Bipolární afektivní porucha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bipolární afektivní porucha
Klasifikace
MKN-10 F31.
MeSH D001714

Bipolární porucha (také známá jako maniakální deprese) je závažná mentální porucha, která se projevuje prudkými změnami nálad, impulsivním jednáním, sklony k agresivitě a hrubému násilí, hypersexuální promiskuitou a dalšími symptomy. Mezi osobnosti trpící touto poruchou patří např. Kurt Cobain, Britney Jean Spears, Demi Lovato nebo Miley Cyrus.

Projevy[editovat | editovat zdroj]

Mentální porucha se projevuje střídáním mánie (manická psychóza) a těžké deprese (bipolární deprese). Dalšími projevy poruchy může být rychlá a nečekaná změna nálad (více než 4 fáze v jednom roce), výbušnost, útočnost, či ultrarapidní cyklování (mánie a deprese se nečekaně vyměňují několikrát za den); a fáze smíšená, kdy postižený zažívá symptomy obou stavů zároveň (mánie i deprese).

Manickým syndromem se rozumí stav, kdy postižený je snadno iritován i sebemenšími maličkostmi, jedná impulsivně, například utrácí velké částky z vypůjčených peněz, které poté nemá jak splácet. Nemocný trpící mánií je nadměrně sebevědomý (většinou ovšem neproduktivně), veselý nepřiměřeně okolnostem, nic pro něho není problém, má sníženou potřebu spánku, je hypersexuální a sexuálně promiskuitní, navazuje stále nové vztahy. Postižený je zároveň i podrážděný, veškeré pochody v jeho těle jsou zrychlené, a může mít pocity nadřazenosti a nezastavitelnosti.

Depresivní syndrom je stav, který je znatelný ještě intenzivněji než mánie. Nálada poklesá, člověk není schopen prožívat radost (anhedonie), cítí se beznadějný, má poruchy spánku, nechutenství, nezájem o sex, vztek, podrážděnost a může být nebezpečný pro sebe i své okolí. Objevují se sebeobviňovací psychózy o vlastní bezvýznamnosti, a nebezpečí sebevraždy, které kulminuje v době, kdy deprese opět odeznívá, a postižený se pro své okolí již jeví bez příznaků. (získává sílu o sebevraždu se pokusit)

Rizikové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Přehled hlavních rizikových skupin pro rozvoj bipolární poruchy. [1]

  • Osoby v prostředí extrémního stresu (zejména intenzivní a častý vztek přetrvávající z jakéhokoli důvodu, např. dysfunkce rodiny, útlak a šikana, nebo nespokojenost s ostatními kvůli narcisistické poruše)
  • Osoby závislé na drogách, alkoholu, a cigaretách
  • Děti rodičů s bipolární poruchou

Příčiny vzniku[editovat | editovat zdroj]

Bipolární mentální porucha postihuje přibližně 15 % populace. Rozvoj se obvykle projeví v období okolo 20 let. Nejsou známy jednoznačné příčiny vzniku. Vědci se domnívají, že bipolární porucha je způsobena kombinací genetických vlastností a následném chování v prostředí. Bipolární porucha běžně vypukne při dlouhodobém extrémním stresu. Cykly depresivních a manických episod se vracejí a mohou se projevovat častěji, narušují život postiženého i jeho okolí včetně jeho nejbližších, rodinu, školu, práci a celkově život ve společnosti. Pacienti postižení bipolární poruchou jsou nevyzpytatelní. Depresivní epizody mohou plynule přejít v mánii a naopak. Mezi jednotlivými epizodami (atakami) může být různě dlouhá doba bez příznaků, tzv. remise.

Komorbidita[editovat | editovat zdroj]

Bipolární porucha velmi často souvisí s jinými poruchami, například poruchami osobnosti. Příkladem může být hraniční porucha osobnosti, která se také projevuje střídáním nálad, obvykle ale v kratších časových úsecích, např. hodinách nebo dnech. Je otázka, jestli jde o skutečnou komorbiditu (tedy současný výskyt dvou různých nemocí) nebo podobnost příznaků. DSM - diagnostický systém používaný v USA řadí obě poruchy vedle sebe do tzv. poruch "bipolárního spektra". Dále jde o narcistickou poruchu v širším slova smyslu - tedy osobnost s nestabilní regulací pocitu vlastní hodnoty. Tato nestabilita má různé projevy, od narcistické poruchy osobnosti v užším smyslu, jak je laicky dobře známá (přesvědčení o vlastní výjimečnosti, nadřazenosti, neempatické, sobecké chování, upevňování pocitu vlastní hodnoty na úkor druhých) přes depresivní poruchu osobnosti, kde je sebehodnocení naopak trvale patologicky snížené, ke střídání pocitů zvýšené a snížené vlastní hodnoty a s tím i nálady a aktivity, které se mohou podobat projevům BAP nebo v ně přecházet.

Postižení[editovat | editovat zdroj]

Některé známé osobnosti trpěly maniakální depresí a pozitivně s ní spojovali svou tvořivost. Jiní bipolární poruchu popisují jako důvod pro zruinovaný život.

Bipolární poruchou trpěl například český herec Miloš Kopecký, který na sklonku svého života dal souhlas se zveřejněním této skutečnosti. Podle jeho slov přináší deprese větší utrpení než rakovina.

Poruchou trpí nebo trpěli i sérioví vrazi Ted Bundy a Robert Hansen, zpěváci Kurt Cobain, Richard Müller, Trent Reznor, Petr Muk a Ozzy Osbourne, spisovatelé Virginia Woolfová a Ota Pavel, skladatel Karel Svoboda, zpěvačky Demi Lovato a Britney Spears, herec Jeremy Brett, nebo také Pete Wentz z Fall Out Boy a Dee Dee Ramone, malíř Vincent van Gogh, fyzik Ludwig Boltzmann aj.

Touto nemocí také trpí herečka Catherine Zeta-Jonesová nebo zpěvačka Sinéad O'Connor.[2]

Terapie[editovat | editovat zdroj]

Terapie spočívá hlavně v podávání psychofarmak: antidepresiv, antipsychotik, thymoprofylaktik (lithium, karbamazepin, aj.), podpůrné psychoterapii a v opodstatněných případech elektrokonvulzivní terapie, která je u některých nemocných tak účinná, že upraví jejich stav za 1–2 týdny. Léčba je většinou dlouhodobá, ataka odezní přes léčbu až po mnoha týdnech nebo i několika měsících. U řady nemocných je nutné i celoživotní užívání psychofarmak, která brání nástupu ataky onemocnění.

Pozn.: S antidepresivy v rámci bipolární poruchy je léčba spekulativní a mělo by se spíše antidepresivům předcházet, jelikož mohou způsobit ultra-rapidní cyklování či hůře, ultradiánské cyklování, a smíšené pocity mánie a deprese ve stejný čas.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bipolární porucha - informace
  2. Catherine Zeta-Jones bojuje s bipolární poruchou [online]. kondiceonline, [cit. 2011-08-01]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]