Katy Perry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katy Perry

Katy Perry na srazu DNC v červenci 2016
Základní informace
Rodné jméno Katherine Elizabeth Hudson
Jinak zvaná Katy Perry
Narození 25. října 1984 (32 let)
Santa Barbara, Kalifornie
USA Spojené státy americké
Původ Američanka
Žánry Pop, RnB, Synth rock, Dance pop
Povolání zpěvačka, textařka
Nástroje Zpěv, kytara, klavír
Hlasový obor kontraalt
Aktivní roky 2001–současnost
Vydavatel Capitol Records
Příbuzná
témata
Matrix, Travie McCoy, John Mayer
Manžel(ka) Russell Brand (20102012)
Web www.katyperry.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katherine Elizabeth Hudson (* 25. října 1984 Santa Barbara), známá pod uměleckým jménem Katy Perry, je americká zpěvačka, textařka a hudebnice. Jelikož by se Katy Hudson příliš podobalo jménu herečky Kate Hudson, zvolila si do svého uměleckého jména rodné příjmení své matky Perry. Narodila se v Kalifornii pastorskému páru, vyrůstala na gospelové hudbě a zpívala v kostele.[1] Od církve také dostala svoji první modrou kytaru. Populární se stala díky svému prvnímu megahitu I Kissed A Girl. Jako jediné zpěvačce v historii popu se jí podařilo získat 5 hitů číslo jedna na jednom albu. To se zatím podařilo jen Michaelu Jacksonovi. Mimo svou kariéru se věnuje nadacím (UNICEF).

Během svého dětství zpívala v kostelech, a tak se v období dospívání usilovala o gospelovou dráhu. Podepsala smlouvu s Red Hill Records a v roce 2001 vydala své debutové album Katy Hudson, které ovšem nezaznamenalo komerční úspěch. Následující rok se přestěhovala do Los Angeles, aby se pustila do světské hudby, po tom, co Red Hill ukončilo smlouvu. Podepsala smlouvu s vydavatelství The Island Def Jam Music Group a Columbia Records, ale jej kariéra upadala. Nakonec v dubnu 2007 podepsala smlouvu s Capitol Records.

Katy se proslavila v roce 2008 po vydání singlu „I Kissed a Girl“, kvůli kterému vyvolala kontroverzi – to pro jeho homosexuální tematiku. Dalším úspěšný singlem se stal singl „Hot n Cold“. Oba dva singly jsou z desky One of the Boys. Její třetí album Teenage Dream (2010), obsahuje nejvýše umístěné singly v žebříčku Billboard Hot 100, jako jsou: „California Gurls“, „Teenage Dream“, „Firework“, „E.T.“ a „Last Friday Night (T.G.I.F.)“. Dalším singlem je také „The One That Got Away“, který se umístil na 3. místě. Toto album se stalo prvím albumem zpěvačky, která měla 5 písní s číslem jedna v žebříčku Billboard Hot 100 a celkově druhým albem; tím prvním bylo Bad od Michaela Jacksona. V březnu 2012 vydala dodatek alba s názvem Teenage Dream: The Complete Confection, s dalšími dvěmi singly „Part of Me“ a „Wide Awake“.

Roku 2013 vydala své další album s názvem Prism, které bylo naplněno žánry pop a dance. Stala se prvním umělcem, který dosáhl miliardy shlédnutí na portálu Vevo na více videích, a to konkrétně na „Roar“ a „Dark Horse“. Většinou na psaní písní spolupracovala s novými autory, povětšinou s Dr. Lukem a Maxem Martinem.

V roce 2017 vydala své další album Witness, kterému se sice dostalo pozitivních ohlasů, ale nebylo to hitové album.

V písních jako např. „Firework“ a „Roar“, zdůrazňuje téma o sebeposilňovaní a sebeúctě.

Katy je známa pro svůj výstředný a zábavně založený styl oblékání, který zahrňuje světlé barvy a různé motivy. Její predstavení mají propracované isnscenace a kostýmy.

Katy je držitelkou několika ocenění, napsané v Guinnessově knize světových rekordů a v letech 2011–2015 ji magazín Forbes zahrnul na seznam „Nejposlouchatelnějších žen v hudbě“. Během své kariéry prodala ne méně než 11 miliónů alb a 81 miliónů singlů. Také vytvořila vlastní parfémy Purr, Meow!, Killer Queen, Mad Potion'", "Mad Love" a "INDI". V roce 2012 vydala autobiografický dokument s názvem Katy Perry: Part of Me, ve kterém vypráví o svém životě jako o umělkyni a o manželství s anglickým hercem Russellem Brandnem.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Katy měla vztah s frontmanem skupiny Gym Class Heroes Travie McCoyem, kterého potkala ve studiu v New Yorku. Rozešli se v prosinci 2008. Na jaře 2009 se poprvé potkala s Britem Russellem Brandem, když hrála vedlejší roli v jeho filmu Dostaň ho tam. Perry a Brand spolu začali chodit v září 2009, poté, co se opět potkali na MTV Video Music Awards, v prosinci téhož roku, se během dovolené v Indii zasnoubili. V červenci 2010 prohlásila v interview na YouTube, že Russell bude vynikající otec. Perry a Brand se vzali dne 23. října 2010 v RádžasthánuIndii. Manželství jim ale dlouho nevydrželo, Russel jí před koncertem v Sao Paulo napsal sms, že se chce rozvést a tak se stalo 7. února 2012. Zpěvačka chodila i se známým hudebníkem Johnem Mayerem. S tím nazpívala i píseň 'Who You love'. Na začátku roku 2014 se s ním ale rozešla (údajně kvůli nabitému rozvrhu). Na začátku března 2016 Katy Perry a Orlando Bloom oficiálně přiznali, že jsou partneři. Na jaře 2017 oznámili, že se rozcházejí z důvodů rozdílných názorů na společnou budoucnost.

