Tato stránka je zamčena

Šmoulové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Šmoulové (rozcestník).

Šmoulové (v originále Les Schtroumpfs) je název komiksu belgického kreslíře Peya, podle něhož byl natočen i stejnojmenný animovaný televizní seriál Šmoulové. Jejich příběhy jsou zasazeny do středověké Evropy, podle typu krajiny nejspíš do oblasti pobřeží severozápadního Walesu nebo severozápadního pobřeží Irska. Žijí blízko pobřeží a hor.[zdroj?]

Historie

Kreslíř Peyo přimaloval do frankofonního belgického komiksu Johan & Pirlouit malé modré trpaslíky 23. října roku 1958.[1] Zde se objevili po zahrání na kouzelnou flétnu. Skřítkové si získali popularitu, a tak v roce 1959 dostali vlastní příběh v časopisu Le Journal de Spirou. Od té doby se vyráběly modely a hračky, vznikly kluby sběratelů zaměřených na figurky šmoulů z PVC.

První černobílý film vznikl v roce 1965 a trval 90 minut. V roce 1976 vznikl další animovaný film Šmoulové a kouzelná flétna o délce 74 minut, který se v roce 1983 dostal i do USA. Poté vzniklo ještě několik filmů.

V letech 1981–1989 běžel v USA americko-belgický stejnojmenný televizní seriál společnosti Hanna-Barbera Productions, který se natáčel pro televizi NBC. Seriál byl obrovský hit a ovlivnil popkulturu.[1] Později ho distribuovala Warner Bros. Television.

Následně vznikly i videohry pro herní konzole NES, Super NES, Game Boy, Atari, Colecovision, Game Gear, Master System, Mega Drive, Mega CD PlayStation a také počítačová hra pro PC a Amigu.

Šmoulové

Šmoulové jsou si velmi podobní, všichni jsou modří, malí, mužského pohlaví (až na Šmoulinku, Sašetku a Babču), oblečení do bílých kalhot (jen Taťka Šmoula nosí červené, Děda Šmoula žluté s kšandami, Šmoulíček dupačky, Farmář nosí zahradnické oblečení, Šmoulata mají různá trička a Divoušek je oděn do listů) vzadu s dírou na malý ocásek a na hlavě nosí frygickou čapku. V novějších komixech je jejich oblečení čím dál různorodější a časté jsou různobarevné kraťasy, trika atd. Oblečení šije Šmoula Nitka, a v seriále jiné než bílé kalhoty a bílou čepici často odmítá šít, ale, pokud nejde o bežné oblečení na denní nošení (kalhoty a čepice), tak je ochoten vyhovět různým úpravám. Pokud někdo chce jiné oblečení, tak si ho často musí ušít sám (například Šmoulata nebo Šprýmař, který se vydával za Dona Šmouliče).[2] V komiksech ale požadavkům na různé oblečení často vyhoví.[3] Příběhy jsou velmi jednoduché a vždy hrdinské. Často říkají cokoli se slovem „šmoula“, aniž by bylo přesně jasné, co tím myslí, například: „Jdeme šmoulovat ke Šmoulí řece.“ Přesto si navzájem velmi dobře rozumějí. Někteří se objevují pravidelně, jiní jsou vytvořeni pro určitý díl a dál se už neobjevují (například Šmoula Slaboch).

Celkový počet dospělých šmoulů (bez šmoulat) je 100, při velkém šmoulím tancování se stavějí do formace 9×11 s dirigujícím Taťkou Šmoulou.[4]

Šmoulové si staví dřevěné domky ve tvaru houby a se střechou většinou v barvách muchomůrky červené.

