Motýlí hvězdokupa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Messier 6
Pozorovací údaje
(Ekvinokcium J2000,0)
Typ otevřená hvězdokupa
Objevitel Giovanni Battista Hodierna
Datum objevu 1654
Rektascenze 17h 40m 20s
Deklinace -32° 15' 0"
Souhvězdí Štír (lat. Sco)
Zdánlivá magnituda (V) +4,2
Úhlová velikost 33'
Vzdálenost 1 600 ly
Označení v katalozích
M6, NGC 6405
(V) – měření provedena ve viditelném světle

Motýlí hvězdokupa (také Messier 6 a NGC 6405) je otevřená hvězdokupasouhvězdí Štíra. Uspořádání hvězd v hvězdokupě připomíná motýla s otevřenými křídly.

První astronom, který pozoroval Motýlí hvězdokupu, byl Giovanni Battista Hodierna v roce 1654. Robert Burnham vyslovil domněnku, že ji možná pozoroval pouhým okem již v 1. století našeho letopočtu řecký astronom Ptolemaios při pozorování jejího souseda, Ptolemaiovy hvězdokupy (Messier 7). Charles Messier katalogizoval na hvězdokupu jako Messier 6 v roce 1764. Až ve 20. století v ní byly spočítány hvězdy, změřena vzdálenost a zjištěny další vlastnosti hvězdokupy.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Většina jasných hvězd v hvězdokupě jsou horké, modré hvězdy spektrální třídy B, ale nejjasnější hvězdou hvězdokupy je BM Scorpii, spektrální třídy K, která je oranžovým obrem. Je to oranžová obrovská hvězda, což na fotografiích ostře kontrastuje s jeho modrými sousedy. BM Scorpii je polopravidelná proměnná hvězda, která mění svoji jasnost v rozmezí velikosti +5,5 až 7,0 hvězdné velikosti.

Odhady vzdálenosti hvězdokupy se měnily v průběhu let, průměrně se vzdálenost udávala kolem 1600 světelných let, průměr hvězdokupy je přibližně 12 světelných let. Moderní měření ukazují její celkovou hvězdnou velikost na 4,2.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Motýlia hviezdokopa na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]