Exhibicionismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Exhibicionismus (z latinského exhibere, tj. „vystavovat“), známý též například jako „syndrom Lady Godivy, je psychologická potřeba a typ chování zahrnující vystavování částí těla jiným lidem, s cílem získání výstřední přízně, obvykle alespoň zčásti se sexuálním podtextem, k upoutání pozornosti ostatních při vystavování na obdiv své obnažené „přirození“, tj. části lidského těla, které by měly být za normálních okolností zakryté. Některé studie uvádějí, že druhem exhibicionismu je i psychologická skatologie.[1][2]

Druhy projevu[editovat | editovat zdroj]

Skupinka exhibicionistů na sněhu v Seattlu
Nahá žena na plážové párty

Různé druhy chování jsou klasifikovány jako exhibicionistické. Patří mezi ně (anglické termíny):

  • Flashing je u žen odhalení prsou vyhrnutím trička a/nebo podprsenky, a u mužů odhalení či hlazení genitálií.
  • Mooning je ukazování hýždí stáhnutím kalhot a spodního prádla. I přes vtipné jednání má za cíl sexuální vzrušení.
  • Anasyrma je zvedání sukně, pod níž není spodní prádlo za účelem odhalení genitálií.
  • Martymachlia je parafilie, při které je vzrušená osoba zapojená do sexuálního aktu, díky tomu, že je pozorována někým jiným.

Typický exhibicionista nemá tendence agresivní a neatakuje dětské objekty. Zcela nesexuální je motivace expozice genitálu u některých psychotiků, dementních jedinců a podobně. U mentálně defektních jedinců se někdy vyskytují atypické expozice genitálu jako projev sexuální neobratnosti v přístupu k objektu.

Aspekty[editovat | editovat zdroj]

Exhibicionismus jako poruchu poprvé popsal v odborném časopise roku 1877 francouzský lékař a psychiatr Charles Lasègue (1809–1883).[3] Typickými částmi těla jsou při „flashingu“ ženská prsa a/nebo hýždě. Mohou jimi nicméně být pohlavní orgány nebo hýždě obojího pohlaví. U mužských exhibicionistů je samotný akt exhibice přímější, neboť většinou spočívá v odhalení svého penisu nedobrovolnému publiku.

Následky[editovat | editovat zdroj]

V psychiatrii je exhibicionismus považován za parafilii jen v případě, že praktiky narušují kvalitu života nebo jeho normální fungování. Podle 4. vydání Diagnostické a statistické příručky mentálních poruch je exhibicionismus klasifikován pod číslem 302.4 a různé psychiatrické definice exhibicionismus charakterizují jako „sexuální uspokojení, kterého je dosahováno odvážnou sexuální veřejnou aktivitou a/nebo fyzickým vystavováním se.“ Navíc odhalování částí těla může také zahrnovat „zábavu při sexu, kdy je možno být náhodně viděn přímo při aktu.“[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Exhibitionism na anglické Wikipedii.

  1. HIRSCHFELD, M. Sexual anomalies and perversions: Physical and psychological development, diagnosis and treatment. Londýn: Encyclopaedic Press, 1938. (anglicky) 
  2. NADLER, R. P. Approach to psychodynamics of obscene telephone calls. New York State Journal of Medicine. 1968, roč. 68, s. 521–526. (anglicky) 
  3. AGGRAWAL, Anil. Forensic and Medico-legal Aspects of Sexual Crimes and Unusual Sexual Practices. Boca Raton: CRC Press, 2009. ISBN 1420043080. 
  4. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. Washington, DC: American Psychiatric Association, 2000. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]