Šmoulí život

Každý šmoula obývá svůj vlastní domek, jejich vesnici se říká Šmoulice. Ve Šmoulici si každý šmoula většinou dělá, co chce, přesto celá vesnice dobře funguje. Fungování vesnice zajišťují nejpracovitější šmoulové, kteří se neustále věnují svoji určité a důležité práci (Mlsoun vaří, Kutil staví a opravuje), pak jsou ti užiteční, ale ne nezbytní (Malíř, Silák), ostatní občas pomáhají, pak je ale také kategorie těch, kteří nejsou užiteční (Lenoch stále spí a nic nedělá, Nešika zkazí na co sáhne). Ve Šmoulici jsou též časté různé slavnosti. Vesnice je na skrytém místě, které málokdo objeví (většinou ji objeví jen tehdy, když ho tam dovede nějaký šmoula). V blízkosti protéká řeka zvaná Šmoulice a nad vesnicí je přehrada, která se musí udržovat v dobrém stavu, protože kdyby se protrhla, tak voda celou vesnici zaplaví. Na okolních polích se pěstuje zelenina a ovoce a okolo Šmoulice jsou lesy. Vůdce vesnice je Taťka Šmoula, který ostatním šmoulům radí, pomáhá a udržuje ve vesnici pořádek a pokud na delší dobu odjede, tak samotní šmoulové nedovedou všechno správně zorganizovat a při jeho návratu bývá ve Šmoulici často obrovský zmatek. Protože ze šmoulů je možné udělat zlato, tak jsou často neúspěšně pronásledováni. Jejich největší nepřátelé jsou čaroděj Gargamel a jeho kocour Azrael, kteří po nich jdou a snaží se je neustále polapit. Šmoulí pravidlo, kterým by se všichni šmoulové měli řídit, je být šmoulézní (poctivý, dobrácký, s radostí pomáhat a k nikomu se nechovat špatně). Ve Šmoulici jsou si všichni přibližně rovni, ale někdo je oblíbenější víc a někdo míň, mezi nejméně oblíbené patří například Koumák kvůli svým nápadům a řečem, naopak nejoblíbenější je Taťka Šmoula. Typická šmoulí vlastnost je, že každému pomáhají, ať už je to kdokoliv. Ve vesnici se konájí divadla, koncerty, karnevaly atd.[2]

Šmoulové v Československu

V Československu poprvé seriál Šmoulové vysílala Československá televize v letech 1988–1993 v pořadu Magion a ve Studiu Kamarád. Jednalo se o 52 dílů. Seriál okamžitě zaznamenal úspěch a začaly se prodávat různé reklamní předměty jako například trička, omalovánky a samolepky se šmoulí tematikou. Oblibu si získal i díky vynikajícímu dabingu v čele s Vlastimilem Brodským, Jiřím Císlerem, Jitkou Molavcovou, Josefem Dvořákem, Ondřejem Havelkou, Jiřím Pragerem a dalšími. Objevily se i komiksové knihy (např. Šmoulí vynálezy a Černí šmoulové) nebo VHS (v letech 1988–1990 jich pět vydal Supraphon, každá byla po pěti dílech, a na konci 90. let jich 17 vydal i Davay, každá byla po čtyřech epizodách).

V cukrárnách se dosud objevuje „šmoulí zmrzlina“ bledě modré barvy a předem neodhadnutelné chuti, která se liší podle výrobce.[zdroj?]

V letech 1997–2000 byl seriál vysílán na stanici TV Nova s novými epizodami. Jednalo se o 112 dílů a mírně přeobsazený dabing. Od 18. února 2010 do roku 2011 se seriál Šmoulové vysílal na TV Barrandov,[5] která odvysílala všechny poslední díly. Jednalo se o 266 dílů a úplně nový dabing. Odvysíláno tak bylo kompletních 429 dílů seriálu Šmoulové.

Ze všech dílů seriálu jich bylo 34 předabováno TV Barrandov a jednalo se o díly, které v letech 1988–1993 vysílala Československá televize. Jako důvod TV Barrandov uvedla jinou stopáž a drahá autorská práva, i když odvysílala všech 18 posledních dílů z celkových 52 s původním dabingem Československé televize.

