Spalující touha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Spalující touha
Základní informace
Původní názevEyes Wide Shut
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka159 minut [1]
Žánrythriller
mysteriózní
erotický
PředlohaSnová novela
ScénářArthur Schnitzler
Stanley Kubrick
Frederic Raphael
RežieStanley Kubrick
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleTom Cruise
Nicole Kidmanová
ProdukceWarner Bros.
Stanley Kubrick Productions
Hobby Films
Pole Star
HudbaJocelyn Pook
KameraLarry Smith
KostýmyMarit Allen
StřihNigel Galt
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 13. červenec 1999
Produkční společnostWarner Bros.
DistribuceWarner Bros. Pictures
Rozpočet65 milionů dolarů[2]
Tržby160 milionů dolarů[2]
Spalující touha na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spalující touha (v anglickém originále Eyes Wide Shut)[pozn. 1] je epický film s prvky psychologického thrilleru, dramatu, erotiky a mysteriozity v britskoamerické koprodukci.[3] Film byl natočen v roce 1999 podle novely Traumnovelle z roku 1926 od Arthura Schnitzlera. Příběh je přenesen z Vídně počátku 20. století do New Yorku 90. let. Film sleduje sexuální dobrodružství dr. Billa Harforda, který je šokován, když mu jeho manželka Alice odhalí, že o rok dříve uvažovala o milostné aféře. Dr. Bill Harford se vydává na noční dobrodružství, během kterého se dostane na sexuální orgie nejmenované tajné společnosti. V hlavních rolích se představil manželský pár Tom Cruise a Nicole Kidmanová.

Kubrick, který získal filmová práva na Dream Story v 60. letech, považoval předlohu za dokonalou pro natočení filmu na téma sexuálních vztahů. V 90. letech tuto myšlenku oživil. Najal si spisovatele Frederica Raphaela, aby mu pomohl s adaptací. Film byl natočen převážně ve Velké Británii, kromě některých exteriérových záběrů. Detailní napodobenina exteriérových scén ulice Greenwich Village, byla vyrobena v ateliérech Pinewood Studios.[3] Produkce filmu v délce 400 dnů drží Guinnessův světový rekord pro nejdelší produkovaný film.[4]

Režisér zemřel šest dní poté, co předvedl svůj finální snímek Warner Bros. Pictures, a byl to poslední film, který režíroval.[5][6] Aby film získal ve Spojených státech hodnocení R, Warner Bros. Pictures digitálně změnilo několik sexuálně explicitních scén během postprodukce. Tato verze byla promítána 16. července 1999 a měla pozitivní reakce filmových kritiků. Celosvětové příjmy z kin činily asi 162 milionů dolarů. Nesestříhaná verze byla od té doby vydána ve formátech DVD, HD DVD a Blu-ray Disc. V České republice byl film uveden v roce 2000, s titulky (kino, DVD, TV) a dabingem (VHS).[7][8][9]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dobře situovaný manželský pár dr. William „Bill" Harford (Tom Cruise) a jeho žena Alice Harfordová (Nicole Kidmanová) se chystají na večírek u svého přítele Victora Zieglera (Sydney Pollack). Jejich dceru Helenu (Marie Richardson) hlídá Roz (Jackie Sawiris).

Na večírku se přivítají s Victorem a jeho ženou Ilonou (Leslie Lowe). Během tance si dr. Harford všimne pianisty, je to jeho bývalý kolega ze studií medicíny Nick Nightingel (Todd Field), který fakultu nedokončil. Když dohraje hudba, Alice jde na toaletu a dr. Harford jde pozdravit Nicka. Během přátelského rozhovoru jsou vyrušeni obsluhou a Nick musí odejít. Ještě stihne sdělit dr. Harfordovi, že bude nějaký čas v Sonata Café. Alice se nudí, popíjí šampaňské, když ji osloví Sky du Mont (Sandor Szavost), známý Zieglerových. Tento muž s ní začne flirtovat a nepokrytě ji svádět. Během tance si Alice zahlédne svého manžela.

Dr. Harforda osloví dvě mladé ženy, jedna se představí jako Nuala Windsor (Stewart Thorndike). Obě ženy s ním začnou flirtovat a on se do této hry připojí. Alice dále tancuje se Sky du Montem. Dr. Harford odchází v doprovodu oněch dvou mladých žen. Když se ptá, kam jdou, jedna odpoví, že někde tam, kde končí duha. Doktora to zajímá a vyzvídá, kde to asi může být. Během rozverného hovoru jsou vyrušeni obsluhou, která jej žádá, aby s ním šel za Victorem Zieglerem.

V koupelně si Victor obléká kalhoty. Na pohovce leží nahá žena, která se jmenuje Amanda „Mandy" Curran (Julienne Davis), je v bezvědomím. Victor říká Billovi, že měli malou nehodu. Ten ji vyšetřuje a ptá se Victora zda žena požila nějaké drogy, alkohol. Bill Amandu přivádí k sobě. Mezitím na večírku dále tančí Alice s du Montem. Bill, Victor a Amanda jsou v koupelně. Bill ji promlouvá do duše. Doporučuje Victorovi, aby ji zde nechal ještě hodinu. Tomu se to nelíbí, ale souhlasí, současně žádá Billa, aby si vše nechal pro sebe. Alici se nelíbí sexuální nátlak du Monta, loučí se s ním se slovy, že měla asi moc šampaňského, a že musí najít svého muže.

Dr. Harford si další den v ordinaci přebírá poštu. Alice je doma s Helenou. On vyšetřuje pacienty. Ona se chystá na běžný den. Balí dárky. Večer spolu hovoří o včerejším večírku, Téhož večera, při kouření marihuany se Alice zeptá Billa, zda měl šanci si zašoustat" s těmi dvěma dívkami, které potkal včera na večírku. Ona si myslí, že s nimi něco měl, protože po jej nějaký čas na večírku neviděla. Bill ji uklidňuje, že s něčím pomáhal Victorovi. Na oplátku se zeptá na muže se kterým tančila. Alice mu řekne kdo to byl, že s ní chtěl mít sex, v tom domě, někde nahoře. Bill úsměvně pronese, že tedy chtěl šukat jeho ženu", že je to pochopitelné, protože je krásná. To se dotkne Alice, nechápe, že to, že je krásná, znamená, že s ní musí hned každý muž chtít šukat. Schyluje se k hádce. Bill ji uklidňuje, že je do ní zamilovaný, jsou manželé a že by ji nikdy nelhal. Alice je naštvaná, evidentně nepochopila, co jí Bill právě řekl, ale myslí si, že jediný důvod proč nešukal s těmi modelkami, je ohled na ni.

Alice Harfordová svěří se svými erotickými touhami Billovi, v nichž si představuje sex s důstojníkem námořnictva, kterého potkali během jejich dovolené na Cape Cod. Přiznává se, že by možná byla schopná kvůli němu i opustit rodinu. Bill je šokovaný. Ještě téže noci je zavolán ke své známé Marion Nathanson (Marie Richardson), které právě zemřel otec. Odchází jí kondolovat, následně odmítá její milostnou nabídku a vydává se do temných newyorských ulic. Snaží se s celou situací vyrovnat.

Při noční procházce se seznámí s prostitutkou Domino (Vinessa Shaw) a skončí v jejím bytě. K ničemu však nedojde, neboť je vyrušen telefonátem manželky na jeho mobilní telefon. Cestou zpět domů si ještě zajde do nočního baru Sonata Café na skleničku. V tomto baru je zaměstnán, jako pianista, jeho kamarád ze studií. V průběhu jejich rozhovoru Nick přijímá telefonické instrukce na utajenou párty „vyšší" společnosti. Když se ho dr. Harford ptá o co jde, Nick mu říká, že o tom nesmí mluvit, ale že už ve svém životě viděl pár zajímavých věcí, ale nikdy, nikdy nic takového. Dr. Harford jej přemlouvá, aby mu řekl více, resp. aby jej dostal na onu párty. Snaží se získat heslo a místo konání. Po naléhání mu Nick sděluje heslo (fidelio) a podmínku ke vstupu. Každý z příchozích totiž musí být v plášti a mít karnevalovou masku benátského typu. Dr. Harford si vše potřebné obstará v půjčovně rekvizit u naturalizovaného američana pana Miliche (Rade Šerbedžija). Tam dojde i k malé epizodce, kdy je při sexuálních hrátkách přistižena jeho nezletilá dcera (Leelee Sobieski) s dvěma neznámými asiaty. Milich ztropí scénu, chce na ně zavolat policii.

Dr. Harford se nechává taxíkem zavézt k aristokratickému sídlu. Sdělí heslo a je vpuštěn přes bránu. Vrátní po něm chtějí druhé heslo, on v domnění, že je vstup na párty zajištěn jen jedním heslem, zopakuje původní. Je vpuštěn do domu. Zde jej osloví neznámá žena a říká mu, že si asi neuvědomuje v jakém je nebezpečí, že nemůže všechny kolem oklamat, a bylo by lepší, aby ihned odešel. Dr. Harford vyzvídá, kdo je a proč mu chce pomoct. Ona jen odpoví, že to není důležité, ale že je důležité, aby ihned odešel. Sama odchází do chodeb domu.

Velký sál v Mentmore, kde se odehrával obřad.

Když dr. Harford prochází domem, v mnoha místnostech dochází k bakchantským sexuálním orgiím. Ženy zde mají jen benátskou masku, nebo škrabošku. Společnost, která se zde sešla, zde není jen kvůli sexuálnímu potěšení, ale kvůli dotyku s tajemnem a se smrtí. Po chvíli je dozorci vyzván, aby sešel do hlavního sálu, kde musí odhalit svou totožnost. Muž v červeném plášti (Leon Vitali) jej osloví, aby mu sdělil heslo. Dr. Harford heslo zopakuje, Muž v červeném plášti je odsouhlasí, ale s tím, že jde o heslo pro vstup. Ptá se jej na heslo pro dům. Dr. Harford říká, že jej asi zapomněl. Na to Muž v červeném plášti odpoví, že je to nešťastné! Nezáleží na tom, zda heslo zapomněl, nebo jestli heslo nikdy neznal. Vyzve jej, aby si sundal masku. Dr. Harford si pomalu odstraňuje masku. Muž v červeném plášti na něj hovoří nepříjemným hlasem a dává mu příkaz, aby se svlékl. Dr. Harford je značně nervózní a žádá, aby to nemusel udělat. Je upozorněn, že by to měl udělat, aby to oni nemuseli udělat za něj. Nečekaně se z balkónu ozve žena, společnice, která ho provázela a nabídne, že vykoupí jeho odchod sama sebou. Muž v červeném plášti se oné ženy zeptá, zda je připravena jej vykoupit a zda si uvědomuje co na sebe tímto krokem bere. Žena jen odpoví, že ano. Muž a ostatní osoby v maskách umocní atmosféru v sále souhlasným hlesnutím. Dozorci odvádí ženu z místnosti. Muž v červeném plášti promlouvá k dr. Harfordovi a varuje jej, že pokud bude po tomto místě pátrat, nebo někomu řekne o tom, co zde večer viděl, bude to mít velmi vážné následky pro něj a jeho rodinu! Očekává souhlas, že to pochopil, ale místo toho se dr. Harford zeptá na osud oné ženy. Muž odpoví, že nikdo teď nemůže změnit její osud. Když zde byl slib, měl by být vždy dodržen. Sděluje dr. Harfordovi, že pokud jde o něj, je svobodný a může jít.

Dr. Harford zmateně odchází a neví, co se s dívkou stane. Této společnici jménem Amanda „Mandy“ Curren (Julienne Davis), bývalé Miss New York, před nedávnem zachránil život po předávkování drogami. Stalo se to na párty jeho přítele Victora Zieglara (Sydney Pollack), se kterým měla také sex. Možná proto se ho nyní zastala. Domů se dr. Harford dostává až nad ránem. Je ještě více v šoku, než byl před pár hodinami.

