Spalující touha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Spalující touha
Původní název Eyes Wide Shut
Země Spojené království
Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 159 minut
Žánr thriller / mysteriózní / erotický
Předloha Snová novela
Scénář Arthur Schnitzler
Stanley Kubrick
Frederic Raphael
Režie Stanley Kubrick
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Tom Cruise
Nicole Kidmanová
Produkce Stanley Kubrick
Hudba Jocelyn Pook
Kamera Larry Smith
Střih Nigel Galt
Výroba a distribuce
Premiéra USA 13. červenec 1999
Studio Warner Bros.
Distribuce Warner Bros.
Rozpočet 65 000 000 USD
Tržby 160 637 680 USD
Spalující touha na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spalující touha (v anglickém originálu: Eyes Wide Shut, česky doslova Oči široce zavřené) je ponurý eroticko-mysteriózní film s prvky epiky v britsko-americké koprodukci, který byl natočen v roce 1999.

Jedná se o poslední snímek režiséra a producenta Stanley Kubricka, který se již premiéry v kinech nedožil. V hlavních rolích se představil manželský pár Tom Cruise a Nicole Kidmanová.

Námět[editovat | editovat zdroj]

Předlohou k filmu se stala kniha Snová novela (v něm. orig. Traumnovelle, do češtiny přeložená Gabrielou Veselou, vyšla v roce 1992) rakouského spisovatele Arthura Schnitzlera z roku 1926. Kubrick hodlal tento snímek natočit již na konci 60. let, ale zrealizoval ho až na přelomu milénia.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Nad obsazením role Victora Zieglera se Kubrick rozmýšlel mezi Woody Allenem a Sydneym Pollackem, který ji pak získal. Stejně tak uvažoval nad hlavní postavou Williama Harforda, kdy váhal mezi herci Stevem Martinem a Tomem Cruisem. Herci v hlavních rolích souhlasili s podepsáním smluv s otevřeným ukončením, tedy zavázali se pracovat na projektu tak dlouho, jak to bude vyžadovat režisér. Kubrick známý svou precizností natáčel film přibližně 400 dní a další rok pak strávil na postprodukci. Přestože se celý děj odehrává v New Yorku, byl natáčen převážně v Londýně. Biliárová scéna mezi Cruisem a Pollackem trvající ve snímku 13 minut se točila celé 3 týdny.

Herec Rade Šerbedžija nadaboval sám sebe do italské verze filmu, Sky Dumont obdobně svou postavu do německé. Při posledním příchodu dr. Harforda domů lze na poličce pod obrazem spatřit videokazety s Kubrickovými filmy. Heslem na podivnou duchovně-sexuální seanci je jméno Fidelio, tedy jediná opera Ludwiga van Beethovena. Karnevalová maska dr. Harforda byla vytvořena podle tváře Ryana O'Neala, jakožto odkaz na předchozí Kubrickův film Barry Lyndon.

Dalším nenápadným odkazem na režisérovu tvorbu je pacient Kaminsky, kterého vypustí dr. Harford. Tak se také jmenovala postava ve snímku 2001: Vesmírná odysea, která zlikvidovala HAL.

Eyes Wide Shut byl jediným Kubrickovým snímkem, který se hned po premiéře objevil na první příčce návštěvnosti kin ve Spojených státech (18. července 1999).

Srovnání s literární předlohou[editovat | editovat zdroj]

  • původní děj ve Schnitzlerově knize se odehrává ve Vídni a jejím okolí ve 20. letech 20. století,
  • manželský pár se jmenuje Fridolín a Albertina a žije v klasickém bytě nižší střední třídy na předměstí, nikoli v luxusnějším městském bytě, který je zobrazen ve filmu,
  • přiznání Albertiny k erotickému snu se vztahuje k věku její adolescence a tím mužem, který jí měl milovat není námořní důstojník, tak jako ve filmu,
  • žena, která zachrání Fridolina během duchovně-sexuálního rituálu je v novele převlečena do kostýmu jeptišky.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Jednoho vánočního večera při kouření marihuany se Alice Harfordová (Nicole Kidmanová) svěří se svými erotickými touhami manželovi, kterým je úspěšný newyorský ortoped William Harford (Tom Cruise), v nichž si představuje milování s důstojníkem námořnictva, kterého potkali během jejich dovolené na Cape Cod. Přiznává se, že by možná byla schopná kvůli němu i opustit rodinu. Šokovaný lékař je v této noci zavolán ke své známé Marion Nathanson (Marie Richardson), které právě zemřel otec. Odchází jí kondolovat, následně odmítá její milostnou nabídku a vydává se do temných newyorských ulic s nasazeným „broukem v hlavě“.

