Fox News

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fox News
Fox News Channel logo.svg
Zahájení vysílání7. října 1996
ProvozovatelFox Entertainment Group
Jazykangličtina
Webhttp://www.foxnews.com/
Budova Fox News na 6. ulici New Yorku.
Zpravodajské studio FNC.
V jakých zemích je vysílání Fox News k dispozici.

Fox News Channel (zkráceně FNC, často nazývaný jen Fox News či prostě Fox) je televizní kanál (kabelový i satelitní) vlastněný Fox Entertainment Group, filiálkou News Corporation. V dubnu 2009 byla stanice dostupná 102 miliónům domácností ve Spojených státech amerických (a samozřejmě i mnoha mezinárodním divákům) a vysílala zejména ze studií v New Yorku. Kromě televizního vysílání poskytuje Fox News i internetové zpravodajství a rádiové vysílání (Fox News Radio).

Slogany stanice byly we report, you decide (my přinášíme zprávy, vy rozhodněte) či fair and balanced (férová a vyvážená), který používala do června 2017[1]. Fox News sama sebe popisuje jako zpravodajskou televizní síť. Kritici poukazují na dlouhodobou preferenci konzervativního světonázoru ve vysílání stanice, její preferenci pro politiku Republikánské strany a stírání hranice mezi objektivním a komentovaným (tedy názorově zaujatým) zpravodajstvím. Podle nezávislých výzkumů objektivity v médiích patří Fox News do kategorie „neobjektivních až extrémně neobjektivních médií“, zaujatých a systematicky stranících jedné straně na úkor zpravodajské etiky.[2] Kanál Fox News sehrává roli při prezidentských, senátních a lokálních volbách. Od roku 2018 se moderátoři tohoto kanálu (v příkrém porušení novinářské etikety) začali osobně angažovat v kampaních republikánské strany a programy této sítě překročily hranice pouhého přinášení zpráv a staly se de facto součástí stranické kampaně.[3]

Průměrný věk jejích diváků je 68 let,[4] u některých pořadů ale i 72 let. Většinoví diváci jsou muži bílé rasy a křesťanské víry.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla založena mediálním magnátem Rupertem Murdochem a jejím výkonným ředitelem v době založení byl Roger Ailes, který ji vedl do 21. 7. 2016, kdy „byl odejit“ z vedení stanice poté, co na veřejnost unikly obvinění desítek žen o tom, že je Ailes sexuálně obtěžoval, zneužíval svého postavení k vydírání za sexuální služby.[5]

Vysílání začalo po kabelu 7. října 1996 17 miliónům předplatitelů. Během devadesátých let stanice získávala na významu a dnes je v Spojených státech amerických podle Nielsen ratings televizním kanálem s největším množstvím pravidelných diváků (následují kanály CNN a MSNBC).


Pořady Fox News[editovat | editovat zdroj]

Pracovní dny
Program Moderátoři Popis
Fox & Friends First Jillian Mile a Todd Piro první zprávy dne, diskuze,
Fox & Friends Steve Doocy, Ainsley Earhardt, Brian Kilmeade a Janice Dean typ „zpráv k snídani“
America's Newsroom Trace Gallagher a Sandra Smith ranní až dopolední diskuzní program
Outnumbered Harris Faulkner a různí hosté dopolední publicistika, debaty
Outnumbered Overtime Harris Faulkner Zprávy, rozhovory
The Daily Briefing Dana Perino Zprávy dne
Bill Hemmer Reports Bill Hemmer Zpravodajství
Your World with Neil Cavuto Neil Cavuto Byznys
The Five Greg Gutfeld, Dana Perino, Jesse Watters a Juan Williams Večerní debatní program
Special Report with Bret Baier Bret Baier Politické zprávy a diskuzní program
The Story with Martha MacCallum Martha MacCallum Analýza zpráv, rozhovory
Tucker Carlson Tonight Tucker Carlson Diskuze k aktuálním aférám.
Hannity Sean Hannity Politická témata dne s hosty z konzervativního úhlu pohledu
The Ingraham Angle Laura Ingraham Večerní politický program
Fox News @ Night Shannon Bream Noční zprávy
Soboty

Sobotní program má následující bloky (s těmito moderátory): Fox & Friends Saturday (Jebediah Billa, Will Cain a Pete Hegseth), Cavuto Live (Neil Cavuto), America's News Headquarters (Gillian Turner a Leland Vittert nebo Eric Shawn a Arthel Neville), The Journal Editorial Report (Paul Gigot), Fox Report (Jon Scott), Watters' World (Jesse Watters), Justice with Judge Jeanine (Jeanine Pirro), The Greg Gutfeld Show (Greg Gutfeld).