Když přijde domů, jde se nejprve podívat na svou dceru Helenu (Madison Eginton). Prochází bytem, jde do obývacího pokoje, kde do skřínky schovává věci, které měl sebou na párty. Pak jde do ložnice za Alicí. Ta se probouzí. Chvíli spolu hovoří. Je rozrušená. Vypráví mu sen, který se jí zdál: Byli v opuštěném městě, zcela bez oblečení, nazí. Říká mu, že byla vyděšená, že se na něj zlobila, protože si myslela, že to byla jeho chyba. Později, když Bill odešel, se ten změnil v příjemný pocit, kdy byla v krásné zahradě, ležela na slunci. Přišel k ní námořní důstojník, který se jí vysmíval. Alice se rozpláče a Bill na ní naléhá, aby mu řekla i zbytek snu. Alice mu řekne, že se s ním pomilovala, že tam byli ještě další muži, kteří šukali a že se ona přidala k nim. Bill je v šoku, hrůznou bez sebe. Alice mu říká, že věděla, že jí může vidět, když šuká s jinými muži. Pak se v tom snu začala velice smát. Po celou dobu, kdy to Alice říká Billovi, vzlyká. Objímá jej.

Ráno dr. Harford jde vrátit plášť a masku, půjčovna je ještě zavřená. Zajde si na kávu do nedalekého bistra, kde se od servírky dozví, kde bydlí jeho kamarád Nick Nightingel. Zajde do hotelu, od recepčního se dozví, že se již odhlásil. Přišel kolem půl páté ráno, byli s ním dva muži, velmi vysocí, kteří byli zdvořilí a hovořili vybranou řečí. Recepční poznamená, že to byli muži, se kterými si není radno zahrávat. Také řekne dr. Harfordovi, že jeho kamarád Nick měl modřinu v obličeji. Ti dva jej naložili do auta a odvezli. Doktor odchází z hotelu a jde vrátit kostým. Pan Milich vše převezme, ale upozorní jej, že chybí maska. Vystaví mu účet. Při placení z vedlejší místnosti vyjde jeho dcera, pozdraví se s ním a za ní vyjdou dva asiaté, se kterými byla přistižena. Milich se s nimi rozloučí, popřeje jim pěkné Vánoce a Štastný Nový rok. Dr. Harford je překvapen jeho přístupem, protože ještě pár hodin tomu chtěl na ně zavolat policii. Milich mu říká, že věci se mění, a že když bude příště chtít i něco jiného než masku, může se na něj obrátit, podívá se na dceru.

Dr. Harford je ve své ordinaci, živě si představuje, jak se jeho žena Alice miluje s námořním důstojníkem. Jeho sekretářka mu přináší oběd. Doktor ji požádá, aby jeho odpolední pacienty převzal jeho kolega, a aby mu nechala přistavit vůz, se kterým později jede k domu, kde se konala párty. Stojí před bránou, kde si všimne kamer. Po chvíli přijíždí k bráně Rolls-Royce a muž, který z něj vystoupí mu předává obálku. Ten se pak beze slova se vrátí do vozu a vůz couvá zpět do areálu. Na obálce je napsáno Dr. William Harford. Otevírá obálku, kde je text, že: jeho pátrání je zbytečné, že by toho měl nechat, že je to druhé varování a snad v jeh zájmu dostačující.

Večer se vrací domů. Pozdraví se s ženou a dcerou. Z kuchyně pozoruje, jak spolu dělají úkoly, ale v hlavě se mu opakují slova, která mu řekla Alice o svém snu, že kolem ní všichni šukali a že ona také šukala. Doktor se vrací do své ordinace. Opět si přehrává scénu, kde má jeho žena sexuální styk s jiným mužem. Zvedne telefon a zavolá Marion Nathanson. Zvedne to její přítel Carl, a dr. Harford zavěsí. Z ordinace jede za prostitutkou Domino, která není v bytě, ale otevře mu její spolubydlící. Pozve jej dál. Flirtují spolu, on se ji dotýká. Spolubydlící mu sdělí, že neví, kdy se Domino vrátí, ale že ví zcela jistě, že se ráno dozvěděla, že je HIV pozitivní.

Domů jde dr. Harford pěšky. Všimne si, že jej sleduje neznámý plešatý muž. Chce si zastavit taxi, ale všechny kolem něj jen projedou. V trafice si koupí noviny, kde na titulní stránce je titulek „LUCKY TO BE ALIVE“[pozn. 2].Vstoupí do kavárny, kde si v novinách přečte o smrti smrti Mandy: „Ex-beauty queen in hotel drugs overdose".[pozn. 3] Vydává do místní nemocnice, kde se na recepci ptá pro své pacientce Amandě Curren. Recepční mu sděluje, že zemřela odpoledne v 15:45. Zřízenec jej odvádí na patologii. Při odchodu z nemocnice jej zastihne telefonát z domu jeho přítele Victora Zieglera s žádosti, aby se u něj ještě v ten večer zastavil.

Victor Ziegler jej přivítá v místnosti, kde právě hraje kulečník. Nabídne mu pití. Vedou spolu nezávaznou konverzaci až do chvíle, kdy mu Victor řekne o čem s ním potřeboval hovořit.[pozn. 4] Bill si myslí, že má Victor nějaký zdravotní problém, ale on mu vysvětlí, že to vlastně on, Bill, má problém. Jasně a otevřeně mu řekne, že ví co se stalo minulou noc. A že ví, kde byl od té doby. Že si myslí, že má asi mylnou představu o jedné, nebo dvou věcech z onoho večera. Bill na něj nervózně slovně zaútočí, že vůbec neví o čem mluví. Předstírá neznalost. Victor je upozorňuje, že nemá smysl hrát nějaké hry. Že byl v onom domě a všechno viděl. Je rozzlobený z toho, že netuší, jak se to dozvěděl, nebo jak se vlastně mohl dostat dveřmi do domu. Pak mu připomene, že jej viděl s oním klavíristou u něj na párty, a že mu pak vše došlo. Bill se snaží vzít vinu na sebe, že na Nicka naléhal. Victor pronese něco o tom, že byla chyba jej doporučit a že ví, že za ním byl v hotelu. Bill je šokován a překvapen z toho, co vše Victor ví. Ptá se jej na to a dostává odpověď, že jej sledoval, pro jeho vlastní dobro, že nechce aby se mu něco stalo. Bill se ptá na to, kde je Nick, že byl poraněn na tváři. Na to mu Victor odpoví, že je v letadle do Seattle a že to zranění, je to nejmenší, co se mu mohlo stát. Victor mu říká, že by raději ani neměl chtít vědět jména lidí, kteří na párty byli, protože by pak moc dobře nespal. Bill se jej ptá na druhé heslo, resp. na to, co jej prozradilo. Zda to bylo to druhé heslo. Victor mu odpovídá, že ne zcela. Tedy ne, že to, že jej neznal, ale proto, že druhé heslo neexistovalo. Prozradilo jej to, že přijel na párty taxíkem, zatím co ostatní přijeli v limuzínách a také to, že v plášti nechal lístek z půjčovny.

Hamley´s, Regent Street, Londýn

Bill se zeptal na osud ženy, která s ním byla na párty. Co se s ní stalo. Victor mu suše sdělí, že to byla šlapka. Také to všechno ostatní co se později odehrálo, bylo jen divadlo, šaráda. Bill mu nevěří, ptá se proč by to dělali. Na to mu Victor odpoví, že účelem bylo vyděsit jej k smrti. Aby tiše mlčel o tom, kde byl a co viděl. Bill na něj slovně útočí, zda ta žena ležící v márnici, je ona žena z večírku. Ptá se jej, zda mu něco neuniká, že to nechápe. Ptá se Victora, že když označuje večírek jako „šarádu" a pokračuje: „jaký druh šukací šarády skončí s tím, že někdo zemře?" Viktor je rozzlobený a defenzivní. Snaží se mu celou situaci vysvětlit, že posledních 24 hodin bylo pro něj dost náročných, že se dostal do pěkného maléru. Že ona žena, kterou na večírku poznal a ona se za něj „obětovala", resp. její oběť neměla nic společného s její skutečnou smrtí. Že když on (dr. Harford) opustil párty, byla v pořádku. V dalších minutách hovoru se Viktor snaží celou událost zlehčovat, mluví o prostém předávkování, že byla feťačka. Našli ji v pokoji, který byl zamčený zevnitř. Policie je spokojená. Konec příběhu. Dodává, že u ní to byla jen otázka času. Zdůrazňuje, že nikdo nikoho nezabil. Jen někdo zemřel, to stává pořád. Život jde dál. Varuje jej, aby zanechal dalšího pátrání.

V ložnici spí Alice, vedle ní na polštáři leží Billova maska, kterou měl na párty. Doktor se vrací domů. Projde bytem, vejde do ložnice. Ztuhne, když uvidí na polštáři masku. Sedne si na postel a rozpláče se. Alice se probudí. Bill se zhroutí a říká své ženě, že jí všechno řekne.[pozn. 5] Když pak spolu sedí v obývacím pokoji, Alice kouří cigaretu a zajímá ji jen její dcera Helena, a to, že ji vezmou na nákupy,

Poslední scéna se odehrává při nakupování vánočních dárků s dcerou Helenou v hračkářství, kde si manželé vyměňují názory na skutečně prožité i snové příhody. Očistec z těchto prožitých duchovních otřesů posledních dnů, jakoby měl vymazat pouhý fyzický sexuální akt, což se odráží v úplně posledním dialogu filmu:[10][11]

Alice Harford: Důležité je: že jsme teď vzhůru a plní naděje ... Dlouho dopředu. (The important thing is: we're awake now. And hopefully... for a long time to come.)

Dr. Bill Harford: Navždy. (Forever.)

Alice Harford: Navždy? Hmm ... (Forever? Hum ...)

Dr. Bill Harford: Navždy! (Forever!)

Alice Harford: Hmmm .... Nepoužívej to slovo. Víš? Děsí mě. Ale miluji tě ... a víš, je tu něco velmi důležitého, co potřebujeme co nejdřív udělat. (Hum... Let's not use that word. You know? It frightens me. But I do love you. And, you know, there's something very important that we need to do as soon as possible.)

Dr. Bill Harford: Co je to? (What's that?)

Alice Harford: Šukat. (Fuck.)

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Řazeno podle toho, jak se objevovali ve filmu.

Tom Cruise dr. William „Bill" Harford, manžel Alice, lékař, ortoped
Nicole Kidman Alice Harford, Billova manželka
Madison Eginton Helena Harford, dcera Billa a Alice
Marie Richardson Marion Nathanson, pacientka dr. Harforda
Sydney Pollack Victor Ziegler, Billův přítel
Stewart Thorndike Nuala, modelka na večírku u Victora Zieglera
Louise J. Taylor Gayle, modelka na večírku u Victora Zieglera
Rade Šerbedžija pan Milich, majitel obchodu s kostýmy
Leelee Sobieski Milichova dcera
Todd Field Nick Nightingale, spolužák Billa, nájemný klavírista
Vinessa Shaw Domino, prostitutka
Kevin Connealy Lou Nathanson, pacient dr. Harforda
Julienne Davis Amanda „Mandy" Curran, bývalá miss, luxusní prostitutka
Sandor Szavost Sky du Mont, Billův známý, který flirtuje s Alicí
Leon Vitali hlavní inkvizitor, Muž v červeném plášti (Red Cloak)
Jackie Sawiris Roz
Thomas Gibson Carl Thomas
Fay Masterson Sally
Lisa Leone Lisa, recepční
Michael Doven Zieglerův asistent
Randall Paul Harris
Abigail Good tajemná žena
Brian W. Cook Tall Butler
Gary Goba námořní důstojník, milenec v představě Alice
Leslie Lowe Illona
Alan Cumming recepční v hotelu
Carmela Marner servírka v Sonata Café
Donna Clarissa Ground dívka v masce „Buxom Girl"
Cindy Dolenc dívka v Sharky´s
Togo Igawa japonský muž č.1
Eiji Kusuhara japonský muž č.2
Angus MacInnes dveřník
Peter Godwin principál obřadu v maskách
Kate Charman principál obřadu v maskách
Treva Etienne pracovník v márnici
Sam Douglas taxikář
Christiane Kubrick žena sedící před dr. Harfordem v kavárně
Peter Benson vůdce bandy

Produkce filmu[editovat | editovat zdroj]

Námět[editovat | editovat zdroj]

Stanley Kubrick měl zájem o natočení filmu na téma sexuálních vztahů již v roce 1962, během produkce Dr. Divnoláska aneb jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964), na projektu začal pracovat poté, co si v roce 1968 přečetl Dream Story od Arthura Schnitzlera,[12][13] když hledal téma, které by uskutečnil po natočení 2001: Vesmírná odysea (1968). Kubrick se zajímal o adaptaci příběhu, s pomocí tehdejšího novináře Jaye Cockse koupil filmové práva k tomuto románu.

