Peyo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Peyo
Rodné jménoPierre Culliford
Narození25. června 1928
Schaerbeek
Úmrtí24. prosince 1992 (ve věku 64 let)
Brusel
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Alma materKrálovská akademie krásných umění v Bruselu
Povoláníautor komiksů, scenárista a kreslíř
Manžel(ka)Nine Cullifordová
DětiThierry Culliford
Významná dílaŠmoulové
Johan et Pirlouit
Benoît Brisefer
Jacky et Célestin
Poussy
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Culliford (25. června 1928, Brusel24. prosince 1992, tamtéž), známý také jako Peyo, byl belgický kreslíř komiksů, nejvíce známý jako autor Šmoulů.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pierre Culliford, narozen v Bruselu, jako nejmladší z dětí anglického otce, investora a belgické matky.[1] Měl sestru a bratra. V mládí kreslil do svých školních sešitů a knih. Do školy chodil rád, miloval především gymnastiku a historii. Kromě toho hrál při škole divadlo, miloval četbu a zpíval ve sboru. Při pravidelných rodinných setkáních vždy vyprávěl příběhy, které znal z hodin dějepisu a později z novin – příběhy myšáka Mickeyho apod. Byl členem organizace Fédération des Scouts Catholiques, která sdružuje katolické skauty.

Jeho středoškolské studium probíhalo jak na houpačce: začal v obchodním směru, ale musel první rok opakovat. Během druhého ročníku skončil a přestoupil na teoretičtější směr studia. Jeho spolužáci měli náskok a Culliford studia ukončil. Jeho otec zemřel v roce 1935, a tak si musel ve věku 15 let hledat zaměstnání. Nastoupil do kina jako asistent. Při této práci setrval rok po konci druhé světové války. Práce mu připadala nudná. Poté dělal jiné, krátkodobé práce. Setrvával ve skautu, od svých sedmnácti již ne v katolickém. V roce 1945 nastoupil jako asistent do kreslícího studia CBA, pro retuše s kvašem. Stal se nejmladším kolegou André Franquina, Eddyho Paapeho a Morrise.

Firma však o několik měsíců později, v roce 1946 zbankrotovala. Zůstal však ve styku s ostatními, kteří šli pracovat pro znovuzaložené Spirou (Robbedoes). Culliford se u nich pokusil žádat o práci, ale nebyl přijat. Aby si zlepšil svou kreslířskou techniku, začal studovat na akademii umění v Bruselu. Po třech měsících skončil, neboť se chtěl naučit kreslit humoristicky, ne akademicky. Vstoupil do reklamního sektoru. V té době také podepsal poprvé svůj vlastní komiks jménem „Peyo“, jak jeho bratranec vyslovoval jeho přezdívku „Pierrot“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pierre Culliford [online]. Databáze knih.cz [cit. 2011-04-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]