Přeskočit na obsah

Viggo Mortensen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Viggo Mortensen
Mortensen, 2020
Mortensen, 2020
Rodné jménoViggo Peter Mortensen jr.
Narození20. října 1958 (65 let)
Manhattan, New York, USA
AliasVig
Alma materSt. Lawrence University
Aktivní roky1984–
ChoťExene Cervenka (1987–1998)
Partner(ka)Ariadna Gil (od 2009)
DětiHenry Blake Mortensen
RodičeGrace Gamble Atkinson a Viggo Peter Mortensen
SídloVenice Beach, LA, Idaho
Významné roleAragorn v Pánu prstenů
Umělecké ceny
TIFF, SAG, čestný titul Sitges fest

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viggo Mortensen (* 20. října 1958 New York) je americký herec, který proslul rolí Aragorna ve filmové trilogii Pán prstenů.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Na premiéře filmu Pán prstenů: Návrat krále v roce 2003
V roce 2008 na Filmovém festivalu v Torontu
Na filmovém festivalu v Cannes v roce 2014

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Severské jméno i příjmení zdědil herec po otci, dánském ekonomovi usazeném v New Yorku. Tam se Viggo 20. října 1958 narodil (jako nejstarší syn, má mladší bratry Waltra a Charlese) a studoval základní školu, ovšem dlouho se tam neohřál. Rodina cestovala s otcem za prací do Venezuely a Argentiny. V roce 1969 se jeho rodiče rozvedli, načež Viggova matka vzala své tři chlapce zpět do Watertownu (New York). Viggo si ale Jižní Ameriku zamiloval a stal se fanouškem argentinského fotbalového týmu San Lorenzo. Byl dobrým studentem na Watertownské střední škole, kde hrál za tenisový tým a byl kapitánem plaveckého týmu. Během studia na střední škole nejraději fotografoval, ale strávil také mnoho hodin malováním. Po promoci v roce 1976 odjel do St. Lawrence, kde na univerzitě studoval státní správu a španělštinu. Tomuto povolání se ale nevěnoval a přestěhoval se do Dánska za otcem. Začal psát poezii a beletrii a živil se příležitostnými pracemi, pracoval v docích, jako řidič kamionu i jako prodavač květin. Výsledkem obou těchto pobytů byla velmi dobrá znalost španělštiny a dánštiny a neocenitelné životní zkušenosti, které Viggo nadále rozšiřoval i po návratu do New Yorku. Pracoval totiž jako číšník a barman, prodával zmrzlinu a stěhoval nábytek, neboť si potřeboval vydělat na koníčky, které ho pohltily už v dětství: malování, fotografování, psaní poezie a jazz.

Viggo da Vinci[editovat | editovat zdroj]

Herectví bylo dlouho na vedlejší koleji. Viggo se sice občas dostal k nějakému štěku, přičemž z několika filmů jeho mikroroličku vystřihli, ale on se tím nijak netrápil. Sám řekl: „Věděl jsem, že se hereckou práci teprve učím. Bral jsem ji jako příjemné zpestření a nic jsem od ní nečekal“. V roce 1993 vydal první knihu Ten Last Night, která dobře reprezentovala jeho všestranný talent. Jednalo se o sbírku poezie doplněnou vlastními ilustracemi a fotografiemi. Dosud vyšly čtyři další, stejně namíchané svazky (viz percevalpress.com) a také tři cédéčka s jazzovou hudbou, což jednoznačně ukazuje, jak intenzivně se Viggo umělecké tvorbě věnuje. Rok co rok přidává po knize či CD. Na otázku, kde na to všechno nachází čas, lakonicky odpověděl: „Nemám televizi“.

Welcome to Hollywood?[editovat | editovat zdroj]

„Viggo není herec, který maluje a píše, Viggo je umělec, který hraje“, řekl režisér Philip Ridley a dlouho to vypadalo, že to tak zůstane. Herectví jako koníček pro zpestření. Přestože jeho první filmová role byla malá, podařilo se mu ji získat ve velmi úspěšném kriminálním dramatu s Harrisonem Fordem, Svědek (původním názvem Witness, z roku 1985). Dalšími vedlejšími rolemi se prodíral po několik následujících let. Viggo pokračoval dál v hereckém řemesle, chvilku hostoval i v televizi, například v televizním seriálu Miami Vice. V roce 1987 se setkal s Christine „Exene“ Cervenkou, hlavní zpěvačkou punkové skupiny X. Brzy po svatbě se jim narodil syn, Henry Blake Mortensen (* 28. ledna 1988). Pár se přesunul na několik let do Idaha. V roce 1997 se ale rozvedli a přestěhovali se zpět do Los Angeles, kde se společně starali o Henryho.

