Layne Staley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Layne Staley
Layne Staley v Bostonu, 1992
Layne Staley v Bostonu, 1992
Základní informace
Rodné jméno Layne Thomas Staley
Jinak zvaný Layne Staley
Narození 22. srpna 1967
USA Kirkland, Washington USA
Úmrtí 5. dubna 2002 (34 let)
USA Seattle, Washington
Příčina úmrtí předávkování
Žánry Heavy metal
Grunge
Alternative metal
glam metal
Povolání zpěvák
Aktivní roky 1985 - 2002
Vydavatel Columbia Records
Příbuzná témata Sleze, Alice N' Chains, Alice In Chains, Mad Season, Class of '99
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Layne Staley (22. srpna 1967, Kirkland, Washington – kolem 5. dubna 2002, Seattle) byl zpěvák grungeové skupiny Alice In Chains.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 22. srpna roku 1967 (v témže roce se také narodil Kurt Cobain, se kterým se osobně znal). Ve věku jeho sedmi let se jeho rodiče rozvedli.

Už jako velmi mladý hrál v různých kapelách na bicí, ale chtěl také zpívat, což mu neumožňovali, proto když měl tu příležitost, odešel a stal se zpěvákem. Lidé, kteří se s ním někdy setkali, o něm tvrdí, že je velmi vtipný a inteligentní člověk, který miluje svou hudbu. Byl taky schopným výtvarníkem (navrhl např. obal k desce Dirt), což jsou další spojitosti s Kurtem Cobainem. Jeho vedlejší projekt byl Mad Season.

V roce 1987 se setkal s kytaristou Jerry Cantrellem a tím začala kariéra Alice In Chains.

V roce 1992 vydal s Alice in Chains přelomový album s názvem Dirt, jehož obsah byl z části ovlivněn závislostí na heroinu. O dva roky později skupina musela svou koncertní šňůru přerušit právě kvůli drogové závislosti Laynea, která jemu i skupině způsobila v následujících letech těžké komplikace. Přesto dokázali ještě nahrát dvě alba a odehrát pár koncertů.

Se skupinou Mad Season Layne v roce 1994 nahrál jediné album Above. V roce 1996 vystoupila Alice in Chains ve vynikajícím MTV Unplugged, kde je Layne už viditelně vyčerpaný závislostí na heroinu a umrtím snoubenky. Jeho závislost je na něm jasně vidět. Layneho závislost byla horší a horší, Alice In Chains nefungovala. Na zkoušky nechodil a nikdo nevěděl, kde se zrovna Layne nachází.

Staley byl těžce závislý na heroinu, bez přátel. Jeho přítelkyně Demri Parrott zemřela v roce 1996.

Jelikož bral heroin skoro 10 let, musel každý den shánět svou dávku. Bez ní by dostal absťák, který by s největší pravděpodobností nepřežil. Začaly mu vypadávat zuby, vlasy, jeho ruce byly zhnisané od jehel, jeho životně důležité orgány byly zničené. To všechno kvůli heroinu.

V posledním interview řekl, že ví, že umírá. Také řekl, že nikdy nechtěl takto zemřít, ale že už je moc pozdě. Kluci z kapely už nebyli jeho přátelé. Mluvil o tom, jakou udělal chybu, když začal brát drogy. Řekl: "Můj svět se stal noční můrou."

19. dubna 2002 byl nalezen mrtev ve svém bytě v Seattlu. Příčinou smrti bylo pravděpodobně předávkování speedballem, což je směs heroinu a kokainu, kterou užívají hodně těžcí narkomani. Smrt nastala zřejmě už kolem 5. dubna (v tento den v roce 1994 zemřel Kurt Cobain), kterou si pravděpodobně způsobil on sám. Zemřel sám, opuštěný, ve věku 34 let.

Po jeho smrti byl zřízen fond zaštítěný jeho jménem, který se snaží pomáhat lidem těžce závislým na drogách.

Poslední roky[editovat | editovat zdroj]

26. února 1997 se Staley a další členové Alice in Chains zúčastnili předání cen Grammy Awards poté, co byla píseň „Again“ nominována za nejlepší výkon v kategorii Hard Rock.