1984–1998: Dětství[editovat | editovat zdroj]

Katherine Elizabeth Hudson se narodila v Santa Barbaře v Kalifornii pastorským rodičům Mary Christine a Mauriceovi Keithovi Hudsonovi. Oba její rodiče jsou „znovuzrození“ křesťané, protože se obrátili k Bohu po „divoké mladosti“.[2] Katy má anglické, německé, irské a portugalské kořeny. Z matčiny strany je neteří filmového režiséra Franka Perryho.[3] Má mladšího bratra Davida, který je zpěvák[4] a starší sestru Angelu. Od 3 do 11 let se Katy často stěhovala napříč celou krajinou, kvůli přeřazovaní jejích rodičů do různých kostelů, později se znovu usadili v Santa Barbaře. Po čas dětství navštěvovala církevní školy a tábory. Její rodina musela finančně bojovat,[5] občas používali poukázky na jídlo a jedli z potravinové banky, která byla určená na nakrmení shromáždění v kostele jejích rodičů.[6]

Katy poslouchala především gospelovou hudbu,[7] protože její rodina se snažila odradit od světové hudby. Populární hudbu objevila z CD, které dostala od jejích kamarádů.[8] Katy uvedla: „Modlím se celou dobu – pro sebeovládaní, pro pokoru.“[9] Spolu se svojí sestrou Angelou začala cvičit zpěv.  Začala cvičit od 9 let a do 17 zpívala v kostele.[10] V 13 letech dostala svou první kytaru a začala veřejně vystupovala s písněmi, které sama složila. Snažila se být „tak trochu typickou kalifornskou dívkou“. Jak vyrostla, začala s bruslením, se skateboardingem a surfingem. Její bratr David ji během jejího dospívaní popsal jako divošku. Chodila na hodiny tance a učila se swingLindy Hop a jitterbug.

1999–2006: Katy Hudson a počátky kariéry[editovat | editovat zdroj]

Během prvního ročníku na střední škole splnila požadavky General Educational Development (GED) a ve věku 15 let opustila školu Dos Pueblos High School, aby se mohla věnovat hudební kariéře. Krátce studovala italskou operu na Music Academy of the West v Santa Barbaře. Její zpěv přitáhnul pozornost rockových umělců Stevea Thomasa a Jennifer Knapp, kteří jí pomohli zlepšit zručnost psaní písní. V Nashville začala nahrávat demonahrávky a učila se psát písně a hrát na kytaru. Po podepsání smlouvy s Red Hill Records, vydala své debutové gospelové album s názvem Katy Hudson. Album vyšlo 6. března 2001 a Katy se připojila k turné The Strangely Normal Tour na podporu alba. Album Katy Hudson dostalo pozitivní ohlas od kritiků, ale bylo komerčně neúspěšné a prodalo se odhadovaných 200 kopií. Katy přešla z gospelu na moderní hudbu, začala spolupracovat s producentem Glenem Ballardem a v 17 letech se přestěhovala do Los Angeles. V roce 2003 krátce vystupovala pod jménem Katherine Perry, aby nedošlo k záměně s herečkou Kate Hudson. Později přijala umělecké jméno Katy Perry.

V roce 2004 podpesala Katy smlouvu s Ballardovým vydavatelstvím Java, které bylo potom spojené s The Island Def Jam Music Group. Začala pracovat na sólo nahrávce, ale ta byla odložena, po tom, co Java skončilo. Ballard potom představil Katy Timovi Devineovi, A&R manažerovi Columbia Records a podpsala smlouvu jako sólová umělkyně. V průběhu následujících dvou let, psala a nahrávala materiál pro její debut v popu a spolupracovala s textaři jako jsou Desmond Child, Greg Wells, Butch Walker, Scott Cutler/Anne Previn, The Matrix, Kara DioGuardi, Max Martin a Dr. Luke. V roce 2006 byla Katy vzata složka z Columbia Records do Capitol Records Angelicou Cob-Beahler, krátce přetím než měla vydat své debutové popové album.

Katy měla před svým přelomem menší úspěchy. Píseň „Simple“, kterou nahrála s Ballardem, se objevila na soundtracku k filmu Sesterstvo putovních kalhot (2005). Také poskytovala doprovodné vokály v písni „Old Habits Die Hard“ od Micka Jaggera, která v roce 2005 vyhrála ocenění Zlatý glóbus za nejlepší filmovou píseň. V září 2004, magazín Blender jmenoval Katy za „The Next Big Thing“. Nahrála zadní vokály v písni „Goodbye for Now“ od P.O.D. a v roce 2006 se objevila také na konci videoklipu k této písni. V tomtéž roce se také objevila ve videoklipu „Learn to Fly“ od Carbon Leaf a zahrála si také ve videoklipu k písni „Cupid's Chokehold“ od skupiny Gym Class Heroes. V tu dobu chodila s hlavním zpěvákem z této skupiny, Traviem McCoyom.

