Genesis (hudební skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Genesis
Genesis v roce 2007 (zleva): Daryl Stuermer, Mike Rutherford, Tony Banks a Phil Collins.
Genesis v roce 2007 (zleva): Daryl Stuermer, Mike Rutherford, Tony Banks a Phil Collins.
Základní informace
PůvodAnglie Godalming, Anglie
Žánryart rock, progresivní rock, pop rock
Aktivní roky19671998, 1999, 2000, 2006–dosud
VydavateléCharisma Records, Atlantic Records
Příbuzná témataMike + The Mechanics, Brand X, Jonathan King
Webwww.genesis-music.com
Současní členové
Tony Banks
Phil Collins
Mike Rutherford
Dřívější členové
Peter Gabriel
Steve Hackett
Anthony Phillips
John Mayhew
John Silver
Chris Stewart
Ray Wilson
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Genesis [dženezis] je britská artrocková a poprocková skupina (v obnoveném složení ji lze považovat za superskupinu) založená v roce 1967. S více než 150 miliony prodaných desek se řadí mezi 30 nejprodávanějších skupin všech dob.[1] V roce 1988 obdrželi Grammy za hudební video k písni „Land of Confusion“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Skupina vznikla v roce 1967 ze školní skupiny The Garden Wall, vzešlé z elitní internátní školy Charterhouse v Godalmingu v Surrey, jihozápadně od Londýna. Zakládajícími členy byli Peter Gabriel (zpěv, flétna, hoboj), Tony Banks (klávesy), Anthony Phillips (kytara), Chris Stewart (bicí) a Mike Rutherford (kytara, basová kytara). Bubeník kapely se zpočátku často měnil, Stewarta po roce nahradil John Silver a toho pak zase John Mayhew.

Peter Gabriel v roce 1978

Roku 1970 vypsali Genesis opět konkurs na bubeníka, v němž uspěl Phil Collins, který teprve s náročným instrumentálním stylem kapely plně souzněl. V tomtéž roce odešel ze skupiny Phillips, kterého po půlročním hledání nového kytaristy nahradil Steve Hackett. Výsledné složení (Banks, Collins, Gabriel, Hackett, Rutherford) bývá označováno za „klasické“, a během období 1971–1975 vydala kapela klíčová alba Nursery Cryme, Foxtrot, Selling England by the Pound a koncepční dvojalbum The Lamb Lies Down on Broadway. Hudba tohoto období je charakteristická dlouhými instrumentálními sóly, složitou kompozicí a tendencí k experimentování. Během živých vystoupení si kapela získala osobitou tvář především díky převlekům, které používal Peter Gabriel.

Po turné v roce 1975 kapelu opouští zpěvák a frontman Peter Gabriel, jeho post zaujímá Phil Collins, který až do té doby zpíval pouze výjimečně (skladby „For Absent Friends“ a „More Fool Me“). Během živých vystoupení kapelu na bicí doprovázeli nejprve Bill Bruford (turné 1976) a od turné k albu Wind & Wuthering až po turné We Can't Dance pak bubeník Chester Thompson. V roce 1978 během mixování živého dvojalba Seconds Out opustil kapelu kytarista Steve Hackett a vydal se na sólovou dráhu, skupina nadále zůstala ve třech, na živých vystoupeních ji doprovázel kytarista Daryl Stuermer. Phil Collins ze skupiny v roce 1996 vystoupil a nahradil jej zpěvák Ray Wilson. Od posledního evropského turné 1998 skupina nebyla aktivní až do roku 2006. V té době hrála skupina ve složení: Ray Wilson, Tony Banks, Mike Rutherford, Nir Zidkyahu.

V roce 2007 se kapela vydala na turné Turn It On Again v klasickém složení (Phil Collins, Mike Ruthenford, Tony Banks). Jednou ze zastávek na této velkolepé koncertní šňůře byla i Praha, kde Genesis vystoupili 20. června.

