Frontman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Frontman je člen(ka) hudební skupiny (obvykle jím bývá hlavní zpěvák skupiny, anglicky lead vocalist), který svým výkonem strhává publikum, je zodpovědný za image skupiny, je mediálně nejznámější a nejvyhledávanější. Často je také autorem písní, to však není pravidlem. Někdy se kapela podle frontmana i jmenuje, do 60. let to bylo zcela běžné.

Frontman je obvykle stálým (někdy jediným stálým) členem dané kapely, v ojedinělých případech však během existence kapely došlo k výměně právě na tomto postu – např. v Genesis nahradil Petera Gabriela Phil Collins, nebo v Pink Floyd se místo Syda Barretta stal frontmanem Roger Waters, resp. David Gilmour. Někdy šlo o vynucenou změnu při úmrtí frontmana – např. Bona Scotta z kapely AC/DC nahradil Brian Johnson.

U některých kapel frontmana nelze definovat – např. Beatles (vedoucí postavení měla dvojice Lennon-McCartney) nebo ABBA. Míra frontmanovy dominance je také různá – u některých kapel jsou ostatní členové zcela upozaděni, u jiných není situace tak jednoznačná (např. The Who, Queen, The Mamas & the Papas).

Příklady frontmanů[editovat | editovat zdroj]

Bono, frontman U2
* Paul McCartney (The Wings)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAVEL, Prokop. Jiří Macháček o novém albu Mig 21: Chceme žít cirkusovým způsobem života [online]. Praha: Český rozhlas, 2014-09-30 [cit. 2014-11-19]. Dostupné online. 
  2. KUBÁT, Petr. Jan Toužimský vyměnil práci plynaře za muzikály a mikrofon v Arakainu. iDNES.cz [online]. 2014-07-05 [cit. 2014-11-19]. Dostupné online. 
  3. VEDRAL, Honza. Frontman Kabátu Vojtek před show: Lidi si jdou na náš koncert zazpívat. iDNES.cz [online]. 2009-09-12 [cit. 2014-11-19]. Dostupné online. 
  4. EFLER, Vojtěch. Lídr technařů Scooter: Rád poslouchám metal. iDNES.cz [online]. 2007-03-20 [cit. 2014-11-19]. Dostupné online.