Hudební alba

Během 80. a 90. let vyšlo několik alb se šmoulí tématikou. První z nich vyšlo v roce 1988 a na jeho tvorbě se podíleli populární zpěvácí té doby. Písně na dalších albech byly na známé melodie a texty k nim složil Lou Fanánek Hagen[6] nebo Karel Vágner. Album Šmoulí super disko šou se prodalo přes 315 tisíc kusů[7] a stalo bylo nejprodávanějším českým albem v období 1996–2006.[8]

Alba různých interpretů

 • Šmoulové, 1988
 • Šmoulové a Gargamel, 1989

Alba převzatých hitů

 • Šmoulí super disko šou, 1996
 • Velká šmoulí prázdninová párty, 1997
 • První zimní šmoulympiáda, 1997
 • Mistrovská světová šmoulovaná, 1998
 • Ufouni a Marťani, 1998
 • Šmouléro, 1999
 • Nejslavnější šmouledy a šmoulandy, 1999
 • Šmoulénium, 2000
 • Velká šmoulí párty, 2011
 • Eurošmouliáda, 2012
 • Šmoulí párty, 2014

Dabing

Související informace naleznete také v článku Seznam postav v seriálu Šmoulové.
Postava ČST dabing (1-5) TV Nova dabing (6-8) TV Barrandov dabing (1-9) Originální dabing
Taťka Šmoula Vlastimil Brodský Vlastimil Brodský Oldřich Vlach Don Messick
Šmoulinka Jitka molavcová Jitka Molavcová Andrea Elsnerová Lucille Bliss
Děda Šmoula - Jiří Bruder Bohuslav Kalva Jonathan Winters
Koumák Josef Dvořák Jiří Prager Jiří Prager Danny Goldman/Barry Gordon
Sašetka Aťka Janoušková Eva Hrušková Jana Páleníčková Julie McWhirter
Šmoulíček Blanka Zdichzncová Blanka Zdichzncová Pavel Tesař Julie McWhirter
Filuta/Kliďas Oldřich Kaiser Magdalena Reifová Libor Terš Noelle North
Nat/Šikula Vladislav Beneš Blanka Zdichyncová Tomáš Juřička Charles Adler
Čiloun Miroslav Vladyka Miroslav Vladyka Pavel Tesař Pat Musick
Silák Zdeněk Hess Zdeněk Hess/Otakar Jirák Tomáš Racek Frank Welker
Mlsoun Petr Oliva Petr Oliva Petr Oliva Hamilton Camp
Nešika Pavel Zedníček Pavel Zedníček Michal Holán Wiliam Callaway
Šprýmař Václav Postránecký Libor Terš Libor Terš June Foray
Fešák Pavel Trávniček Pavel Trávniček Marek Libert Alan Oppenheimer
Trumpetka Vladislav Beneš Jan Šťastný Jan Nedvěd Hamilton Camp
Babča - Eva Klepáčová  ? Susan Blu
Jehlička/Nitka Michal Pavlata Martin Sobotka Martin Sobotka/Michal Jagelka Kip King
Malíř Miroslav Středa Miroslav Středa Pavel Tesař William Callaway
Kutil Ondřej Havelka Martin Zounar Antonín Navrátil Michael Bell
Mrzout Jaroslav Kaňkovský Jaroslav Kaňkovský Jaroslav Kaňkovský Michael Bell
Farmář Jaroslav Kepka Jaroslav Horák Jiří Krejčí Alan Young
Lenoch Milan Stehlík Libor Terš Tomáš Juříčka Michael Bell
Poeta Jiří Prager Jan Šťastný Pavel Vítek/Jan Nedvěd Frank Welker
Divoušek - Eva Spoustová Michal Holán Frank Welker
Cihlička - Inka Šecová  ? Brenda Vaccaro
Kýchal Karel Heřmánek - Jan Nedvěd Don Messick
Zvidálek/Zpravodaj - Jana Altmannová Marek Libert  ?
Nikdoušek - Jan Šťastný -  ?
Bázlivka - Libor Terš Martin Sobotka Alan Young
Vejtaha Oldřich Kaiser - Jan Nedvěd Pat Fraley
Šmudlík Václav Vydra -  ? Marshall Efron
Stopař Inka Šecová - Jiří Krejčí Henry Polic II
Snílek Oldřich Kaiser Martin Sobotka/Jan Šťastný Pavel Tesař Don Messick
Slzička - Inka Šecová - Mona Marshall
Štětička - Inka Šecová - Don Messick
Váhavka - Jana Altmannová - Paul Winchell
Dřevař/Polínko - Martin Sobotka - Don Messick
Plechánek/Mechanik Inka Šecová Libor Terš  ? Frank Welker
Plechánka -  ? -  ?
Azrael Daniela Bartáková Daniela Bartáková Daniela Bartáková Don Messick
Gargamel Jiří Císler Jiří Císler Zbyšek Pantůček/Petr Meissel Paul Winchell
Matka Příroda Jana Altmannová Jana Altmannová Daniela Bartáková June Foray
Otec Čas Bedřich Šetena Stanislav Fišer/Bohuslav Kalva Bohuslav Kalva Alan Oppenheimer
Hejbimba/Homnibus Dalimil Klapka Bohuslav Kalva Bohuslav Kalva Alan Oppenheimer
Všejed/Tlamoun Antonín Molčík Otakar Jirák Antonín Navrátil Lennie Weinrib
Zloměna/Chlorana/Chlorhydris Miriam Kantorková Jana Altmannová Hana Talpová Amanda McBroom/Linda Gary
Hogata Ljuba Skořepová Eva Klepáčová Hana Talpová Janet Waldo
Baltazar Miroslav Saic Miroslav Saic/Bohuslav Kalva Libor Terš Keene Curtis
Denisa - - Eva Spoustová Katie Leigh
Nemesis - - Jaroslav Kaňkovský Frank Welker
Kluk Fuk/Vrtoch - Gustav Bubník Jan Nedvěd Brenda Vaccaro

