Šumař na střeše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Muzikál v provedení Městského divadla Brno

Šumař na střeše (anglicky Fiddler on the Roof, německy Anatevka) je americký muzikál, který vznikl podle knihy spisovatele Šoloma Alejchema Tovje vdává dcery, jejíž český překlad vyšel v roce 1958. Hudbu k němu napsal Jerry Bock. Muzikál byl i zfilmován, stejnojmenný film byl natočen roku 1971 režisérem Normanem Jewisonem.

Českou premiéru měl tento muzikál v pražském Tylově divadle v únoru 1968 v hudebním provedení Dalibora Brázdy. Divadlo Na Fidlovačce má Šumaře ve svém repertoáru již od roku 1998. V obnovené premiéře ho diváci mohou zhlédnout od roku 2006. Hlavní roli Tovjeho hraje Tomáš Töpfer, který za tuto roli získal cenu Thálie 2006. [1] I Městské divadlo Brno má tento muzikál, který měl premiéru roku 2006, na svém repertoáru.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Muzikál pojednává o životě chudého mlékaře Tovjeho, který má se svou manželkou tři dospívající dcery a žije na Ukrajině. Mlékař je Žid, proto se celý jeho život odvíjí okolo tohoto náboženství. Jak dcery postupně dospívají, otec je chce provdat za ženichy, které jim sám vybere, ale dcery na to mají jiný názor.

Inscenace Městského divadla Brno[editovat | editovat zdroj]

Šumař na střeše
Základní informace
Premiéra6. květen 2006
Místo premiéryMěstské divadlo Brno
Počet představení34
PřekladPavel Šrut
Mutacečeská
Štáb
RežiePavel Fieber
HudbaJerry Bock
ChoreografieVladimír Kloubek
KostýmyAndrea Kučerová
Údaje v infoboxu aktuální k 27. 6. 2012
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tento muzikál má na svém repertoáru Městské divadlo Brno od roku 2006. Délka představení je 3 hodiny s jednou dvacetiminutovou přestávkou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.fidlovacka.cz [online]. [cit. 2012-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]