Motýlí hvězdokupa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Messier 6
M6a.jpg
Pozorovací údaje
(Ekvinokcium J2000,0)
Typ otevřená hvězdokupa


Rektascenze 17h 40m 20s
Deklinace -32° 15' 0"
Zdánlivá magnituda (V) +4,2
Souhvězdí Štír (Sco)
Úhlová velikost 33'
Vzdálenost 1 600 lyOznačení v katalozích
M6, NGC 6405
(V) – měření provedena ve viditelném světle

Motýlí hvězdokupa (také Messier 6 a NGC 6405) je otevřená hvězdokupa v souhvězdí Štíra. Uspořádání hvězd v hvězdokupě připomíná motýla s otevřenými křídly.

První astronom, který pozoroval Motýlí hvězdokupu, byl Giovanni Battista Hodierna v roce 1654. Robert Burnham, Jr. vyslovil domněnku, že ji možná pozoroval pouhým okem již v 1. století našeho letopočtu řecký astronom Ptolemaios, při pozorování jejího souseda, Ptolemaiovy hvězdokupy. Messier 7. Charles Messier katalogizoval na hvězdokupu jako Messier 6 v roce 1764. Až ve 20. století v ní byly spočítány hvězdy, změřena vzdálenost a zjištěny další vlastnosti hvězdokupy.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Většina jasných hvězd v hvězdokupě jsou horké, modré hvězdy spektrální třídy B, ale nejjasnější hvězdou hvězdokupy je BM Scorpii, spektrální třídy K, která je žlutooranžovým obrem. K oranžová obrovská hvězda, BM Scorpii, což ostře kontrastuje s jeho modrými sousedy ve fotografiích. BM Scorpii je polopravidelná proměnná hvězda, která mění svoji jasnost v rozmezí velikosti +5,5 až 7,0 magnitudy.

Odhady vzdálenosti hvězdokupy se měnily v průběhu let, s průměrnou vzdálenost se udávala kolem 1600 světelných let, průměr hvězdokupy je přibližně 12 světelných let. Moderní měření ukazují její celkovou hvězdnou velikost na 4,2.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Motýlia hviezdokopa na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]