Obřízka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Obřízka byla dříve prováděna převážně z náboženských a rituálních důvodů. Podle antropologů tkvěl její hlubší význam v dávných dobách v kontrole růstu populace.

Mužská obřízka (cirkumcize) se řadí mezi malé chirurgické zákroky. Je to zákrok, při kterém je amputována předkožka - kožní řasa, která překrývá žalud penisu. Rozlišuje se obřízka částečná a úplná. Na celém světě je obřezána asi čtvrtina všech mužů, tento podíl se však v jednotlivých zemích velmi liší. V USA je například obřezáno v současnosti (r. 2009) asi 75 % dospělých mužů (procento každoročně klesá)[1][2], zhruba 12 % ve Velké Británii. Obřízka je zcela běžná v afrických zemích a z náboženských důvodů u židovských chlapců, kde je symbolickou smlouvou člověka s Bohem. Bůh uložil Abrahámovi, aby se na znamení smlouvy obřezal. Od té doby je tak činěno židovským chlapcům. Zákrok, při kterém se provádí obřízka u chlapců, se nazývá brit mila. Také muslimští chlapci a muži jsou obřezaní.

Fakta a čísla

 • Celosvětově je obřezáno okolo 30 %[1] mužské populace. Z toho jsou více než dvě třetiny (cca 68 %) muslimové. Židovské obyvatelstvo netvoří v celosvětovém průzkumu ani 1 %. I Ježíš byl obřezán (den Obřezání Páně), avšak o relikvii Svaté Předkožky se vedou spory.[3]
 • Téměř vůbec se neprovádí ve Středomoří, Jižní Americe, Skandinávii a nemuslimské části Asie. Samotné země EU mají spíše mizivá čísla (5 % apod.) obřezané populace (vyjma Velké Británie). V anglofonních zemích obřízka velmi rychle ztrácí na popularitě, nejvíce v Austrálii, Velké Británii, dále Kanadě a USA.[zdroj?] Obřízka se do těchto zemí rozšířila především z období viktoriánské Anglie, kdy se vědecky dokázalo, že účinně brání masturbaci. Protože byly některé mentální problémy spojované s masturbací, byla považována za nevhodnou (např. byla masturbace spojována s debilitou, deformacemi tváře, nebo ochlupením dlaní). Tyto názory jsou dnes věcí minulosti a budí spíš úsměv.
 • Je-li je obřízka prováděna z důvodu léčení fimózy, není nutné vždy odstranit celou předkožku, někdy stačí odstranit pouze její zúženou část. Dnes se často používá léčení pomocí steroidních mastí, které problém fimózy úspěšně řeší ve 40 % případů. U ostatních je chirurgický zákrok nezbytný. Považuje se za vhodné vyřešit problém před pubertou, protože v období puberty se chlapci velmi stydí a zákrok je pro ně psychicky velmi nepříjemný a často se, ke své škodě, řešení problému vyhýbají. Nicméně na uvolnění předkožky má také vliv nárůst hormonální hladiny testosteronu v pubertě obdobně jako na růst celého penisu.Úzká předkožka může velmi negativně ovlivnit start do sexuálního života. Je však třeba odlišit v tomto směru úzkou předkožku od krátké uzdičky – viz uzdička (frenulum).
Úplná a vysoká obřízka.

Obecné důvody[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření obřízky v různých zemích světa

V historických dobách bývala obřízka rozšířeným způsobem, jak kontrolovat růst populace a sexualitu muže. Židovské náboženské texty hovoří, že obřezáni musí být i otroci a obřízka má určitou formou omezovat materiální požitky a nadřadit duchovní. Předkožka sama o sobě je vysoce senzitivní tkáň a jelikož je dobře známo, že muž by si do svého penisu záměrně nenechal řezat, představují děti nejvhodnější formu k provedení tohoto zákroku.[4]

 • Fimóza – předkožka je natolik zúžená, že ji nelze přetáhnout přes žalud a nepomohlo uvolnění například pomocí kortikoidních mastí.
 • Parafimóza – předkožku sice lze přetáhnout přes žalud, ale je natolik úzká, že ho zaškrtí, což zamezí jeho zásobování krví.

Kdo provádí obřízku[editovat | editovat zdroj]

V ČR se obřízka provádí na urologii (za předpokladu, že mají k dispozici operační sál) nebo na plastické chirurgii.

