John Savage

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Savage
John Savage
John Savage
Rodné jménoJohn Youngs
Narození25. srpna 1949 (74 let)
USA Old Bethpage, New York
Alma materAmerická akademie dramatických umění (do 1969)
ChoťSusan Youngs (1967-1969)
Sandi Schlutz (1993-)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Savage, rodným jménem John Youngs (* 25. srpna 1949 v Old Bethpage, Long Island, New York, USA) je americký herec, producent a skladatel.

Počátky kariéry[editovat | editovat zdroj]

Počátky jeho kariéry se datují již do padesátých let, kdy se objevil v menších dětských rolích v několika béčkových filmech. Za jeho oficiální debut je však považován film Master Beater z roku 1969. Ovšem v této době byl mnohem aktivnější na divadelní scéně. Když mu bylo šestnáct, založil dětský divadelní soubor, s nímž vystupoval po ulicích a ubytovnách v New Yorku. Později vystudoval new-yorskou divadelní akademii a poté působil na divadelních scénách v Chicagu a Los Angeles. Na Broadwayi se poprvé představil jako mladý ruský kozák v muzikálu Šumař na střeše. Později hrál také v inscenaci dramatizace románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem, za kterou obdržel cenu Drama Desk Award.

Na vrcholu[editovat | editovat zdroj]

Za vrchol jeho kariéry bývají považovány roky 1978 a 1979. Nejdříve se objevil ve slavném válečném filmu Lovec jelenů (The Deer Hunter) režiséra Michaela Cimina. Jedná se o příběh tří amerických ocelářských dělníků, kteří jsou vytrženi z běžného života a posláni do zuřící války ve Vietnamu, kde musí čelit těm nejhorším válečným hrůzám, například když jsou nuceni proti sobě hrát ruskou ruletu. Jeden z nejslavnějších filmů o válce ve Vietnamu byl ověnčen pěti Oscary a na další 4 byl nominován.

V následujícím roce dostal hlavní roli v neméně známém filmu - muzikálu Miloše Formana Vlasy (The Hair). Zde ztvárnil venkovského mladíka Clauda Bukowskiho, který je poslán, aby se přihlásil do armády, než tak ovšem učiní, setká se skupinkou hippies a začíná poznávat nové, pro venkovského chlapíka dosud neznámé světy. V témže roce (1979) si zahrál v americkém filmu Cibulové pole (The Onion Field) Harolda Beckera. Film se odehrává v losangeleském kriminálním prostředí.

Osmdesátá a devadesátá léta[editovat | editovat zdroj]

Během let osmdesátých se objevoval v převážně méně známých či televizních filmech a seriálech. Mezi známější filmy, ve kterých se objevil v tomto období patří například Divoké kočky, Mariini milenci, Salvador či Jednej správně. Na přelomu desetiletí si zahrál menší roli v poslední části slavné trilogie Kmotr.

V devadesátých letech se i nadále věnoval televizním seriálům a filmům. Objevil se např. jako kapitán Rudolph Ransom ve dvojepizodě „Equinox“ (1999) sci-fi seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager. Také si několikráte vyzkoušel roli producenta.

Avšak v období let osmdesátých a devadesátých se věnoval i práci docela odlišné - významně se podílel v boji za zrušení apartheidu v Jižní Americe.

V roce 1998 si zahrál ve filmu Terrence Mallicka Tenká červená linie. Snímek byl nominován na 7 Oscarů a v kategorii válečných filmů patří mezi nejuznávanější nejen pro svůj psychologický přesah. V roce 1999 se objevuje ve filmu Spikea Leeho Krvavé léto v New Yorku.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Jeho kariéra je v jistém smyslu trošku stereotypní. V současnosti se i nadále věnuje průměrným televizním filmů a seriálům (např. Kill Your Darlings, Přijetí) a občas si zahraje v nějakém větším filmu (Nový svět).

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Je synem Muriel a Floyda Youngsových. Jeho sestra Robin Youngsová je hlasatelkou jednoho bostonského rádia a také televizní moderátorkou. Jeho bratr je herec Jim Youngs. S jeho druhou ženou Sandi Schultzovou má dceru Jennifer, která je herečkou a zpěvačkou, a také syna Lachlana.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]