2007–2009: Přelom One of the Boys[editovat | editovat zdroj]

Perry byla součástí Warped Tour 2009
Perry na koncertě v Lisabonu 28. června 2009 v rámci Hello Katy Tour

Po odchodu z Columbia Records přinesla Angelica Cob-Baehler, tehdejší reklamní manažerka vydavatelství, Katyny demonahrávky a složku předsedovi Capitol Records, Jasonovi Flomovi. Ten byl přesvědčený, že by mohla prorazit jako hvězda a výsledkem byl podpis smlouvy s Capitol Records v dubnu 2007. Vydavatelstvo zařídilo, aby mohla spolupracovat s Dr. Lukeem. Katy a Dr. Luke napsali písně „I Kissed a Girl“ a „Hot n Cold“ pro její další album One of the Boys. Kampaň začala v listopadu 2007, vydáním videoklipu k písni „Ur So Gay“, které měl za cíl uvést ji na hudební trh. Digitální EP pod vedením „Ur So Gay“ bylo později vydáno, aby vyvolal zájem. Madonna pomohla propagovat tuto píseň tím, že ji pochválila v rádiu Show JohnJay & Rich v dubnu 2008 a nazvala ji svou „oblíbenou písní“.

28. dubna 2008, Katy vydala svůj prvý singl pod vydavatelstvím Capitolu, „I Kissed a Girl“, jako hlavní singl z alba One of the Boys. Singl dosáhnul číslo jedna v žebříčku Billboard Hot 100. Album One of the Boys vyšlo 17. června a nasbíral smíšené recenze od kritiků. Dosáhlo číslo 9 v žebříčku Billboard 200. Singl „Hot n Cold“ byl vydaný v září a stal se druhým úspěšným singlem z tohotoalba. Dosáhl číslo 3 v žebříčku Billboard Hot 100, zatímco byl na prvních příčkách v Česku, Německu, Kanadě, Nizozemsku a Rakousku. Další singly „Thinking of You“ a „Waking Up in Vegas“ byli vydané v roce 2009 a dosáhly do top 30 v Billboard Hot 100.

Po ukončení Warped Tour 2008, Katy moderovala MTV Europe Music Awards v listopadu 2008, kde vyhrála cenu za Best New Act“. Vydala se na vlastní turné s názvem Hello Katy Tour, které trvalo od ledna do listopadu 2009. 4. září 2009 byla předskokankou skupiny No Doubt na jejich Summer Tour 2009. Katy též moderovala MTV Europe Music Awards v listopadu 2009 a stala se první osobou, která moderovala dvě po sobe jdoucí předávací večery. 22. července 2009 nahrála živé album s názvem MTV Unplugged, které zahrnovalo akustické verze písní z alba One of the Boys, tak i nové písně „Brick by Brick“ a „Hackensack“. Toto album vyšlo 17. listopadu 2009. Katy se též objevila na dvou singlech s jinými umělci; v září 2009 spolupracovala na remixe písně „Starstrukk“ od skupiny 3OH!3 a na duetu s Timbalandem „If We Ever Meet Again“, z jeho alba Shock Value II, v lednu 2010. Guinness World Records ji uznal v edici 2010 za „Nejlepší start umělkyně na americkém digitálním žebříčku“, za prodej více jak dvou miliónů digitálních kopií.

Singl „I Kissed a Girl“ vyvolal spor mezi náboženskými skupinami a LGBT komunitou. Jedni kritizovali samo homosexuální téma („lesbický text“), zatímco druzí interpretku obviňovali ze senzacechtivosti kvůli prodeji nahrávky.[11] V reakci na spekulace, že její rodiče jsou proti její hudbě a kariéře, se vyjádřila pro MTV, že nemají žádný problém s jejím úspěchem. V prosinci 2008 skončil její vztah s McCoyem a Katy potkala svého pozdějšího manžela Russella Branda; stalo se to na letním turné v roce 2009, kde natáčela medailonek pro jeho film Dostaň ho tam! (Get Him to the Greek). Scéna, kde se líbali, byla vystřižena. Začali spolu chodit po tom, co ho znovu potkala v září na MTV Video Music Awards 2009. Zasnoubili se 31. prosince 2009, během dovolené v indickém Rádžasthánu.[12]

2010–2012: Teenage Dream[editovat | editovat zdroj]

Poté co byla jako porotkyně v American Idol,[13] 7. května 2010 vydala singl „California Gurls“ ve spolupráci s rapperem Snoppem Doggem. Singl byl pilotním singlem jejího třetího studiového alba Teenage Dream a v červnu dosáhlo číslo jedna v žebříčku Billboard Hot 100. Také byla hostem jako porotkyně v The X Factor UK,[14] předtím než vydala druhý singl alba se stejným názvem „Teenage Dream“. Singl „Teenage Dream“ dosáhl v září číslo jedna v žebříčku Billboard. Album Teenage Dream vyšlo 24. srpna 2010 a debutovalo na první příčce Billboard 200. Dostalo se mu smíšených recenzí od kritiků a od té doby se prodalo přes 5,7 miliónů kopií. V říjnu byla píseň „Firework“ vydaná jako třetí singl alba. Singl se stal třetí po sobě jdoucí písní z alba na první příčce Hot 100 a od té doby byla tato píseň 9× certifikovaná platinou v USA.[15]

