Sexuální vzrušení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Projevem sexuálního vzrušení genitálu muže je ztopoření penisu či zkrácení svalových vláken šourku

Sexuální vzrušení člověka je souhrn projevů, ukazujících na připravenost k pohlavnímu styku. Tyto projevy jsou jak fyziologické, tak psychické povahy. Projevy sexuálního vzrušení nejsou z velké části ovladatelné vůlí. Stav sexuálního vzrušení je výsledkem kombinace podnětů z erotogenních zón (zpracovaných v prodloužené míše) a signálů z šedé kůry mozkové (rozumové vyhodnocení situace na základě zkušenosti či fantazie). Z mozkových struktur odpovídá za sexuální vzrušení čtverohrbolí ve středním mozku a zřejmě i tuer cinereum na spodině III. mozkové komory.

Sexuální vzrušení u muže i ženy se projevuje prohloubeným dýcháním, zrychlením tepové frekvence a zvýšením systolického krevního tlaku. V důsledku těchto změn se projevuje zrůžovění pokožky, optické zvětšení objemu a vybarvení rtů, lesk v očích. Další změny se projevují na prsních bradavkách a na genitálu.

Sexuální vzrušení muže[editovat | editovat zdroj]

Nejmarkantnějším projevem sexuálního vzrušení muže je erekce penisu. Dochází k ní v okamžiku, kdy v míšním kontrolním centru dojde k překročení prahové excitační úrovně podnětu. Impuls je vyslán po nervi erigens do cévní pleteně penisu. V důsledku změn v průsvitu cév (rozšíření tepen a zúžení žil) dojde k naplnění houbovitých tělísek (2 kavernózní tělíska po stranách penisu, jedno topořivé tělísko uretry) a erekci. Změna průsvitu je ovládána chlopněmi Ebnerových polštářků a podporována stahem m. bulbocavernosu. Mechanismus erekce je ovládán centrem v bederní části míchy, přičemž již spuštěný erekční reflex není dále vůlí ovladatelný. K sexuálnímu vzrušení muže stačí zrakový, hmatový, sluchový, chuťový či čichový podnět, ale i samotná myšlenka.

Dalšími projevy sexuálního vzrušení genitálu muže je zkrácení svalových vláken šourku, v jejichž důsledku se šourek smršťuje a přitahuje varlata blíže k bázi penisu, dále pak zvýšená produkce sekretu prostaty a Cowperových žláz a odhalení žaludu penisu.

Sexuální vzrušení ženy[editovat | editovat zdroj]

Změny na ženském těle při sexuálním vzrušení se projevují například na prsních bradavkách a na genitálu

Sexuální vzrušení ženy není u stojící ženy výrazněji patrné. U žen se výrazněji než u mužů projevuje pseudoerekce prsních bradavek, spojená s jejich mírným vyzdvižením z dvorce bradavky a zvýšením citlivosti. Souběžně se zvětšuje i objem celého prsu (výraznější u multipar, tedy žen po více porodech) a zvýrazňuje se žilní kresba, zejména ve spodní části prsu.

Na ženském genitálu se sexuální vzrušení projevuje překrvením poševního vchodu a vaginální lubrikací, kterou zajišťují Bartholiniho žlázy. Souběžně dochází k překrvení malých stydkých pysků a zvětšení a odchýlení velkých stydkých pysků, uvolňujících poševní vchod. Ekvivalentem mužské erekce je erekce topořivých tělísek klitorisu a posun jeho uzdičky. Sám klitoris se přitom přesouvá do polohy bližší poševnímu vchodu.

Ve fázi vrcholného sexuálního vzrušení ženy se v poševním vchodu formuje orgastická manžeta, tvořená stydkými pysky, poševním vchodem a sliznicí zevní třetiny pochvy. Zároveň se mění sklon děložního hrdla a celá děloha se vůči pochvě naklápí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]