Průběh obřízky[editovat | editovat zdroj]

Příliš dlouhá předkožka může být indikací k obřízce.

Naprostá většina obřízek se v rozvojových zemích i jinde ve světě provádí bez anestézie, často i bez dezinfekce a jen pomocí primitivních nástrojů. Pouze v západních zemích a ve velkých městech se obřízka provádí v klinických podmínkách. Například ve vcelku europeizovaném Turecku probíhá 85 % obřízek tradičně (v domácích podmínkách), 10 % provádí zdravotnicky vyškolená osoba a jen 5 % lékař.[5]

Minimum (méně než 15 %) provedených obřízek se provádí v nemocnici. V takovém případě pacient před zákrokem absolvuje klasické předoperační vyšetření. Zákrok probíhá při anestezii, takže je takřka bezbolestný.

 • Celková anestezie
  • Výhody
   • Pacient prospí celý zákrok, takže necítí vůbec žádnou bolest.
  • Nevýhody
   • Časově náročnější – trvá delší dobu, než se z toho pacient vzpamatuje.
   • Po probrání se z narkózy je zpravidla pociťována nevolnost.
   • Není možné v den zákroku řídit.
 • Lokální anestezie – je provedena aplikace znecitlivující látky do penisu několika injekčními vpichy.
  • Výhody
   • Menší zátěž pro organismus než celková anestezie.
   • Je možné opustit nemocnici už 30-60 min. po zákroku
   • Je možné řídit po zákroku.
  • Nevýhody
   • Někomu může být nepříjemné být při vědomí během operačního zákroku.
   • Samotná aplikace anestetika může být trochu bolestivá (pozn. tuto malou nepříjemnost lze řešit znecitlivující mastí před provedením vpichů).

Samotný zákrok trvá běžně 15–20 minut. Je při něm kůže odstraněna buď skalpelem nebo speciálními nůžkami. Rána je pak sešita několika stehy. Při obřízce lze přihlédnout k přání pacienta a odstranit více vnitřní nebo vnější předkožky. Úplná obřízka se oproti částečné vyznačuje rychlejším hojením a výrazně menším počtem pooperačních komplikací.

Nevýhody a rizika[editovat | editovat zdroj]

Při provádění obřízky může dojít k poškození žaludu penisu s následným znetvořením, nebo srůsty, toto riziko je největsí u novorozenců. U novorozenců je také provedení anestezie problematické, až donedávna byl z tohoto důvodu zákrok o kojenců prováděn bez anestezie. Z těchto důvodů se častěji provádí částečná obřízka, která ve většině případů k řešení dostačuje pokud je obřízka indikována z lékařských důvodů. Vlastní zákrok provedený pod anestetiky není bolestivý, ale bolest se objevuje následně a přetrvává po dobu několika dní, obvykle do opadnutí otoku. Někdy přetrvává při erekci i déle. Úplná cirkumcize snižuje u mužů citlivost žaludu, což bývá u mladších mužů vnímáno pozitivně jak muži samotnými, tak i jejich partnerkami. Později se ale může tato situace zvrátit, protože může být dosažení orgasmu v přiměřené době obtížné - což obtěžuje partnerku a frustruje muže. Zákrok by měl provádět chirurg s dostatečnou erudicí a na přiměřeném pracovišti. Kromě výše popsaných nedostatků, může vést nekorektně vedený zákrok k vážným komplikacím, počínaje velkou ztrátou krve, přes zánětlivé procesy, které můžou vest k deformacím penisu, konče gangrenosními stavy, které vedou v lepším případě k amputaci penisu, v horším ohrožují život.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b (anglicky)Male circumcision Global trends and determinants of prevalence, safety and acceptability,World Health Organization, 2009
 2. http://www.national-geographic.cz/detail/strach-z-masturbace-stvoril-moderni-svet-pet-zpusobu-jak-zmenil-civilizaci-9409/ - Strach z masturbace stvořil moderní svět. Pět způsobů, jak změnil civilizaci
 3. http://www.osacr.cz/2013/11/22/jezis-muz-s-nejdivnejsim-pohlavim-aneb-zahada-svate-prekozky/ - Ježíš – muž s nejpodivnějším pohlavím aneb Záhada Svaté Předkožky
 4. Phimosis and Paraphimosis: Treatment & Medication
 5. Male circumcision: Global trends and determinants of prevalence, safety and acceptability [PDF]. World Health Organization, [cit. 2009-03-04]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]