Kurt Cobain

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kurt Cobain
Kurt Cobain poskytující rozhovor americké rozhlasové stanici WFNX v roce 1991
Kurt Cobain poskytující rozhovor americké rozhlasové stanici WFNX v roce 1991
Základní informace
Rodné jméno Kurt Donald Cobain
Jinak zvaný Kurt Cobain
Narození 20. února 1967
Původ USA Aberdeen, Washington
Úmrtí 5. dubna 1994 (27 let)
USA Seattle, Washington
Příčina úmrtí střela do hlavy
Žánry grunge
punk rock
alternativní rock
Nástroje zpěv
kytara
baskytara
bicí
Aktivní roky 19861994
Vydavatelé Sub Pop
DGC Records
Příbuzná témata Nirvana
Fecal Matter
27 club[1]
Manžel(ka) Courtney Love (1992–1994)
Děti Frances Bean Cobain
Rodiče Donald Leland Cobain a Wendy Elizabeth Fradenburg
Podpis Podpis
Významný nástroj
Fender Jag-Stang
Fender Jaguar
Fender Mustang
Fender Stratocaster
Martin D-18E
Univox Hi-Flier
Fender Telecaster
Epiphone ET-270
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kurt Donald Cobain (20. února 19675. dubna 1994) byl americký zpěvák, kytarista, skladatel, hlavní zpěvák a zakladatel grungeové skupiny Nirvana. Hudební magazín Rolling Stone jej v osobním žebříčku hudebního redaktora Davida Frickeho označil v roce 2003 za 12. nejlepšího kytaristu všech dob a v roce 2011 se v obecném žebříčku času umístil na 73. příčce.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Kurt Cobain se narodil 20. února 1967 v malém americkém městečku Aberdeen ležícím 140 km jihozápadně od Seattlu. Jeho matka Wendy pracovala jako servírka, otec Donald byl automechanik. Z počátku bydleli v Hoquiamu, ale když bylo Kurtovi 6 měsíců, přestěhovali se do Aberdeenu, kde později vznikla jeho skupina Nirvana. Kurtův otec si tam našel práci v místní drtičce odpadu, zatímco matka se starala o domácnost. Kurt byl už od dětství hodně hubený kvůli léku Ritalin, jejž bral proti hyperaktivitě. Kurt také trpěl BAP.

V Kurtových devíti[2] letech se Cobainovi rozvedli, poněvadž jeho otec byl často mimo domov kvůli své profesi trenéra a rozhodčího v amatérském baseballu. Kurta to velmi poznamenalo, míval deprese a uzavřel se do sebe. Následkem toho začal kouřit marihuanu a začal rodiče, zejména otce, nenávidět. Oba rodiče uzavřeli nová manželství a Kurtovo dětství bylo poznamenáno neustálým stěhováním od matky k otci, jeden čas bydlel dokonce u prarodičů. Prostřednictvím strýce se seznámil s hudbou skupin jako Black Sabbath, Aerosmith či Led Zeppelin. Díky svým přátelům se seznámil s punkem (snad nejvíc na Kurta zapůsobily skupiny MelvinsBlack Flag) a začal přemýšlet o založení vlastní kapely.[3]

Dospělost[editovat | editovat zdroj]

Jeho první kapela měla název Fecal Matter, založena roku 1985, kde hrál Kurt Cobain se členy Melvins. Tato punková kapela neměla dlouhého trvání, nevydali jediné album. Zachovalo se pouze neoficiální demo Illiteracy Will Prevail. Vzápětí však byla založena Nirvana, a to roku 1987. Kurt Cobain je autorem drtivé většiny skladeb Nirvany. V roce 1989 vydala své první album nesoucí název Bleach, které se moc neprosadilo – proslavilo se až po Nevermind.[4] O dva roky později, 24. září 1991, skupina vydala průlomové album Nevermind. Album obsahovalo hity jako „In Bloom“, „Come As You Are“, „Breed“, „Lithium“ a především „Smells Like Teen Spirit“ – jeden z největších hitů devadesátých let.[5] V roce 1993 vydala poslední studiové album In Utero, které bylo hudebně i textově mnohem propracovanější, ale neproslavilo se v takové míře jako Nevermind (pravděpodobně díky jeho ponurosti a agresivitě), ale vyšly z něj hity jako „Heart-shaped box“, „All Apologies", „Rape me“ nebo „Pennyroyal Tea“.

