Michael Stipe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michael Stipe
Michael Stipe v roce 2007
Michael Stipe v roce 2007
Základní informace
Rodné jméno John Micheal Stipe
Narození 4. ledna 1960 (61 let)
Decatur, Georgie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Žánry Alternative rock
Povolání zpěvák, skladatel, hudební producent, filmový producent
Nástroje akustická kytara, hlas a zpěv
Hlasový obor tenor
Aktivní roky 1980
Příbuzná témata R.E.M.
Příbuzní Lynda Stipe (sourozenec)
Sídla Athens
Německo
Texas
Alabama
New York
Collinsville
Web michaelstipe.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Michael Stipe (* 4. ledna 1960 Decatur, Georgie) je zpěvák a zakládající člen americké rockové kapely R.E.M. Je znám pro svůj mumlavý styl zpěvu na počátku své kariéry, ale také pro své komplexní a surrealistické texty a politický aktivismus. Společně s ostatními členy R.E.M. se stal „kmotrem“ alternativního rocku. Jde možná o první kapelu tohoto stylu, která získala celosvětový věhlas a inspirovala řadu „alternativních“ kapel 90. let, například Radiohead, Pearl Jam, nebo Nirvanu.[zdroj?]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1980 se seznámil s Peterem Buckem, Billem Berrym a Mikem Millsem v době kdy studoval fotografii a malbu na University of Georgia. Založili kapelu R.E.M. a svůj první singl „Radio Free Europe“ vydali pod labelem Hib-Tone. Singl dosáhl úspěchu na univerzitním rádiu a kapela podepsala smlouvu s I.R.S. Records, u které vydala o rok později EP Chronic Town. Debutové album Murmur vydali R.E.M. v roce 1983 a to bylo následováno sérií dalších alb, které byly pozitivně hodnoceny kritikou a dosáhly relativně slušeného komerčního úspěchu. Několik úspěšných singlů a také jeho aktivismus mu přinesly status hvězdy a oddanou fandovskou základnu. Mezi jeho přátele patřil například River Phoenix, jemuž bylo věnováno album Monster. Jeho přítelem byl i zpěvák Nirvany Kurt Cobain. On sám prohlásil, že spolu s Cobainem plánovali společný projekt, ale před Cobainovou sebevraždou nestihli nic složit ani nahrát. Stipe je také kmotrem dcery Kurta Cobaina a Courtney Love, Frances Bean Cobain.[1] Zajímavostí je, že když Cobain spáchal sebevraždu, bylo v jeho přehrávači nalezeno album Automatic for the People.

Velkým zdrojem inspirace se pro něj stala legendární zpěvačka Patti Smith a její debutové album Horses, které poslouchal, když mu bylo 15 let. Patti Smith zpívá doprovodné vokály na písni R.E.M. „E-Bow the Letter“. Celá kapela má přátelské vztahy také se skupinou Radiohead, která jim dělala předkapelu na turné na podporu alba Monster v roce 1995. Při turné kapely Radiohead v roce 2003 zpíval při některých koncertech Stipe píseň „Lucky“. Zpěvák Radiohead, Thom Yorke, prohlašuje, že Michael Stipe je integrální součástí jeho života, protože mu pomohl vyrovnat se s depresemi, kterými trpěl na konci 90. let a také jej a R.E.M. uvádí jako jednoho ze svých hudebních vzorů a inspirací. Název a text písně „How to Disappear Completely“ pochází z rady, kterou dal Stipe Yorkeovi, když trpěl depresí.[2]

Michael Stipe

Velice blízký si byl se zpěvačkou Natalií Merchant, se kterou natočil i několik písní, mezi nimi i píseň „Photograph“, která byla zařazena na benefiční album Born to Choose propagující hnutí pro-choice. Oba také vystoupili společně s Peterem Gabrielem.

V roce 1998 vydal kolekci s názvem „Two Times Intro: On the Road with Patti Smith“. Začal také spolupracovat se společností Single Cell a podílel se na produkci několika jejich filmů a to Velvet Goldmine, Being John Malkovich a American Movie v roce 1999, Americké psycho v roce 2000 a Saved! v roce 2004.

Pro knihu poezie The Haiku Year vydanou nakladatelstvím Soft Skull Press napsal jednu haiku.

V roce 2006 vydal EP, které obsahovalo šest různých cover verzí písně Josepha Arthura „In the Sun“ pro humanitární organizace pomáhající obětem hurikánu Katrina. Verze, kterou natočil se zpěvákem Coldplay Chrisem Martinem, se na kanadském žebříčku dostala až na první místo. V témže roce se objevil na albu Meds kapely Placebo, pro které spolu s Brianem Molkem nazpíval píseň "Broken Promise". V roce 2006 také zpíval píseň "L'Hôtel" na albu Monsieur Gainsbourg Revisited věnovaném památce Serge Gainsbourga a píseň „Dancing on the Lip of a Volcano“ na albu One Day It Will Please Us to Remember Even This kapely New York Dolls.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michael Stipe na anglické Wikipedii.

  1. Flynn, P.:oh, frances! Archivováno 16. 3. 2009 na Wayback Machine, i-d magazine
  2. How to Disappear Completely. www.9hj.net [online]. [cit. 2007-07-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-01. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]