Zremixovaná verze písně „E.T.“. ve spolupráci s rapperem Kanye Westem byla 16. února 2011 vydaná jako čtvrtý singl z alba Teenage Dream. Píseň si držela prvenství v žebříčku Hot 100 5 týdnů a tím se stalo album Teenage Dream devátým albem v historii, který měl 4 singly číslo jedna v Hot 100. „Last Friday Night (T.G.I.F.)“ v červnu následoval jako pátý singl a Katy se stala prvou ženou, která měla z jednoho alba 5 singlů na první příčce v Hot 100 a také se stala druhým umělcem po Michaelovi Jacksonovi s jeho albem Bad. Díky tomuto rekordu v listopadu 2011 obdržela honorář American Music Award a Guinness World Record 2013. V září vytvořila další rekord a to, že se stala prvním umělcem, co strávil 69 týdnů nepřetržitě v top 10 v žebříčku Hot 100. V říjnu byla píseň „The One That Got Away“ vydaná jako šestý a poslední singl alba. Píseň dosáhla číslo 3 v Hot 100 a číslo 2 v Kanadě. 13. února vydal Capitol pilotní singl „Part of Me“ z alba Teenage Dream: The Complete Confection, které debutovalo na první příčce Hot 100 a stal se Katyným sedmým singlem na vrcholu žebříčku. Album Teenage Dream: The Complete Confection bylo vydané 23. března 2012. Píseň "Wide Awake" byla 22. května vydaná jako druhý singl tohoto znovu-vydaného alba a zároveň byla ústřední písní k filmu Katy Perry: Part of Me. Dosáhla v Hot 100 číslo dvě a v Kanadě a na Novem Zélandě číslo jedna.

Zpěvaččino turné California Dreams vydělalo 59 miliónů dolarů

Katy odstartovala své druhé turné s názvem California Dreams Tour, pro podporu alba Teenage Dream. Trvalo od února 2011 do ledna 2012. Turné vydělalo přes 59 miliónů dolarů a vyhrálo ocenění „Best Live Act“ na MTV Europe Music Awards 2011. 23. září 2011 vystupovala na otvíracím dni festivalu Rock in Rio 2011 spolu s Eltonem Johnem, Claudiou Leitte a Rihannou. V prosince 2010 hrála kamarádku Moa Szyslaka na živé akci pro vánoční epizodu Simpsonových s názvem „The Fight Before Christmas“. V únoru 2011 se objevila jako host v seriálu Jak jsem poznal vaši matku v epizodě „Oh Honey“, kde ztvárnila ženu známou jako Honey. Za tuto roli vyhrála v lednu 2012 cenu na People's Choice Awards v kategorii „Oblíbená TV hostující hvězda“. Katy předabovala Šmoulinku v rodinném 3D filmu Šmoulové. Film byl finančně úspěšný, ale dostal negativní recenze od kritiků. V březnu 2012 si zahrála bezpečnostní strážkyni Rikki v epizodě „Single White Female Role Model“ seriálu Raising Hope. 5. července 2012 vydala svůj autobiografický dokument s názvem Katy Perry: Part of Me. V češtině je pojmenován jako Katy Perry: Skutečná Tvář. Film obdržel pozitivní kritiku a vydělal 32,7 miliónů dolarů.

Logo filmu Katy Perry: Part of Me

Katy se pustila do podnikání, když v listopadu 2010 vydala svůj první parfém Purr. Její další byl Meow!, který vyšel v prosince 2011. Electronic Arts přijal Katy, aby podporovala jejich nový datadisk hry The Sims 3 s názvem The Sims 3: Showtime. Katy má i vlastní kolekci s názvem The Sims 3: Sladké radosti Katy Perry, která obsahuje její vlastní účesy, oblečení a jiné.

Magazín Forbes ji umístil na 3. místo seznamu „Nejlepších pracujících žen v hudbě“ v roce 2011 s výdělkem 44 miliónů dolarů a v roce 2012 na páté místo s 45 milióny. Billboard ji jmenoval „Woman of the Year“ na rok 2012.

23. října 2010 se vdala za Russella Branda během tradičního hinduistického ceremoniálu nedaleko národního parku Ranthambhore tiger sanctuary v Radžastánu.[16] Brand 30. prosince 2011 oznámil, že se rozvedli po 14 měsících manželství.[17] Katy později uvedla, že měli problémy s plány v její kariéře a jeho vizí mít děti později. Sama zpěvačka děti chtěla a to vedlo ke konci jejich manželství. Také řekla, že Brand s ní už nikdy nepromluvil, po tom, co jí poslal správu, že se s ní rozvedl, zatímco Brand promluvil, že důvodem rozvodu byl její komerční úspěch a neochota zapojit se do aktivismu.[18] Katy byla zpočátku z jejich rozvodu rozrušená a pověděla, že přemýšlela nad sebevraždou.[19] [20]Po jejich konci manželství v roce 2012, začala chodit se zpěvákem Johnem Mayerem.

