srdečních komplikací (Wiklund a spol. 2009).

* Zvláště rizikové jsou energetické nápoje pro dospívající. Van Batenburg-Eddes a spol. (2014) zjistili, že spotřeba jeden nebo více energetického nápoje denně byla u dospívajících spojena s častějšími poruchami chování, spánku a exekutivních funkcí (tj. např. schopnost plánovat, rozhodovat se a řešit problémy). Není jasné, zda porucha exekutivních funkcí byla vyvolána toxicky nebo to byl následek spánkové deprivace po vysokých dávkách kofeinu.

* Riziko má i samotná intoxikace kofeinem. Kofeinu je většinou v energetických nápojích podstatně více než v nápojích typu coca-coly. To ohrožuje srdce samo o sobě a zvláště v kombinaci se stimulačními drogami nebo alkoholem. Ohroženy jsou především osoby se srdečním onemocněním nebo vysokým krevním tlakem (Goldfarb a spol. 2014).

* Vysoký obsah kofeinu vede k poruchám spánku a někdy i k úzkostným stavům (Trapp a spol., 2014).

* Po odeznění intoxikace kofeinem se naopak objevuje útlum a apatie, což je nebezpečné pro řidiče a pracovníky v rizikových zaměstnáních.

* Časté pití energetických nápojů je spojeno s vyšším rizikem zneužívání léků a ilegálních drog (Arria a spol., 2010). Hanan Israelit a spol. (2012) popsali srdeční infarkt a úmrtí 24letého muže po kombinaci energetických nápojů a syntetické drogy MDMA.

* Vysoký obsah cukru v některých energetických nápojích představuje riziko zvláště pro diabetiky.

* Existují těžko předvídatelné interakce s léky.

* Energetické nápoje mohou poškozovat zubní sklovinu (Pinto a spol., 2013) a sliznice. Důvodem je jejich nízké pH a vysoký obsah cukru (Cavalcanti a spol., 2010).

* Vysoké dávky kofeinu zvyšují u disponovaných jedinců riziko migrény.

* Energetické nápoje nejsou vhodné v těhotenství a během kojení (Guilbeau, 2012).

* Existuje riziko alergických reakcí. Lee a spol. (2013) popsali anafylaxi po syntetickém taurinu v energetickém nápoji, ačkoliv taurin v potravě alergickou reakci nevyvolával.

Nordt a spol. (2012) uvádějí, že třetina osob v jejich soboru, kteří pili energetické nápoje, uvedla negativní účinky (třes, nervozita, nespavost, bušení srdce, trávicí problémy, bolesti hlavy, bolesti na hrudi a záchvaty). Poměrně časté bylo také kombinování energetických nápojů s nelegálními drogami.

Literatura

Arria AM, Caldeira KM, Kasperski SJ, O'Grady KE, Vincent KB, Griffiths RR, Wish ED. Increased alcohol consumption, nonmedical prescription drug use, and illicit drug use are associated with energy drink consumption among college students. J Addict Med. 2010; 4(2):74–80.

Arria AM, Caldeira KM, Kasperski SJ, Vincent KB, Griffiths RR, O'Grady KE. Possible underlying mechanisms explaining these observations are highlighted in this review. Alcohol Clin Exp Res. 2011; 35(2):365-75.

Cavalcanti AL, Costa Oliveira M, Florentino VG, dos Santos JA, Vieira FF, Cavalcanti CL. Short communication: In vitro assessment of erosive potential of energy drinks. Eur Arch Paediatr Dent. 2010; 11(5):253-5.

Goldfarb M, Tellier C, Thanassoulis G. Review of published cases of adverse cardiovascular events after ingestion of energy drinks. Am J Cardiol. 2014; 113(1):168-72.

Guilbeau JR. Health risks of energy drinks: what nurses and consumers need to know. Nurs Womens Health. 2012; 16(5):423-8.

Hanan Israelit S, Strizevsky A, Raviv B. ST elevation myocardial infarction in a young patientafter ingestion of caffeinated energy drink and ecstasy. World J Emerg Med. 2012; 3(4):305-7.