V roce 1998, uprostřed zvěstí, že Staley málokdy opuští svůj byt, ztratil schopnost přijímat jídlo a žil na dietě. 22. června 1998, Staley telefonoval rozhlasovému programu Rockline a dal vzácný rozhovor, zatímco Jerry Cantrell propagoval své první sólové album Boggy Depot.

V říjnu 1998, Staley znovu se objevil nahrál dvě skladby s Alice in Chains, “Get Born Again” a “Died”, které se objevili na kompilaci Music Bank v roce 1999. Během nahrávání se šířily další zprávy o zhoršujícím se stavu Staleyho. Producent Dave Jerden - původně vybraný kapelou pro výrobu - řekl: „Staley vážil 80 liber… a byl bílý jako duch.“ Cantrell odmítl komentovat vystoupení zpěváka a manažerka skupiny Susan Silver uvedla, že zpěváka neviděla od „minulého roku“.

Staley vystoupil na svém posledním veřejném vystoupení 31. října 1998, když se zúčastnil sólového koncertu Jerryho Cantrella v Seattlu. Odmítl Cantrellovu nabídku zpívat s ním na jevišti. Fotografie pořízená ze zákulisí Staley této show je jeho nejnovější fotka, která byla zveřejněna.

Poté se Staley nakonec přece vrátil k hudbě, Class '99, nový projekt s členy Rage Against the Machine, Janes Addiction a Porno pro Pyros.

19. července 1999, se v rozhlase objevili Cantrell, Inez a Kinney pro diskusi o vydání Nothing Safe: Best of the Box, když se nečekaně ozval Staley. Toto byl Staleyho poslední rozhovor.

Od roku 1999 do 2002, Staley stal se více samotářský a depresivní, zřídka opouštěl jeho byt v Seattlu; o podrobnostech jeho života v tomto období je málo známo. Staley ovšem tvrdil, že tráví většinu svých dnů tvorbou umění, hraním videoher nebo užíváním drog. Staleyův jednorázový spolubydlící a přítel Morgen Gallagher později řekl, že kolem roku 2001 Staley chystal comeback, konkrétně měl jít na konkurz do Audioslave, ale kytarista Audioslave Tom Morello tento požadavek zamítl. Jako důvod se uvádí že Staley chtěl návrat v řádu měsíců a Morello nechtěl čekat.

Staleyova matka v roce 2007 pro The Seattle Times řekla, že navzdory jeho izolaci nebyl nikdy daleko od lásky své rodiny a přátel, kteří naplnili jeho záznamník a poštovní schránky zprávami a dopisy. "To, že byl izolován, neznamená, že jsme s ním neměli společné chvíle." McCallum také prohlašoval, že viděla Staleyho na Den díkůvzdání v roce 2001 a opět těsně kolem Valentýna 2002, když navštívil své sestřino dítě. To bylo naposledy, kdy McCallum viděla svého syna. Sean Kinney komentoval poslední roky a izolační období Staleyho takto:

Dostalo se do bodu, kdy se fyzicky i citově držel zamčený. Stále jsem se snažil navázat kontakt ... Třikrát týdně, jako hodinky, bych mu zavolal, ale nikdy neodpověděl. Pokaždé, když jsem byl v oblasti, byl jsem před jeho místem a křičel na něj ... I když se mohl dostat do budovy kde bydlel, nechtěl otevřít dveře. Zavolali jste a on by neodpověděl. Nemohli jste jen nakopnout dveře a chytit ho, i když jsem o tom tolikrát přemýšlel. Ale pokud si někdo nepomůže, co vlastně může udělat někdo jiný?

Staleyův fyzický vzhled byl ještě horší než předtím: ztratil několik zubů, jeho kůže byla bledá a byl vážně vyděšený. Blízcí přátelé jako Matt Fox řekl: „Pokud ho nikdo neslyšel celé týdny, nebylo to neobvyklé“. Staley se stále více distancoval od svých přátel a členů kapely, kteří se opakovaně pokusili ho dostat na rehabilitace, Staley odmítl. Staleyho blízký přítel Mark Lanegan řekl: „Od té doby s nikým nemluvil ... Je to už pár měsíců, co jsem s ním mluvil. Ale pro nás nemluvit pár měsíců je pro tento kurz par.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Alice In Chains[editovat | editovat zdroj]

Mad Season[editovat | editovat zdroj]