Speedball

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Speedball

Speedball (též Powerball, Superball, Ball, Herník) je slangové anglické označení tvrdé drogy, kombinace heroinu a nejčastěji kokainu,[1] popřípadě pervitinu, či amfetaminu aplikované převážně injekčně.

Účinky[editovat | editovat zdroj]

Kombinace heroinu a kokainu je velmi nebezpečná, protože tyto dvě psychoaktivní látky působí navzájem protichůdně, kokain jako stimulant, heroin působí silně tlumivě. Účinky nenastávají současně, účinky kokainu odezní rychleji a jejich odeznění umocní vliv heroinu na organismus.[2] K předávkování proto stačí i malá dávka.

Další kombinace[editovat | editovat zdroj]

Velmi nebezpečný „Speedball“ je nekvalitní heroin + lék Ritalin. Tato kombinace se v ČR vyskytuje častěji. Kvalitu drogy lze asi nejvíce rozlišit dle ceny. Speedball může mít několik kombinaci, ale musí vyvolávat tlumivý a stimulační účinek zároveň. Jindy se kombinují dva léky, např. Valium / Rohypnol + Ritalin/Fenmetrazin, případně Ketamin (DXM / PCP) + Efedrin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Discriminative stimulus effects of a cocaine/heroin "speedball" combination in rhesus monkeys [online]. Dostupné online. 
  2. Why is a speedball sometimes homicidal [online]. health2009.com [cit. 2013-01-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-27.