Diagnostický a statistický manuál duševních poruch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z DSM)
DSM-5: páté vydání Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch z roku 2013 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition).

Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (anglicky: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, odtud zkratka DSM) je mezinárodně používaná příručka Americké psychiatrické společnosti (APA) pro klasifikaci a statistiku duševních poruch.

Popis[editovat | editovat zdroj]

DSM je sice americká národní klasifikace duševních poruch, na rozdíl od Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN, ICD) je však podrobnější a konkrétnější, takže se používá jako rozšíření a doplnění její psychiatrické části. Původně vznikla pro potřeby statistiky a srovnávání psychiatrických diagnóz, mimo jiné pro potřeby americké armády. Poprvé vyšla roku 1952, verze DSM-IV-TR vyšla roku 2000, v roce 2013 vyšla verze DSM-5.[1]

Autoři upozorňují, že příručka je určena k praktickému usnadnění práce odborníkům – psychologům a psychiatrům.[2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) [online]. Arlington: DSM-IV-TR [cit. 2009-03-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-11. (anglicky) 
  2. DSM-IV-TR [online]. American Psychiatric Association, 2000 [cit. 2016-09-25]. („used merely as a convenient shorthand to refer to conditions and disorders“). Dostupné online. (anglicky) 
  3. KAY, Jerald; FIRST, Michael B.; LIEBERMAN, Jeffrey A. Psychiatry, 2 Volume Set [online]. John Wiley & Sons, 2015 [cit. 2016-09-25]. Kapitola Chapter 41 Psychiatric Classification, s. 657. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]