Kütner D. Češi pijí stále více energetických nápojů. Publikováno, 27.4.2011, citováno podle zpravy.e15.cz.

Lee SE, Lee SY, Jo EJ, Kim MY, Yang MS, Chang YS, Kim SH. A case of taurine-containing drink induced anaphylaxis. Asia Pac Allergy. 2013; 3(1):70-3.

Marczinski CA. Can energy drinks increase the desire for more alcohol? Adv Nutr. 2015; 6(1):96-101.

Marczinski CA, Fillmore MT. Energy drinks mixed with alcohol: what are the risks? Nutr Rev. 2014; 72 Suppl 1:98-107.

Nordt SP, Vilke GM, Clark RF, Lee Cantrell F, Chan TC, Galinato M, Nguyen V, Castillo EM. Energy drink use and adverse effects among emergency department patients. J Community Health. 2012; 37(5):976-81.

Pinto SC, Bandeca MC, Silva CN, Cavassim R, Borges AH, Sampaio JE. Erosive potential of energy drinks on the dentine surface. BMC Res Notes. 2013; 6:67.

Trapp GS, Allen K, O'Sullivan TA, Robinson M, Jacoby P, Oddy WH. Energy drink consumption is associated with anxiety in Australian young adult males. Depress Anxiety. 2014; 31(5):420-8.

Van Batenburg-Eddes T, Lee NC, Weeda WD, Krabbendam L, Huizinga M. The potential adverse effect of energy drinks on executive functions in early adolescence. Front Psychol. 2014; 5:457.

Wiklund U, Karlsson M, Oström M, Messner T. Influence of energy drinks and alcohol on post-exercise heart rate recovery and heart rate variability. Clin Physiol Funct Imaging. 2009; 29(1):74-80.

Woolsey CL, Jacobson BH, Williams RD Jr, Barry AE, Davidson RT, Evans MW Jr, Beck NC. A comparison of the combined-use of alcohol & energy drinks to alcohol-only on high-risk drinking and driving behaviors. Subst Use Misuse. 2015; 50(1):1-7.

Některé Energetické nápoje prodávané v ČR[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Energy drink na anglické Wikipedii.

 1. HEIDEMANN, Merle; URQUHART, Gerald. A can of bull? Do energy drinks really provide a source of energy? [PDF online]. Buffalo, New York: National Center for Case Study Teaching in Science, 2005-06-20 [cit. 2009-07-29]. S. 2. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-17. (anglicky) 
 2. Oficiální stránka Red Bull http://energydrink.redbull.com/calories-and-nutrition-facts Archivováno 31. 5. 2013 na Wayback Machine
 3. Archivovaná kopie. www.milka.sk [online]. [cit. 2013-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-01. 
 4. Figaro Na vaření 100g čokol. < | READ VELKOOBCHOD KÁVA ČAJ CUKROVINKY. shop.read.cz [online]. [cit. 2019-05-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-05-18. (česky) 
 5. SIMON, Michele; MOSHER, James. Alcohol, Energy Drinks, and Youth: A Dangerous Mix [PDF online]. San Rafael, California: Marin Institute, 2007 [cit. 2009-07-29]. S. 9, 11. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-21. (anglicky) 
 6. http://www.nytimes.com/2013/01/02/health/scant-proof-is-found-to-back-up-claims-by-energy-drinks.html?_r=0
 7. Energetické nápoje ničí sklovinu, ohrožují hlavně mladistvé
 8. Energetické nápoje síly příliš neobnoví. napoje.gastronews.cz [online]. [cit. 2012-10-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-28. 
 9. Lékaři opět varují před účinky energetických nápojů. www.vodarenstvi.cz [online]. [cit. 2012-10-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
 10. Doporučení Krajské hygienické stanice v Praze - Energetické nápoje
 11. Bezpečnost potravin: energetické nápoje - stanovení limitu kofeinu 320 mg/l
 12. Temná stránka energetických nápojů – kvůli dočasnému povzbuzení riskujete zdraví