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

Předlohou k filmu se stala kniha Snová novela,[12][13] rakouského psychologa a spisovatele Arthura Schnitzlera, z roku 1926. Kubrick hodlal tento snímek natočit již na konci 60. let, ale zrealizoval ho až na přelomu milénia.

Casting[editovat | editovat zdroj]

Když prezident společnosti Warner Bros Terry Semel schválil produkci filmu, požádal Kubricka, aby film natočil s filmovými hvězdami, tak jak to udělal s Jackem Nicholsonem ve filmu Osvícení (1980). Herci, kteří byli v hlavních rolích měli souhlasit s podepsáním smluv s otevřeným ukončením, tedy zavázali se pracovat na projektu tak dlouho, jak to bude vyžadovat režisér.

Jméno dr. Harforda je složeninou jména Harrison Ford. Stanley Kubrick měl vizi, že by hlavní postava mohla vypadat jako on. Přesto Harrisona Forda s nabídkou nikdy neoslovil.[14] Pro role dr. Harforda a jeho ženy Stanley Kubrick chtěl původně obsadit Alec Baldwina a Kim Basingerovou.[15] Pro roli dr. Williama Harforda se uvažovalo také o Johnnym Deppovi.[16] Ve finále se Kubrick rozhodoval mezi herci Stevem Martinem a Tomem Cruisem. Nakonec se režisér rozhodl pro Cruise a Kidmanovou. Tom Cruis byl v Anglii, protože jeho žena Nicole Kidman tam natáčela Portrét dámy (The Portrait of a Lady 1996). Nakonec se oba, po setkání s Kubrickem, rozhodli ve filmu vystoupit.

Vincent D'Onofrio, který hrál Leonarda "Private Pyle" Lawrence v Kubrickově předchozím filmu Olověná vesta (1987), měl pro Cruise a Kidmanovou tuto radu: „Pronajměte si dům nebo byt, protože na chvíli budete bydlet ve Velké Británii.“[17] Tom Cruise a Nicole Kidman kvůli dlouhému natáčení strávili ve Velké Británii více času, než chtěli, jejich 2 děti získaly anglický akcent.[17]

Aby režisér připravil hlavní postavy na své role, připojil se k psychoanalytickým sezením k Tomem Cruisem a Nicole Kidmanovou, kde je nechal přiznat si své obavy ze vztahů a z jejich skutečného manželství. Podle Kidman to bylo brutálně čestné a rozmazalo to hranici mezi nimi a jejich smyšlenými postavami. Oba se zavázali, že nikdy neodhalí to, o čem diskutovali během těchto sezení.[17][18] Informace o rozpadu manželství Toma Cruise a Nicole Kidmanové bylo bulvárem přičítáno tomuto filmu. Stanley Kubrick přiměl manželský pár, aby vnesli do svých rolí i něco z běžných neshod v manželství. Nicole Kidmanová se vyjádřila, že natáčení filmu bylo „brutálně upřímnou“ anti-terapií.[15][18] Tom Cruise a Nicole Kidman byli během natáčení značně nesví, když měli být v přítomnosti jiných nahých lidí, zejména pak Kidmanová ve scéně s námořním důstojníkem, Cruise pak ve scénách, kde se odehrávaly orgie. Herci požadovali přítomnost toho druhého, když se natáčely tyto scény. Stanley Kubrick to zamítl, protože by tím umožnil Cruiseovi žárlit, když jeho žena filmovala s námořním důstojníkem.[17][18]

Dalšími herci, se kterými se ve filmu počítalo byla Jennifer Jason Leigh, Harvey Keitel a Woody Allenem. Kvůli časovým komplikacím při plánování natáčení, odmítl natáčení Keitel kvůli dotáčení Graceland (1998), pak Leigh kvůli filmu eXistenZ (1999). Oba byli nahrazení Sydneym Pollackem a Marii Richardson..[15]

Role Mandy byla nabídnuta modelce Evě Herzigové, ta ji ale odmítla kvůli velkému množství nahých scén. Kubrick z nich nechtěl ustoupit, proto se nedohodli.[16]

Herec Rade Šerbedžija nadaboval sám sebe do italské verze filmu. Sky Dumont daboval svou postavu do německé verze.[16]

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Stanley Kubrick

Filmování začalo v listopadu 1996. Kubrickův perfekcionismus vedl k častému přepisování scénáře a také většiny scén, které vyžadují opakované záběry. Samotné filmování trvalo mnohem déle, než se čekalo. Např. Vinessa Shaw byla zpočátku smluvně zavázána k natáčení na dva týdny, ale natáčela dva měsíce. Zatímco Alan Cumming, který se objeví v jedné jediné scéně, byl pozván na šest natáčecích dnů. Natáčení bylo dokončeno v červnu 1998. Společnost Guinness World Records zapsala Eyes Wide Shut jako nejdelší natáčené filmové dílo: „400 dní, tedy po dobu více než 15 měsíců, nepřetržitě 46 týdnů."[4][17]

Kubricka perfekcionismus vedl k tomu, aby dohlížel na každý vizuální prvek, který by se objevil v daném filmové scéně, od rekvizit a nábytku, po barvu stěn a jiných objektů. Jedním z takových prvků byly masky používané ve scénách, kde se odehrávají orgie. Masky byly inspirovány maskami s karnevalovými kuličkami, přesně tak, jak jsou popsány v románu. Kostýmní návrhářka Marit Allenová řekla, že Kubrick cítil „že se to v této scéně hodí, a že jsou součástí imaginárního světa". Tím nakonec vytvářejí dojem ohrožení, ale bez nadsázky. Mnoho masek bylo použito tzv. benátského karnevalového typu. Byly výrobci odeslány do Londýna, kde Kubrick rozhodl, kdo by který typ měl nosit. V jedné scéně jsou na výzdobě místnosti vyobrazeny obrazy Kubrickovy manželky Kristýny (Christiane Kubrick) a jeho dcery Kateřiny (Katharina). Ve scéně v ordinaci, kde dr. Harford vyšetřuje mladého chlapce, je maminka stojící v pozadí, kterou si zahrála nevlastní dcera samotného režiséra Katharina Kubrick a mladého pacienta ztvárnil její syn Alexander.[14]

Biliárová scéna mezi Cruisem a Pollackem, která ve filmu trvá 13 minut se točila celé 3 týdny.[16] Tom Cruise nebyl jediný herec, který natáčel desítky záběrů. Vinessa Shawová, která hrála prostitutku Domino, si vzpomněla, že měla až 90 záběrů na jednu scénu.[15]

Během natáčení mohl být na scéně jen nejnutnější počet lidí. Režisér svolil, aby Paul Thomas Anderson, který chystal film Magnolia, byl přítomen na natáčení. Když se ptal Kubricka, zda vždy pracuje s tak malým počtem lidí, on mu odpověděl: „Kolik lidí potřebujete Vy?" Paul Thomas Anderson pak řekl, že se cítil jako hollywoodský kretén.[15]

Po dokončení natáčení vstoupil režisér do prodlouženého postprodukčního procesu. Ten trval téměř rok.[17] Dne 1. března 1999 Kubrick ukázal poslední verzi Tomu Cruisovi a Nicol Kidman, stejně jako vedoucím pracovníkům společnosti Warner Bros. Režisér zemřel o šest dní později.[6][16][19]

Podle Nicol Kidmanové, kdyby Stanley Kubrick nezemřel, asi by předělával tento snímek stále. Podobně jako film Osvícení (1980). Doslova řekla: „Pořád si pohrával s filmy, které natočil před desítkami let. Nikdy nebyl hotový. Nikdy to nebylo dost dokonalé."[15]

Lokace[editovat | editovat zdroj]

Přestože se celý děj odehrává v New Yorku, byl natáčen převážně v Londýně. Důvodem byl Kubrickův strachu z létání. Newyorská scéna byla provedena v londýnských studiích Pinewood Studios, které zahrnovaly také detailní stavby z Greenwich Village.[15] Jeho perfekcionismus šel tak daleko, že posílali na Manhattan pracovníky, aby změřili šířky ulic a poznamenali si umístění novinových automatů.[15] Skutečný záběr New Yorku byl pak promítán na pozadí scén, kde je Tom Cruis. Po dokončení filmování následovala silná kampaň na utajení obsahu filmu. S dokončováním pomáhal Kubrickovi jen malý tým. Pro konkrétní scény byla použita místa jako např.:[20]

Scéna Čas ve filmu Adresa místa natáčení GPS
Dům Victora Zieglera, kam jde dr. William Harford se svou ženou Alicí, na večírek. 00:02:43 Madison Avenue, New York, USA 40.749634, -73.981677
Somerton, místo kam dr. William Harford přijíždí na tajný obřad. 01:11:37 Mentmore Towers, Mentmore, Leighton Buzzard, Velká Británie 51.868363, -0.689853
Hotel, kde dr. William Harford hledá svého přítele Nicka Nightingala. 01:41:30 Washington Square Hotel, Waverly Plsvr, New York, USA 40.732317, -73.998881
Půjčovna kostýmů, kam jde Dr. William Harford jde vrátit vypůjčenou garderóbu. 01:45:07 Pinewood Studios, Pinewood Road, Iver, Velká Británie 51.546236, -0.533342
Když dr. William Harford hledá svého přítele, přijíždí k bráně, která vede do domu, kde se konal tajný obřad. 01:49:16 Transport Research Laboratory, Wokingham, Velká Británie 51.382092, -0.777529
Dr. William Harford je na ulici pronásledován neznámým mužem. Ten právě míjí Nicon House 02:02:00 Worship Street, Londýn, Velká Británie 51.522147, -0.085726
Dr. William Harford a jeho žena Alice vzali svou dceru na vánoční nákupy do hračkářství. 02:23:05 Hamley´s, Regent Street, Londýn, Velká Británie 51.512839, -0.140023
Greenwich Village Hatton Garden, Londýn, Velká Británie 51.520117, -0.108408
Scény z tajného obřadu Elveden, Thetford, Velká Británie 52.385104, 0.679737


Odkazy na vlastní tvorbu[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu se několikrát objeví podprahový odkaz na vlastní (Kubrickovu) tvorbu:

Filmová hudba[editovat | editovat zdroj]

Dmitrij Šostakovič (19061975)

Jocelyn Pook napsala hudbu nejen pro tento film,[23] ale také pro další Kubrickovy filmy. Ve filmu bylo použito mnoho titulů klasické hudby. Např. na počátku filmu zazní Waltz 2 ze Šostakovičovy Suity,[24] která byla po dlouhá léta mylně vydávána za skladatelovu Jazzovou suitu č. 2. Jedním z opakujících se hudebních motivů filmu je druhá věta piánového cyklu Musica ricercata od maďarského skladatele György Ligetiho. Kubrick původně zamýšlel použít Im Treibhaus z Wagnerovy Wesendonck Lieder, ale nakonec jej nahradil Ligetim, protože se mu zdál Wagner „příliš krásný".

Ve scéně, kdy jde dr. Harford na patologii, aby ohledal tělo mrtvé Mandy, zní piánové sólo Nuages Gris od Ference Lista z roku 1881. Při příchodu dr. Harforda do kavárny vídeňského stylu, kde si čte noviny, hraje part Rex tremendae z Mozartova Requiem,

Při rituálních scénách během „Masked Ball", které aranžoval Yolande Snaith, na hudbu Jocelyn Pook kompozice Backwards Priests, která obsahuje rumunskou ortodoxní božskou liturgii zaznamenanou v kostele v Baia Mare. Tato liturgie byla ve filmu přehrávaná pozpátku. Kubrick si pak zavolal skladatelku a zeptal se, jestli má připomínky k této verzi písně, která pak byla upravena pro konečnou scénu „Masked Ball". Pook tedy nakonec složila a nahrávala čtyři skladby, všechny na základě své předchozí práce, v celkové délce 24 minut. Její práce skončila tím, že měla převážně strunné nástroje – včetně violy, na kterou hrála osobně.