Neděle

Nedělní programy mají podobné bloky jako sobotní, s těmito ryze nedělními bloky: Media Buzz (Howard Kurtz), Fox News Sunday (Chris Wallace), Sunday Morning Futures With Maria Bartiromo (Maria Bartiromo).

Tváře Fox News[editovat | editovat zdroj]

Moderátoři programů

Bret Baier, Maria Bartiromo, Jebediah Billa, Shannon Bream, Will Cain, Tucker Carlson, Neil Cavuto, Lou Dobbs, Steve Doocy, Ainsley Earhardt, Harris Faulkner, Melissa Francis, Greg Gutfeld, Sean Hannity, Pete Hegseth, Bill Hemmer, Steve Hilton, Laura Ingraham, Brian Kilmeade, Larry Kudlow, Howard Kurtz, Mark Levin, Martha MacCallum, Jillian Mele, Arthel Neville, Dana Perino, Jeanine Pirro, Jon Scott, Eric Shawn, Sandra Smith, Leland Vittert, Chris Wallace, Jesse Waters, Juan Williams.

Mezi další tváře stanice (stejně jako u ostatních celonárodních komerčních stanic) patří korespondenti a experti různých oborů, z toho např. vojenští činitelé nebo funkcionáři Pentagonu.

Mezi výrazné tváře stanice z minulosti patří např. Glenn Beck (2009–2011). Do roku 2017 to také byli Megyn Kellyová, Greta Van Susterenová, ale ty odešly, a Bill O'Reilly, který byl propuštěn v souvislosti se sexuálním obtěžováním uvnitř této společnosti a odlivem inzerentů.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Manipulace a nepřesnost zpravodajství[editovat | editovat zdroj]

Zaujetí Fox News pro konzervativní a republikánské smýšlení bylo prvních pár let po jeho zařazení mezi mainstreamová média kvitováno jako protiváha k do té doby převládajícímu spíše liberálnímu úhlu pohledu.[6] Postupem času ale přišla kritika této stanice a to nejenom z pozic liberálů a demokratů. Je všeobecně považována za stanici blízkou politickým konzervativcům a republikánům.

Nejostřejší kritika Fox news tvrdí, že televize pouze vytváří dojem zpravodajství, zatímco nemá se seriózní žurnalistikou nic společného, a pomocí kterého jsou události jím prezentované (s výjimkou několika 'politicky neutrálních') upraveny a podány tak, aby podvědomě zmátly a zmanipulovaly diváka ve prospěch agend, které Fox News razí (obecně má jít o favorizování politické pravice a Republikánů s kritikou až očerňováním levice a Demokratů, v pořadech jednotlivých osobností Fox News pak o různá dodatečná úsilí).[7][8]

V roce 2007 insider z Fox News vynesl na veřejnost tzv. Fox News memos – interní denní oběžníky a e-maily pro reportéry a jednotlivé pracovníky zpravodajství od zástupce šéfa oddělení, Johna Moodyho. Ten v nich typicky uvádí, které zprávy zveličit a které zmarginalizovat nebo jim nevěnovat pozornost (tedy „o čem“ točit reportáže) a v některých případech také „jak“ je natočit (sestříhat, doprovodit komentářem) s konkrétními případy, jak má která kauza vyznít. Bývalí zaměstnanci Fox News a whistlebloweři existenci oběžníků potvrzují a dodávají, že soustavná zaujatost přesně směřovaná v něčí prospěch/neprospěch v této televizi funguje na denní bázi, je záměrná a nelze ji přehlížet jako věc náhody.[9]

