Juno (mytologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juno
Socha Juno v kolonádě Květné zahrady v Kroměříži
Původ římský
Partner Jupiter
Rodiče Saturn
Sourozenci Jupiter
Děti Vulcanus, Mars, Juventas
Oblast uctívání Římská říše
Řecký ekvivalent Héra

Juno (latinsky Iuno) byla hlavní bohyně starověkého Říma (ve starověkém Řecku jí odpovídala Héra, Etruskové ji nazývali Uni). Byla to královna bohů, sestra a zároveň i manželka Jova, vládce všech bohů, a matka Hébé, Vulkána a Marta, jedna z nejdůležitějších postav božstva starořímského náboženství. Spolu s Jupiterem a Minervou tvořila Triádu.

Stejně jako Jupiter měla Juno schopnost vrhat blesky. Často bývá vyobrazena se zbraní v ruce a v plášti z kozí kůže, což byla část oblečení, kterou si Římští vojáci oblékali při tažení.

Předpokládá se, že Junina doména byla původně živá síla nebo mládí. Se slábnutím významu starověkého Řecka ve prospěch Římské říše se význam Juno omezil na choť Jupitera a královnu bohů. Přídomky Interduca a Domiduca, které jí Římané dávali (v překladu: „ta, která vede nevěstu k manželství“ a „ta, která vede nevěstu do jejího nového domova“), bohyni Juno přisuzují funkci jakési patronky nevěst nebo obecně manželství.

Další přídomky vyzdvihují Juno jako královnu, ochránkyni financí, bohyni osudu nebo „tu, která vede děti ke světlu.“ Tato označení mají většinou spíše poetickou hodnotu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]