Zpěv v aristokratickém sídle během orgie lze volně přeložit jako: „Stále se modlíme za milosrdenství, za život, za mír, zdraví, spasení, kontrolu, odolávání a odpuštění hříchů Božích služebníků, ctitelů, almužníků, dobrodinci tohoto svatého.“ Další linie zpívání znamená: „Bůh říká svým následovníkům: Nové přikázání, které jsem vám dal“ Originál v rumunském znění zní: „Zis-a Doamne catre ucenicii sai: Porunca noua dau voua“ Existují dva důvody proč je tento zpěv nikým nepochopen: 1) protože je v cizím jazyce (rumunština) a 2) zpěv byl přehrán pozpátku.[17]

Další skladba Migrations, která zní při orgiích, tedy když Bill se společnicí Mandy procházejí z místnosti do místnosti a sledují sexuální orgie na uzavřeném večírku, obsahuje tamilskou píseň zpívanou Manickem Yogeswaranem a zpěvákem známým pod jménem Carnatic. Původní verze měla recitace Bhagavadgity, kterou Jocelyn Pook vzala z předchozího záznamu Yogeswarana. V důsledku toho, že hinduisté protestovali proti použití svého nejposvátnějšího písma, které by bylo použito v sexuálním podtextu, studio Warner Bros, vydalo veřejnou omluvu a najalo zpěváka, aby zaznamenal podobnou stopu, která nahradila chorál.

Těsně před odhalením dr. Harforda zazní skladba Franka Sinatry Strangers in the night.[25]

Party v Zieglerově domě představuje nové aranažmá milostných písní, jako jsou When I Fall in Love od Nat King Cole a It Had to Be You od Franka Sinatry. Tyto skladby byly použity ironickým způsobem, např. když Alice a Bill ve filmu flirtují s jinými lidmi. Nicole Kidman byla nervózní z toho, že bude hrát nahé scény, Kubrick tedy nabídl, že si může přinést vlastní hudbu, která by ji to zpříjemnila. Když si Kidman přinesla cd s písněmi od Chrise Isaaka, Kubrick to schválil a začlenil do filmu Isaakovu píseň Baby Did a Bad, Bad Thing (z alba Forever Blue 1995),[26] do části kdy dojde k romantické chvílí mezi Billem a Alicí po návratu z párty, a také do filmového traileru.

Aranžmá filmu doplňuje If i had you od Roy Gersona.

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Skladba[27] Interpret Hudba Text Délka
Musica Ricercata II: Mesto, Rigido e Cerimonale (1950) Dominic Harlan (piano) György Ligeti 4:17
Jazz Suite, Waltz 2 (1924) Royal Concertgebouw Orchestra Dmitrij Šostakovič 3:41
Baby Did a Bad Bad Thing (1995) Chris Isaak Chris Isaak Chris Isaak 2:54
When I Fall in Love (1952) The Victor Silvester Orchestra Victor Young Edward Heyman 3:00
I Got It Bad (And That Ain't Good) (1941) The Oscar Peterson Trio Duke Ellington Paul Francis Webster 3:31
Naval Officer (1999) Jocelyn Pook, Electra Strings Jocelyn Pook 4:51
The Dream (1999) Jocelyn Pook, Electra Strings Jocelyn Pook 4:55
Masked Ball (1997) Jocelyn Pook, Electra Strings Jocelyn Pook 3:43
Migrations (1997) Jocelyn Pook, The Jocelyn Pook Ensemble, Manickam Yogeswaran Jocelyn Pook, Harvey Brough 3:46
Strangers in the Night (1966) Peter Hughes Orchestra Bert Kaempfert Charles Singleton, Eddie Snyder 2:31
Blame It on My Youth (1934) Brad Mehldau Oscar Levant Edward Heyman 6:17
Grey Clouds Dominic Harlan (piano) 3:19
Musica Ricercata II: Mesto, Rigido e Cerimonale (1950) Dominic Harlan (piano) György Ligeti 4:17
Chanson d'Amour (1961) The Victor Silvester Orchestra Wayne Shanklin
I'm in the Mood for Love (1935) The Victor Silvester Orchestra Jimmy McHugh Dorothy Fields
Old Fashioned Way (1953) The Victor Silvester Orchestra Georges Garvarentz Charles Aznavour
It Had to Be You (1924) Tommy Sanderson, The Sandman Isham Jones Gus Kahn
I Only Have Eyes for You (1934) The Victor Silvester Orchestra Harry Warren Al Dubin
If I Had You (1928) Roy Gerson Ted Shapiro, Jimmy Campbell, Reginald Connelly
I Want a Boy for Christmas (1995) The Del-Vets Benjamin Page, Christopher Kiler
Nuages Gris (1881) Dominic Harlan (piano) Franz Liszt
Requiem K626, Rex Tremendae (1791) RIAS Kammerchor, Rundfunk Sinfonieorchester Berlin Wolfgang Amadeus Mozart
Wien, du Stadt meiner Träume Rudolph Sieczynski
Jingle Bells (1857) James Pierpont

Téma a interpretace[editovat | editovat zdroj]

Žánr[editovat | editovat zdroj]

Vánoce v New Yorku (Rockefeller Center)

Film byl při uvádění do kin označen některými kritiky a produkcí, jako erotický thriller. Jako takový je klasifikován v knize The Erotic Thriller in Contemporary Cinema od Lindy Ruth Williamsové[28] a jako takový byl prezentován v novinových článcích o Cruisovi a Kidmanové během soudním řízení o tvrzeních, že během natáčení měli sexuálního terapeuta.[29] Pozitivní recenze v Combustible Celluloid film popisuje jako erotický thriller a to:na první pohled, ale vlastně jde „ve skutečnosti o komplexní příběh o manželství a sexualitě. O touze proniknout dál, než je dovoleno."[30] High-Def Digest film nazval také jako erotický thriller.[31]

Podle AboutFilm.com, to Carlo Cavagna považuje toto za klamnou klasifikaci,[32] stejně jako Leo Goldsmith, dopisovatel pro notcoming.com,[33] a recenzent pro Blu-ray.com.[34] Maitland McDonagh pro TV Guide napsal: „Nikdo, kdo byl obeznámen s chladnou přesností Kubrickovy práce, nebude překvapen, že se nejedná o zapařený erotický thriller, který by mohl navrhnout synopse (nebo reklamy).“[35]

Dopisovatel o žánru „erotického thrilleru“ pro CineAction v roce 2001, Douglas Keesey uvedl, že: „ať už byl jakýkoli skutečný typ [Eyes Wide Shut], [byl] alespoň prodáván jako erotický thriller[36] Michael Koresky, který napsal v roce 2006 v časopise filmového časopisu Reverse Shot: „tento režisér, který vzdoruje očekáváním na každém kroku a přináší žánr na nohy, ... se rozhodl nevyrobit ani „erotický thriller “, který tisk uváděl, ani snadno identifikovatelný „Kubrickův film“.[37] DVD Talk podobně odděluje film od tohoto žánru.[38]

Vánoce[editovat | editovat zdroj]

Přemístěním příběhu z Vídně v roce 1900, do New Yorku 90 let 20. století, Kubrick také změnil časový rámec Schnitzlerova příběhu. Z období Zjevení Páně (Mardi Gras) do období Vánoc. Michael Koresky věřil, že to Kubrick udělal záměrně, kvůli uklidňující symbolice Vánoc.[39]

Mario Falsetto poznamenal, že vánoční světla umožňovaly Kubrickovi používat některé z jeho odlišných metod natáčení, včetně použití osvětlení a umístění světel, jako to udělal také ve filmu Barry Lyndon.[40] The New York Times poznamenal, že film „dává vánočním světlům zář a osobnost“,[41] a kritik Randy Rasmussen poznamenává, že „barevná vánoční světla ... osvětlují téměř každé místo ve filmu.“ [42] Kritik z Harper´s, Lee Siegel, věřil, že motivem filmu je vánoční stromeček, protože symbolizuje způsob, jakým: „ve srovnání s každodenní realitou plnou sexu a emocí jsou naše fantazie čisté potěšení ... pompézní a slavnostní v extrémnosti ... Touha je jako Vánoce: vždy slibuje víc, než přináší.“[43]

Benátské masky

Autor Tim Kreider poznamenal, že „satanská“ panská sídla v Somertonu jsou jediným místem ve filmu, kde není vánoční stromu a uvádí, že: „Téměř každá část filmu je sužován snovým, mlhavým žárem barevných světel a pozlátka.“[44] Dále tvrdí, že: „Eyes Wide Shut, i když byl natočen v létě, byl by to vánoční film roku 1999.“[44] Uvedl, že Kubrick ukázali divákům temnou stránku Vánoc v konzumní společnosti. Louise Kaplan uvedl, že film popisuje způsoby, kterými se prezentuje „hmotná realita peněz“ nahrazující duchovní hodnoty Vánoc, jako např. charitu a soucit. Zatímco prakticky každá scéna má vánoční strom, ve filmu neexistuje „žádná vánoční hudba ani veselý duch vánoc“.[45] Jeden z kritiků – Alonso Duralde ve své knize Have Yourself a Movie Little Christmas[46] zařadil film do kategorie: Vánoční příběh pro dospělé, protože Vánoce procházejí filmem od začátku do konce.[47]

Benátské masky[editovat | editovat zdroj]

Historici, spisovatelé a obchodníci s benátskými maskami poznamenali, že tyto masky měly dlouhou historii nošení během promiskuitních činností pro zachování anonymity.[48][49][50][51]

Publicisté Tim Kreider a Thomas Nelson spojili tento film s benátskou reputací jako centra pro erotiku i merkantilismu.[52] Nelson poznamenal, že sexuální rituál spojuje prvky benátského karnevalu[53] a katolických obřadů.[54] Zejména charakter „Muže v červeném plášti", který současně evokuje postavu Velkého inkvizitora a Krále karnevalu. Nelson současně tvrdil, že sexuální rituál je symbolickým zrcadlem temnější pravdy za fasádou vánočního večírku u Victora Zieglera.

Carolin Ruwe ve své knize Symboly ve filmu Eyes Wide Shut Stanley Kubricka (anglicky Symbols in Stanley Kubrick's Movie 'Eyes Wide Shut')[55][56] tvrdila, že hlavním symbolem filmu byla maska. Její symbolický význam byl prezentován spojením s postavami filmu, jak zdůrazňoval Tim Kreider. To bylo vidět skrze masku v bytě prostitutky Domino, která dostane masku s významem život a smrt.[55] Muž, který odvádí tajemnou ženu Mandy pryč, má na sobě masku středověkého morového lékaře.[17]

Promítání[editovat | editovat zdroj]

Marketing[editovat | editovat zdroj]

Pracovníci Warner Bros tento film intenzivně propagovali, stejně jako sledovali Kubrickovu tajnou kampaň, a to do té míry, že tiskové informace k filmu neobsahovaly žádné poznámky k produkci, ani návrhy režiséra ohledně marketingové kampaně, která byla zahájena týden před jeho smrtí.[57] První záběry byly ukázány majitelům kin, kteří se účastnili kongresu ShoWest 1999 v Las Vegas. Televizní spoty byly uváděny hudbou Isaaka i Ligetiho, ale odhalovaly jen málo o zápletce filmu.[58] Film se také objevil na obálce časopisu Time a v pořadech obchodních programů, jako jsou Entertainment Tonight a Access Hollywood.[59]

Premiéra filmu[editovat | editovat zdroj]

Před-premiéra se uskutečnila v úterý 13. července 1999 v Mann's Village Theatre, Los Angeles, Kalifornie.[60] Premiére proběhla 16. července 1999 ve Spojených státech.[61]

Tržby na pokladnách kin[editovat | editovat zdroj]

Film měl víkendovou tržbu (pátek 16. července – neděle 18. července) ve výši 21,7 milionů dolarů z 2 411 kinosálů.[62] Tato čísla předčila očekávání studia o více než 20 milionů USD a film se stal šestým top filmem Toma Cruise a nejlepším filmem Stanleye Kubricka s víkendovou tržbou.[63][64] Film Spalující touha byl jediným Kubrickovým snímkem, který se hned po premiéře 16. července 1999 objevil na první příčce návštěvnosti kin ve Spojených státech.[16][65]

