Vesta (mytologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vesta
Vesta Giustiniani
Vesta Giustiniani
Původřímský
RodičeSaturn a Ops
SourozenciJupiter, Juno, Neptun a Pluto
Oblast uctíváníŘímská říše
Řecký ekvivalentHestiá
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vesta je v římské mytologii bohyní rodinného krbu, okolo něhož se soustřeďoval život celé rodiny. Krb se stával zárukou a symbolem trvalého usídlení rodiny. Vesta ochraňovala i oheň v krbu, který nesměl nikdy vyhasnout. Bohyně Vesta ochraňovala také obec a stát, které představovaly v přeneseném smyslu velkou rodinu.

Římané ztotožnili Vestu s řeckou bohyní Hestií. Vesta je dcerou Saturna a Ops, sestra Jupitera, Junony, Neptuna, Plutona a Cerery.[1]

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Uctívání[editovat | editovat zdroj]

Chrám bohyně Vesty v italském Tivoli, cca 1600

V Římě měla Vesta chrám na Foru. Ve vnitřní svatyni bohyně bylo uloženo palladium a jiné posvátné symboly. Do této svatyně nesměl vstoupit nikdy žádný muž. V chrámu nebyla socha bohyně, tu zde symbolizoval posvátný oheň, který se obnovoval vždy prvého března každého roku (tedy původně první den římského kalendáře). Posvátný oheň střežily kněžky bohyně – vestálky. Dne 9. června slavili římští pekaři a mlynáři Vestalie, při nichž se obětovaly pokrmy a chleby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CASTRA ROMANA - Římská božstva [online]. Rev. 2013-07-24 [cit. 2014-06-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-08-30. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]