Při prezidentských volbách v roce 2008 byla konzervativními republikány kritizována, že záměrně neinformuje o kampani Rona Paula, ignoruje jeho osobu a preferuje ostatní republikánské kandidáty.[10][11][12][13]

V souvislosti s atentátem na členku Kongresu Giffordsovou tato televize nepravdivě spojila pravicovou bělošskou skupinu American Renaissance s osobou atentátníka Jareda Lee Loughnera.[14][15][16][17][18][19]

Fox News byla opakovaně usvědčena z manipulace obrazů, zvuku[20][21] a videa, které použila ve svých programech (například ve zprávě o protestu s malou návštěvností – kterou (podle kritiků) chtěla záměrně zveličit – použila záběry jiné demonstrace s mnohem více účastníky;[22] ukázala „zpitvořené“ fotografie dvou žurnalistů, které ve svém programu kritizovala;[23] záměrně a rutinně vystříhává nejostřejší kritiku vůči republikánským politiků, které se – podle kritiků této stanice – snaží favorizovat, a další). V prosinci 2014 baltimorská pobočka FOX 45 záměrně sestříhala (obrazově i zvukově) zprávu o washingtonské demonstraci „Justice For All“ tak, že falsifikovala zvukovou stopu a kompletně překroutila její význam.[24][25] Kolem 12. až 17. ledna 2015 kanál Fox News zmiňoval a přinášel zprávy a rozhovory s „experty“ o údajných ryze muslimských zapovězených zónách („no go zones“) v Paříži, Birminghamu a Detroitu, kam údajně nemají přístup ne-muslimové ani policie. Později se stanice omluvila za svá nepravdivá tvrzení, ale starosta Paříže se vyslovil, že zváží žalobu.[26]

Podle několika průzkumů, např. WorldPublicOpinion.org z roku 2010[27] se Fox News v konkurenci amerických mainstreamových zpravodajských stanic umístila na nejhorším místě v informovanosti svých diváků o základních tématech z domova i ze zahraničí (nejlépe dopadlo veřejnoprávní vysílání PBS).

Mezi novější průzkumy veřejného mínění o Fox News patří studie[28] skupin Global Strategy Group a GBA Strategies zveřejněná v březnu 2019, ptající se zhruba tisícovky Američanů z různých koutů země na vybrané otázky (daňová reforma USA, jednotlivá rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa, globální oteplování, …) a u respondentů rozlišovala afiliaci k demokratům vs republikánům a to, zda jsou či nejsou diváci Fox News. Data studie dochází k závěru, že to, zdali je respondent divákem Fox News, má mnohem větší vliv na ovlivnění jeho názoru ve prospěch „názoru“ stanice (nebo jejích komentátorů), než příslušnost k jedné z dvou hlavních politických stran v USA (demokraté versus republikáni) resp. identifikace coby konzervativní versus progresívní. Některé z otázek, které se znatelně lišily od zbytku americké populace, patřily:

 • 12 % diváků Fox News věří, že změny klimatu jsou převážně způsobeny vlivem člověka; oproti 62 % u ostatních Američanů
 • 77 % diváků Fox News se obává, že demokraté příliš inklinují k socialismu; oproti 20 % u ostatních Američanů
 • 89 % podporují republikánskou daňovou politiku; oproti 22 % u ostatních Američanů
 • 84 % podporují to, že prezident Trump vyvolal celonárodní stav nouze, aby mohl začít stavbu hraniční zdi; oproti 21 % u ostatních Američanů
 • 20 % podporují zvláštní vyšetřovací sněm pro zjištění ruského vměšování do prezidentských voleb v roce 2016; oproti 67 % u ostatních Američanů
 • 78 % věří, že Trumpova administrativa „docílila více, než jakákoli administrativa v historii“; oproti 17 % u ostatních Američanů

Kromě deklarace stavu nouze pro stavbu zdi (34 procentních bodů), podporu daňového zákona republikánů (27) a historických zásluh Trumpovy administrativy (29) je příklad dalšího velkého rozdílu mezi republikánskými diváky a nediváky Fox News v domněnce, že zpravodajské služby a FBI se snaží sabotovat Donalda Trumpa a to 30 procentních bodů.

