Frontman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Frontman je člen(ka) hudební skupiny (obvykle jím bývá hlavní zpěvák skupiny, anglicky lead vocalist), který svým výkonem strhává publikum, je zodpovědný za image skupiny, je mediálně nejznámější a nejvyhledávanější. Často je také autorem písní, to však není pravidlem. Někdy se kapela podle frontmana i jmenuje, do 60. let to bylo zcela běžné.

Frontman je obvykle stálým (někdy jediným stálým) členem dané kapely, v ojedinělých případech však během existence kapely došlo k výměně právě na tomto postu – např. v Genesis nahradil Petera Gabriela Phil Collins, nebo v Pink Floyd se místo Syda Barretta stal frontmanem Roger Waters, resp. David Gilmour. Někdy šlo o vynucenou změnu při úmrtí frontmana – např. Bona Scotta z kapely AC/DC nahradil Brian Johnson.

U některých kapel frontmana nelze definovat – např. Beatles (vedoucí postavení měla dvojice Lennon-McCartney) nebo ABBA. Míra frontmanovy dominance je také různá – u některých kapel jsou ostatní členové zcela upozaděni, u jiných není situace tak jednoznačná (např. The Who, Queen, The Mamas & the Papas).

Příklady frontmanů[editovat | editovat zdroj]

Bono, frontman U2

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAVEL, Prokop. Jiří Macháček o novém albu Mig 21: Chceme žít cirkusovým způsobem života [online]. Praha: Český rozhlas, 2014-09-30 [cit. 2014-11-19]. Dostupné online. 
  2. KUBÁT, Petr. Jan Toužimský vyměnil práci plynaře za muzikály a mikrofon v Arakainu. iDNES.cz [online]. 2014-07-05 [cit. 2014-11-19]. Dostupné online. 
  3. VEDRAL, Honza. Frontman Kabátu Vojtek před show: Lidi si jdou na náš koncert zazpívat. iDNES.cz [online]. 2009-09-12 [cit. 2014-11-19]. Dostupné online. 
  4. EFLER, Vojtěch. Lídr technařů Scooter: Rád poslouchám metal. iDNES.cz [online]. 2007-03-20 [cit. 2014-11-19]. Dostupné online.