Významnou roli získal v dramatu a režijním debutu Seana Penna Indiánský posel (původním názvem The Indian Runner, z roku 1991), kde hrál vietnamského veterána po boku Davida Morseho. O dva roky později hrál s hereckou legendou Al Pacinem v kriminálním dramatu Carlitova cesta (Carlito's Way). S dalšími hereckými osobnostmi Genem Hackmanem a Denzelem Washingtonem hrál v thrilleru Krvavý příliv (Crimson Tide, z roku 1995). Stejný rok si ještě zahrál Lucifera ve filmu Boží armáda (The Prophecy).

Výraznější průlom ve Viggově herecké kariéře znamenalo drama Portrét dámy (původním názvem The Portrait of a Lady, z roku 1996) s Nicole Kidman a Johnem Malkovichem, kde se Viggo objevil ve vedlejší roli nápadníka Nicole Kidman. S další hollywoodskou celebritou Demi Moore hrál v roce 1997 v akčním vojenském filmu G. I. Jane. Jen o rok později získal významnou roli v thrilleru Dokonalá vražda (A Perfect Murder) spolu s Michaelem Douglasem a Gwyneth Paltrow. Ve filmu ztvárnil milence Gwyneth, který je vydíraný jejím manželem Douglasem, aby ji zabil. V roce 1999 získal hlavní mužskou roli v romantickém filmu Procházka po měsíci (A Walk on the Moon). O rok později se objevil se Sandrou Bullock ve filmu 28 dní (28 Days). Název filmu je podle osmadvacetidenní odvykací kúry v léčebně pro pacienty závislé na alkoholu a drogách, kde se Gwen (Sandra Bullock) snaží odvyknout pití alkoholu.

Největší průlom v jeho kariéře nastal, když získal roli Aragorna místo herce Stuarta Townsenda (jenž byl z natáčení odvolán) v trilogii Petera Jacksona Pán prstenů na motivy knih J.R.R. Tolkiena. Celá trilogie se natáčela na Novém Zélandu osm let (Viggo se k natáčení připojil o 4 měsíce později). První díl Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) byl uveden do kin v roce 2001. Film se ihned stal absolutní jedničkou, která trhala rekordy nejen v návštěvnosti, ale i tržbách. Spolu s Elijahem Woodem (Frodo Pytlík), Ianem McKellenem (Gandalf), Liv Tylerovou (Arwen Undómiel) a Orlandem Bloomem (Legolas) se stali středem zájmu všech světových médií. Druhý díl Pán prstenů: Dvě věže (The Lord of the Rings: The Two Towers) byl uveden do kina o rok později a kopíroval úspěchy prvního dílu. Třetí pokračování Pán prstenů: Návrat krále (The Lord of the Rings: The Return of the King) o rok později zabodovalo taktéž a opět získalo první místa v žebříčcích návštěvnosti i tržeb. Film získal 11 Oscarů a miliony fanoušků po celém světě. Celá trilogie je stále velice oblíbená a stala se již legendární.

Na podzim 2005 byl uveden do amerických kin film Historie násilí (History of Violence), kde Viggo ztvárnil hlavní roli a získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Cannes. V roce 2006 natočil historický film Kapitán Alatriste, kde ztvárnil titulní roli. Film tolik neprorazil jak by si tvůrci přáli. Sám Viggo z toho byl velmi smutný a netají se tím, že je to jeho nejlepší role za kariéru a úspěch filmu podcenili sami tvůrci. Na říjnovém festivalu v Torontu v roce 2007 představil film Východní přísliby. Jde o thriller, kde si ztvárnil roli mafiána Nikolaie, ve kterém se znovu sešel s režisérem Davidem Cronenbergem. Za tuto roli byl nominován na spoustu cen, mimo jiné na Zlatý glóbus a Oscara.