Film měl v USA tržby celkem 55 691 208 USD. Tím se tento film stal druhým nejlepším Kubrickovým filmem z hlediska růstu, hned za filmem 2001: Vesmírná odysea.[66] Přesto byl film zklamáním z hlediska celkových tržeb.[67]

Krátce po svém promítání na Filmovém festivalu v Benátkách, měl film 3. září 1999 britskou premiéru v kině Warner Village na Leicesterském náměstí.[68] Promítání pro veřejnost bylo následující víkend. Tržby v Británii byly ve výši 1 189 672 GBP.[69] Mezinárodní přijetí filmu Spalující touha bylo pozitivnější, Kubrickův dlouholetý asistent a švagr Jan Harlan, řekl, že „v anglosaském světě byl tento film špatně přijat, ale v latinském světě byl přijat velmi dobře, stejně jako v Japonsku. V Itálii to byl obrovský hit.“[67] Tržby ze zámoří byly přes 105 milionů USD a přispěly k celosvětovým tržbám, které byly 162 091 208 USD.[70]

Variety oznámila, že Stanley Kubrick sám vybral datum premiéry filmu, a to po analýze dat tržeb na pokladnách kin, které mu poskytl Warner Bros.[17]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Film Spalující touha obdržel od kritiků kladné recenze. Na Rotten Tomatoes měl film 75% hodnocení, na základě 154 recenzí s průměrným hodnocením 7.48/10. Kritickou shodu z webu lze shrnout: „Kubrickovo intenzivní studium lidské psychiky přináší působivé filmové dílo.“[71] Na Metacritic měl film skóre 68 ze 100, na základě 33 kritiků, což naznačuje „Obecně příznivé recenze“.[72] Více než 50 kritiků označilo film jako nejlepší roku 1999.[73]

Michael Wilmington z Chicago Tribune prohlásil film za mistrovské dílo a ocenil jej jako „provokativně koncipovaný, nádherný výstřel a mistrovská poprava poprava ... Kubrickovy brilantně choreografické jednorázové scény vytvářejí téměř hypnotickou atmosféru smíšené touhy a strachu.“[pozn. 6][74] Nathan Rabin z AV Klub byl velmi pozitivní a tvrdil, že „prvotní, téměř náboženská intenzita a síla filmu je primárně odvozena z jeho (Kubrickova) mnohostranného poznání, že neposlušnost vůči diktátu společnosti a vašeho svědomí může být jak děsivá, tak vzrušující. ... Film zobrazuje sexuální zkaženost a amoralitu, která by se mohla snadno realizovat v rukou menšího filmaře, ale Kubrick toto prvotní zlo líčí způsobem, který způsobuje, že se zdá být téměř novým, a také hluboce děsivým. “[75]

Kritik Roger Ebert dal filmu hodnocení 3,5 / 4 hvězd, a napsal: „Kubrickovým velkým úspěchem filmu bylo, že našel a udržel podivný, znepokojující, někdy i erotický tón pro doktorova zvláštní setkání.“ Ocenil individuální atmosféru jednotlivých scén a označil výběr vánočního osvětlení jako „křehké, jako maloměsto“[76]

Recenzent James Berardinelli uvedl, že to byl pravděpodobně jeden z Kubrickových nejlepších filmů. Spolu s tím, že Kidmanovou považoval za „trvale vynikající“, napsal také, že Kubrick „má co říci o příčinách a důsledcích de-personalizovaného sexu“, a jeho práci ocenil jako „provokující a znepokojující“.[77] Recenzent Janet Maslin, který psal pro The New York Times, to komentoval: „Jedná se o mrtvý seriózní film o sexuálních touhách, který flirtuje s výsměchem, ale přesto si zachovává svou základní vytrvalost a spád.“[78]

Někteří recenzenti nebyli přízniví. Jednou z jejich připomínek bylo, že děj filmu byl příliš pomalý; toto mohlo být původně zamýšleno ke zprostředkování očekávaného efektu, kritici namítali, že to bylo děláno pro výpravu a ve finále vypadalo příliš pracně.[79] Další stížnost spočívala v tom, že se nenaplnila očekávání, že se jedná o „erotický film“, tedy to, co bylo propagováno a je odlišené od očekávání publika.[80]

Mnoho kritiků, například Manohla Dargis z LA Weekly, shledalo scénu s orgiemi za „banální“ a „překvapivě zdrženlivou“.[81] Rod Dreher z New York Post napsal „talent pro scénu“ jako zarážející. Stephen Hunter, který psal pro The Washington Post, považoval klíčovou scénu za „nejhloupější orgie, jaké kdy viděl“. Hunter se podrobně věnuje své kritice a uvedl, že „Kubrick je nepříjemně mimo a zároveň ostře pedantský; vykresluje scény, které se vytvářejí znovu a znovu, věci se vysvětlují až do úsvitu, kdy hrozí, že se na východě zlomí, a film narazí na ledové tempo “.[82] Owen Gleiberman z Entertainment Weekly si stěžoval na nepravost newyorského prostředí a tvrdil, že zvuková kulisa použitá pro filmovou produkci neměla „dost shonu“, aby zachytila realitu New Yorku.[83] Paul Tatara z CNN označil tento film za „pomalý morální příběh, plný žhavých ženských těl a naprosto bezprecedentně „tajemný“, zatímco Andrew Sarris, který psal pro New York Observer, kritizoval slabý pokus o melodramatické napětí a vzrušení“.[84] David Edelstein ze Slate tento film odmítl se slovy „odcizený od jakéhokoli období, které je uznáváno. Kdo jsou tito lidé, které hrají Cruise a Kidmanová, kteří jednají, jako kdyby na ně nikdo nikdy nepřišel, a jsou tak hluboce traumatizováni svými nově objevenými sexuálními fantaziemi - lidský druh, který mainstreamová kultura absorbovala alespoň před půlstoletím? ... Kdo jsou ti aristokraté, jejichž limuzína je vezme na tajné maskované orgie v rezidencich na Long Islandu? Dokonce i snové hry potřebují nějaké uzemnění v reálném světě.“ J. Hoberman napsal, že film „cítí přinejlepším jako hrubý návrh."[85]

Lee Siegel z Harper's cítil, že většina kritiků reagovala hlavně na marketingovou kampaň a nerespektovala film jeho vlastních podmínek. Jiní cítili, že americká cenzura vytvořila ezoterický film, kterému je ještě těžší porozumět.[86] Stefan Mattesich z Loyoly Marymount University ve svém článku „Grotesque Caricature“ oceňuje nenucené karikaturní prvky filmu a uvádí, že výsledkem jeho následného negativního přijetí, je negace konvenčních narativních prvků.[87]

Michel Ciment v Kubrick: The Definitive Edition, uvedl názor Scorseseho: „Když byla premiéra Eyes Wide Shut několik měsíců po smrti Stanleyho Kubricka v roce 1999, bylo to vážně nepochopené, což nikoho nepřekvapilo. Pokud se vrátíte a podíváte se na to v současných reakcích, na jakýkoli film Kubricka (kromě těch nejranějších) uvidíte, že všechny jeho filmy byly zpočátku nepochopeny. Poté, po pěti nebo deseti letech, došlo k poznání, že např. 2001 nebo Barry Lyndon nebo Osvícení nebo něco takového před tím, nebo od té doby nebylo."[88] V roce 2012 byl film časopisem Slant Magazine zařazen jako druhý největší film z 90. let.[89] BBC zařadila film na 61 místo v seznamu 100 největších amerických filmů všech dob.[90]

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Cena Za co Komu Nominace
Golden Globes Award[91] Nejlepší originální tvorba Jocelyn Pook nominace
Benátský filmový festival Cena kritiky – „Bastone Bianco" Stanley Kubrick vítězství
French Syndicate of Cinema Critics[92] Nejlepší zahraniční film (Best Foreign Film) vítězství
Chicago Film Critics Association[93] Nejlepší ředitel nominace
Nejlepší film Stanley Kubrick, Larry Smith nominace
Nejlepší originální tvorba Jocelyn Pook nominace
Costume Designers Guild Nejlepší kostýmy pro současný film Marit Allen nominace
Satellite Award[94] Nejlepší herecký výkon v filmu, drama Nicole Kidman nominace
Nejlepší kinematografie Larry Smith nominace
Nejlepší zvuk Paul Conway, Edward Tise nominace
César Award[95] Nejlepší zahraniční film (Meilleur film étranger) Stanley Kubrick nominace
Online Film Critics Society[96] Nejlepší ředitel Stanley Kubrick nominace
Nejlepší film Larry Smith nominace
Nejlepší originální tvorba Jocelyn Pook nominace

Home media[editovat | editovat zdroj]

Film Spalující touha byl poprvé vydán na VHS a DVD 7. března 2000.[97] Původní vydání DVD opravuje technické chyby, včetně odrazeného člena štábu, a mění část dialogu Alice Harford. Většina domácích videi má vymazán verš, který byl údajně citován z posvátného hinduistického písma Bhagavadgita. Toto bylo Jocelyn Pook přepracováno na „Backwards Priests“.[98]

Dne 23. října 2007 vydal Warner Home Video film Spalující touha ve speciálním vydání DVD plus formáty HD DVD a Blu-ray Disc.[99] Toto je první vydání domácího videa, které uvádí film ve formátu 1,78:1 (16:9). Film byl v Evropě uveden pro kina jako měkká matná verze 1,66:1 a v USA a Japonsku 1,85:1. Předchozí vydání DVD používalo poměr stran 1,33:1 (4:3). Bylo to také první americké video, které obsahovalo nesestříhanou verzi. Ačkoli nejstarší americké DVD uvádí na obálce, že jde o nesestříhanou verzi, tedy že obsahuje hodnocení R, tak bez hodnocení, na DVD je ve skutečnosti pouze neohodnocené vydání.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Samotný film, a posléze i nečekaná smrt Stanley Kubricka, vyvolala řadu diskuzí.

Diskuse k dokončení filmu[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli Warner Bros trval na tom, že se Kubrick dokončil film již před svou smrtí, film byl stále v závěrečných fázích postprodukce, což bylo dokončeno studiem ve spolupráci s pozůstalými. Někteří argumentovali, že práce, která zůstala k dokončení, byly jen drobné změny výlučně technické povahy, což umožnilo věrně dokončit film založený na režisérových poznámkách. Rozhodnutí týkající se míchání zvuku, korekce barev by i tak byla provedena bez Kubrickova vlivu. On sám měl již dříve tendenci pracovat na úpravách svých filmů až do poslední minuty, a v některých případech i po počátečních veřejných projekcích, jak tomu bylo např. u 2001: Vesmírná odysea (1968) a Osvícení (1980).

Kubrickův spolupracovník Michael Herr si pro Vanity Fair vzpomněl na telefonický hovor, který se uskutečnil čtyři dny před režisérovou jeho smrtí.

... bylo třeba udělat smyčky (looping) a hudba také nebyla dokončena, spoustu malých technických oprav barev a zvuku; ukázal bych ti práci, která nebyla dokončena? Musel to ukázat Tomovi a Nicole, protože oba museli podepsat uvolnění nahoty, a Terrymu Semelovi a Bobu Dalymu z Warner Bros, ale nenáviděl to, že to musel udělat, v jeho hlase jsem slyšel, že to vlastně už udělal.[100]

Garrett Brown, vynálezce Steadicamu, prohlásil, že považuje film Spalující touha za nedokončený film:

Myslím, že Eyes Wide Shut byl jeho ateliérem. S Stanley umřel, prostě chytil nejvyšší počet filmů a odešel, jako by to byl film. Ale to bylo tři měsíce předtím, než měl být film promítán. Nemyslím si, že existuje šance, že to byl film, který měl na mysli, nebo stejně jako hudební skladby a mnoho dalších věcí. Je to velká škoda, protože víte, už je to venku, ale necítím, že je to opravdu jeho film.[101]

Nicole Kidman, jedna z hvězd filmu, stručně psala o dokončení filmu a jeho premiéře, což bylo ve stejné době, kdy zemřel John F. Kennedy Jr., ze své perspektivy:

Před oficiální uvedením filmu Spalující touha byl o něj velký zájem. Ale o víkendu, který vyšel na 16. července 1999, zemřel JFK Jr., jeho manželka Carolyn Bessette-Kennedy a švagrová Lauryn Bessettová – byl to černý, černý víkend. A navíc Stanley zemřel dřív, než byl film promítán ... dobře, bylo to všechno tak temné a podivné. Stanley nám poslal poslední verzi, který považoval za dodělanou, Tom a já jsme to sledovali v New Yorku – a pak zemřel.[102]

Kubrickovy názory[editovat | editovat zdroj]

Jan Harlan, Kubrickův švagr a výkonný producent oznámil, že Kubrick byl při natáčení filmu „velmi šťastný" a pokládal to za svůj „největší příspěvek k umění kina".[103][104]

R. Lee Ermey, herec v Kubrikově filmu Olověná vesta (Full Metal Jacket, 1987), prohlásil, že mu režisér zavolal dva týdny před svou smrtí, aby vyjádřil své zoufalství nad Eyes Wide Shut. „Řekl mi, že to je kus hovna," jak sdělil Ermey pro časopis Radar, a dodal: „že byl tak znechucen, a že si ho kritici dají k obědu". Řekl, že na tom mají podíl Tom Cruise a Nicol Kidman.