Sledování nepohodlných osob a „černá místnost“[editovat | editovat zdroj]

Do července 2016 fungovala uvnitř stanice, ve 14. patře newyorské centrály News Corp, sekce interně nazývaná The Black Room (černá místnost).[29] Byla tajným provozem a o její existenci vypověděla až v roce 2016 jedna z bývalých zaměstnankyň stanice a zprávu přinesly New York Magazine. Účelem černé místnosti bylo sledování cílových zájmových osob, uvnitř i vně společnosti, včetně „hledání špíny“ na tyto osoby s potenciálem využití získaných informací ve vysílání včetně vedení PR kampaní proti nim.[30] Černou místnost založil Roger Ailes kolem roku 2011 a vedl ji Peter Johnson Jr. Ailes a na ni věnoval část rozpočtu stanice, včetně najímání politických operativců a soukromých detektivů na své soupeře, rivaly, nepřátele i názorové oponenty (příp. jejich rodinné příslušníky).[30][31][32]

Prostředí sexuálního obtěžování zaměstnankyň[editovat | editovat zdroj]

Roku 2016 Fox News zažil katarzi velkého množství incidentů sexuálního obtěžování, sexuálního napadení a případů vydírání za sex u žen pracujících ve Fox News muži na významných pozicích v této korporaci. Jednalo se o případy z minulosti, které až v tomto období hromadně vyplouvaly na povrch. Kromě Billa O'Reillyho[33] nebo bývalého viceprezidenta Francisca Cortese[34] se jednalo především o šéfa stanice, Rogera Ailese. O jeho sexuálním obtěžování a vydírání nakonec vypovědělo několik desítek žen,[35] včetně tří výrazných moderátorek stanice, Grety van Susteren, Gretchen Carlson a Megyn Kelly,[36][37] což byly soudní případy, za které stanice zaplatila desítky milionů dolarů[38] a které nakonec způsobily, že Ailes byl odejit z pozice generálního ředitele. Podle zdrojů ze stanice nešlo o ojedinělé případy, ale o systémovou kulturu – problém, které v je prostředí Fox News stále přítomen. Během prvního čtvrtletí roku 2017 neustávaly případy výpovědí žen, které ve Fox News pracovaly v různých pozicích, o sexuálním obtěžování ze strany mužů ve vyšších pozicích, včetně explicitního či implicitního vydírání. Sexuální obtěžování žen mělo být běžným jevem v prostředí této stanice.[39][40][41] Paralelně s tím od stanice odcházeli inzerenti, kteří stahovali propagaci svých výrobků a služeb na této stanici resp. kolem jejich specifických programů. V dubnu 2017, po pěti případech žen, které o těchto praktikách vypověděly moderátorovi The O'Reilly Factor, a 13 milionů dolarů, které stanice věnovala na urovnání stávajících či budoucích soudních litigací, a cca 56 inzerentech, kteří zrušili své reklamy, nové vedení propustilo Billa O'Reillyho. Na konci července 2020 Jennifer Eckhart a Cathy Areu, producentka a konferenciérka pracující ve Fox News, podaly u federálního soudu žalobu na významné a mediálně známé muže této stanice – Eda Henryho, Howarda Kurtze a prime-timeové komentátory programů s největší sledovaností – Seana Hannityho a Tuckera Carlsona.[42]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Fox News drops 'fair and balanced' slogan without announcement. BBC News [online]. 2017-06-15 [cit. 2017-08-30]. Dostupné online. 
 2. The Media Bias Chart - What, Exactly, Are We Reading?
 3. Fox News keeps breaking its own rules
 4. EPSTEIN, Adam. Fox News’s biggest problem isn’t the Ailes ouster, it’s that its average viewer is a dinosaur. Quartz [online]. 2016-07-21 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. CROCKETT, Emily. Roger Ailes, Bill O'Reilly, and Fox News: the ongoing sexual harassment scandal, explained. Vox [online]. 2017-01-10 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. http://www.fair.org/index.php?page=1067
 7. http://www.pewresearch.org/fact-tank/2014/01/14/five-facts-about-fox-news/
 8. http://www.journalism.org/2012/11/01/coverage-candidates-media-sector-and-cable-outlet/
 9. www.cnsnews.com [online]. [cit. 21-08-2018]. Dostupné v archivu pořízeném dne 24-04-2008. 
 10. https://www.cbsnews.com/news/ron-paul-supporters-lash-out-at-fox-news/
