Klášter Teplá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o klášteře v Teplé. O sídle se stejným názvem katastrálního území pojednává článek Klášter (Teplá).
Kanonie premonstrátů v Teplé
Kl Teplá 1.jpg
Místo Teplá
Zeměpisné souřadnice
Řád Premonstráti
Založení 1193
Představený Filip Zdeněk Lobkowicz
Znak kláštera Coat of Klaster Tepla.png

Klášter Teplá je premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Osada Teplá s premonstrátským opatstvím se nachází na levém břehu říčky Teplé v Tepelské vrchovině 1,5 km jižně od Teplé, 12 km východně od Mariánských Lázní, 12 km jihozápadně od Toužimi, 14 km severovýchodně od Plané a 9 km severozápadně od Bezdružic. Dopravní spojení zabezpečuje silnice II/210.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter založil roku 1193[1] český šlechtic Hroznata a po svém zakladateli získal kromě majetku také znak se třemi páry jeleních parohů. Nový konvent byl osazen řeholníky ze strahovského kláštera a Hroznata se vydal na další kruciátu společně s císařem Jindřichem VI. Po Jindřichově smrti v Messině se Hroznata vrátil do Říma a přislíbil založení dalšího kláštera, jímž se stal ženský klášter v Chotěšově. Poté se sám rozhodl ke vstupu do řádu a setrval v něm až do své smrti roku 1217. Po jeho skonu zdědil klášter fundátorův majetek a stal se kulturním a duchovním centrem okolní krajiny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.klastertepla.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]