2013–2015: Prism a Super Bowl XLIX halftime show[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2012 Perry začala pracovat na své čtvrtém albu, Prism. Řekla Billboard, "Vím přesně, jak udělat další. Vím kresbu, zbarvení a tón" a "dokonce vím, jaký druh turné dělám dál. Budu velmi potěšena pokud vize, kterou mám v mé hlavě, se stane skutečností."[21] Ačkoli řekla L'Uomo Vogue v červnu 2012, že má v plánu mít "tmavší prvky" v nadcházejícím albu díky konci jejího manželství,[22] Perry odhalila na MTV Video Music Awards 2013, že změnila směr alba, a to po období sebereflexe. Poznamenala: "Cítila jsem se velmi hranolově".[23] "Roar" byl vydán jako první singl z Prism 10. srpna 2013.[24] Dostal se na MTV Video Music Awards a hitparádu Billboard Hot 100. [25][26] "Unconditionally" byl vydán jako druhý singl z Prism na 16. října 2013,[27] a dostal se na číslo 14 ve Spojených státech.

Perry během koncertu Prismatic World Tour v červenci 2014

Album Prism bylo vydáno 18. října 2013 a prodalo se ho přes 4 miliony kopií od srpna 2015.[28] Obdrželo kladné recenze kritiků[29] a debutovalo jako číslo jedna v Billboard 200.[30] O čtyři dny později Perry hrála písně z alba v iHeartRadio divadle v Los Angeles.[31] "Dark Horse" byly vydán jako třetí singl alba 17. prosince 2013 a stal se jejím devátým singlem číslo jedna 29. ledna 2014 v Americe.[32] [33] V roce 2014 vydala singly "Birthday"[34] a "This Is How We Do"[35] jako čtvrtý a pátý singl alba a dosáhli 25. pozice v Hot 100.[36] Před ukončení jejího vztah s Johnem Mayer v únoru 2014,[37] [38] natočila a podílela se na duetu s ním pod názvem "Who You Love" pro jeho album Paradise Valley. Píseň byla vydána na 12. srpna 2013.[39] Perry své třetí turné, Prismatic World Tour, začala v květnu 2014[40] a uzavřena v říjnu 2015.[41] Spolu s turné zavítala 23. února 2015 do Prahy. Turné vydělalo 204.3 milionů dolarů po celém světě a Perry získala ocenění "Top balíček" na 2014 Billboard Touring Awards.[42] Vystoupila na festivalu Rock in Rio 2015 27. září 2015.

Katy na Super Bowlu v roce 2015

23. listopadu 2014 NFL oznámila, že Perry bude vystupovat na Super Bowl XLIX halftime show 1. února 2015.[43] Lenny Kravitz a Missy Elliott byli speciálními hosty této show. O dva dny později bylo oznámeno, že se Katy znovu zapsala do Guinness World Records, protože její vystoupení sledovalo 118,5 miliónů diváků v Spojených státech a tím se tato show stala nejsledovanější v historii Super Bowlu. Sledovanost vystoupení byla vyšší něž samotná hra, kterou sledovalo jen 114,4 miliónů diváků.

Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) jí udělilo páté místo na seznamu Top globální nahrávající umělci 2013.[44] Dne 26. června 2014 byla prohlášena za certifikovaného digitálního umělce v nahrávacím průmyslu asociace America (RIAA) a certifikovaného umělce za prodej digitálních singlů ve Spojených státech.[45] [46] Spolu s několika dalšími umělci nazpívala cover verzi písně "Daisy Bell (Bicycle Built for two)" na limitované edici koncepčního alba s názvem The Gay Nineties Old Tyme Music: Daisy Bell k výstavě.[47] 23 listopadu 2015 Perry hrála v H&M prázdninové reklamní kampani, pro kterou napsala a nazpívala píseň s názvem "Every Day is Holiday".[48][49]

17. června 2014 Perry oznámila, že založila svou vlastní nahrávací společnost pod Capitol Records pod názvem Metamorphosis Music. Ferras byl prvním umělcem, který se stal součástí, a Perry působila jako výkonný producent na jeho stejnojmenném EP albu. Také s ním nahrála duet na EP s názvem "Legends Never Die".[50]

Mimo její hudební kariéru Perry opakovala svou roli dabingu Šmoulinky ve Šmoulové 2, která byla vydána v kinech 31. července 2013.[51] Stejně jako předchozí díl byl i tento film finančně úspěšný,[52] ale byl kritizován kritiky.[53] V březnu 2014 hostovala roli sama sebe v Kroll show.[54] Killer Queen byla vydána jako její třetí vůně v srpnu 2013 prostřednictvím Coty Inc.[55] V lednu 2014 se stala hostem kurátora Madonny umění pro iniciativní svobodu.[56] V březnu 2015 se objevila v dokumentární filmu jejího ex-manžela Russella Branda,[57] a vydala koncertní film s názvem Katy Perry: The Prismatic World Tour prostřednictvím Epix.[58] Perry byla součástí medaionku pro hudebním video Madonniny písně "Bitch I 'm Madonna" v červnu 2015.[59] Následující měsíc vydala další vůně s Coty pod názvem Mad Potion.[60] V září 2015 se objevila v dokumentární filmu, který sleduje přípravy Super Bowl XLIX halftime show, Katy Perry: Making of the Pepsi Super Bowl Halftime Show.[61] Perry vydala svou mobilní aplikaci s názvem Katy Perry Pop v prosinci 2015 prostřednictvím Glu Mobile, kde její charakter pomáhá hráči stát se známím hudebníkem.[62] Hru popsala jako "nejvíce zábavný, barevný svět, který pomáhá plnit své hudební sny".[63] Hru však zrušila v roce 2016.

