Dreamachine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o stroboskopickém zařízení. Možná hledáte: album Johna Zorna zvané Dreamachines.
Stroj na sny

Dreamachine (nebo také stroj na sny) je stroboskopické blikající zařízení, které produkuje vizuální podněty. Umělec Brion Gysin a William Seward Burroughs, jež byli „systémovými poradci“ Iana Sommerville, vytvořili tento stroj na sny po přečtení knihy Williama Greye Waltera The Living Brain.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve své původní podobě byl Dreamachine vyroben z válce se štěrbinami v řezu v bocích. Válec se umístil na otočný stůl a válec se otáčel při 78 nebo 45 otáčkách za minutu. Žárovka se umisťuje ve středu válce a rychlost otáčení umožňuje světlu vyjít z otvorů při konstantní frekvenci mezi 8 a 13 impulsy za sekundu. Tento kmitočtový rozsah odpovídá alfa vlnám, elektrickým oscilacím normálně přítomných v lidském mozku při odpočinku.

V letech 1989 až 2007 postavil David Woodard více než tisíc Dreamachines.[1][2]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Na Dreamachine se „díváte“ se zavřenýma očima: pulsující světlo stimuluje zrakový nerv a tak mění elektrické kmity mozku. Uživatelé zaznamenávají stále více jasné, složité vzory barev, které se zobrazují za zavřenými víčky. Vzory se mění v tvary a symboly, vířící kolem, dokud se uživatel necítí obklopen barvami. Tvrdí se, že pomocí Dreamachine lze vstoupit do hypnotického stavu. Tato zkušenost může být někdy velmi intenzivní, k úniku z ní je třeba otevřít pouze své oči. Dreamachine může být nebezpečný pro osoby s fotosenzitivní epilepsií nebo jinými nervovými poruchami. Má se za to, že jeden z 10 000 dospělých budou mít záchvat při sledování zařízení; ovšem negativní vliv bude mít na dvakrát tolik dětí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Allen, M., "Décor by Timothy Leary", The New York Times, 20. ledna 2005.
  2. Knight, C., "The Art of Randomness", Los Angeles Times, 1. srpna 1996.

Související články[editovat | editovat zdroj]