Přeskočit na obsah

Dějiny znázornění erotiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Olejová lampa z římského znázornění coitus more ferarum

Dějiny znázornění erotiky zahrnují malbu, sochařství, fotografii, divadlo, hudbu a literatura ukazující scény sexuální povahy, jak se vyvíjely v čase. Tvořily se téměř v každé civilizaci, dávnověkých i moderních. Rané kultury často spojovaly sexuální akt s nadpřirozenými silami a proto je jejich víra s takovými znázorněními propletena. V asijských zemích, jako je Indie, Nepál, Srí Lanka, Japonsko a Čína, mělo vyjádření sexu a erotické umění specifické spirituální významy v místních náboženstvích, jako je hinduismus, buddhismus, šintoismus nebo taoismus. Ve starověkém Řecku a Římě vznikalo mnoho uměleckých děl a dekorací erotické povahy, mnoho z nich bylo součástí náboženských nebo kulturních praktik.[1][2]

V nedávnějších dobách se znázornění erotiky z luxusního předmětu pro vyvolené stalo nástrojem propagandy a potom každodenní komoditou, pro některé též obživou. Jak se měnila technologie komunikace, každá nová technika, například tisk, fotografie, film nebo počítače, byla přijata jako nástroj k zobrazování a šíření těchto vyobrazení.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku History of erotic depictions na anglické Wikipedii.

  1. RAWSON, Phillip S. Erotic art of the east; the sexual theme in oriental painting and sculpture. New York: Putnam, 1968. LCC N7260.R35. S. 380. 
  2. CLARKE, John R. Roman Sex: 100 B.C. to A.D. 250. New York: Harry N. Abrams, April, 2003. Dostupné online. ISBN 0-8109-4263-1. S. 168. 
  3. Chris Rodley, Dev Varma, Kate Williams III (Directors) Marilyn Milgrom, Grant Romer, Rolf Borowczak, Bob Guccione, Dean Kuipers (Cast). Pornography: The Secret History of Civilization. Port Washington, NY: Koch Vision Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-22. ISBN 1-4172-2885-7. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]