Kandaulismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kandaulismus je sexuální praktika nebo fantazie, ve které muž ukazuje svoji partnerku nebo její obrázky jiným lidem pro jejich voyeurské potěšení. Podle Gugitze je termín odvozen od krále Kandaula, který ukazoval svoji nic netušící nahou manželku svému služebníkovi Gýgovi. Když Kandaulova manželka našla Gýga, jak ji pozoruje nahou, nařídila mu vybrat si, zda zabije sebe nebo jejího muže, aby odčinil svůj odporný čin.[1][2][3]

Někdy se toto chování dostane až do extrému, kdy neumožňuje úplné sexuální vztahy, jde o praxi definovanou mnoha anglicky[zdroj?] mluvícími lidmi ze subkultury swingers jako cuckoldry. To spočívá v tom, že žena žije pravidelným sexuálním životem s jiným mužem (jinými muži) a manželovi/druhovi je zcela odepřeno uspokojení. Domácí sex se redukuje na jednostranné orální praktiky, ve výjimečných případech nosí muž "pás cudnosti", který zabraňuje i možnosti masturbace. V určitých případech vztah vyústí ve stabilní svazek tří lidí, známý jako triolismus.

Historie termínu[editovat | editovat zdroj]

Termín poprvé definoval Richard von Krafft-Ebbing ve své knize: Psychopathia sexualis. Klinická forenzní studie (Stuttgart: Enke 1886).[4]

Psychologie kandaulismu[editovat | editovat zdroj]

R. Senf navrhl, že by kandaulismus mohl být uvažován jako skrytá forma homosexuality;[zdroj?] Sadger přišel s hypotézou, že se kandaulista plně identifikuje s tělem své partnerky a hluboko ve své mysli ukazuje sám sebe.[5] Dr. Elis Sutton, která se dlouhodobě zabývá psychologií dominantně - submisivního vztahu, zase tvrdí, že submisivní partner tak demonstruje odhodlání akceptovat jakékoliv ponížení a vzdát se vlastního uspokojení výměnou za to, že žena prožívá kvalitnější sex s jiným partnerem. Proto jsou také kandaulistické praktiky často spojovány s nejrůznějšími způsoby ponižování manžela nebo druha. Dr. Sutton tvrdí, že iniciátorem tohoto kroku je častěji muž a upozorňuje, že se zpravidla jedná o krok nevratný. Jakmile si žena po letech manželství ověří, že je stále atraktivní a že může pěstovat další sexuální vztahy bez následků, zpravidla už není ochotna se této výhody vzdát.[6] Sexuoložka Susan Gowerzase připomíná, že ve středním věku má žena větší sexuální potřeby než muž a požadavek na pravidelný mimomanželský sex je tudíž biologicky odůvodněný.

Ve skutečnosti mnoho lidí[kdo?] majících zálibu v kandaulismu nesouhlasí s výše uvedenými závěry. Podmínkou kandaulismu nemusí být podřízenost, tedy submisivita mužského partnera. Z hlediska psychiky běžného muže, který se do role podvedeného dostal nevědomky, je takovýto stav neúnosný, ponižující.[zdroj?] Kandaulistický muž naopak nevěru partnerky vítá a někdy ji i vyžaduje. Takovýto stav věci je pro něj vítaný a pociťuje sexuální vzrušení, nikoliv ponížení.

Kandaulistický muž partnerku velmi rád sdílí s cizím mužem, jedná se tedy o dobrovolné sdílení partnerky za souhlasu kandaulistického muže a souhlasu jeho partnerky. Násilný sexuální styk na partnerce vnímá kandaulistický muž jako každý jiný, tedy jako znásilnění.

Tvrzení, že kandaulistický muž je skrytý homosexuál, většina mužů praktikujících kandaulismus odmítá. Tento názor zřejmě vychází z vnímaní kandaulismu očima a myšlením běžného muže. Přestože se kandaulistický muž rád dívá na soulož partnerky s cizím mužem, nevyhledává sexuální zkušenosti s muži a mužské tělo jej sexuálně nepřitahuje.

Cuckold (anglický výraz pro paroháče) - dá se říci, že cuckold je tvrdší forma kandaulismu, kdy muž skutečně vyhledává ve vztahu ponížení a je ve vztahu submisivní, tedy podřízený.

Cuckold má mnoho forem. Od lehké formy, kdy muž rád vidí, jak milenec partnerky ejakuluje do její vagíny až po formu, kdy chce, aby mu byl partnerkou odepírán sexuální styk a přijímá oplodnění partnerky jejím milencem. Tato sexuální záliba může zajít až tak daleko, že muž přijímá rozvod s partnerkou, kdy ta vstoupí do manželského svazku s milencem. Cuckold pak zůstává ve vztahu a podřizuje se přáním nového páru. Jedná se ale o krajní formu cuckoldu.

Stejně jako u kandaulismu je takový stav dobrovolný a přináší cuckoldovi sexuální vzrušení a stav opojení.

Je důležité vědět, že kandaulismus i cuckold je dobrovolný a muž jej nevnímá jako ponížení, ale tento stav jej sexuálně vzrušuje. Většina mužů přijde na to, že jsou kandaulisté poté, kdy jsou partnerkou podvedeni a namísto ponížení pociťují vzrušení. Poté vyžadují po partnerce informace o podrobnostech sexuálního styku s jiným mužem a následně mohou začít vyžadovat, aby partnerka v nevěře (nevěrách) pokračovala. Kandaulismus může přerůst v cuckold.

Forma provozování kandaulismu a cuckoldu je velmi individuální a závisí na dohodě obou partnerů. Kandaulismus i cuckold je společensky neškodný, neboť oba, kandaulistický muž i jeho partnerka, jsou plnoletí a tuto zálibu praktikují dobrovolně.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Candaulism na anglické Wikipedii.

  1. Gide, Le roi Candaules
  2. Hebbel, Gyges und sein Ring
  3. Herodotus, Histories, Book 1.8
  4. Richard von Krafft-Ebbingin in his book: Psychopathia sexualis. Eine klinisch-forensische Studie (Stuttgart: Enke 1886).
  5. Ernest Borneman, Lexicon der Liebe (Hannibal, 1984)
  6. The Femdom Experience (Elis Sutton, 2006)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]