2016: Rise[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2016 zpěvačka potvrdila, že pracuje na nové hudbě. 14. července toho roku Katy vydala píseň „Rise“, která se stala hymnou Letních Olympijských her 2016. Den poté zveřejnila video se záběry z Olympiády 2012. Zpěvačka později uvedla, že píseň není součástí následujícího alba z toho důvodu, že „svět je třeba sjednotit“. Oficiální videoklip byl vydán 4. srpna.[64]

2017–současnost: Witness[editovat | editovat zdroj]

10. února 2017 zpěvačka vydala svůj první song z připravovaného alba „Chained to the Rhythm“ s hostujícím Skipem Marleym. Po vydání songu Spotify oznámila, že reklamní kampaň nového alba poběží do léta 2017, kdy by mělo být album vydáno. Druhým songem je píseň „Bon Appétit“ z dubna 2017 s hostujícími hiphopovými Migos. Perry 15. května 2017 oznámila jméno a datum uveřejnění dalšího alba, Witness, a zároveň oznámila datum a místo startu šňůry Witness: The Tour 7. září v ColumbusuOhiu. Zpěvačka 19. května 2017 vydala třetí singl „Swish Swish“ s hostující zpěvačkou Nicki Minaj. Dle oficiální tiskové zprávy na chystaném albu Perry nabídne písně odrážející změny ve svém osobním životě i ve světě.[65] Album Witness bylo vydáno 9. června 2017.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Rok Album Umístění
USA KAN UK AUS NĚM CZE
2001 Katy Hudson - - - - - -
2008 One of the Boys 9 6 11 11 6 33
2010 Teenage Dream 1 1 1 1 5 8
2012 Teenage Dream: The Complete Confection 7 - 6 5 - -
2013 Prism 1 1 1 1 4 11
2017 Witness 1 1 6 2 10 3

EP[editovat | editovat zdroj]

 • 2009: The Hello Katy Australian Tour EP

Živá alba[editovat | editovat zdroj]

 • 2009: MTV Unplugged

Singly[editovat | editovat zdroj]

Rok Název písně Pozice v mezinárodních žebříčcích[66] Album
USA AUS KAN NĚM UK CZE
2008 I Kissed a Girl 1 1 1 1 1 1 One of the Boys
Hot n Cold 3 4 1 1 4 1
2009 Thinking of You 29 34 24 19 27 12
Waking Up in Vegas 9 11 2 33 19 -
2010 California Gurls 1 1 1 3 1 8 Teenage Dream
Teenage Dream 1 2 2 6 2 9
Firework 1 3 1 4 3 4
2011 E.T. 1 5 1 9 3 18
Last Friday Night (T.G.I.F.) 1 5 1 15 9 1
The One That Got Away 3 27 2 34 18 47
2012 Part of Me 1 5 1 20 1 17 Teenage Dream: The Complete Confection
Wide Awake 2 4 1 39 9 26
Hummingbird Heartbeat - 34 - - - -
2013 Roar 1 1 1 1 1 1 Prism
Unconditionally 14 11 13 22 25 7
Dark Horse 1 5 1 7 4 2
2014 Birthday 17 25 7 69 22 32
This Is How We Do 24 18 9 34 33 12
2016 Rise 11 1 15 39 25 7 Non album single
2017 Chained to the Rhythm 5 4 2 20 3 4 Witness
Bon Appétit 76 35 39 75 40 7
Swish Swish 7 37 27 76 40 49

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámka
2009 Dostaň ho tam! --- malá role
2011 Šmoulové Šmoulinka americký dabing
2012 Katy Perry: Skutečná Tvář Sama sebe autobiografický film
2013 Šmoulové 2 Šmoulinka americký dabing
2015 Brand: A Second Coming Ex-manželka ---
Katy Perry: The Prismatic World Tour Sama sebe záznam koncertu
Katy Perry: Making of the Pepsi Super Bowl Halftime Show ---
Jeremy Scott: The People's Designer host
2016 Zoolander 2 malá role

Turné[editovat | editovat zdroj]

Hello Katy Tour (2009) bylo debutové turné zpěvačky Katy Perry na podporu jejího druhého studiového alba One of the Boys. Turné začalo 23. ledna 2009 v Seattlu a skončilo 28. listopadu 2009 v tyrolském Ischglu.

California Dreams Tour (2011–2012) bylo druhé koncertní turné americké zpěvačky Katy Perry na podporu jejího třetího studiového alba Teenage Dream. Turné začalo 22. února 2011 v portugalském Lisabonu a skončilo 22. ledna 2012 v Pasay na Filipínách.