 11. https://books.google.cz/books?id=_yHbAgAAQBAJ&pg=PA186&lpg=PA186&source=bl&ots=Matj-Br27p&sig=Ui0qmGpt4rqvgE76HTQ17nb7R0I&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwjq742JtszbAhVkDZoKHQ34As8Q6AEIbjAN#v=onepage&q=fox%20news%202008%20bias%20against%20ron%20paul&f=false
 12. Fox News tells more lies about Ron Paul
 13. [ ]
 14. Smears against Jared Taylor and American Renaissance were false. Charleston Charleston Conservative. Examiner.com
 15. American Renaissance: Was Jared Lee Loughner tied to anti-immigrant group?
 16. TAYLOR, J. American Renaissance and Jared Loughner Archivováno 10. 1. 2011 na Wayback Machine Special to AR News, January 9, 2011
 17. Obama Officials Use Fox News to Smear Conservative Group in Shootings
 18. Jared Loughner’s supremacists tie debunked
 19. Fox News Report Blaming Right for Shootings Officially Debunked
 20. Fox News caught inserting boos in CPAC video as reaction to Ron Paul Win – Pics
 21. Busted:Fox News CPAC Ron Paul Video Deception
 22. news.yahoo.com [online]. [cit. 14-11-2009]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 14-11-2009. 
 23. Fox News Alters Photos of Reporters
 24. WILSTEIN, Matt. Fox Affiliate Edits Protest Chant to Sound Like ‘Kill a Cop’. mediaite.com [online]. 2014-12-22 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 25. Fox Affiliate Caught Altering Protester Chant Video
 26. Fox News Apologizes For No-Go Zone "Error"
 27. Archivovaná kopie. www.worldpublicopinion.org [online]. [cit. 2011-03-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-16. 
 28. Navigator [online]. 2019-03-21 [cit. 2019-03-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 29. Archivovaná kopie. addictinginfo.com [online]. [cit. 2018-06-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-06-12. 
 30. a b WTF Is The Fox News “Black Room”?
 31. Archivovaná kopie. addictinginfo.com [online]. [cit. 2018-06-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-06-12. 
 32. https://www.esquire.com/news-politics/news/a47405/roger-ailes-black-room-follow-journalists/
 33. OTTERSON, Joe. Bill O’Reilly Scandal Timeline: From Fox News Star to Unemployed. Variety [online]. 2017-04-19 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 34. STEDMAN, Alex. Fox Accused of Scapegoating Executive in Sexual Harassment Scandal in New Lawsuit. Variety [online]. 2017-07-25 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 35. REDDEN, Molly. Roger Ailes accused of harassment by at least 20 women, attorneys say. the Guardian [online]. 2016-07-21 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 36. DISIS, Jill; PALLOTTA, Frank. The last year of Roger Ailes' life was consumed by scandal. CNN [online]. 2017-05-18 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 37. BELLWARE, Kim. Here Are The Women Publicly Accusing Roger Ailes Of Sexual Harassment. The Huffington Post [online]. 2016-08-12 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 38. STEEL, Emily; SCHMIDT, Michael S. Bill O’Reilly Thrives at Fox News, Even as Harassment Settlements Add Up. The New York Times [online]. 2017-04-01 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 39. CAMPOLONGO, Jeffrey. Decrying 'Culture of Sexual Harassment at Fox News,' Judge Allows Case to Proceed. The Legal Intelligencer [online]. 2018-04-26 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 40. Sexual Harassment at Fox News. Media Matters for America [online]. 2018-07-27 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 41. SNIDER, Mike. Sexual harassment at Fox News: Murdochs overhaul culture with eyes on Sky. USA Today [online]. 2017-07-17 [cit. 2018-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 42. SOLLENBERGER, Roger. Lawsuit accuses former Fox News anchor Ed Henry of rape and current top talent of sexual harassment. Salon [online]. [cit. 2020-07-23]. Dostupné online. (angličtina) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]