Mánie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Manický syndrom
Friern Hospital, London; a woman suffering from mania, with Wellcome V0029627.jpg
Klasifikace
MKN-10 F30.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mánie je duševní porucha charakterizovaná expanzivní, často iritabilní náladou. Diagnosticky se objevuje jako manický syndrom. Nejčastěji bývá spojena s depresí; pokud se v rámci deprese vyskytne alespoň jedna manická epizoda, bývá diagnostikována bipolární afektivní porucha, dříve nazývaná maniodepresivní psychóza. Manický syndrom se však může vyskytovat i u jiných onemocnění, proto pouze na jeho základě nelze diagnostikovat bipolární afektivní poruchu.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se u organických postižení mozku – úrazy hlavy, nádory mozku, intoxikace, často bývá u progresivní paralýzy, u schizofrenie a schizoafektivní poruchy, u dekompenzací poruch osobnosti či u mentálně postižených jedinců.

Symptomatika[editovat | editovat zdroj]

Projevy jsou v podstatě opakem deprese. Nálada bývá nadnesená, expanzivní. Myšlení a psychomotorika bývají urychleny, často dochází k impulsivním rozhodnutím, jež mohou mít závažné následky (nerozvážné utrácení, ničení starých a navazování nových vztahů, výpověď v práci atp.). V tělesné oblasti dominuje snížená potřeba spánku, zvýšená energie a zanedbávání somatických obtíží.

Vzhled nemocného je typický – nemocný je usměvavý, sebevědomý, zvýšeně aktivní, spontánně navazuje rozhovor, rychle mluví, přeskakuje z tématu na téma. Někdy je velmi sdílný, jindy, nesnášenlivý, tvrdohlavý. Nemocní nakupují nebo prodávají různé věci, podnikají různé aktivity, utrácejí peníze, bývají sexuálně podnikaví.

Rozlišení[editovat | editovat zdroj]

Symptomatika může nabývat různé intenzity:

  • Hypomanie je mírnou formou; tato nijak výrazně nenarušuje psychosociální fungování jedince. Je charakterizována mírně nadnesenou náladou, která trvá minimálně čtyři po sobě jdoucí dny, zvýšenou energií, aktivitou a pocitem zvýšené výkonnosti.
  • Mánie – zvýšená nálada až vzrušení trvá více než týden, dochází k myšlenkovému trysku, zvýšenému sebevědomí a ztrátě sociálních zábran a riskantnímu jednání.
  • Mánie s psychotickými příznaky často vyžaduje hospitalizaci. Jsou přítomny bludy a halucinace. Tato forma postihuje zhruba třetinu nemocných. Bludy bývají expanzivní, náboženské, erotomanické apod. („jsem Ježíš“, „miluje mě známa osobnost“).

Manický syndrom se dále rozlišuje na tři typy:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo mánie ve Wikislovníku