Prismatic World Tour (2014–2015) bylo třetím koncertním turné americké zpěvačky Katy Perry na podporu jejího čtvrtého studiového alba Prism. Turné začalo 7. května, 2014 v severoirském Belfastu a to v Odyssey aréně. První část měla zahrnovat vystoupení ve Skotsku a Anglii v tomtéž měsíci. Prismatic World Tour zavítalo i do Česka – 23. února 2015 a skončilo 12. října téhož roku v San Juan v Portoriku.

Witness: The Tour (2017–2018) je nadcházející čtvrté koncertní turné americké zpěvačky Katy Perry na podporu jejího pátého studiového alba Witness (2017). Začátek turné je naplánován na 7. září, 2017, v Columbusu, Ohio, v Schottenstein Center a předpokládaný konec je 25. června, 2018, v Newcastlu, v Anglii na Metro Radio Arena.

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam ocenění a nominací Katy Perry.

Zpěvačka získala mnoho různých ocenění a nominací. Je držitelkou 5 ocenění American Music Awards, 16 ASCAP Pop Music Awards, 5 ocenění Billboard Music Awards, pět Video Music Awards, pět Teen Choice Awards, ocenění MTV, čtyř ocenění Guinnessovy knihy rekordů a tří NRJ Music Awards.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katy Perry na anglické Wikipedii.