Filmy

V roce 2011 byl natočen hraný 3D film Šmoulové (The Smurfs), který kombinuje animovaný film (šmoulové jsou animovaní nebo jsou použity klasické loutky) s hraným filmem).[9] Na něj pak v roce 2013 navázalo pokračování Šmoulové 2.

Šmoulové jsou ve filmu Gargamelem vyhnáni ze své vesničky a při útěku projdou kouzelným vodopádem, ocitnou uprostřed New Yorku v Central Parku, vodopádem projdou jen Nešika, Šmoulinka, Směloun, Taťka Šmoula, Koumák, Mrzout, Azrael a Gargamel, kteří je skoro dohnali skočí hned za nimi, ostatní Šmoulové zůstanou v lese. Šmoulové se dostanou do jedné rodiny a začnou jí doma dělat nepořádek, protože nevědí co je třeba záchod nebo topinkovač. Rodina si na šmouly ale po nějaké době zvykne a pomůže jim bránit se proti Gargamelovi, který je po New Yorku pronásleduje. Poté se šmoulové vrací toutéž cestou zpět domů.

Společnost Sony Pictures Animation ohlásila na 5. srpna 2016 premiéru nového celo-animovaného celovečerního filmu, označovaného jako Untitled Smurf Movie, v režii Kellyho Asburyho.[10][11]

Reference

 1. a b iDnes.cz: Gargamel a kocour Azrael honí modré Šmouly už padesát let
 2. a b Šmoulové. Seriál [online]. Los Angeles: Hanna-Barbera, 1981-11-21 [cit. 2014-12-5].  (česky) 
 3. Šmoulové, Šmoula reportér. Praha : Albatros, 2011. 48 s. ISBN 978-80-00-02816-3. S. 3 - 48. (česky) 
 4. Díl odvysílaný na TV Barrandov, 19. 1. 2013
 5. iDnes.cz: Večerním zprávám budou od února konkurovat Šmoulové z TV Barrandov
 6. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kalendarium/33046-smoulove-se-poprve-objevili-v-komiksovem-casopise-le-journal-de-spirou/
 7. Melanchofobie: Memento šmouli
 8. Filter: Nejprodávanější české album? Šmoulové
 9. Šmoulové v Česko-Slovenské filmové databázi
 10. The Untitled Smurfs Movie [online]. ComingSoon.net, [cit. 2015-03-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Untitled Smurfs Movie [online]. Sony Pictures Animation, [cit. 2015-03-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy