Přeskočit na obsah

Vlasy (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vlasy
Původní názevHair
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka119 min
Žánryfilmový muzikál
komediální drama
filmové drama
PředlohaVlasy
ScénářMichael Weller
RežieMiloš Forman
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJohn Savage
Treat Williams
Beverly D'Angelo
Annie Golden
Dorsey Wright
… více na Wikidatech
ProdukceMichael Butler
Lester Persky
HudbaGalt MacDermot
KameraMiroslav Ondříček
KostýmyAnn Rothová
StřihAlan Heim
Výroba a distribuce
Premiéra1979
12. července 1979 (Německo)
Produkční společnostUnited Artists
DistribuceUnited Artists
Netflix
Vlasy na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlasy, anglicky Hair, jsou jeden z nejznámějších filmů Miloše Formana. Byl natočen v roce 1979 podle stejnojmenného broadwayského muzikálu z roku 1968. Texty písní napsali Gerome Ragni a James Rado. Hudbu složil Galt MacDarmot. Do češtiny přeložil Jiří Josek. Do kin v Československu byl film uveden teprve 1. května 1989.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Claude Bukowski odjíždí z Oklahomy do New Yorku, aby mohl za pár dní nastoupit do vojenské služby. Původně má v plánu prohlédnout si památky, jenže v Central Parku potká davy zpívajících hipíků. Se čtyřmi z nich (Bergerem, Jeannie, Hudem a Woofem) se seznámí. Sdělí jim své plány, ale vysmátý Berger ho zatáhne do party, kde se kouří tráva a berou různé drogy, hlavně LSD. V parku také vidí projíždět místní zbohatlíky a jejich dceru Sheilu, do které se na první pohled zamiluje.

Následující den vidí Berger v novinách článek o slavnosti, kterou pořádá Sheilina rodina. Dostanou se tam, ale po Bergerově tanečním a pěveckém představení (písnička I got Life) na stole, na ně majitel zavolá policii. Ve věznici zpívá Woof o krásném pocitu, jaké je to mít co nejdelší vlasy – (hlavní písnička filmu Hair). Z vězení se za pomocí Clauda dostane nejprve Berger, který za pár hodin sežene peníze na zaplacení pokuty i pro ostatní. Poté jdou všichni oslavovat do Central Parku, kde se zpívá, tancuje a samozřejmě fetuje. LSD ale vystačí jenom na Clauda a tak poprvé pozná, jaké je to být na pořádném tripu. Večer se jdou všichni koupat do nedalekého rybníka. Když jsou ve vodě sami Sheila a Claude, ostatní z party jim vezmou oblečení a naštvaná Sheila jede domů v taxíku polonahá. Claude se s Bergerem pohádá, protože to je jeho poslední večer a chtěl si ho užít.

Ráno nastoupí do armády. Mezitím co se s ostatními vojáky připravuje a cvičí, Sheila přečte dopis ostatním od Clauda – je teď v Nevadě a Berger za ním spontánně naplánuje výlet. Jakmile dorazí na místo, nastane první problém. Vojáci mají pohotovost, takže na základnu nikdo nesmí. Sheila proto svede jednoho vojáka v baru a opilého ho svleče, společně s ostatními mu ukradnou oblečení a auto. Berger se ostříhá a vydává se za vojáka. Nejprve chce Clauda odvézt v kufru na piknik za ostatními, ale protože je každou hodinu počítají, Berger se s ním na jedno odpoledne jednoduše prohodí. Mezitím co si Claude užívá s kamarády, na základně panuje zmatek. Všichni vojáci se mají seřadit, sbalit si všechny věci a připravit se k odletu do Vietnamu. Zmatený a vyděšený Berger si v šoku sbaluje batoh a nakonec se přihlásí pod jménem Bukowski. Těsně poté se Claude vrací na základnu a se zděšením zjišťuje co se stalo, snaží se ještě najít Bergera, ale už je pozdě. Berger s ostatními vojáky odlétá do Vietnamu.

U tisícovek hrobů na Arlingtonském národním hřbitově stojí stará parta, ovšem už bez Bergera. Jeho jméno George Berger (2. října 1945-6. dubna 1968) je vytesáno na kameni před nimi. Všichni zpívají závěrečnou píseň za padlé vojáky Let the Sunshine in.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Seznam písní[editovat | editovat zdroj]

 1. Aquarius
 2. Sodomy
 3. Donna / Hashish
 4. Colored Spade
 5. Manchester
 6. Abie Baby / Fourscore
 7. I'm Black / Ain't Got No
 8. Air
 9. Party Music
 10. My Conviction
 11. I Got Life
 12. Frank Mills
 13. Hair
 14. L.B.J.
 15. Electric Blues / Old Fashioned Melody
 16. Hare Krishna
 17. Where Do I Go?
 18. Black Boys
 19. White Boys
 20. Walking In Space
 21. Easy To Be Hard
 22. 3-5-0-0
 23. Good Morning Starshine
 24. What A Piece of Work Is Man
 25. Somebody To Love
 26. Don't Put It Down
 27. The Flesh Failures / Let The Sunshine In

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]