Rod Dreher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rod Dreher
Rod Dreher.jpg
Narození 14. února 1967 (52 let)
Baton Rouge
Alma mater Louisiana State University
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ray Oliver Dreher, známější jako Rod Dreher (* 14. února 1967 Baton Rouge), je americký novinář a spisovatel. Je redaktorem a bloggerem čtrnáctideníku The American Conservative a autorem několika knih.

Své práce pojednávající o náboženství, politice, filmu a kultuře publikuje v The Wall Street Journal, Los Angeles Times a v mnoha dalších periodicích. Byl filmovým recenzentem pro South Florida Sun-Sentinel a hlavním filmovým kritikem pro New York Post. Jeho komentáře byly vysílány na mnoha televizních stanicích. Objevil na CNN, Fox News a mnoha dalších.[1] V posledních letech je jeho ústředním tématem tzv. „Benediktova cesta“ (v orig. Benedict Option, české vydání Hesperion, 2018), o němž píše ve svých článcích i ve stejnojmenné knize. Tvrdí, že křesťané by se měli do určité míry vyčleňovat z mainstreamové společnosti, aby si dokázali zachovat svou víru. Tato kniha je považovaná za nejdiskutovanější a nejdůležitější knihu o křesťanství za poslední desetiletí.[2] Samotný název "Benediktova cesta" pochází z knihy Alasdaira MacIntyrea After Virtue (1981) a odkazuje na sv. Benedikta z Nursie.

Benediktova cesta[editovat | editovat zdroj]

Úvodní analýza vývoje kultury Západu spojeného s křesťanstvím, zkoumá vlivy klíčových událostí posledních sedmi století, které vyústily do „vyprahlé pustiny atomizace, roztříštěnosti a bezvěrectví“. Pro současnou kulturu „Bůh sice není mrtev, ale leží na lůžku v hospici.“ Osvícenecká snaha „nahradit Boha rozumem zahalila Západ do doby temna.“ K překonání nadcházejících běd křesťanů v 21. století navrhuje Dreher využít způsobu života, který stanovil sv. Benedikt z Nursie již v 6. století ve své řeholi pro život benediktinů. Inspirující myšlenky ale nachází i u řady jiných autorů včetně našeho Václava Havla v jeho Moci bezmocných, Václava Bendy v jeho koncepci paralelní polis, ale i u současných mnichů v klášteře v Norcii .

V pozadí autorových úvah leží politické, právní a kulturní události současné Ameriky (Roeová vs. Wade, Bill C-16, prezidentská kampaň v USA ), při nichž nahlížíme do světa velkého počtu amerických církví a jejich členů z různých generací, od katolíků, protestantů včetně konzervativních evangelikálů, pravoslavných až po téměř křesťanských mormonů, postupně ohrožovaných hnutím a politikou LGBT. Závěrečné kapitoly jsou zaměřeny ke dvěma silám, které strategie Benediktovy cesty zachraňující křesťanství a celý Západ nesmí pominout: „Nebude fungovat, dokud křesťané radikálně nezmění svůj pohled na dvě nejmocnější síly, které utvářejí a ovládají moderní život: na sex a techniku.“

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Web stránka titul "Our Speakers:/Rod Dreher" na webových stránkách Úřadu pro ortodoxní řečníky, revize 2009-03-18
  2. "Rod Dreher's Monastic Vision". The New Yorker. Retrieved 2017-05-15.