Šmoulové (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šmoulové
Původní název The Smurfs
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 102 minut
Žánr animovaný
Předloha Šmoulové
Scénář J. David Stem
David N. Weiss
Režie Raja Gosnell
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Neil Patrick Harris
Jayma Mays
Hank Azaria
Katy Perry
Produkce Jordan Kerner
Hudba Heitor Pereira
Kamera Phil Meheux
Střih Sabrina Plisco
Výroba a distribuce
Premiéra USA 29. července 2011
Česko 11. srpna 2011
Studia Columbia Pictures
Sony Pictures Animation
Distribuce Columbia Pictures
Rozpočet 110 milionů $
Předchozí a následující díl
Šmoulové 2
Šmoulové na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šmoulové je americký rodinný 3D fantasy film z roku 2011, který je založen na Peyově stejnojmenné komiksové knižní sérii a stejnojmenném televizním seriálu. Film režíroval Raja Gosnell. Jde o kombinaci animovaného a hraného filmu. Hlavní role ztvárnili Hank Azaria, Neil Patrick Harris, Jayma Mays a Sofía Vergara. Jde o první film kombinovaný s animovanými postavami a herci, který byl produkován Sony Pictures Animation. Před začátkem natáčení se film jmenoval The Smurfs Movie (česky Šmoulové ve filmu). V roce 2013 na tento snímek navázalo jeho pokračování pod názvem Šmoulové 2.

Po pěti letech jednání v roce 2002 Jordan Kerner koupil práva k natočení filmu a film byl ve vývoji se společnostmi Paramount Pictures a Nickelodeon Movie, než v roce 2008 společnosti Columbia Pictures a Sony Pictures Animation koupily filmová práva. Natáčení začalo v březnu 2010 v New Yorku.

Datum americké premiéry se změnilo celkem třikrát, nakonec Columbia Pictures zveřejnila konečné datum světové premiéry filmu – 29. července 2011. Původně se čekalo, že by Šmoulové mohli výdělky konkurovat filmu Kovbojové a vetřelci, ale Šmoulové nakonec byli poraženi a vydělali “pouze” 35,6 milionů dolarů, kdežto Kovbojové a vetřelci vydělali 36,4 milionů dolarů. Celosvětově vydělali 550 milionů.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Šmoulové jsou ve filmu Gargamelem vyhnáni ze své vesničky a při útěku projdou kouzelným vodopádem, ocitnou uprostřed New Yorku v Central Parku, vodopádem projdou jen Nešika, Šmoulinka, Směloun, Taťka Šmoula, Koumák, Mrzout, Azrael a Gargamel, kteří je skoro dohnali skočí hned za nimi, ostatní Šmoulové zůstanou v lese. Šmoulové se dostanou do jedné rodiny a začnou jí doma dělat nepořádek, protože nevědí co je třeba záchod nebo topinkovač. Rodina si na Šmouly ale po nějaké době zvykne a pomůže jim bránit se proti Gargamelovi, který je po New Yorku pronásleduje a dokonce zajme i taťku a získá velkou moc. Je tedy na šmoulech a rodině aby ho zastavili. Poté se Šmoulové vrací toutéž cestou zpět domů.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Herci[editovat | editovat zdroj]

  • Neil Patrick Harris jako Patrick Winslow
  • Jayma Mays jako Grace Winslow
  • Hank Azaria jako Gargamel, hlavní nepřítel a protivník Šmoulů, který používá jejich esenci na zvětšení své síly. Zde jde o rozdíl oproti původnímu televiznímu seriálu, kde Gargamel využívá Šmouly, aby s jejich pomocí mohl vyrábět zlato. Hank Azaria zde nosil falešný nos, předkus, uši, obočí a paruku (aby byl proces jednodušší, tak si ostříhal vlasy). Počáteční test líčení trval 3 hodiny, čas se během natáčení podařilo snížit na 90 minut. Během celého natáčení filmu byl takto nalíčen celkem padesátkrát a v maskérně strávil přibližně 130 hodin.
  • Sofía Vergara jako Odile, vedoucí francouzské kosmetické společnosti Anjelou. Je nadřízenou Patricka Winslowa.
  • Tim Gunn jako Henry, Odilin asistent v kosmetické společnosti.

Joan Rivers, Liz Smith, Tom Colicchio, Olivia Palermo a Michael Musto si zahráli cameo role ve filmu ve scéně, když fiktivní kosmetika Anjelou přicházela na trh.

Dabéři[editovat | editovat zdroj]

Šmoulové[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

  • Frank Welker jako Azrael, Gargamelova kočka.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Film získal většinou negativní recenze od filmových kritiků kvůli hodně skrytých reklam, ale v pokladnách kin film zaznamenal úspěch, stejně jako průzkumy CinemaScore, které ukázaly pozitivní hodnocení diváků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]