Dreamachine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek pojednává o stroboskopickém zařízení. Možná hledáte: album Johna Zorna zvané Dreamachines.
William Seward Burroughs a David Woodard s Dreamachine v Lawrence, Kansas (1997)[1]:s.142–146

Dreamachine (nebo také stroj na sny) je stroboskopické blikající zařízení, které produkuje vizuální podněty. Umělec Brion Gysin a William Seward Burroughs, jež byli „systémovými poradci“ Iana Sommerville, vytvořili tento stroj na sny po přečtení knihy Williama Greye Waltera The Living Brain.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve své původní podobě byl Dreamachine vyroben z válce se štěrbinami v řezu v bocích. Válec se umístil na otočný stůl a válec se otáčel při 78 nebo 45 otáčkách za minutu. Žárovka se umisťuje ve středu válce a rychlost otáčení umožňuje světlu vyjít z otvorů při konstantní frekvenci mezi 8 a 13 impulsy za sekundu. Tento kmitočtový rozsah odpovídá alfa vlnám, elektrickým oscilacím normálně přítomných v lidském mozku při odpočinku.

V letech 1989 až 2007 postavil David Woodard více než tisíc Dreamachines.[2][3][4]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Na Dreamachine se „díváte“ se zavřenýma očima: pulsující světlo stimuluje zrakový nerv a tak mění elektrické kmity mozku. Uživatelé zaznamenávají stále více jasné, složité vzory barev, které se zobrazují za zavřenými víčky. Vzory se mění v tvary a symboly, vířící kolem, dokud se uživatel necítí obklopen barvami. Tvrdí se, že pomocí Dreamachine lze vstoupit do hypnotického stavu. Tato zkušenost může být někdy velmi intenzivní, k úniku z ní je třeba otevřít pouze své oči. Dreamachine může být nebezpečný pro osoby s fotosenzitivní epilepsií nebo jinými nervovými poruchami. Má se za to, že jeden z 10.000 dospělých bude mít záchvat při sledování zařízení; ovšem negativní vliv bude mít na dvakrát tolik dětí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Chandarlapaty, R., „Woodard and Renewed Intellectual Possibilities“, v Seeing the Beat Generation (Jefferson, NC: McFarland & Company, 2019), str. 142–146. (anglicky)
  2. Allen, M., "Décor by Timothy Leary", The New York Times, 20. ledna 2005. (ang.)
  3. Knight, C., "The Art of Randomness", Los Angeles Times, 1. srpna 1996. (ang.)
  4. Bolles, D., "Dream Weaver", LA Weekly, 26. července—1. srpna 1996. (ang.)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]