Při noční procházce se seznámí s prostitutkou Domino (Vinessa Shaw) a skončí v jejím bytě. K ničemu však nedojde, neboť je vyrušen telefonátem manželky. Zachází do nočního baru Sonata Café na skleničku, v němž má být zaměstnán jako pianista bývalý kolega ze studií medicíny Nick Nightingel (Todd Field), který ale fakultu nedokončil. V průběhu kamarádského rozhovoru Nick přijímá telefonické instrukce na jednu mysteriózní utajenou party vyšší společnosti. Bill Harford se snaží získat heslo a místo konání. Po naléhání na kamaráda je úspěšný a ten mu sděluje heslo Fidelio a podmínku k přístupu na jakýsi zvláštní duchovně-sexuální rituál. Každý z příchozích totiž musí být bezpodmínečně oblečen do karnevalové masky benátského vzhledu a kápi. Bill si vše obstará v půjčovně rekvizit u naturalizovaného Američana pana Miliche (Rade Šerbedžija), kde proběhne malá epizodka se sexuálními hrátkami nezletilé dcery Miliche (Leelee Sobieski) a neznámého Asiata, kteří jsou přistiženi v zavřené půjčovně.

Taxíkem následně lékař dorazí do záhadného opuštěného aristokratického sídla. Při vstupu je však odhalen díky dvojitému heslu, druhé heslo uvnitř domu totiž neexistuje a Bill jej mylně zopakuje. Prochází domem, kde dochází k bakchantským sexuálním orgiím. Následně je vyzván, aby sešel do hlavního sálu, kde musí odhalit svou totožnost. Za neoprávněný vstup mu hrozí nepříjemné následky, když se náhle z balkónu ozve společnice, která ho provázela a nabídne, že vykoupí jeho odchod sama sebou. Bill zmateně odchází a neví, co se s dívkou stane. Této společnici jménem Amanda „Mandy“ Curren (Julienne Davis), která ho provázela domem, před nedávnem zachránil život po předávkování drogami, na party přítele Victora Zieglara, se kterým měla sex. Možná proto se ho nyní zastala?

Domů se dr. Harford dostává v depresi až nad ránem. V příštích dnech zaměří své úsilí na to, aby zjistil, co se s dívkou skutečně stalo. Pátrá na vlastní pěst. Má dojem, že je sledován a z novinového článku „Bývalá miss se předávkovala v hotelu“ se dovídá, že tato dívka zemřela na předávkování. Vydává se za jejím tělem na patologii do nemocnice. Tam ho zastihne telefonát bohatého přítele Victora Zieglera (Sydney Pollack), který ho pozve k sobě domů, kde proběhne rozhovor mezi čtyřma očima (13 minut dlouhá scéna u biliáru), v němž se Ziegler snaží celou událost zlehčovat, mluví o prostém předávkování prostitutky, prozrazuje mu, že na dané seanci byl také přítomen a varuje ho, aby zanechal dalšího pátrání. Nad ránem se vrací doktor Harford do postele, budí manželku a všechno jí popíše, což není ale ve filmu vidět. Poslední scéna se odehrává při nakupování vánočních dárků s dcerkou Helenou Harfordovou (Madison Eginton) v obchodě, kdy si manželé vyměňují názory na prožité skutečné i snivé příhody.

Očistec z těchto prožitých duchovních otřesů posledních dnů, jakoby mělo poskytnout fyzično, což se odráží v úplně posledním dialogu filmu:

Alice: “Co nejdřív musíme udělat něco moc důležitého.“ (There is something very important we need to do as soon as possible.)
Bill: „A co?“ (What's that?)
Alice: „Zapíchat si!“ (Fuck!)

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Tom Cruise Dr. William "Bill" Harford
Nicole Kidmanová Alice Harford
Sydney Pollack Victor Ziegler
Madison Eginton Helena Harford
Todd Field Nick Nightingale
Rade Šerbedžija pan Milich
Vinessa Shaw Domino
Julienne Davis Amanda "Mandy" Curran
Leelee Sobieski Milichova dcera
Alan Cumming recepční v hotelu
Leon Vitali muž v rudé kápi na seanci
Marie Richardson Marion Nathanson
Sky du Mont Sandor Szavost
Jackie Sawris Roz
Leslie Lowe Illona
Peter Benson vůdce bandy
Michael Doven Zieglerův sekretář
Louise J. Taylor Gayle
Stewart Thorndike Nuala
Randall Paul Harris
Lisa Leone recepční Lisa

Filmová hudba[editovat | editovat zdroj]

  • na počátku filmu zazní „Waltz 2“ ze Šostakovičovy Suity, která byla po dlouhá léta mylně vydávána za skladatelovu Jazzovou suitu č. 2,
  • v rituálních scénách během uzavřené seance a orgií jsou v pozadí slyšet zaklínání v rumunštině, která jsou pouštěna pozpátku. Skladba „Masked Ball“ je přepracovanou adaptací dřívější písně Jocelyn Pookové „Backwards Priests“
  • jedním z opakujících se hudebních motivů filmu je druhá věta piánového cyklu Musica ricercata od maďarského skladatele György Ligetiho,
  • ve scéně, kdy se pohybuje dr. Harford na patologii nemocnice, aby ohledal tělo mrtvé Mandy, zní piánové sólo „Nuages Gris“ od Ference Lista z roku 1881,
  • při Billově příchodu do vídeňské kavárny, kde čte noviny a z kterých se dozví o smrti prostitutky Mandy, hraje part „Rex tremendae“ z Mozartova Requiem,
  • při procházení Billa se společnicí z místnosti do místnosti a sledování sexuálních orgiích na uzavřeném večírku je slyšet v pozadí tamilská píseň, kterou nazpíval Manickam Yogeshwaran známý jako „Carnatic singer“.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]