V roce 2008 ztvárnil ve filmu Good vnitřně rozervaného hrdinu v dobách nacistického Německa. Ve stejném roce se s Edem Harrisem objevil ve westernu Appaloosa. V roce 2009 ztvárnil hlavní roli ve filmu Cesta podle knihy Cormaca McCarthyho. V roce 2011 natočil film Nebezpečná metoda, na kterém opět spolupracoval s Davidem Cronenbergem a Vincentem Casselem. Film pojednával o Sigmundu Freudovi a Carlu Jungovi. V roce 2011 se po dvou letech vrátil k divadlu, když hrál v madridském uvedení hry Ariela Dorfmana, Purgatorio.

V roce 2016 hrál ve filmu Tohle je náš svět a v roce 2018 v dramatu Zelená kniha. Za oba filmy byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší herec v hlavní roli.

Tichý Američan[editovat | editovat zdroj]

Díky své mezinárodní výchově a cestování mluví plynule anglicky, španělsky a dánsky, má znalosti francouzštiny, italštiny, švédštiny a norštiny. Pracoval také jako překladatel pro švédský hokejový tým během zimní olympiády v roce 1980. Učil se také maorštinu pro filmování Pána prstenů na Novém Zélandu a studoval lakotštinu pro svou roli ve filmu Hidalgo.

Viggovou exmanželkou je losangeleská punková zpěvačka českého původu Exene Cervenka. Spolupracovali na přípravě dvou Viggových výstav: fotografií v New Yorku a obrazů v Los Angeles.

Viggo je fanouškem argentinského fotbalového klubu San Lorenzo.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1985 Svědek Moses Hochleitner
Purpurová růže z Káhiry neznámá role
1987 Miami Vice Eddie díl: Red Tape
Salvation! Jerome Stample
1988 Věznice Burke / Forsythe Electrocution
Divocí koně Green
1990 Once in a Blue Moon
Nástraha Hans
Kožená tvář III Edward „Tex“ Sawyer
Mladé pušky II John W. Poe
Zrcadlivá kůže Cameron Dove
1991 Vyvrhel Frank Roberts
1993 Bod varu Ronnie
Ruby Cairo John E. „Johnny“ Faro
Carlitova cesta Lalin
Mladí Američané Carl Frazer
1994 Posádka v ohrožení Phillip
Floundering bezdomovec
Evangelium podle Harryho Wes
American Yakuza Nick Davis/David Brandt
1995 Gimlet muž
Krvavý příliv poručík Peter „Weps“ Ince
The Passion of Darkly Noon Clay
Black Velvet Pantsuit Junkie
Boží armáda Lucifer
1996 Albino Alligator Guy Foucard
Denní světlo Roy Nord
Portrét dámy Caspar Goodwood
1997 Zátaras Jimmy Kowalski
G.I. Jane Master Chief John James „Jack“ Urgayle
La Pistola de mi hermano Juanito
1998 Dokonalá vražda David Shaw
Psycho Samuel „Sam“ Loomis
1999 Procházka po Měsíci Walker Jerome
2000 28 dní Eddie Boone
2001 Pán prstenů: Společenstvo Prstenu Aragorn
2002 Pán prstenů: Dvě věže
2003 Pán prstenů: Návrat krále
2004 Ohnivý oceán Frank Hopkins
2005 Dějiny násilí Tom Stall / Joey Cusack
2006 Kapitán Alatriste Diego Alatriste y Tenorio
2007 Východní přísliby Nikolai Luzhin
2008 Appaloosa Everett Hitch
Good John Halder
2009 Cesta Muž
2011 Nebezpečná metoda Sigmund Freud
2012 Na cestě Old Bull Lee
Todos tenemos un plan Agustín / Pedro také producent
2014 Smrt v labyrintu Chester MacFarland
Jauja Gunnar Dinesen také producent a skladatel
Daleko od lidí Daru také producent
2016 Tohle je náš svět Ben
2018 Zelená kniha Tony Lip
2020 Ještě máme čas John Petersen také režisér, producent, scenárista a hudební skladatel
2020 Kosmos: Možné světy Nikolaj Vavilov díl: Vaviolov
2022 Zločiny budoucnosti Saul Tenser
2022 Třináct životů Richard Stanton

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Viggo Mortensen na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]