Agni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
O odrůdě révy vinné pojednává článek Agni (odrůda révy vinné).
Vyobrazení boha Agni z 18. století

Agni (v sanskrtu अग्नि) je v hinduismu bohem ohně a jedním z nejvýznamnějších védických bohů. Podle náboženských textů stvořil Agni hvězdy a svými plameny dokázal pohltit celý les. Může přijímat oběti pro ostatní bohy, mezi kterými působí jako nositel zpráv a prostředník.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Slovo agni snamená v sanskrtu "oheň" a je příbuzné s latinským ignis, litevským ugnis i českým oheň, vše s totožným významem. Rekonstruovaný protoindoevropský kořen je h₁égni-. Agni má tři formy: oheň, blesk a Slunce.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Agni se objevoval jako třpytící se vladař jedoucí na posvátném beranovi nebo válečném voze. Má rudé tělo a plášť z kouře. Místo vlasů mu z hlavy šlehají plameny. Mívá mnoho tváří, zlaté zuby a čtrnáct jazyků chrlících oheň. Je věčně mladý a nesmrtelný.

Pověst[editovat | editovat zdroj]

Dostalo se mu hned trojího zrození – z vody, ze vzduchu a země. Na svět přišel již dospělý (stejně jako Indra) a byl tak hladový, že snědl své rodiče. Poté začal ujídat posvátné obětní máslo z oltářů jiných bohů a nakonec snědl celý les. Je znám jako bůh nesmrtelnosti. Pověsil hvězdy na oblohu, stvořil Slunce a válčil s démony a příšerami.

Příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]