Red Bull

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o energetickém nápoji. Další významy jsou uvedeny na stránce Red Bull (rozcestník).

Red Bull je energetický nápoj vyráběný v Rakousku. Sídlo společnosti Red Bull GmbH je ve Fuschlu am See (Salcbursko). Původní recept na nápoj Red Bull pochází z Thajska a byl později chuťově upraven. Vývoj nápoje probíhal během tříletého období od roku 1984 do roku 1987. Z té doby pochází i positioning produktu „Red Bull revitalizuje tělo i mysl” a slogan „Red Bull vám dává křííídla!” V roce 2011 bylo prodáno přes čtyři a půl miliardy plechovek ve více než 160 zemích[1]. Red Bull se nezaměřuje pouze na prodej energetických nápojů Red Bull Energy Drink a Red Bull Sugarfree, značná část aktivit je také zaměřena do oblasti sportu a kultury. Tento nápoj není vhodný pro děti a těhotné ženy.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Perlivá voda, sacharóza, glukóza, kofein (32 mg / 100 ml), taurin, regulátor kyselosti, citrát sodný, vitamíny (niacin, kyselina pantothenová, B6 a B12), aroma, barviva (karamel, riboflavin). Nutriční hodnoty / 100 ml: Energetická hodnota 194 kJ (46 kcal), bílkoviny 0 g, sacharidy 11,3 g, tuky 0 g, vláknina 0 g, sodík 0,08 g.

Marketing[editovat | editovat zdroj]

Marketingový mix se skládá ze čtyř základních oblastí: event marketing (akce v oblasti sportu a kultury), opinion leaders program (podporování sportovců a umělců), komunikace (reklama a public relations) a consumer collecting (získávání nových konzumentů pomocí vysokoškolských studentů a vyhledávání vhodných příležitostí pro sampling). Subjektivní cílovou skupinou je každý, kdo chce vykonávat fyzickou nebo duševní aktivitu. To jsou například studenti připravující se na zkoušky, manažeři v kanceláři, sportovci během závodu či tréninku, řidiči na dlouhých trasách apod.

Opinion Leaders[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější podporované sportovce v České republice patří Ester Ledecká, Eva Samková, Tomáš Kraus, Michal Prokop, Jan Kubíček či Michal Maroši,Tomáš Slavík Martin Šonka, Maxim Habanec a Šárka Pančochová. Marketingovou strategií je vyhledávání mladých talentů a následná dlouhodobá a vysoce specializovaná spolupráce.

Event marketing[editovat | editovat zdroj]

Jedním z hlavních marketingových pilířů je tvorba vlastních akcí v oblasti sportu a kultury. V České republice v roce 2002 a 2006 zorganizovala společnost soutěž Red Bull Letecký Den na Střeleckém ostrově v Praze, v letech 2001, 2003, 2008 a v roce 2013 na Dvořákově nábřeží. Asi největší úspěch mezi laickou i odbornou veřejností pak zaznamenal závod v ledovém korytu z Pražského hradu do Nerudovy ulice v samotném centru Prahy, který se jmenoval Red Bull Crashed Ice. Pro rok 2007 a 2011 byla v České republice vybrána kreativní soutěž Red Bull Art of Can [2]. V hudební oblasti jsou známé akce jako Red Bull Soundclash [3], Red Bull i-Battle [4] a nejnověji Red Bull Tour Bus [5] - pojízdná stage, která obráží české a slovenské hudební festivaly. Začátkem roku 2012 proběhly na pražských vysokých školách kvalifikace na světové finále závodu v hodu papírovou vlaštovkou Red Bull Paper Wings [6], ve kterém se mistrem světa stal český reprezentant Tomáš Beck s hodem dlouhým 50,37m. V červnu 2012 se na pražské Štvanici uskutečnila evropská premiéra závodu Red Bull Pump Riders [7] a v červenci Praha hostila národní kvalifikaci na streetballový turnaj Red Bull King of the Rock [8]. Mezi nejznámější zahraniční eventy patří světová série v akrobatickém létání Red Bull Air Race [9], v oblasti motokrosu Red Bull X-Fighters [10], tanečníků breakdance se týká Red Bull BC One [11], hudebníky mladé duchem spojuje Red Bull Music Academy [12].

Komunikace[editovat | editovat zdroj]

Články, fotografie, videa a další média ze světa Red Bull produkuje a do celého světa distribuuje Red Bull Media House [13] se sídlem ve Fuschlu am See (Salcbursko). Globální mediální síť se spolupracovníky z více než 160 zemí světa vytváří obsah pro časopis Red Bulletin [14], televizní kanál Red Bull TV [15], rádio [16], mobilní aplikace nebo webové stránky pro každou zemi včetně České republiky [17], kde jsou informace z kultury a sportu. Kromě toho také zaštiťuje produkci dokumentů, filmů a videí jako například u snowboardového snímku Art of Flight [18].

Propagační auta a Sampling girls[editovat | editovat zdroj]

Red Bull vyvinul MET (Mobilní Energetický Tým), též zvaný tým Sampling girls. Týmy jsou sestavené z vysokoškolských studentů, které řídí auta s korporátním designem a zvětšenou plechovkou na zádi (Mini Cooper, dříve Volkswagen New Beetle, Suzuki Vitara…). Hlavní náplní práce Sampling girls je distribuce produktu zdarma především mezi řidiče, pracující, sportující a studenty.

Thajský Krating Daeng[editovat | editovat zdroj]

Původní thajský Krating Daeng bývá dostupný v některých asijských potravinářstvích na Novém Zélandu, Austrálii, Kanadě, v pražské vietnamské tržnici Sapa a brněnské tržnici na Olomoucké ulici.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1], 18. července 2012

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]