Přímý prodej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přímý prodej je nejstarší a nejosobnější forma prodeje zboží či služeb, která se praktikovala už v dávných dobách v podobě prostého směnného obchodu. Dnes touto formou často prodávají profesionálové vybavení počítači a multimediálními prezentacemi a připadá na ni značný objem obratu zboží.

Při přímém prodeji prodejce nakupuje zboží za velkoobchodní (či zvýhodněné) ceny a poté je nabízí přímo zákazníkovi-spotřebiteli za ceny běžné.

Výhody a nevýhody[editovat | editovat zdroj]

Přímý prodej je velmi efektivní způsob zlepšení komunikačních dovedností. Jednou z forem přímého prodeje je také prodej formou "door-to-door" neboli podomní prodej. Běžný člověk potká průměrně 1021 lidí za rok (za předpokladu, že ve městě interaguje se třemi lidmi denně). Oproti tomu podomní prodejce při běžné pracovní zátěži potká během jednoho roku průměrně 14 400 lidí (práce počítána pouze 5 dní v týdnu se 20 dny pracovního volna). U jiných forem přímého prodeje následně záleží na frenkvenci schůzek, celkově je však intenzita komunikace daleko větší, než u průměrného člověka. Prodejce tak buduje svůj první dojem, schopnost sebeprezentace, zbavuje se stresu z komunikace s neznámými lidmi. Učí se argumentovat, asertivně komunikovat, číst znaky neverbální komunikace a přirozeně reagovat v nenadálých situacích. Celkově tedy rozvíjí měkké dovednosti a prodejní dovednosti. Přímý, či dokonce podomní prodej je vhodnou možností pro mladé lidi, kteří chtějí ve své kariéře dosahovat vysokých pozic právě díky tomuto aspektu.

Nevýhodou je, že u většiny společností nabízejících přímý prodej závisí zisk výhradně na možnostech prodejce osobně si zboží přepravovat. Další nevýhoda spočívá v tom, že když se prodejce rozhodne odstěhovat se jinam, obvykle si musí začít budovat klientelu a cestu k zákazníkům znovu a s předchozími klienty obvykle ztrácí kontakt.

V České republice je v přímém prodeji aktivních nejméně 220 000 lidí. Zhruba 3/4 prodejců jsou ženy. Z oficiálních finančních výsledků Asociace osobního prodeje (AOP) za rok 2010 dále vyplývá, že tržby všech šesti členů Asociace dosáhly v roce 2010 necelých 4 mld. Kč.

Přímý prodej v USA představuje cca 13 mld. USD a přibližně v 700 společnostech zaměstnává zhruba 5 milionů lidí. Podle údajů americké Direct Selling Association (Asociace přímého prodeje) téměř polovina těchto firem prodává potřeby pro domácnost a kosmetické výrobky pro celou rodinu. Odhaduje se, že denně proběhne více než 50 000 návštěv.

Zákaz podomního prodeje a jeho dopad na firmy sdružené v AOP[editovat | editovat zdroj]

Někteří prodejci spolupracující s firmami sdruženými v Asociaci osobního prodeje zaznamenali podle její předsedkyně Ildiko Dikošové v roce 2013 nižší tržby v souvislosti se zákazem podomního prodeje, který přijaly stovky obcí.[1] Asociace osobního prodeje (AOP) se distancovala od praktik takzvaných "Šmejdů" a zároveň protestovala proti zákazu podomního prodeje, protože podle předsedkyně AOP zákaz ničí byznys i firmám, které stížnostem nečelí.[2] Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka rovněž nepovažuje plošný zákaz podomního prodeje za řešení situace a poukazuje na to, že poškození poctiví obchodníci zaměstnávají jen v Česku více než 200 tisíc lidí.[2] Ústavnost zákazu potvrdil Ústavní soud a zdůvodnil jej především v zabránění obtěžování občanů.[3]

Oproti tomu v USA je podomní prodej regulován jednotlivými městy. Velké množství měst jej nechává nadále volný, některá města jej celoplošně zakázala a významná část měst vyžaduje povolení k prodeji. Získání povolení k prodeji je často proces, v jehož průběhu je ověřena jak firma, tak samotný prodejce a v případě oficiálního vydání povolení je prodejce pozitivněji přijímán občany města.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.asociace-sos.cz/podomni-prodej-seznam-obci-kde-ho-zakazali/
  2. a b http://www.socr.cz/clanek/clanek-6843/%27%27/ [online]. 
  3. http://www.usoud.cz/aktualne/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=2469

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]