Gargamel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gargamel
Vytvořený/á Pierre "Peyo" Culliford
Informace
Druh člověk
Planeta původu Země
Pohlaví mužské
Věk 50 let
Dovednost čarování
Titul čaroděj
Spojenectví s D.P. kocour Azrael

Gargamel je zlý čaroděj v pohádkovém světě šmoulů. Je zapřisáhlý nepřítel šmoulů, který se je snaží ulovit a je hlavní zápornou postavou v celém příběhu.

Hlavní rysy[editovat | editovat zdroj]

Gargamel je střední, shrbené postavy a má špatný chrup. Nosí tmavý obnošený kabát se spoustou záplat. Je to mizera, který nesnáší všechny ve svém okolí, speciálně šmouly, až na jednu výjimku a tou je Šmoulinka - poslední ze šmoulů, vytvořená Gargamelem. I přes svoji nenávist vůči všem občas předstírá ve svém vlastním zájmu přátelství ke Šmoulům. Gargamel je schopen skoro všeho proto, aby mohl Šmouly pochytat. Pojmenován je zjevně po matce Gargantua - Gargamelle, ze série románu Gargantua a Pantagruel od Françoise Rabelaise.

Problémy se šmouly[editovat | editovat zdroj]

Gargamel se poprvé objevil v Komiksu v roce 1959. Chytal šmouly, které potřeboval jako ingredienci do svého lektvaru pro výrobu zlata, tak jak se psalo v jedné kouzelné legendě o Kameni moudrosti. Ostatní šmoulové se mu ale postavili a osvobodili uvězněné přátele. Gargamel se v souladu se svojí povahou vzdal. To byla chvíle, kdy zaujal vůči šmoulům maximálně nepřátelský postoj a slíbil si že se pomstí.

Použití šmoulů je různé. Občas šmouly chytá protože je chce sníst, občas z nich chce vyrobit zlato. K výrobě zlata je potřeba 6 šmoulů. V jedné epizodě seriálů Gargamel ve vzteku prohlásil: "Nechci je sníst. Nechci z nich vyrobit zlato. Chci je prostě zničit!"

Gargamel ale chytá pouze šmouly, kteří se potulují sami v lese a nebo v okolí jeho domu, neví totiž, kde je vesnice šmoulů, což ho velmi zlobí.

Vztahy[editovat | editovat zdroj]

Čas od času Gargamel spolupracuje s některými z dalších nepřátel šmoulů, jako například s Lordem Balthazarem. Ostatní zloduši ovšem bývají mnohem více pohotoví - uzavřou s Gargamelem spojenectví tak, že si jej v klidu, nenápadně a s přehledem zotročí.

Žen v Gargamelově životě není o mnoho víc než přátel. V jedné epizodě se objevila ošklivá čarodějnice Hogatha přeměněná na krásnou ženu. Hogatha se pokoušela ukrást Gargamelovi náušnice, které koupil své matce k narozeninám a které měly kouzelnou moc. Na neštěstí pro Hogathu ale bylo velice těžké udržet si krásnou podobu a elixír přestal fungovat - tím Gargamel odhalil podvod, který si na něj čarodějnice přichystala.

V jiné epizodě se měl Gargamel dokonce i ženit. Jeho matka se rozhodla že už je ideální čas na manželství a domluvila Gargamelovi manželství s Princeznou. Princezna Gargamela nemilovala, stejně tak jako Gargamel nemiloval princeznu. Avšak po tom, co v jejím plášti viděl mapu se zakreslenou šmoulí vesnicí, přislíbil princezně svoji lásku i brzký sňatek. Obřad na štěstí, pro Gargamela, Princeznu i šmoulí vesnici šmoulové překazili.

Filmové zpracování[editovat | editovat zdroj]

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Dabér anglické verze Paul Winchell s jeho břichomluveckou figurínou Jerryho Mahoneyho

Dabing na českých TV stanicích

TV stanice Dabing
ČST Jiří Císler
TV NOVA Jiří Císler
TV Barrandov původně Zbyšek Pantůček, pak Petr Meissel

Dabing Gargamela v zahraničí

Země Dabing
Anglická verze Paul Winchell
Francouzská verze Phillipe Dumat
Španělská verze Esteban Siller
Brazilská verze Orlando Drummond
Holandská verze Paul van Gorcum
Chorvatská verze Josip Marotti
Německá verze Kurt Goldstein
Maďarská verze Peter Haumann
Polská verze Wiesław Drzewicz
Švédská verze Steve Kratz
Islandská verze Þórhallur Þórhallsson
Slovenská verze ČST Bratislava Oldo Hlaváček,

TV Markíza Andrej Hryc

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gargamel na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]