Podle Todda Fielda (režisér filmů „Jako malé děti“; „V ložnici“), přítele Kubricka a herce ve filmu, tvrzení Ermeyho neodpovídá přesně Kubrickově postoji.[105] Jeho reakce se objevila v rozhovoru v Grouch Reviews, 18. října 2006:[106]

Zdvořilé by bylo říct „bez komentáře“. Pravda je, že ... podívejme se na to tak, že jsem ještě nikdy jsem neviděl dva herce, kteří by byli tak podřízení režisérovi a ještě se mu sami uklonili až k nohám. Stanley byl tím filmem naprosto nadšený. Před smrti ještě pracoval na filmu. A pravděpodobně zemřel proto, že se konečně uvolnil. Byl to jeden z nejšťastnějších víkendů jeho života, těsně před smrtí, poté, co ukázal Terrymu, Tomovi a Nicole první střih filmu. Stále by na tom pracoval, jako na všech svých filmech. Ale vím, že od lidí kolem sebe osobně, mého partnera, který byl jeho asistentem třicet let. A přemýšlel jsem o R. Lee Ermeyovi pro film In the Bedroom.[107] A mluvil jsem se Stanleym hodně o tomto filmu, a jediné, co mohu říci, je, že Stanley byl neústupný, že bych s ním neměl pracovat ze všech důvodů, do kterých se nedostanu, protože není důvod to nikomu dělat. ... I když se říkají pomlouvačné věci, o kterých vím, že jsou zcela nepravdivé.

Na sociální síti reddit, během pořadu „Zeptejte se mě se mě na cokoli” (anglicky Ask Me Anything), dcera Stanley Kubricka Katharina, prohlásila že její otec byl na film velmi pyšný.[108] Ona také zdiskreditovala tvrzení R. Lee Ermeyho a řekla uživateli, který se zeptal na Kubrickovy údajné komentáře: „tomu nevěřte ani na vteřinu.“[pozn. 7][109]

Filmový rating MPAA, cenzura[editovat | editovat zdroj]

Stanley Kubrick během dokončování studoval filmy jako Showgirls (1995), Basic Instinct (1992) a Osudová přitažlivost (1987), aby získal představu o tom, jak explicitní sexuální scény si ve filmu může dovolit, aby si film zachoval rating R.[17] Pro dodržení smluvních dohod pro poskytnutí ratingu R, Warner Bros pro americký trh digitálně změnilo scény s orgiemi, zablokovalo graficky sexuálně explicitní scény a doplnilo úpravy tak, aby film splnil hodnocení filmů pro dospělé tzv. NC–17. Tato změna pobouřila filmové kritiky, neboť argumentovali, že Kubrick nikdy nedal na hodnocení Americkou filmovou asociací. Např. Mechanický pomeranč (A Clockwork Orange, 1971) dostal původně hodnocení X. Neupravená verze filmu Spalující touha vyšla ve Spojených státech dne 23. října 2007 ve formátech DVD, HD DVD a Blu–ray Disc.[110]

Verze pro Jižní Ameriku, Evropu a Austrálii obsahovaly scény s orgiemi s označením, že film je určen pro diváky starší 18 let (18+). Na Novém Zélandu a v Evropě se necenzurovaná verze objevila i v televizním vysílání, a vyvolala jen menší kontroverzní ohlasy. V Austrálii byl film vysílán v sítí Network Ten. V USA s rozmazáním, ev. vystříháním sexuálně exponovaných scén.

Roger Ebert kritizoval techniku použití digitálních obrázků k překrývání sexuálních aktů. Ve své recenzi filmu uvedl, že „to nemělo být vůbec provedeno“ a je „symbolem morálního pokrytectví systému hodnocení, že by to nutilo režiséra kompromitovat svou vizi, zatímco stejným postupem aby zpřístupnil svůj film pro dospělé mladým divákům.“[111] Ačkoli Ebert byl často citován při prosazování standardní severoamerické R verzí filmů Austin Powers, verzi filmu Spalující touha, přesto odkazoval na dvě scény ve filmu Austin Powers: International Man of Mystery, ve kterém, přes různé úhly kamer a náhody, byly sexuální části těla jsou komicky zablokovány[112] – jeho recenze uvedla, že tento vtip odkazoval na raný hrubý návrh změněné scény, která neměla být nikdy veřejně promítána.[111]

Promítání filmu bylo zakázáno v Malajsii a Jižní Koreji.[14]

Konspirační teorie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Spalující touha (konspirační teorie v kontextu filmu).

Film a smrt Kubricka je oblíbeným tématem konspiračních teoretiků.[6][19][113]

Uvedení v Česku[editovat | editovat zdroj]

Kino, TV, video[editovat | editovat zdroj]

Film Spalující touha měl premiéru v České republice dne 6. července 2000 na 35. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin bylo uvedeno deset kopií s titulky.[8] Distributorem filmu byla společnosti Warner Bros. Entertainment. V listopadu 2000, kdy byla připravena dvd verze s českým dabingem, přišla od z USA informace, že režisérovi dědicové si pro tuzemský trh nepřejí dabing.[114]

V televizi byl film poprvé uveden na stanici HBO 25. října 2002, v originálním znění.[115]

Na dvd byl film uveden 18. prosince 2000.[116][117] V půjčovnách byl film dostupný od 18. prosince 2000.[116][117]

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Několik dní po premiéře filmu, 10. července 2000, napsal Robert Němec pro web Christnet.eu recenzi s názvem „Neskutečně skutečný přesexualizovaný svět. Eyes Wide Shut je snový film o moderním Babylónu." V úvodu napsal: „Je to film v rytmu valčíku. Je postmoderní, takže má několik rovin. Je o životě a smrti, o sexu a manželství, o lásce a dekadenci, o mystériích a oběti, o bohatství a společnosti, o živých snech a přízračné skutečnosti, o hrůze a nádheře. Je to nejlepší film, který na filmovém festivalu v Karlových Varech Magazín ChristNet.eu zatím viděl." Pokračoval zopakováním již známých faktů o erotice, sexualitě, nutnosti provést pro promítání v USA filmové úpravy scén, kde je nahota. Označil film jako postmoderní, ve kterém lze najít mnoho vzájemně se překrývajících, ale spojených příběhů. Na názor se dotázal Darka Šmída, syna Zdeňka Šmída, který uvedl, že to, co se v jiných filmech jen naznačí, v tomto filmu Kubrick rozvinul naplno.[118]

V Hospodářských novinách dne 14. července 2000 vyšla recenze autora pod zkratkou „kul". Autor uvedl, že tento poslední snímek Stanleye Kubricka, měl být u nás původně vydán jen na videokazetách a DVD. Pro uvedení, plánované na jaro roku 2000, byl zvolen nepříliš nápaditý název Spalující touha, místo doslovného překladu Oči doširoka zavřené. Kubrickova nadace, která byla tvořená jeho dědici, právníky a přáteli, a která spravuje režisérův odkaz, změnila své rozhodnutí, že film byl uvolněn i pro uvedení v kinech. Rovněž zmínil režisérovu touhu po dokonalosti, kdy se natáčení ze tří měsíců, posunulo na devět a následně na osmnáct měsíců. V závěru napsal, že: „Kubrick nahlíží do tajemných hlubin lidské duše - vypráví tu otevřeně, ale s citem o potřebě vydávat se na výpravy za stále novým vzrušením, o potřebě dotknout se světa snů a fantazií."[119]

Mirka Spáčilová ve svém novinovém článku Kubrickovo pokoušení hříchu: Spalující touha z 12. prosince 2000 napsala, že se jedná o film, kde je vše, od duševní trýzni způsobené žárlivostí, moderní romantický thriller, dokument o vztahu dvou manželů až po psychologické drama. Zmínila, že v tomto vysoko-rozpočtovém americkém filmu jsou scény, které by zde divák ani neočekával. Uvádí, že ve světě erotických představ a přání jsou pojmy „chystat se" a „vykonat" od sebe značně vzdáleny a je jen na postavách, kam až se rozhodnou vydat.[120]

Webový magazín THINK Magazine uveřejnil článek „Stanley Kubrick, perfekcionalista a rebel" od Jarky Fricové. Tento článek byl poctou režisérovi, jeho životu a dílu, filmům jako např. Spartakus, Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, 2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, drama z 18. století Barry Lyndon, horror Osvícení, protiválečný film z Vietnamu Olověná vesta. Napsala, že projekt „Eyes Wide Shut," tedy temné drama sexuální posedlost bylo filmováno v Anglii v listopadu 1996 a trvalo více než 12 měsíců. Kubrick vytvořil nový rekord v nejdelším studiovém natáčení filmu. První pracovní verze, byla promítána pět dní před režisérovou smrtí v New Yorku, film viděli Cruise, Kidmanová a dva lidé z vedení Warner Bros. Kubrick, který měl strach z létání, do New Yorku na promítání nepřiletěl. Zemřel v neděli odpoledne 7. března 1999 ve svém domě poblíž Londýna ve věku 70 let. Deník Variety oznámil, že zemřel na srdeční infarkt, New York Times uvedlo, že zemřel z „přirozených důvodů," které si jeho rodina nepřála blíže upřesnit. Malý soukromý pohřební obřad se uskutečnil v pátek 12. března 1999 v Kubrikově domě. Kdo přesně se obřadu zúčastnil, nebylo oficiálně zveřejněno, přítomni byli Nicole Kidmanová, Tom Cruise a Steven Spielberg.[121]

V roce 2007 byla o filmu zmínka v českém vydání magazínu Playboy.[122] Vyšly dva články: v čísle 4 s názvem „36 symbolů sexuální mystiky" a v čísle 11 „Féerická párty a orgie poté, co Cruise vejde do anglického zámku."[122]

V roce 2019, při 20 výročí existence filmu, napsal Václav Urbánek, přispívatel filmového webu Filmtoro, článek „Kubrickova Spalující touha vás rozpálí i po dvaceti letech". V něm zhodnotil základní prvky filmu: erotiku, obsazení manželského páru Toma Cruise a Nicole Kidmanovou, Kubrickův perfekcionismus. Uvedl, že srovnávat tento film např. s filmem 50 odstínů šedi nelze. Kubrickova práce s dlouhými záběry, roztahanými dialogy a kamerou, která až voyeursky sleduje jednotlivé postavy, vždy vzbuzuje až hypnotický dojem z filmu.[123]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