 1. HEJDOVÁ, Kateřina. Katy Perry zpívá, jak políbila dívku. A má světový úspěch [online]. MAFRA, a. s., 2008-08-30, [cit. 2009-03-04]. Dostupné online.  
 2. Interview: Katy Perry - Hot N Bold. thescotsman.scotsman.com [online].  [cit. 2017-06-12]. Dostupné online.  (anglicky) 
 3. ROBINSON, Lisa. Katy Perry’s Grand Tour. HWD. . Dostupné online [cit. 2017-06-12]. (anglicky) 
 4. Katy Perry’s Lil Bro Hudson Would Like to Be a Pop Star Too. Spin. 2012-09-04. Dostupné online [cit. 2017-06-12].  
 5. SIROTA, Amy Wallace,Peggy. Katy Perry's GQ Cover Story - February 2014. GQ. 2014-01-21. Dostupné online [cit. 2017-06-12]. (anglicky) 
 6. Sex, God & Katy Perry. Rolling Stone. . Dostupné online [cit. 2017-06-12].  
 7. Katy Perry Dishes On Her 'Long And Winding Road' From Singing Gospel To Kissing Girls. MTV News. . Dostupné online [cit. 2017-06-12]. (anglicky) 
 8. Katy Perry Discusses Evangelical Childhood, Term 'Deviled Eggs' Banned From House. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-12].  
 9. Katy Conquers All. Marie Claire. 2013-12-09. Dostupné online [cit. 2017-06-12]. (anglicky) 
 10. Interview: Katy Perry - Hot N Bold. thescotsman.scotsman.com [online].  [cit. 2017-06-12]. Dostupné online.  (anglicky) 
 11. Katy Perry Responds To Rumors Of Parents' Criticism: 'They Love And Support Me'. MTV News. . Dostupné online [cit. 2017-06-12]. (anglicky) 
 12. Katy Perry and Russell Brand Engaged in India?!. E! Online. . Dostupné online [cit. 2017-06-12]. (en-US) 
 13. EW.com [online]. 2010-01-27, [cit. 2017-06-11]. Dostupné online.  
 14. Katy Perry Hits Dublin For X Factor Auditions. MTV UK. . Dostupné online [cit. 2017-06-11]. (anglicky) 
 15. http://www.riaa.com/newsitem.php?content_selector=newsandviews&news_month_filter=6&news_year_filter=2014&id=8F0AFFDA-2B31-72D3-0590-6944C8F0DB00
 16. Katy affirms Brand loyalty - Times of India. The Times of India. . Dostupné online [cit. 2017-06-12].  
 17. Russell Brand, Katy Perry call it quits. USATODAY.COM. . Dostupné online [cit. 2017-06-12].  
 18. WARD, Mary. Documentary reveals Russell Brand and Katy Perry split caused by singer's rising fame. The Sydney Morning Herald. 2015-03-16. Dostupné online [cit. 2017-06-12]. (en-US) 
 19. Katy Perry's 'PRISM': The Billboard Cover Story. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-12].  
 20. Katy Perry Contemplated Suicide After Divorcing Russell Brand, Says Split Was A ‘Dark Time’. International Business Times. 2013-09-30. Dostupné online [cit. 2017-06-12].  
 21. Katy Perry Won't Rush New Album: "I Know Exactly The Record I Want To Make Next". Capital. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 22. Katy Perry Inspired By Madonna For 'Darker' Next Album. MTV News. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 23. Katy Perry 'Lets the Light In' On Prism. MTV News. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 24. Katy Perry's 'Roar' Arrives Early: Listen. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 25. Katy Perry Makes Brooklyn 'Roar' With Epic VMA Finale. MTV News. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 26. Katy Perry Dethrones Robin Thicke Atop Hot 100. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 27. Listen: Katy Perry Wails on New Single "Unconditionally". Fuse. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 28. Katy Perry Just Gave The Middle Finger Send-Off To Her Prism Era. MTV News. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 29. Prism by Katy Perry. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online.  
 30. Katy Perry's 'PRISM' Shines At No. 1 On Billboard 200. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 31. Live stream: Katy Perry's 'Prism' album release party. USA TODAY. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 32. 4. "Dark Horse" (feat. Juicy J). Rolling Stone [online].  [cit. 2017-06-27]. Dostupné online.  
 33. Katy Perry's 'Dark Horse' Gallops to No. 1 On Hot 100. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 34. ®R&R :: Going For Adds™ :: CHR/Top 40. R&R [online]. 2014-04-11 [cit. 2017-06-27]. Dostupné online.  
 35. Katy Perry Releases Lyric Video For New Single 'This Is How We Do'. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 36. Katy Perry - Chart history | Billboard. www.billboard.com [online].  [cit. 2017-06-27]. Dostupné online.  (anglicky) 
 37. Katy Perry & John Mayer Break Up: Report. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 38. Katy Perry After John Mayer: New Hair, New Tour, New Expensive Hobby. E! Online. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (en-US) 
 39. Listen: John Mayer Streams 'Paradise Valley' LP. Rolling Stone. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 40. Katy Perry Announces First 'PRISMATIC' World Tour Dates. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 41. Katy Perry Just Gave The Middle Finger Send-Off To Her Prism Era. MTV News. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 42. One Direction, Lionel Richie & Katy Perry Win at Billboard Touring Awards. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 43. Katy Perry confirmed to perform at Super Bowl halftime show. CBS News. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 44. One Direction Named Most Popular Recording Artist for 2013. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 45. RIAA Crowns Katy Perry Top Certified Digital Artist Ever - RIAA. RIAA. 2014-06-26. Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (en-US) 
 46. Katy Perry Becomes the RIAA's All-Time Top Digital Artist. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-27].  
 47. Katy Perry Featured on Pop Artist Mark Ryden's $100 'Gay Nineties' Album (Exclusive). The Hollywood Reporter. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 48. Katy Perry debuts new 'Holiday' song in H&M commercial. USA TODAY. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 49. WORLD PREMIERE: H&M HOLIDAY FEATURING KATY PERRY | H&M GB. H&M [online].  [cit. 2017-06-27]. Dostupné online.  (anglicky) 
 50. Katy Perry Starts Her Own Record Label And Reveals Her First Signee. MTV News. . Dostupné online [cit. 2017-06-27]. (anglicky) 
 51. Katy Perry sings on Britney Spears' 'Smurfs 2' song. UPI. . Dostupné online [cit. 2017-06-28]. (anglicky) 
 52. The Smurfs 2 (2013) - Box Office Mojo. www.boxofficemojo.com [online].  [cit. 2017-06-28]. Dostupné online.  (anglicky) 
 53. The Smurfs 2. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online. (anglicky)  
 54. Katy Perry Makes a Hilarious Cameo On "Kroll Show". Maxim. . Dostupné online [cit. 2017-06-28]. (en-us) 
 55. Katy Perry Names New Perfume After Queen. Rolling Stone. . Dostupné online [cit. 2017-06-28].  
 56. Katy Perry to Guest Curate Madonna's Art for Freedom Project. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-28].  
 57. WARD, Mary. Documentary reveals Russell Brand and Katy Perry split caused by singer's rising fame. The Sydney Morning Herald. 2015-03-16. Dostupné online [cit. 2017-06-28]. (en-US) 
 58. Katy Perry Premieres Concert TV Special, Explains Why Pop Stars Should Always Play Their Hits. Billboard. . Dostupné online [cit. 2017-06-28].  
 59. Madonna's New Video: Here's Every Blink-And-You-Miss-It Celeb Cameo. MTV News. . Dostupné online [cit. 2017-06-28]. (anglicky) 
 60. Katy Perry hopes her Mad Potion fragrance will help you time-travel. Los Angeles Times. 2015-08-12. Dostupné online [cit. 2017-06-28]. ISSN 0458-3035. (en-US) 
 61. HIPES, Patrick. ‘Katy Perry: Making Of The Pepsi Super Bowl Halftime Show’ Trailer: What 118.5 Million Viewers Didn’t See. Deadline. 2015-09-11. Dostupné online [cit. 2017-06-28]. (en-US) 
 62. BRYANT, Jacob. Glu Mobile’s ‘Katy Perry Pop’ Hopes to Rival Success of ‘Kim Kardashian: Hollywood’. Variety. 2015-12-15. Dostupné online [cit. 2017-06-28]. (en-US) 
 63. 'Katy Perry Pop': First Look At Her App. MTV News. . Dostupné online [cit. 2017-06-28]. (anglicky) 
 64. KatyPerryVEVO. Katy Perry - Rise (Official) [online]. Capitol Records, [cit. 2017-06-07]. Official video for “Rise” directed by Paul Gore and produced by Matthew Ayriss, Danny Lockwood. Dostupné online.  
 65. jaš. Katy Perry vydá album. Právo. Borgis, a.s., 2017-05-25, roč. 27, čís. 120, s. S7. Příloha Salon. ISSN 1211-2119.  
 66. Single charts on Billboard [online]. Allmusic, [cit. 2010-09-26]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]