Phil Collins během koncertu v Düsseldorfu (2006)

Hudební styl skupiny se z původního, tehdy navíc tak velmi oblíbeného art-rocku, navíc obohaceného o teatrální prvky Petera Gabriela při živém provedení povětšinou konceptuálních alb, tak typických pro vlnu britských progrockových kapel přelomu 60. a 70. let (např. Pink Floyd) v letech 1971–1974 začal postupně měnit v méně komplikovanou hudbu se stále silnějším komerčním potenciálem, až v roce 1978 Genesis uspěli se svým prvním a opravdovým hitem „Follow You, Follow Me“, jenž učinil kapelu přístupnější i pro popové publikum. Na na této bázi přitom dokázali experimentovat s novými postupy a technologiemi ještě v následující dekádě (zejména úspěšný singl „Mama“ z roku 1983), a tím si zajistila publikum na obou stranách posluchačského spektra. Právě zejména v této dekádě patřil soubor k vůbec největším koncertním atrakcím vedle mamutích turné té doby, jako byly koncerty Madonny, U2, Pink Floyd, Dire Straits či Stinga.

Velmi úspěšné bylo album Invisible Touch, z něhož pochází šest úspěšných singlů. Video k protiválečné skladbě „Land of Confusion“ získalo ostatně cenu pro nejlepší hudební videoklip roku 1987. Genesis v něm parodují různé diktátory světa, kolegy z hudební branže, ale i sami sebe. Nepřeberné množství relativně kvalitních alb mají i jednotliví členové této superskupiny Phil Collins, Peter Gabriel, Steve Hackett či Rutherfordovi Mike & The Mechanics, kde vedle sebe působili již zesnulý Paul Young ze skupiny Sad Café, Paul Carrack (mj. Squeeze, Bryan Ferry Band, Roger Waters, Nick Lowe) a Peter Van Hook z holandské art rockové legendy Focus a též producent koncem 80. let zázračné písničkářky Tanity Tikaram. Členem Genesis byl v roce 1976 epizodně i fenomenální bubeník Bill Bruford, spoluzakladatel Yes, poté působící v King Crimson, ale i v UK. Další z Genesis, Steve Hacket (14. 7. 2011 vystoupil v Bratislavě, 6. 5. 2014 pak konečně i v Praze), který spolupracoval s Johnem Wettonem (Asia, UK, Roxy Music) a Paulem Carreckem, vytvořil v roce 1986 s kytaristou Yes a Asia Stevem Howem další superskupinu pod názvem GTR, kde hrál na basu Phil Spalding (Toyah, Mike Oldfield) a jež produkoval šéf Asia Geoff Downes, jinak též polovina dua The Buggles, kde zpíval a na basu hrál Trevor Horn (oba též Yes), který vedle umělců Frankie Goes to Hollywood, ABC, Propaganda, Grace Jones či Seala a Tatu produkoval i definitivně poslední singl Genesis „Carpet Crawles“, ale i předposlední album Yes. Mozkem Genesis však vždy byl výřečný klávesista Tony Banks, paradoxně neúspěšný se svými sólovými nahrávkami, jenž byl v roce 2010 symbolicky spolu s Collinsem, Rutherfordem i Hackettem přítomen v USA ceremonii, při níž byli Genesis uvedeni do tzv. Rock'n'Rollové síně slávy. Peter Gabriel se akce s omluvou nezúčastnil a je též důvodem, proč se již zřejmě kapela nikdy neobjeví ve své klasické sestavě. Phil Collins počátkem roku 2011 oznámil odchod do hudebního důchodu,ze kterého se vrací v roce 2016 zpět na hudební scénu. Mike Rutherford vydal se svými „mechaniky“ další album (Paula Carracka proto v sestavě již nenalezneme) a podnikl poměrně masivní turné, kdy nejblíže Česku vystupoval v Lipsku, ale zástavu Genesis dnes de facto drží jen Steve Hackett, jenž na svých koncertech zcela pravidelně přehrává klasické skladby Genesis, na kterých se ostatně sám podílel a jichž si pravověrní fanoušci i nejvíce cení.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Diskografie Genesis.

Studiová alba:

Členové[editovat | editovat zdroj]

Koncertní hudebníci:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.atlanticrecords.com [online]. [cit. 07-04-2008]. Dostupné v archivu pořízeném dne 28-08-2008. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]