 • Podle autora předlohy, Frederica Raphaela, byl původní pracovní název filmu „You and Me", také „The Female Subject". Kubrick pak osobně vybral konečný název filmu.[16]
 • Stanley Kubrick a kameraman Larry Smith zkoušeli více druhů filmů, na které budou snímek natáčet. Nakonec se rozhodli pro filmy od Kodaku, který jim přislíbil dodat zdarma tolik materiálu, kolik bude potřeba.[16]
 • Během natáčení měl Kubrick celkem tři asistenty. V titulcích byli uvedení jako: „Asistent režie", „Asistent Stanleyho Kubricka" a „Asistent pana Kubricka".[16]
 • Tom Cruise při interview o filmu uvedl, že Nicole byla před natáčením dosti nervózní: „Třásla se, nedokázala se soustředit a vypadalo to dokonce, že nemůže dýchat."[14]
 • Režisér Todd Field, který ve filmu hrál roli pianisty Nicka Nightingale, stejně jako jeho postava Nick Nightingale byl v reálném životě jazzovým hudebníkem ze severozápadu, který přišel do New Yorku za svou kariéru.[17]
 • Heslem na párty bylo slovo „fidelio",[pozn. 8] což je jediná opera (Fidelio) Ludwiga van Beethovena. Není to poprvé, co se jeho dílo objevilo ve filmu od Kubricka.[16]
 • Nad kavárenským stolkem, u něhož dr. William Harford čte v novinách zprávu smrti bývalé královně krásy, která se předávkovala drogami, visí reprodukce obrazu „Astarte Syriaca" od malíře Danta Gabriela Rossettiho, jehož manželka a múza Elisabeth Siddal zemřela po předávkování laudanem.[14]
 • Tom Criuse, jako dr. Harford, ve filmu projde 95 krát skrze různé dveře.[15]
 • V poslední scéně ve filmu, kde dr. Harford a Alice vedou dialog o tom, co by dále měli dělat, Alice vysloví, že „šukat". Film Spalující touha je poslední film, který natočil Stanley Kubrick. To znamená, že poslední slovo, které kdy promluvila filmová postava v jeho filmu je „Fuck“.[17][124]

Chyby ve filmu[editovat | editovat zdroj]

I přes veškerý perfekcionismus režiséra, se ve filmu objevilo několik chyb:

 • Ve scéně, kdy dr. Harford navštíví prostitutku Dominu v jejím bytě, Tak ona sedí na posteli a za sebou má položeného plyšového tygra hlavou směrem k ní. Po prostřihu z dr. Harforda zpět na ní je však tygr otočen opačně.[125]
 • Ve scéně, kdy dr. Harford kondoluje Marion, vchází do dveří ložnice, je po levé straně na stolečku soška, o chvíli později, když přijde Marionin přítel Carl, soška na stolku není.[125]
 • Na začátku filmu, kdy dr. Harford zhasíná v pokoji a odchází, má sako rozepnuté, ale po střihu, kdy je v chodbě, má sako zapnuté.[125]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Eyes Wide Shut je česky doslova Oči doširoka zavřené.
 2. LUCKY TO BE ALIVE = Je štěstí být naživu
 3. Ex-beauty queen in hotel drugs overdose = Bývalá královna krásy se předávkovala drogami v hotelu
 4. 13 minut dlouhá scéna u biliáru
 5. Detail tohoto dialogu není ve filmu vidět.
 6. Doslovný anglický text: „provocatively conceived, gorgeously shot and masterfully executed ... Kubrick's brilliantly choreographed one-take scenes create a near-hypnotic atmosphere of commingled desire and dread."
 7. Doslova: „[not to] believe that for a second."
 8. Fidelio = z latinského základu slova „fidelis“ znamená „věrný“

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eyes Wide Shut na anglické Wikipedii.

