Layne Staley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Layne Staley
Layne Staley v Bostonu, 1992
Layne Staley v Bostonu, 1992
Základní informace
Rodné jméno Layne Thomas Staley
Jinak zvaný Layne Staley
Narození 22. srpna 1967
USA Kirkland, Washington USA
Úmrtí 5. dubna 2002 (34 let)
USA Seattle, Washington
Příčina úmrtí předávkování
Žánry Heavy metal
Grunge
Alternative metal
Povolání zpěvák
Aktivní roky 1985 - 2002
Vydavatel Columbia Records
Příbuzná témata Alice In Chains
Mad Season
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Layne Staley (22. srpna 1967, Kirkland, Washington – kolem 5. dubna 2002, Seattle) byl zpěvák grungeové skupiny Alice In Chains.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 22. srpna roku 1967 (v témže roce se také narodil Kurt Cobain, se kterým se osobně znal). Ve věku jeho sedmi let se jeho rodiče rozvedli.

Už jako velmi mladý hrál v různých kapelách na bicí, ale chtěl také zpívat, což mu neumožňovali, proto když měl tu příležitost, odešel a stal se zpěvákem. Lidé, kteří se s ním někdy setkali, o něm tvrdí, že je velmi vtipný a inteligentní člověk, který miluje svou hudbu. Byl taky schopným výtvarníkem (navrhl např. obal k desce Dirt), což jsou další spojitosti s Kurtem Cobainem. Jeho vedlejší projekt byl Mad Season.

V roce 1987 se setkal s kytaristou Jerry Cantrellem a tím začala kariéra Alice In Chains.

V roce 1992 vydal s Alice in Chains přelomový album s názvem Dirt, jehož obsah byl z části ovlivněn závislostí na heroinu. O dva roky později skupina musela svou koncertní šňůru přerušit právě kvůli drogové závislosti Laynea, která jemu i skupině způsobila v následujících letech těžké komplikace. Přesto dokázali ještě nahrát dvě alba a odehrát pár koncertů.

Se skupinou Mad Season Layne v roce 1994 nahrál jediné album Above. V roce 1996 vystoupila Alice in Chains ve vynikajícím MTV Unplugged, kde je Layne už viditelně vyčerpaný závislostí na heroinu a umrtím snoubenky. Jeho závislost je na něm jasně vidět. Layneho závislost byla horší a horší, Alice In Chains nefungovala. Na zkoušky nechodil a nikdo nevěděl, kde se zrovna Layne nachází.

Staley byl těžce závislý na heroinu, bez přátel. Jeho přítelkyně Demri Parrott zemřela v roce 1996.

Jelikož bral heroin skoro 10 let, musel každý den shánět svou dávku. Bez ní by dostal absťák, který by s největší pravděpodobností nepřežil. Začaly mu vypadávat zuby, vlasy, jeho ruce byly zhnisané od jehel, jeho životně důležité orgány byly zničené. To všechno kvůli heroinu.

V posledním interview řekl, že ví, že umírá. Také řekl, že nikdy nechtěl takto zemřít, ale že už je moc pozdě. Kluci z kapely už nebyli jeho přátelé. Mluvil o tom, jakou udělal chybu, když začal brát drogy. Řekl: "Můj svět se stal noční můrou."

19. dubna 2002 byl nalezen mrtev ve svém bytě v Seattlu. Příčinou smrti bylo pravděpodobně předávkování speedballem, což je směs heroinu a kokainu, kterou užívají hodně těžcí narkomani. Smrt nastala zřejmě už kolem 5. dubna (v tento den v roce 1994 zemřel Kurt Cobain), kterou si pravděpodobně způsobil on sám. Zemřel sám, opuštěný, ve věku 34 let.

Po jeho smrti byl zřízen fond zaštítěný jeho jménem, který se snaží pomáhat lidem těžce závislým na drogách.