Elle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elle
ELLE Magazine Logo.svg
Jazyk francouzština, španělština, angličtina, němčina, japonština, portugalština a italština
Vydavatel Hachette
První vydání 1945
Odkazy
ISSN 0935-462X
Web www.elle.fr, www.elle.com a www.elle.com/uk/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Logo časopisu

Elle (často stylizováno jako ELLE) je módní magazín pro ženy, původem z Francie. Založili ho Hélène Lazareff, Pierre Lazareff [1] a Marcelle Auclair v roce 1945. Název v překladu z francouzštiny znamená „ona“. Existuje v mnoha jazykových vydáních včetně české verze, kterou vydává společnost Burda Media.

První číslo české Elle vyšlo v dubnu 1994 a na obálce se objevila modelka Daniela Peštová [2].

V říjnu 2018 bylo oznámeno odkoupení francouzského Elle, původně vlastněného mediální skupinou Lagardere, společností Czech Media Invest podnikatele Daniela Křetínského.[3]

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 Elle vycházela po celém světě s 42 edicemi a více než 20 miliony čtenářek a čtenářů. V září 2014 odešla z postu šéfredaktorky francouzské verze Valérie Toranian, která časopis vedla od roku 1994 a nahradila ji Françoise-Marie Santucci. V tomto důsledku změnila redakční politiku, čímž způsobila rozruch u francouzské společnosti novinářů.

K roku 2015 časopis vychází ve čtyřiceti šesti jazykových verzích.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První číslo vyšlo dne 21. listopadu 1945. Za časopisem krátkou dobu stály Simone Baron a Alice Chavanne, ještě než přišla Françoise Giroud, která ve vedení zůstala do roku 1953 spolu s fotografem a uměleckým ředitelem Jeanem Chevalierem a druhým fotografem Jacquem Ravassem.

Zpočátku magazín obsahoval pouze dvacet stran. Redakční práce porušovala některé typické principy pro svou dobu, například méně rubrik ve prospěch přesných informací, zaměřuje módu spíše na osobnosti než na výtvory, aby některé z nich podporovala (jako například Emmanuelle Khanh o několik let později). Magazín také kupoval barevné fotografie z New Yorku, čímž se vzdálil od jiných módních katalogů své doby, v nichž fotografie vycházely pouze černobíle. Obsah časopisu je složen z informací o módě, ale i receptech a osobnostech v módní branži.

Na začátku padesátých let si časopis vybuduje svůj vlastní styl tím, že je průkopníkem v oblasti inspirace americkým sportovním oblečením a také oblečením prêt-à-porter, které poznalo velký úspěch o dekádu později. V roce 1952 se na titulní stránce objevuje mladá Brigitte Bardot. S nákladem přes 600 000 výtisků je Elle čtená milionem a půl čtenářek.

Rok co rok, oblečení prêt-à-porter stále hraje v časopise velkou roli, tentokrát nejde pouze o předvádění módy, časopis se stává módním vzorem a spolupracuje s velkými pařížskými obchody. V době úpadku haute couture je Elle jedním z mála magazínů, které podpořily Coco Chanel a její ikonický oblek a také, v té době začátečníka, Pierra Cardina, jež se stal v následujících letech „miláčkem“ časopisu. V roce 1959 se uměleckým ředitelem stal Peter Knapp a na své pozici zůstává dvě desetiletí a je to on, který dává definitivní formu měsíčníku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. “Pierre et Hélène Lazareff, couple hors normes !”, Sophie Delassein [online]. France-Soir [cit. 2009-05-12]. Dostupné online. 
  2. Elle si připomíná 20 let, na obálce opět Peštová [online]. Mediaguru.cz [cit. 2014-02-20]. Dostupné online. 
  3. https://www.mediar.cz/kretinsky-koupi-casopisy-z-francie-za-13-miliardy/

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elle (magazine) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]