Misery

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Misery je román amerického spisovatele Stephena Kinga z roku 1987. Filmová adaptace vznikla v roce 1990 a jmenuje se Misery nechce zemřít.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Paul Sheldon - obyčejný spisovatel, kterého proslavily romány o dívce Misery.
  • Annie Wilkes - nevyzpytatelná žena, dříve byla zdravotní sestrou.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Spisovatel Paul Sheldon má nehodu na silnici. Auto dostává smyk a on se i s ním řítí z cesty do lesa. Zůstává v bezvědomí. První slova, co poté slyší, jsou: „Jsem vaše fanynka číslo 1“. Když se pořádně probere, leží v posteli u Annie Wilkesové a skoro necítí nohy. Annie se zdá ze začátku velmi hodná a příjemná paní. O Paula se stará, holí mu vousy, dává jídlo a prášky na utišení bolesti. Annie má ale občas různé záchvaty vzteku, které většinou schytá Paul. Jednou Annie odjíždí pryč. Nechává Paula hlady a bez léků, Paul proto musí pít vlastní moč. Annie mu prohrabává jeho brašnu a donutí Paula spálit jeho příběh Rychlé vozy.

Tím to všechno začíná. Annie je doslova posedlá Paulovými romány o Misery. Paul ovšem nechal Misery v posledním díle zemřít a to se Annie rozhodně nelíbí. Kupuje psací stroj a nutí Paula aby ji oživil. Paul zprvu píše v posteli protože má zlomené nohy ale když už se trochu zotaví, Annie pořizuje invalidní vozík. Paul je teď závislý jedině na něm. Když Annie opět odjíždí, Paul se vypravuje na prohlídku domu. Nejdřív jede do koupelny, kde si do trenek nacpe několik krabiček Novrilu (lék na zmírnění bolesti). Pokračuje do obývacího pokoje, zde shodí z police malinkého tučňáčka, kterého dá zpátky, avšak opačným směrem. Uvidí telefon – jeho jediná záchrana. Jakmile k němu dojede, opatrně zvedá sluchátko, ale když se neozývá žádný zvuk, nadzvedne telefon a zjišťuje, že v něm nejsou žádné dráty.

V tom slyší stále přibližující se zvuk Anniina auta. Okamžitě se rozjede ke svému pokoji. Dělá mu problém opět zpátky zamknout vlásničkou ale nakonec všechno stihne až na to, že je úplně zpocený. Tak to jde pořád dál. Paul píše a Annie má záchvaty vzteku a jindy je klidná. Jednou v noci k němu přichází s malou motorovou pilkou. Paul je rázem bez prstu.

Když se Paul opět dostane ven z pokoje, nachází v obývacím pokoji Aniin deník. Z několika novinových článků zjišťuje, že kdysi bývala sestřičkou v různých nemocnicích a tam nechávala umírat pacienty, nikdy se však neprokázala její vina a nebyla odsouzena. Na poslední stránce byl vystřižený článek s titulkem: „Hledá se pohřešovaný Paul Sheldon“. Paul pochopí, že tohle je jeho konec.

Annie Paula už dávno prokoukla a věděla, že tajně utíká z pokoje a proto jednoho dne opět přijde, píchne mu předoperační injekci a pak uřízne jednu nohu a následně ji zataví ohněm. Jednoho dne přijede policista. Paulovi se naskytne jedinečná příležitost a rozbije okno popelníkem a vykřikne. Annie je tím pádem nucena šerifa zabít. Nejdřív ho sekne sekáčkem a následně přejede sekačkou na trávu. Annie zavírá Paula do sklepa do úplné tmy a jede odvézt šerifovo tělo někam pryč.

Po dvou dnech se vrací a u dveří klepe jiný šerif, který má povolení k prohlídce domu. Šerif zaslechne Paulovo volání, jenže když otevírá sklepní dveře, je už pozdě. Annie ho zastřelí brokovnicí. Ovšem na Paula je stále hodná a on konečně dopisuje román o Misery. Paul má zvyk, že si vždycky po dopsání dá cigaretu a skleničku šampaňského. Annie mu teda vyhoví a vše donese. Paul ji však požádá, aby si dala s ním. Annie teda odchází pro druhou skleničku. Když se však vrátí, Paul drží v ruce celý román o Misery. Je politý benzínem a hoří. Annie je z toho rozrušená, začíná křičet, brečet a řvát, hystericky se snaží román zachránit, přitom jí vzplane zástěra. Paul ji udeří psacím strojem a omráčí ji. Zdánlivě nepřemožitelná Annie se opět probírá a začne se rvát. Když se zápasící dvojice dostane do chodby, Paul popadne kovovou žehličku, která slouží jako dekorace a uhodí Annie dvakrát do čela. Annie se sesune přímo na něj. Oba leží zkrvavení vedle sebe, jen Paul je naživu. Po 18 měsících Paul vydává knížku o Annie a o všem, co si v jejím domě vytrpěl.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]