24. února 1992 v 25 letech se Kurt Cobain na Waikiki na Havaji oženil se zpěvačkou Courtney Love ze skupiny Hole, a 18. srpna 1992 se jim narodila dcera Frances Bean Cobain.[6]

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Kurt byl několikrát hospitalizován kvůli těžké závislosti na heroinu stejně jako Courtney Love. Kvůli Courtney, depresi, drogám a kvůli nemoci žaludku; nikdo ji nedokázal pojmenovat, natož léčit, ztrácel tak i tu poslední chuť žít. 8. dubna 1994 byl nalezen elektrikářem ve svém domě mrtev. Policie bez většího vyšetřování konstatovala smrt vlastním přičiněním. Seděl a měl brokovnicí prostřelenou hlavu, zároveň byla ale v jeho krvi nalezena smrtelná dávka heroinu. Vzhledem ke zvláštnímu způsobu (podle některých neproveditelnému), jakým měla být sebevražda vykonána, se brzy poté vynořila řada spekulací, že nespáchal sebevraždu, ale byl zavražděn svojí manželkou, důvodem měl být rozvod, o který Kurt žádal. O Kurtově sebevraždě se často pochybuje právě kvůli dávce heroinu, kterou měl v krvi. Při takovém množství heroinu údajně neměl být schopen uklidit drogové náčiní do krabičky, zvednout brokovnici a namířit ji proti sobě. U jeho těla byl nalezen dopis na rozloučenou pro manželku Courtney a jeho dceru Frances adresovaný imaginárnímu kamarádovi z dětství Boddahovi: „miluju vás, miluju vás“. V dopisu kromě jiného uvedl citát z písně Neila Younga: „It’s better to burn out, than to fade away.” – „Je lepší shořet, než vyhasnout.“ O Kurtově sebevraždě koluje nespočetně mnoho spekulací. Svou předčasnou smrtí se tak dostal do klubu 27. V rozhovoru s MTV, Cobainova manželka, Courtney Love tvrdila, že krátce před sebevraždou ji Kurt řekl, že už nechce být součástí kapely Nirvana.[7]

Související písně jiných skupin[editovat | editovat zdroj]

O písni „Ricochet“ od skupiny Faith No More se povídá, že byla napsána v den Kurtovy smrti, tudíž se často na setlistech kapely uvádí jako „Nirvana“.

V okamžiku Kurtovy smrti hrálo v jeho přehrávači album Automatic for the People od R.E.M., s jejímž zpěvákem Michaelem Stipem se Kurt přátelil a který byl kmotrem Kurtovy dcery. Právě R.E.M. později vydala na albu Monster píseň „Let Me In“ jako čest Kurtově památce.

Skupina Red Hot Chili Peppers (s jejímž basistou Flea se Kurt také přátelil) vydala roku 1995 na albu One Hot Minute píseň „Tearjerker“, která pojednává o Kurtově životě a smrti.

Z českých autorů je to potom například Robert Kodym s písní Laura a Tomáš Klus a jeho píseň Čas.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Heavier than Heaven: A Biography of Kurt Cobain. [s.l.]: HyperionBooks.com Dostupné online. 
  2. Kniha Těžší jak nebe, Životopis Kurta Cobaina; Charles R. Cross; strany 34-35; ISBN 0-7868-6505-9
  3. CROSS, Charles. Těžší než nebe - Životopis Kurta Cobaina. Praha: Volvox Globator, 2001. ISBN 978-80-7207-966-7. 
  4. TRUE, Everett. Nirvana - Pravdivý příběh. Praha: Volvox Globator, 2008. 
  5. JOVANOVIC, Rob. Nirvana - Historie nahrávek. Praha: Volvox Globator, 2014. 
  6. WISE, Nick. Kurt Cobain & Courtney Love - nic víc - nothing more. Olomouc: Votobia, 1997. 
  7. WITTER, Brad. Inside Kurt Cobain's Final Days Before His Suicide. Biography [online]. [cit. 2020-04-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]