 1. EYES WIDE SHUT [online]. British Board of Film Classification [cit. 2013-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b Eyes Wide Shut (1999) [online]. [cit. 2014-12-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b Eyes Wide Shut (1999) [online]. British Film Institute [cit. 2014-12-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-03. (anglicky) 
 4. a b ANDREWS, Stefan. Kubrick’s last film, ‘Eyes Wide Shut’, set an actual Guinness World Record for “longest constant movie shoot” at 400 straight days [online]. The Vintage News, 2017-12-11 [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Jan Harlan, Stanley Kubrick: A Life in Pictures
 6. a b c BERGAN, By Ronald. Stanley Kubrick obituary. The Guardian. 1999-03-08. Dostupné online [cit. 2019-08-01]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 
 7. Kubrickovo pokoušení hříchu: Spalující touha. iDNES.cz [online]. 2000-12-12. Dostupné online. 
 8. a b KUL. Recenze: Kubrickovy oči doširoka zavřené. Hospodářské noviny. 2000-07-14. Dostupné online. 
 9. Sken zadní strany VHS filmu Spalující touha Archivováno 8. 8. 2019 na Wayback Machine., kde je uvedeno v zápatí ČESKÝ SYNCHRONNÍ DABING.
 10. Eyes Wide Shut (1999) Ending. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 11. Eyes Wide Shut (1999) - Quotes. www.imdb.com [online]. IMDb [cit. 2019-08-06]. Dostupné online. 
 12. a b SCHNITZLER, Arthur; J.M.Q. DAVIES (PŘEKLAD). Dream Story (Die Traumnovelle). První. vyd. [s.l.]: Penguin Twentieth-Century Classics, 1999 (1926). 99 s. Dostupné online. ISBN 0141182245. 
 13. a b SCHNITZLER, Arthur. Snová novela (Die Traumnovelle). První. vyd. [s.l.]: Garamond, 2007 (1926). 266 s. ISBN 978-80-86955-85-8. 
 14. a b c d e Spalující touha. www.csfd.cz [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. 
 15. a b c d e f g h i j k JACOBS, Matthew. 13 Juicy Facts About The Making Of Stanley Kubrick's 'Eyes Wide Shut'. HuffPost [online]. HuffPost News, 2014-07-18 [cit. 2019-08-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. a b c d e f g h i j k l m Spalující touha. www.csfd.cz [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. 
 17. a b c d e f g h i j k l m n Eyes Wide Shut (1999) - Trivia. www.imdb.com [online]. IMDb [cit. 219-08-06]. Dostupné online. 
 18. a b c Tajné praktiky scientologů. Odposlechy i manipulace slavných. Aktuálně.cz [online]. 2015-01-27 [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. 
 19. a b 'Stanley Kubrick Said Pedophiles Run The World' Claims Nicole Kidman. Disclose.tv [online]. 2017-06-26 [cit. 2019-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-04-22. (anglicky) 
 20. Spalující touha | Eyes Wide Shut | Filmová místa.cz. www.filmovamista.cz [online]. [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. 
 21. Mayer Amschel (Muffy) de Rothschild (1818-1874) | Rothschild Family. family.rothschildarchive.org [online]. [cit. 2019-08-06]. Dostupné online. 
 22. Abandoned Spaces [online]. Abandoned Spaces, 2017-08-31 [cit. 2019-08-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 23. DAZED. How Eyes Wide Shut’s uniquely unsettling score was made. Dazed [online]. 2018-10-30 [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 24. Shostakovich Jazz Suite No.2. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 25. Frank Sinatra - Strangers in the Night. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 26. "Eyes Wide Shut" Music Video - Baby Did a Bad Bad Thing. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 27. Eyes Wide Shut (1999) - Soundtracks [online]. IMDb.com, Inc. [cit. 2019-08-06]. Dostupné online. 
 28. p. 397 Book published by Indiana University Press, 2005
 29. The current affair magazine Vanity Fair (magazine) [1] the UK newspaper The Guardian [2]
 30. ANDERSON, Jeffrey M. Combustible Celluloid Review – Eyes Wide Shut (1999) [online]. Combustiblecelluloid.com, 1999-07-16 [cit. 2015-05-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 31. Blu-ray Review: Eyes Wide Shut | High-Def Digest [online]. Bluray.highdefdigest.com [cit. 2012-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 32. Eyes Wide Shut (1999) [online]. AboutFilm.Com [cit. 2012-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-18. (anglicky) 
 33. Eyes Wide Shut [online]. notcoming.com, 2010-03-14 [cit. 2012-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 34. Eyes Wide Shut Blu-ray [online]. Blu-ray.com [cit. 2012-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 35. Eyes Wide Shut Review [online]. Movies.tvguide.com [cit. 2012-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-31. (anglicky) 
 36. KEESEY, Douglas. They Kill for Love – CineAction. Cineaction. 2001-06-22. Dostupné online [cit. 2015-05-26]. (anglicky) 
 37. KORESKY, Michael. Eyes Wide Shut [online]. Reverse Shot, 2006-05-11 [cit. 2015-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 38. Eyes Wide Shut (Blu-ray) : DVD Talk Review of the Blu-ray [online]. Dvdtalk.com [cit. 2012-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 39. Michael Koresky. Wake Up Call [online]. Reverse Shot, Spring 2006 [cit. 2011-12-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 40. FALSETTO, Mario. Stanley Kubrick: a narrative and stylistic analysis. [s.l.]: Greenwood Publishing Group, 2001. ISBN 9780275969745. S. 137. (anglicky)  See also the section on "Disappearing Film Grain" at Archived copy [online]. [cit. 2011-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-26. (anglicky) 
 41. Janet Maslin. Film Review; Bedroom Odyssey. The New York Times. 1999. Dostupné online [cit. 4 March 2015]. (anglicky) 
 42. RASMUSSEN, Randy. Stanley Kubrick: Seven Films Analyzed. [s.l.]: McFarland, 2005. ISBN 9780786421527. S. 333. (anglicky) 
 43. Lee Siegel. What the critics failed to see in Kubrick's last film [online]. Harper's [cit. 2011-12-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 44. a b Krieder, Tim. "Introducing Sociology"; in Depth of Field: Stanley Kubrick, Film, and the Uses of History (2006, pp. 280–297)
 45. KAPLAN, Louise. Cultures of fetishism. [s.l.]: MacMillan, 2006. ISBN 9781403969682. S. 61. (anglicky) 
 46. DURALDE, Alonso. Have Yourself a Movie Little Christmas (Limelight). První. vyd. [s.l.]: Limelight, 2010. 260 s. Dostupné online. ISBN 978-0879103767. 
 47. DURALDE, Alonso. Have Yourself a Movie Little Christmas. [s.l.]: Limelight Editions, 2010. ISBN 9780275969745. S. 33. (anglicky) 
 48. SMEDLEY, Edward. Google Books. Sketches from Venetian History [online]. Harper, 13 March 2018. Dostupné online. (anglicky) 
 49. PORTER, Darwin; PRINCE, Danforth. Frommer's Portable Venice. [s.l.]: [s.n.], 2009-03-16. Dostupné online. ISBN 9780470399040. (anglicky) 
 50. LAKER, Rosalind. Novel The Venetian Mask by Rosalind Laker. [s.l.]: [s.n.], 2008-03-25. Dostupné online. ISBN 9780307410184. (anglicky) 
 51. Magic of Venezia Mask Story [online]. Magicofvenezia.com [cit. 2012-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-21. (anglicky) 
 52. ANTHONY, Scott. A FILM TO REMEMBER: “EYES WIDE SHUT” (1999). Medium [online]. 2019-06-03 [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 53. Benátský karneval: Znáte symboliku masek tradičních oslav v Itálii?. Poznávací zájezdy | mazaně s Radynacestu.cz [online]. [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. 
 54. Svátosti a obřady - Církev.cz. www.cirkev.cz [online]. [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. 
 55. a b RUWE, Carolin. Symbols in Stanley Kubrick's movie 'Eyes Wide Shut'. První. vyd. [s.l.]: GRIN Publishing (November 9, 2007), 2007. 28 s. ISBN 978-3638841764. 
 56. RUWE, Carolin. Symbols in Stanley Kubrick's Movie 'Eyes Wide Shut'. [s.l.]: GRIN Verlag 24 s. Dostupné online. ISBN 9783638841764. (anglicky) Google-Books-ID: _dfKY3D7cuEC. 
 57. CAMPBELL, Duncan. Mouths wide shut for new Kubrick film. The Guardian. 1999-07-10. Dostupné online [cit. 18 February 2018]. (anglicky) 
 58. NATALE, Richard. ShoWest to Get Quick Glimpse of Kubrick's 'Eyes Wide Shut'. Los Angeles Times. 1999-03-09. Dostupné online. (anglicky) 
 59. Welkos, Robert W. The Way Kubrick Would Have Wanted. The Los Angeles Times. July 5, 1999. Dostupné online [cit. 2012-10-27]. (anglicky) 
 60. Eyes Wide Shut 1999 premiere. IMDb [online]. [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. 
 61. Eyes Wide Shut (1999). IMDb [online]. IMDb [cit. 2019-08-08]. Dostupné online. 
 62. Weekend Box Office: July 16–18, 1999 Weekend [online]. [cit. 2012-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 63. NATALE, Richard. 'Eyes' Sees Its Way to Top Spot. The Los Angeles Times. July 19, 1999. Dostupné online [cit. 2012-10-22]. (anglicky) 
 64. Eyes Wide Shut opens on top. news.bbc.co.uk. BBC, July 19, 1999. Dostupné online [cit. 2012-10-28]. (anglicky) 
 65. Eyes Wide Shut (1999) - Box Office Mojo. www.boxofficemojo.com [online]. [cit. 2019-07-30]. Dostupné online. 
 66. Stanley Kubrick – Box Office History [online]. The Numbers [cit. 2012-11-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 67. a b King, Susan. Remembering a Difficult Genius. The Los Angeles Times. June 12, 2001. Dostupné online [cit. 2012-11-09]. (anglicky) 
 68. Stars flock to Kubrick premiere. news.bbc.co.uk. BBC, 3 September 1999. Dostupné online. (anglicky) 
 69. FILM: BOX OFFICE. The Independent. London: 1999-09-19. Dostupné online. (anglicky) 
 70. Eyes Wide Shut Box Office [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 71. Eyes Wide Shut [online]. Fandango Media [cit. 2019-04-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 72. Eyes Wide Shut Reviews [online]. CBS Interactive [cit. 2011-11-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 73. HEAD, Steve. 'EYES WIDE SHUT' DVD PRESS RELEASE [online]. February 24, 2000 [cit. 2018-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 74. WILMINGTON, Michael. The Sexy, Scary, Stylish `Eyes Wide Shut' Is Stanley Kubrick's Final Masterpiece. Chicago Tribune. July 16, 1999. Dostupné online [cit. April 7, 2017]. (anglicky) 
 75. RABIN, Nathan. Eyes Wide Shut [online]. Onion, Inc., July 16, 1999 [cit. 2017-04-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 76. Review: Eyes Wide Shut [online]. rogerebert.com [cit. 2017-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 77. Review: Eyes Wide Shut [online]. Reelviews.net, 1999-03-07 [cit. 2016-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 78. 'Eyes Wide Shut': Danger and Desire in a Haunting Bedroom Odyssey. The New York Times. Dostupné online. (anglicky) 
 79. TATARA, Paul. "Eyes Wide Shut" - All undressed with no place to go [online]. CNN, July 15, 1999. Dostupné online. (anglicky) 
 80. KREIDER, Tim. Review. Film Quarterly. Spring 2000, s. 41–48. JSTOR 1213735. (anglicky) 
 81. DARGIS, Manohla. Peep Show [online]. 1999-07-14 [cit. 2018-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 82. HUNTER, Stephen. Kubrick's Sleepy 'Eyes Wide Shut'. The Washington Post. July 16, 1999. Dostupné online [cit. April 7, 2017]. (anglicky) 
 83. GLEIBERMAN, Owen. Eyes Wide Shut [online]. [cit. 2018-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 84. SARRIS, Andrew. Eyes Don't Have It: Kubrick Turgid Finale [online]. 1999-07-26 [cit. 2018-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 85. HOBERMAN, J. I Wake Up Dreaming. The Village Voice. July 20, 1999. Dostupné online [cit. April 7, 2017]. (anglicky) 
 86. For Movie Folks Who Considered Burning Down The Ratings Board When The Adjustment Was Enuf [online]. Movie City News, 26 January 2006 [cit. 2008-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 24 December 2007. (anglicky) 
 87. MATTESSICH, Stefan. Grotesque Caricature: Stanley Kubrick's Eyes Wide Shut as the Allegory Of Its Own Reception. Postmodern Culture. 2000, s. 1–8. Dostupné online [cit. 18 February 2018]. (anglicky) 
 88. Ciment, 2003 & p. viii.
 89. The 100 Best Films of the 1990s [online]. Slantmagazine.com [cit. 2014-08-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 90. 2015, 20 July. The 100 greatest American films [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 91. Eyes Wide Shut. www.goldenglobes.com [online]. [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 92. MEAUX SAINT, Francoise. Eyes Wide Shut is French critics' best foreign pic. Screen [online]. Media Business Insight Limited, 2000-02-08 [cit. 2019-08-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 93. HEAD, Steve. 'Eyes Wide Shut' DVD Press Release. Warner Home Video press release: [online]. IGN, 2000-02-10 [cit. 2019-08-02]. Dostupné online. 
 94. "2000 Golden Satellite Award Nominees". www.pressacademy.com [online]. International Press Academy, 2000-06-11 [cit. 2019-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 95. PALMARÈS 2000 - 25 ÈME CÉRÉMONIE DES CÉSAR. www.academie-cinema.org [online]. Académie des arts et techniques du cinéma, 2000 [cit. 2019-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-04-15. 
 96. "1999 Awards". www.ofcs.org [online]. Ofcs.org [cit. 2019-08-02]. Dostupné online. 
 97. Warner Bros. Home Entertainment: "Kubrick's Definitive Film & Haunting Final Masterpiece" and 1999's Most Talked About Film Debuts on VHS and DVD, tisková zpráva, [cit. 2012-11-09], Dostupné on-line.
 98. Masked Ball - Backwards Priests. Jocelyn Pook.wmv. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 99. MCCUTCHEON, David. Kubrick Overload! [online]. 2007-08-03 [cit. 2014-08-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 100. HERR, Michael. Kubrick. web.archive.org [online]. Vanity Fair, 2012-06-29 [cit. 2019-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 101. The Kubrick Series. web.archive.org [online]. Movie Geeks United!, 2017-01-07 [cit. 2019-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-01-07. 
 102. GINSBERG, Merle. Nicole Kidman on Life With Tom Cruise Through Stanley Kubrick's Lens. The Hollywood Reporter [online]. Hollywood Reporter, 2012-10-24 [cit. 2019-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-08-01. (anglicky) 
 103. DVDTalk.com – news, reviews, bargains, and discussion forum. On Kubrick – A Talk With Kubrick Documentarian Jan Harlan [online]. Dvdtalk.com [cit. 2014-08-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 104. Jan Harlan Keeps His Eyes Wide Open On New Ideas | Times Square New York City [online]. Timessquare.com, 2007-11-07 [cit. 2012-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-26. (anglicky) 
 105. Kubrick says Cruise and Kidman ruined EWS [online]. 2010-03-02 [cit. 2019-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-19. (anglicky) 
 106. grouchoreviews.com. Todd Field – Little Children [online]. grouchoreviews.com [cit. 2018-08-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 107. V ložnici / In the Bedroom (2001). csfd.cz [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2019-08-02]. Dostupné online. 
 108. littleroom comments on Stanley Kubrick's daughter Katharina Kubrick, and grandson Joe. AMA [online]. Reddit.com, 2012-11-13 [cit. 2014-08-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 109. seluropnek comments on Stanley Kubrick's daughter Katharina Kubrick, and grandson Joe. AMA [online]. Reddit.com, 2012-11-13 [cit. 2014-08-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 110. Critics Assail Ratings Board Over 'Eyes Wide Shut'. The New York Times. Dostupné online. (anglicky) 
 111. a b Roger Ebert's review of Eyes Wide Shut Archivováno 25. 9. 2012 na Wayback Machine.
 112. See Reel Views Eyes Wide Shut, MetroActive Eyes Wide Shut and FilmBlather, Eyes Wide Shut Archivováno 23. 9. 2010 na Wayback Machine.
 113. Kubrickovo pokoušení hříchu: Spalující touha. iDNES.cz [online]. 2000-12-12 [cit. 2018-06-06]. Dostupné online. 
 114. SPA (MF DNES), CFA. Kubrickův film bez dabingu. iDNES.cz [online]. MAFRA, a. s.,, 2000-11-03 [cit. 2019-08-08]. Dostupné online. 
 115. Eyes Wide Shut. FDb.cz [online]. HyperMedia, a.s. [cit. 2019-08-06]. Dostupné online. 
 116. a b Kubrickovo pokoušení hříchu: Spalující touha. iDNES.cz [online]. 2000-12-12 [cit. 2019-08-06]. Dostupné online. 
 117. a b Spalující touha (1999). FDb.cz [online]. Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz), 2003-2019 [cit. 2019-08-06]. Dostupné online. 
 118. NĚMEC, Robert. Neskutečně skutečný přesexualizovaný svět / Christnet.eu. www.christnet.eu [online]. Christnet.eu, 2000-07-10 [cit. 2019-08-08]. Dostupné online. 
 119. KUL. Recenze: Kubrickovy oči doširoka zavřené. Hospodářské noviny [online]. Economia, a.s., 2000-07-14 [cit. 2019-08-08]. Dostupné online. 
 120. SPÁČILOVÁ, Mirka. Kubrickovo pokoušení hříchu: Spalující touha. iDNES.cz [online]. MAFRA, a. s.,, 2000-12-12 [cit. 2019-08-08]. Dostupné online. 
 121. FRICOVÁ, Jarka. Stanley Kubrick, perfekcionalista a rebel. Think Magazine [online]. Think Magazine [cit. 2019-08-08]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 122. a b Spalující touha (1999). FDb.cz [online]. Filmová databáze FDb.cz s.r.o., 2003-2019 [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. 
 123. URBÁNEK, Václav. Kubrickova Spalující touha vás rozpálí i po dvaceti letech | FILMTORO. Filmtoro - filmy online, s titulky či českým dabingem a v HD kvalitě [online]. Filmtoro, 2019-07-30 [cit. 2019-08-08]. Dostupné online. 
 124. Eyes wide shut - closing scene. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 125. a b c Spalující touha - Zajímavosti. www.csfd.cz [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • SCHNITZLER, Arthur. Snová novela (Die Traumnovelle). První. vyd. [s.l.]: Garamond, 2007 (1926). 266 s. ISBN 978-80-86955-85-8.
 • SCHNITZLER, Arthur; J.M.Q. DAVIES (PŘEKLAD). Dream Story (Die Traumnovelle). První. vyd. [s.l.]: Penguin Twentieth-Century Classics, 1999 (1926). 99 s. ISBN 0141182245.
 • RAPHAEL, Frederic, 2000. Eyes Wide Open. A Memoir of Stanley Kubrick and Eyes Wide Shut. [s.l.]: Orion Publishing. ISBN 978-0-7538-0955-6. (anglicky) 
 • NELSON, Thomas Allen. Kubrick: Inside a Film Artist's Maze. New and Expanded Edition. [s.l.]: Indiana University Press, 2000. ISBN 978-0-253-21390-7. (anglicky) 
 • CHION, Michel, 2002. Eyes wide shut. [s.l.]: BFI Publishing. Dostupné online. ISBN 978-0-85170-932-1. (anglicky) 
 • CIMENT, Michel, 2003. Kubrick: The Definitive Edition. [s.l.]: Faber and Faber. ISBN 978-0-571-21108-1. (anglicky) 
 • ADAMS, Mark, 2004. Location London. [s.l.]: Interlink. ISBN 978-1-84330-478-4. (anglicky) 
 • COCKS, Geoffrey, 2004. The Wolf at the Door: Stanley Kubrick, History, & the Holocaust. [s.l.]: Peter Lang. ISBN 978-0-8204-7115-0. (anglicky) 
 • RASMUSSEN, Randy. Stanley Kubrick: Seven Films Analyzed. [s.l.]: McFarland & Company, 2005. ISBN 978-0-7864-2152-7. (anglicky) 
 • Cocks, Geoffrey; Diedrick, James; Perusek, Glen (eds.). Depth of field: Stanley Kubrick, film, and the uses of history. [s.l.]: University of Wisconsin Press, 2006. ISBN 978-0-299-21614-6. (anglicky) 
 • RUWE, Carolin. Symbols in Stanley Kubrick's movie 'Eyes Wide Shut'. První. vyd. [s.l.]: GRIN Publishing (November 9, 2007), 2007. 28 s. ISBN 978-3638841764
 • KAGAN, Jeremy. Directors Close Up 2: Interviews with Directors Nominated for Best Film by the Directors Guild of America: 2006 - 2012. United Kingdom: Scarecrow Press, 2012. ISBN 978-0810883918. S. 362. (anglicky) 
 • RONSON, Jon. Lost at Sea: The Jon Ronson Mysteries. London: Picador, 2013. ISBN 978-1447264712. S. 170, 174. (anglicky) 
 • FELCMAN, Jakub; HAKL, Vilém; MRAVCOVÁ, Marie. Od snové novely k Eyes Wide Shut. Kubrickova adaptace Schnitzlera scenáristickým pohledem. První. vyd. [s.l.]: Akademie múzických umění, 2015. 226 s. ISBN 978-80-7331-361-6

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]