Vteřina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O jednotce času pojednává článek Sekunda.

Vteřina, plným názvem úhlová vteřina (dříve také oblouková vteřina), je jednou z jednotek úhlu (1/60 úhlové minuty).[1] Pro úhlovou vteřinu se používá značka ″ či zkratka as.[2] Stejná značka se používá i pro palec, což ale také není jednotka SI.

Odlišení od jednotky času[editovat | editovat zdroj]

V běžném jazyce se stejným slovem označuje i jednotka času,[pozn. 1] jejíž nynější název sekunda (zaveden přijetím systému jednotek SI roku 1974)[3] je od roku 1980 jediný správný odborný a legální název.[1][4]

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Název sekunda, což je latinská řadová číslovka s významem druhá, je odvozen od toho, že se jedná po minutách o druhé dělení hodinylatinsky pars minuta secunda. (Minuta tak byla pars minuta prima – „první zmenšená část“; používala se ještě další dělení např. pars minuta tertia, dnes se však zpravidla sekunda už dále dělí desetinně; v některých jazycích se však slovo pro šedesátinu sekundy zachovalo, ačkoliv se neužívá, např. v polštině tercja či v arabštině ثالثة‎‎, tálita.)

Výraz vteřina poprvé použil (ve smyslu úhlu) tepelský premonstrát, český buditel a vlastenec Josef Vojtěch Sedláček v roce 1822 v díle Základowé měřictvij čili Geometrye. Jde o jeho neologismus (rusismus), nápodobu slova sekunda utvořenou z řadové číslovky vterý (viz též heslo úterý). Má se za to, že Sedláček (který vytvářel terminologii matematiky a fyziky)[5] znal slovo wterý (ve smyslu „druhý”)[6]Rukopisu královédvorského, „nalezeného” v roce 1817 (a po jistý čas ještě neuvažovaného za padělek), a že jeho pravděpodobný autor, rusofil Václav Hanka, toto slovo nejspíše vytvořil podle ruského slova второй/vtoroj téhož významu.[7][8][9][10] V ostatních slovanských jazycích se používá výhradně označení odvozené z latinského secundus.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Jakožto i související výrazy jako např. vteřinovka (vteřinová, sekundová ručička hodinek) nebo "vteřinové lepidlo".

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Vyhláška č. 264/2000 Sb. o základních měřicích jednotkách a ostatních jednotkách a o jejich označování
 2. http://www.bipm.org/en/publications/si-brochure/table6.html - on-SI units accepted for use with the SI, and units based on fundamental constants (contd.)
 3. http://www.minutasencyklopedii.cz/index.php?minuta=260 - Vteřina versus sekunda
 4. Směrnice EU 80/181/EEC - http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1980L0181:20090527:cs:PDF
 5. http://hamelika.webz.cz/h06-03.pdf - J. V. Sedlácek - stálý mariánskolázenský host
 6. http://www.rukopisy-rkz.cz/rkz/gagan/jag/rukopisy/dokument/vydani/rk-004b1.htm - Přjdawek ze Starobylých Skládanj
 7. MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Academia, 1971. 868 s. Kapitola "úterý", "vteřina", s. 671, 703. (česky) 
 8. {title}. www.ujc.cas.cz [online]. [cit. 31-01-2011]. Dostupné v archivu pořízeném dne 21-02-2009. 
 9. http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3045
 10. http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5967

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Slovníkové heslo vteřina ve Wikislovníku